ریزش مو در کرونا و دلایل آن

  • 26 آبان 1400
  • صفر نظر
  • کرونا

پس از همه گیری ویروس کرونا چیزهای زیادی یاد گرفته ایم که انتظار برخی از آنها را نداشتیم. ریزش مو در کرونا یکی از این اتفاقات غیرمنتظرای بود که پس از همه گیری کووید 19 با آن روبرو شدیم. با این حال، ریزش مو در کرونا که بسیاری از افراد به آن مبتلا می شوند، ممکن است چندان غیرمنتظره هم نباشد. در ادامه به دلایل ریزش مو در کرونا خواهیم پرداخت.

تاثیر کرونا در ریزش مو

ریزش مو در کرونا پس از تب یا بیماری طبیعی است

تب یکی از علائم شایع COVID-19 است. چند ماه پس از اینکه دچار تب بالا شدید و یا بهبودی پس از یک بیماری، بسیاری از مردم شاهد ریزش موی قابل توجهی هستند.
در حالی که بسیاری از مردم این را به عنوان ریزش مو تصور می کنند، اما در واقع ریزش موقت مو است. نام پزشکی این نوع ریزش مو تلوژن افلوویوم است . زمانی اتفاق میافتد که تعداد موها بیش از حد معمول و به طور همزمان وارد فاز چرخه رشد مو (تلوژن)شوند. تب یا بیماری می تواند موهای بیشتری را مجبور به ریزش کند.
اکثر مردم دو تا سه ماه پس از تب یا بیماری، ریزش قابل توجه مو را مشاهده میکنند . هنگام دوش گرفتن یا برس زدن موهایتان ممکن است به تعداد انگشت شمار دچار ریزش شوند. این ریزش مو می تواند شش تا نه ماه قبل از قطع شدن آن ادامه داشته باشد. به مرور زمان مشاهده مینید که موهایتان دوباره عادی به نظر می رسد و ریزش متوقف میشود.

تلوژن افلوویوم باعث ریزش قابل توجه مو میشود

تلوژن افلوویوم باعث ریزش قابل توجه مو می شود، اما این تنها چیزی نیست که باید به آن توجه کنید. اگر بثورات پوستی، خارش پوست سر یا سوزش دارید، احتمالا چیزی غیر از تلوژن افلوویوم باعث ریزش موی شما می‌شود و ربطی به ریزش مو در کرونا ندارد. در این صورت وقت آن رسیده که به متخصص پوست مراجعه کنید.

استرس می تواند باعث ریزش موقت مو شود

حتی اگر هرگز تب یا COVID-19 نداشته اید، ممکن است همچنان شاهد ریزش مو باشید. استرس عاطفی همچنین می تواند موهای بیشتری را نسبت به حالت عادی وارد فاز ریزش کند. در واقع ابتلا به ویروس کرونا باعث بروز استرس شدید در افراد می‌شود که این خود می‌تواند دلیل ریزش مو در کرونا باشد.
این ریزش مو حدود دو تا سه ماه پس از ابتلا به ویروس کرونا استرس شروع می شود.
زمانی که ریزش موهای خود را مشاهده میکنید این استرس چند برابر می شود. این نکته بسیار مهم است که سعی کنید استرس را از بین ببرید. تنها زمانی که استرس تمام شود، ریزش بیش از حد مو متوقف می شود.

 

موها به خودی خود به حالت عادی باز می گردند

هنگامی که علت ریزش موهای شما به دلیل تب، بیماری یا استرس باشد، موها به خودی خود به حالت عادی باز می گردند و فقط باید به آن زمان بدهید. همانطور که موهای شما دوباره رشد می کند، متوجه موهای کوتاهی می شوید که طول همه آنها، در خط موی شما یکسان است.
افراد متوانند مشاهده کنند که موهایشان ظرف شش تا نه ماه پری طبیعی خود را به دست آورد.
اگر مشکوک هستید که ریزش موی شما ناشی از چیزی بیش از تلوژن افلوویوم ناشی از استرس یا تب است و ربطی به ریزش مو در کرونا ندارد، با یک متخصص پوست و مو صحبت کنید.

 
 
 
 

 


https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/causes/covid-19