شیوع زیر سویه جدید کرونا با واریانت BA.5 را بیشتر بشناسید!

 • 11 تیر 1401
 • صفر نظر
 • کرونا

شاید تصورش سخت باشد، اما در روزهایی که همه فکر میکردیم بیماری کرونا تمام شده است، سویه اومیکرون با یک اسپین آف دیگر برگشته است!

تنها چند هفته پس از اینکه نسل 2BA. این سویه، باعث افزایش آن در سطح جهانی شد، دو اسپین آف دیگر Omicron در سراسر جهان در حال افزایش هستند. 4BA. و واریانت BA.5 برای اولین بار توسط دانشمندان در آفریقای جنوبی، در ماه ‌آوریل مشاهده شدند. پس از آن این بیماری در ده‌ها کشور در سراسر جهان شناسایی شد.

زیرمجموعه‌های 4BA. و واریانت BA.5 به این دلیل در سطح جهانی در حال افزایش هستند، چون می‌توانند سریع‌تر از سایر انواع، در چرخه گردش پخش شوند. اما در حال حاضر به نظر می‌رسد که جدیدترین نوع اومیکرون نسبت به گذشته، باعث مرگ و میر و بستری شدن کمتری در بیمارستان‌ها شده است!

در ادامه همراه مشاور آنلاین پزشکی مدیست باشید تا به بررسی بیشتر BA.4 و زیر سویه BA.5 بپردازیم.

 

واریانت BA.5 چیست

 

واریانت BA.5 و BA.4 چیست؟

واریانت BA.5 و BA.4 بیشتر شبیه BA.2  هستند تا سویه ،BA.1  که در اواخر سال گذشته با موج Omicron در اکثر کشور‌ها شیوع پیدا کرد. اما واریانت BA5 و BA.4 دارای جهش‌های منحصر به فرد خود هستند! این جهش‌ها شامل تغییراتی به نام L452R و F486V در پروتئین اسپایک ویروسی می‌شوند، که ممکن است توانایی آن را برای چسبیدن به سلول‌های میزبان تغییر دهد، و برخی از پاسخ‌های ایمنی را کاهش دهد.

بررسی اطلاعات نشان می‌دهد که واریانت BA5 و BA.4 منشأ مشترکی با سویه‌های Omicron قبلی دارند. اما یک تحلیل که هنوز منتشر نشده، و توسط ژنتیک‌دانان تکاملی در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس در نیومکزیکو انجام شده است، نشان می‌دهد که این گونه‌ها احتمالاً شاخه‌هایی از واریانت BA.2 هستند.

این دو دانشمند همچنین دریافتند که بسیاری از توالی‌های ژنومی که در پایگاه‌های داده عمومی به عنوان BA.2 طبقه‌بندی می‌شوند، در واقع واریانت BA5 و BA.4  هستند. همین ناشناخت بودن گونه ها باعث می‌شود تا محققان نسبت به جهش‌های جدید غافلگیر شوند.

این دو واریانت جدید از Omicron تکامل یافته، و کارشناسان می‌گویند حتی مسری‌تر از اومیکرون نیز هستند، و می‌تواند ایمنی ناشی از ابتلا قبلی به کرونا یا واکسیناسیون گذشته را دور بزند! این به این معنی است که افراد حتی اگر در ابتدای سال اومیکرون هم گرفته باشند، مجدداً ممکن است آلوده شوند!

چرا آمار کرونا دوباره در حال افزایش است؟!

یکی از مهمترین دلایل شیوع مجدد کرونا توسط واریانت BA.5 تغییرات بیولوژیکی است که در آن اتفاق افتاده است. این تغییرات باعث شده تا ویروس بتواند با سرعت بیشتری خود را انتقال دهد که در نتیجه افراد بیشتری مبتلا خواهند شد.  

کشور آلمان یکی از مراکز گسترش واریانت BA.5 شده است. با اینکه این کشور هنوز با سویه های قبلی دست و پنجه نرم می‌کند، اما ابتلا افراد به کرونا BA.5 همه را نگران کرده است.

بنا بر گزارش وبسایت کانال یک تلویزیون آلمان (تاگس‌شاو)، بر اساس داده‌های رسمی، سهم این زیر سویه BA.5 در در مبتلایان جدید، دوبرابر دیگر سویه‌ها است.

از دیگر دلایل افزایش آمار را می‌توان به نزدن ماسک میان مردم اشاره کرد. بسیاری از مردم بر این باورند که با فروکش کردن آمار مبتلایان، دیگر نیازی به زدن ماسک ندارند! این باور در میان واکسن زده‌ها بیشتر مشاهده می‌شود. در واقع همین موضوع باعث شده تا طیف وسیعی از مردم ماسک نزنند، ور از آنجای که واریانت BA.5 بسیار مسری‌تر است، آمار مبتلایان به همان اندازه بالا رفته است.

در واقع نه تنها نباید رویه ماسک زدن متوقف شود، بلکه به دلیل مسری‌تر بودن زیر سویه BA.5، باید بیشتر از قبل مراقب بود. این موضوع به ویژه در مکان‌های سر بسته از اهمیت بیشتری برخوردار است.

از دیگر دلایل گسترش واریانت BA.5، عدم واکسیناسیون کامل جمعیتی می‌باشد. نه تنها بسیاری از مردم حتی یک دوز از واکسن را نزده‌اند، بلکه بسیاری نیز به خیال اینکه آمارها پایین آماده، دوز بوستر کرونا خود را دریافت نکرده‌اند! همین امر باعث به هم خوردن چرخه مصونیت جمعی شده، که در نتیجه امار مبتلایان را افزایش داده است.

با اینکه مصونیت جمعی از یک کشور به کشور دیگر متفاوت است، اما اکثر محققان بر این باورند تا زمانی که واکسیناسیون کامل انجام نشده باشد، شیوع کرونا BA.5 ادامه خواهد داشت.

 

زیر سویه BA.5 را بیشتر بشناسید

 

واکسن ها تا چه حد در برابر زیر سویه جدید کرونا موثر هستند؟

ویروس‌شناسان بر این باورند که هنوز هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد زیر سویه BA.5 و BA.4 توانسته‌اند تغییر اساسی در سیر بیماری کووید 19 ایجاد کنند. با این حال به عقیده آنها، چه بخواهیم و چه نخواهیم این زیر سویه‌ها مردم را آلوده خواهند کرد.

نتایج اولیه حاکی از آن است که این زیر سویه های اومیکرون به سبب تغییرات ژنتیکی، می‌توانند راحت‌تر از آنتی‌بادی‌ها یا پادتنهای افراد بهبودیافته، و حتی واکسن‌زده فرار کنند.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که واکسیناسیون، در پیشگیری ابتلا به واریانت BA.5 وBA.4، اثرگذاری کمتری نسبت به زیر سویه‌های قبلی اومیکرون دارند. دانشمندان می‌گویند که این زیر سویه‌ها حتی افراد واکسینه شده و تقویت شده را در برابر عفونت‌های متعدد اومیکرون آسیب‌پذیر کند.

با این حال، بدن افرادی که ایمنی ترکیبی دارند(یعنی هم قبلا به سویه اومیکرون مبتلا شده‌اند و هم واکسن زده‌اند) آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کنند که برای از بین بردن واریانت BA.5 و BA.4 موثر هستند. تیم‌های تحقیقاتی این مورد را به جهش‌های L452R و F486V نسبت داده‌اند.

با این حال دوز یادآور واکسن کرونا در کاهش موارد اتلای شدید و کاهش مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونای اومیکرون ، نقش بسیار مهمی ایفا میکنند.

نتیجه گیری | اطلاعاتی که از زیر سویه BA.5 داریم

هنوز تحقیقات زیادی بر روی واریانت BA.5 انجام نشده، و اطلاعات کمی در دسترس است. با این حال 5 مورد از دانسته‌های ما از این زیر سویه جدید عبارتند از:

1.شیوع بیماری از اوایل فروردین، در آفریقای جنوبی شروع شده است

واریانت BA.5 برای اولین بار در آفریقای جنوبی، از نمونه جمع‌آوری شده در شهر کوازولو ناتال، شناسایی شد. بعد از آن این بیماری به سایر استان‌ها نیز سرایت کرده است.

آفریقای جنوبی نسبت به دیگر کشورها، تحقیقات ژنتیکی بیشتری را روی نمونه‌های ویروس کرونا انجام می‌دهد، بنابراین ممکن است این گونه‌ها در جای دیگری از جهان ظاهر شده باشد، و دانشمندان آفریقای جنوبی آن‌ را شناسایی کردند.

 

 

2.این زیر سویه شیوع گسترده‌تری دارد

با توجه به داده‌های توالی ژنتیکی بارگذاری شده در پایگاه داده جهانی GISAID، و همچنین گزارش‌های منطقه‌ای، هم تعداد کشور‌هایی که شناسایی این گونه‌ها را گزارش می‌کنند، و هم تعداد موارد ابتلا در حال افزایش است. در آفریقای جنوبی، تعداد مبتلایان به زیر سویه BA.5 تا پایان‌ اردیبهشت ماه به ۲۰ درصد رسیده است. این رشد می‌تواند نشان دهد که این گونه‌ بیشتر از نوع اومیکرون قبلی قابل انتقال هستند. این موضوع همچنین می‌تواند ناشی از این باشد که از تاریخ واکسیناسیون مردم مدتی گذشته است، و بدن ایمنی کمتری در برابر عفونت دارد. با این حال هنوز زود است که مطمئن باشیم.

آمار مبتلایان به واریانت BA.5 در برخی کشورها عبارتند از:

 • آلمان ۲۲٪
 • پرتغال ۱۳٪
 • انگلستان۹٪
 • ایالات متحده آمریکا ۳٪

3.این زیر سویه دارای جهش‌های نگران کننده‌ای است

با تکامل  ویروس کرونا باید جهش‌های جدیدی را انتظار داشت. این تکامل‌ها فقط در صورتی اهمیت پیدا ‌می‌کنند که:

 • شدت بیماری ناشی از ویروس را افزایش دهند
 • توانایی ویروس را در برابر مصونیت سیستم ایمنی ناشی از واکسن یا ابتلاهای قبلی بیشتر کند
 • آزمایش‌های تشخیصی را کم اثر کنند
 • کنترل شیوع بیماری را دشوارتر کنند

واریانت BA.5 بسیاری از جهش‌های مشابه نسخه اصلی اومیکرون را دارد، اما به زیر سویه BA.2 بیشتر شبیه است. زیر سویه جدید کرونا دارای تعدادی جهش اضافی است، که برخی از این جهش‌ها می‌توانند ویژگی‌های ویروس را تغییر دهند.

4.شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کرونا BA.5 با بیماری شدیدتری همراه است!

با اینکه این زیر سویه مسری‌تر است، اما تاکنون هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که نشان دهد علائم یا بیماری شدیدتری به همراه داشته باشد.

5.زیر سویه جدید آنتی بادی‌های ناشی از واکسیناسیون را راحتتر دور می‌زند!

تحقیقات نشان داده که آنتی‌بادی‌ها در برابر گونه‌های فرعی جدید مانند واریانت BA.5، چندین برابر کمتر از سویه اولیه Omicron مؤثر بودند. با این حال، آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند، مؤثرتر از آنتی‌بادی‌های ناشی از ابتلا قبلی بوده‌اند.

 

کرونا BA.5 از کجا آمد

 

چگونه از خود در برابر زیر سویه کرونا BA.5 محافظت کنیم؟!

با توجه به تحقیقات، همچنان تزریق واکسن و ماسک زدن، بهترین روش برای محافظ خود در برابر سویه‌های جدید ویروس کرونا می‌باشد. نزدن ماسک در فضاهای بسته به میزان زیادی خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد.

زدن دوز بوستر کرونا می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را افزایش دهد. برای مشاوره در این زمینه می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین مدیست استفاده کنید. در کلینیک مدیست، پزشکان مشاوره کرونا آماده پاسخگویی به سوالات شما در این رابطه هستند.