درمان قطعی زانو درد | درمان زانو درد شدید | علت زانو درد چیست؟

 • 22 فروردین 1401
 • صفر نظر
 • ارتوپد

زانو درد شایع‌ترین شکایت اسکلتی عضلانی است که افراد را نزد پزشک می‌آورد. با توجه به جامعه فعال امروزی، تعداد مشکلات زانو در حال افزایش است. زانو درد دارای طیف گسترده‌ای از علل خاص و درمان‌های متفاوت است. اگر زانو درد خفیف تا متوسط ​​دارید، اغلب می‌توانید آن را در خانه درمان کنید. چه به دلیل پیچ خوردگی یا آرتریت، راه‌های مختلفی برای مدیریت و درمان قطعی زانو درد وجود دارد. درد ناشی از التهاب، آرتریت یا یک آسیب جزئی، اغلب بدون کمک پزشکی برطرف می‌شود. درمان‌های خانگی می‌تواند برای شما راحتتر باشد، و به شما در مدیریت مشکل کمک کند. 

درمان قطعی زانو درد چیست

اما اگر درد متوسط ​​تا شدید باشد، یا اگر علائم ادامه یابد یا بدتر شود، و همچنین ندانید علت زانو درد چیست، ممکن است برای ارزیابی کامل به پزشک نیاز پیدا کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان قطعی زانو درد، و روش‌هایی که ممکن است به کاهش درد زانو، و درمان زانو درد شدید کمک کنند، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

 

علت زانو درد چیست؟

زانو درد یک مشکل رایج در میان بزرگسالان است، و اغلب با ساییدگی عمومی ناشی از فعالیت‌های روزانه مانند راه رفتن، خم شدن، ‌ایستادن و بلند کردن بدن همراه است. ورزشکارانی که می‌دوند یا ورزش‌هایی را انجام می‌دهند که شامل پریدن یا چرخش سریع است نیز، بیشتر در معرض زانو درد و مشکلات هستند. اما چه زانو درد یک فرد ناشی از افزایش سن یا آسیب باشد، می‌تواند در برخی شرایط آزاردهنده و حتی ناتوان‌کننده باشد. از این رو نیاز به درمان قطعی زانو درد خود دارید.

 • شایع‌ترین دلایل زانو درد مربوط به افزایش سن، آسیب یا فشار مکرر روی زانو است.
 • مشکلات رایج زانو شامل رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط‌ها، پارگی غضروف، تاندونیت و آرتریت است.
 • تشخیص آسیب یا مشکل زانو شامل معاینه پزشکی و معمولاً استفاده از روش‌های تشخیصی، مانند اشعه ایکس، ‌ام آر آی، سی تی اسکن یا آرتروسکوپی است.
 • هر دو گزینه درمانی غیر جراحی و جراحی، برای درمان قطعی زانو درد ، بسته به نوع و شدت بیماری در دسترس هستند.

 

برخی از مشکلات رایج زانو چیست؟

بسیاری از مشکلات زانو در نتیجه روند پیری و ساییدگی و فشار مداوم بر روی مفصل زانو (مانند آرتروز) است. سایر مشکلات زانو در نتیجه آسیب یا حرکت ناگهانی است که زانو را تحت فشار قرار می‌دهد. مشکلات رایج زانو شامل موارد زیر است:

 • رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط‌ها و یا عضلات زانو: رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط معمولاً در اثر ضربه به زانو یا چرخش ناگهانی زانو ایجاد می‌شود. علائم اغلب شامل درد، تورم و مشکل در راه رفتن است.

 

 • غضروف پاره شده: ضربه به زانو می‌تواند منیسک‌ها را پاره کند (بالشتک‌های بافت همبند که به عنوان ضربه گیر عمل می‌کنند و ثبات را نیز افزایش می‌دهند). پارگی غضروف اغلب می‌تواند با رگ به رگ شدن رخ دهد. درمان ممکن است شامل پوشیدن بریس در طول یک فعالیت برای محافظت از زانو در برابر آسیب بیشتر باشد. ممکن است برای ترمیم پارگی به جراحی نیاز باشد.

 

 • تاندونیت: التهاب تاندون‌ها ممکن است در اثر استفاده بیش از حد از تاندون در طول فعالیت‌های خاصی مانند دویدن، پریدن یا دوچرخه سواری ایجاد شود. تاندونیت تاندون کشکک را، زانوی جامپر می‌گویند. این اغلب در ورزش‌هایی مانند بسکتبال رخ می‌دهد، جایی که نیروی برخورد با زمین پس از پرش باعث کشیدگی تاندون می‌شود.

 

 • آرتروز: استئوآرتریت شایع‌ترین نوع آرتریت است که زانو را درگیر می‌کند. استئوآرتریت یک فرآیند تخریبی است که در آن غضروف مفصل به تدریج از بین می‌رود. این مشکل اغلب افراد میانسال و مسن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. استئوآرتریت ممکن است در اثر فشار زیاد روی مفصل مانند آسیب مکرر یا اضافه وزن ایجاد شود. آرتریت روماتوئید همچنین می‌تواند با التهاب مفصل و از بین بردن غضروف زانو بر زانو‌ها تأثیر بگذارد. آرتریت روماتوئید اغلب افراد را در سنین پایین‌تر از استئوآرتریت مبتلا می‌کند.

تا اینجای مطلب به طور کامل با مبحث علت زانو درد چیست آشنا شدید. در ادامه به بررسی روش­های درمان زانو درد شدید می­پردازیم.

 

درمان زانو درد شدید چیست؟

التهاب، پاسخ فیزیولوژیک بدن به یک آسیب است. در درمان درمان قطعی زانو درد ، هدف شکستن چرخه التهابی است. چرخه التهابی با آسیب شروع می‌شود. پس از آسیب، موادی که باعث التهاب می‌شوند به زانو حمله می‌کنند، تا به بهبودی آن کمک کنند.

 با این حال، اگر آسیب و التهاب آن برطرف نشود، خود التهاب می‌تواند به یک مسأله مزمن تبدیل شود، و منجر به التهاب بیشتر و آسیب اضافی به زانو شود. این چرخه التهاب منجر به درد مداوم یا پیشرونده زانو می‌شود. این چرخه را می‌توان با کنترل موادی که باعث التهاب می‌شوند و با محدود کردن آسیب بیشتر به بافت کنترل کرد. از بین رفتن التهاب می‌تواند یک درمان قطعی زانو درد باشد.

 

مراقبت ‌های خانگی برای درمان قطعی زانو درد

برخی از تکنیک‌های مراقبت خانگی رایج برای درمان قطعی زانو درد که التهاب را کنترل، و به شکستن چرخه التهابی کمک می‌کند عبارتند از: محافظت، استراحت، یخ، فشرده‌سازی، بالا بردن ارتفاع پا

 1. از زانو در برابر ضربه‌های بیشتر محافظت کنید.
  این کار را می‌توان با آتل زدن انجام داد. آتل می‌تواند به درمان قطعی زانو درد کمک کند.

 

 1. به زانو استراحت دهید.
  استراحت، فشار مکرر وارد شده به زانو در اثر فعالیت را کاهش می‌دهد.
  استراحت هم به زانو زمان می‌دهد تا بهبود یابد و هم از آسیب بیشتر جلوگیری می‌کند.

 

 1. با یخ گذاشتن بر روز زانو، آن را سرد نگه دارید.
  خنک کردن زانو تورم را کاهش می‌دهد، و می‌تواند برای آسیب‌های حاد و مزمن زانو استفاده شود.
  اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که ۲ تا ۳ بار در روز به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یخ گذاشتن روی زانو را انجام دهید.
  از یک کیسه یخ یا یک کیسه سبزیجات یخ‌زده استفاده کنید، و آن را روی زانو بگذارید. کمپرس یخ به درمان قطعی زانو درد کمک می‌کند.

 

 1. زانو را با زانوبند یا فشرده کنید.
  فشرده‌سازی تورم را کاهش می‌دهد.
  در برخی از آسیب‌های زانو، می‌توان از فشرده‌سازی، برای مشتقیم نگه داشتن کشکک زانو، و بدون حرکت نگه داشتن مفصل استفاده کرد.

 

 1. زانو را بالا بیاورید.
  بالا نگه داشتن پا به کاهش تورم کمک می‌کند.
  بالا نگه داشتن پا کمک می‌کند تا مایعی که در زانو جمع می‌شود، به گردش خون بازگردد.
  هنگامی که نشسته‌اید پای خود را بالا نگه دارید یا از یک تکیه گاه استفاده کنید که به طور طبیعی پا‌ها را بالا می‌برد. زمانی که زانو بالاتر از سطح قلب باشد، به کاهش التهاب می‌کند.

 

درمان قطعی زانو درد با دارو‌های مسکن بدون نسخه

مسکن‌های رایج مورد استفاده، و دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ( ادویل یا موترین ) و ناپروکسن ( Aleve یا Naprosyn ) نیز در درمان زانو درد موثر هستند. 

درمان زانو درد شدید را بشناسید

این دارو‌ها به طور مستقیم درد را کنترل می‌کنند و در دوز‌های بالاتر به عنوان عوامل ضد التهابی عمل می‌کنند، و به شکستن چرخه التهابی کمک می‌کنند. با این حال، مانند همه دارو‌ها، این دارو‌ها دارای عوارض جانبی هستند.

اگر مشکل خونریزی یا زخم معده یا برخی از انواع بیماری‌های کلیوی دارید، نباید از این داروها استفاده کنید.

استامینوفن ( تیلنول ) همچنین می‌تواند برای کنترل زانو درد استفاده شود، اما خواص ضد التهابی داروهای قبلی را ندارد. با این حال، این درمان به طور قابل توجهی در بسیاری از انواع زانو درد، مانند آرتروز مفید است.

 

 

چه زمانی برای زانو درد با پزشک تماس بگیرید

اگر درمان زانو درد شدید شما، و علائم آن پس از انجام درمان‌های خانگی، و داروهای بدون نسخه جواب نداد، به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر علائم شما پس از یک هفته بین نرفت، باید با پزشک، فیزیوتراپ یا متخصص ارتوپدی (استخوان و عضله) مشورت کنید.

با این حال، به یاد داشته باشید که در صورت آسیب و یا زمانی که نمیدانید علت زانو درد چیست، باید با پزشک تماس بگیرید. برخی مواقع برای درمان قطعی زانو درد، نیاز به عمل جراحی است.

 

چه زمانی برای درمان قطعی زانو درد به بیمارستان مراجعه کنیم؟

اگر هر یک از علائم زیر را دارید، درمان قطعی زانو درد شما با خدمات درمانی امکان‌پذیر است. شرایط زیر ممکن است به دلیل احتمال شکستگی یا عفونت بوجود آیند و لازم است به اورژانس مراجعه کنید تا توسط پزشک معاینه شوید:

 • نمی‌توانید روی زانوی خود بایستید
 • احساس بیماری می‌کنید
 • تب دارید
 • زانوی شما قرمز و داغ است

بسیاری از شکستگی‌ها ممکن است نیاز به بی‌حرکتی در یک مدت زمان مشخص، و یا جراحی داشته باشند.

عفونت‌ها نیز نیاز به رسیدگی فوری دارند. عفونت را می‌توان مدیریت کرد، اما نیاز به مراقبت فوری دارند. به تعویق انداختن مراجعه به پزشک ممکن است مانع از بهبودی شود.

سایر علائم و نشانه‌هایی که نیاز به ارزیابی اورژانسی دارند:

 • درد غیر قابل تحمل
 • دردی که با استراحت بهبود نمی‌یابد
 • دردی که شما را از خواب بیدار می‌کند
 • زخم‌های بزرگ
 • سوراخ شدن زخم‌ها و خروج چرک

 

مشاوره روماتولوژی کلینیک آنلاین مدیست:

زانو درد ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد که با توجه به سن فرد، و شرایط جسمی آن، درمان‌های متفاوتی  دارد. شما می‌توانید با مراجعه به پزشک روماتولوژی آنلاین کلینیک مدیست، نسبت به معاینه و درمان قطعی زانو درد خود اقدام کنید.