هر آنچه که باید درباره پیچ خوردگی بیضه بدانید!

  • 14 آذر 1401
  • صفر نظر
  • کلیه و مجاری ادراری

عارضه پیچ خوردگی بیضه یکی از مواردی است که در مردان به ویژه در سنین نوجوانی دیده می‌شود. این عارضه یک موقعیت اورژانسی است و باید بلافاصله به درمانگاه مراجعه کنید.
تشخیص پیچ خوردگی بیضه در سریعترین زمان ممکن و انجام دادن اقدامات پزشکی می‌تواند از بروز عوارض جبران ناپذیر بعدی جلوگیری کند.
در این مطلب به علت پیچ خوردگی بیضه و درمان آن خواهیم پرداخت. تا انتهای مطلب با مدیست همراه باشید.

 

پیچ خوردگی بیضه برای چیست


پیچ خوردگی بیضه یا تورشن چیست؟


پیچ خوردگی بیضه یا تورشن یک وضعیت اورژانسی است که در آن رگ اسپرماتیک که جریان خون را به بیضه می‌رساند، به دور خود چرخیده و پیچ می‌خورد. این پیچ خوردگی جریان خون بیضه را قطع می‌کند و باعث درد و تورم ناگهانی می‌شود.
افرادی که دچار پیچ خوردگی بیضه می‌شوند نیاز به جراحی فوری دارند، زیرا ممکن است سلامت بسضه خود را از دست بدهند. بعد از تشخیص پیچ خوردگی بیضه باید سریعا اقدامات پزشکی انجام شود چرا که اگر بیش از چند ساعت ادامه داشته باشد می‌تواند به طور دائمی به بیضه آسیب برساند و بیضه آسیب دیده باید برداشته شود.


چه عواملی باعث پیچش بیضه می شود؟


کیسه بیضه اندامی از پوست است که در زیر آلت تناسلی مردان قرار دارد. در داخل این کیسه دو بیضه قرار دارد. هر بیضه توسط یک رگ خونی به نام طناب اسپرماتیک به بقیه بدن متصل است. پیچ خوردگی بیضه زمانی اتفاق می‌افتد که طناب اسپرماتیک پیچ خورده و جریان خون به بیضه متصل را قطع می‌کند.


بیشتر موارد پیچ خوردگی بیضه مردانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد که دارای وضعیتی به نام ناهنجاری صدای زنگ هستند. در بیشتر مردها، بیضه‌ها به کیسه بیضه متصل می‌شوند و پیچ خوردن آن‌ها را سخت می‌کند. در مردانی که دچار ناهنجاری صدای زنگ هستند، بیضه‌ها به جایی متصل نیستند و می‌توانند در کیسه بیضه حرکت کنند و به دور خود بپیچند.


پیچ خوردگی بیضه ممکن است برای پسران و مردان در هر سنی اتفاق بیفتد، اما در سنین ۱۲ تا ۱۸ سال شایع‌تر است. علت پیچ خوردگی بیضه می‌تواند به دلیل ورزش شدید، زمانی که شخصی در خواب است یا پس از آسیب به کیسه بیضه رخ دهد. 
با این حال، بسیاری از اوقات هم ممکن است علت پیچ خوردگی بیضه دلیل خاصی نداشته باشد.


علائم پیچ خوردگی بیضه


اگر پیچ خوردگی بیضه داشته باشید، به احتمال زیاد متوجه آن خواهید شد. شما یک درد ناگهانی و احتمالا شدید را در کیسه بیضه یا یکی از بیضه‌های خود احساس خواهید کرد. درد ممکن است افزایش یا کاهش یابد، اما به طور کامل از بین نمی‌رود. علائم پیچ خوردگی بیضه عبارتند از:
•    تورم، به خصوص در یک طرف کیسه بیضه
•    تهوع و استفراغ
•    شکم درد
•    ممکن است متوجه شوید که یک بیضه بالاتر از دیگری است


عوارض پیچش بیضه چیست؟


از مهمترین عوارض این مشکل می‌توان به از دست دادن بیضه برای همیشه اشاره کرد. علت پیچ خوردگی بیضه هر چه که باشد، این اختلال یک موقعیت اورژانسی است و وقتی اتفاق می‌افتد، بیمار نیاز به جراحی دارد. 
این اقدامات باید در سریعترین زمان ممکن انجام شود. هر چه رگ اسپرماتیک مدت طولانی‌تری پیچ خورده بماند، حفظ بیضه دشوارتر می‌شود.
به عنوان یک قانون کلی:
•    در حدود ۴ تا ۶ ساعت پس از شروع پیچ خوردگی، بیضه را می‌توان در ۹۰٪ موارد نجات داد.
•    پس از ۱۲ ساعت، این شانس به ۵۰٪ کاهش می‌یابد.
•    پس از ۲۴ ساعت، شانس نجات بیضه تنها ۱۰٪ است.

 

علت پیچ خوردگی بیضه چیست

پیشنهاد می کنیم مقاله تقویت قوای جنسی را مطالعه کنید.


هنگام بروز تورشن چه اقدامی باید انجام داد؟


اگر درد ناگهانی در کیسه بیضه خود دارید، با پزشک تماس بگیرید و در اسرع وقت به بیمارستان یا مطب پزشک بروید. تا زمانی که به پزشک مراجعه نکرده‌اید و متوجه نشده‌اید که آیا به جراحی نیاز دارید یا نه، چیزی نخورید یا ننوشید. 
گاهی اوقات، رگ اسپرماتیک ممکن است پیچ خورده و سپس خود را بدون درمان باز کند. این نوع پیچ خوردگی دتورشن نامیده می‌شود و می‌تواند احتمال وقوع مجدد پیچ خوردگی بیضه را افزایش دهد.


اگر رگ اسپرم شما باز شود و درد از بین برود، می‌توانید آن را نادیده بگیرید، اما به هر حال باید به پزشک مراجعه کنید. آن‌ها می‌توانند شما را معاینه کنند و اقداماتی را انجام دهند تا دوباره دچار پیچ خوردگی بیضه نشوید.
صحبت کردن در مورد اندام خصوصی شما ممکن است کمی خجالت‌آور به نظر برسد. با این حال، بسیار مهم است که اگر در کیسه بیضه خود درد دارید، به والدین یا اطرافیان خود اطلاع دهید یا با پزشک تماس بگیرید. به فرزندان خود بیاموزید که در صورت بروز درد حتما به شما اطلاع دهند.
نادیده گرفتن درد برای مدت طولانی به این امید که درد خود به خود از بین می‌رود، می‌تواند به آسیب شدید بیضه شما منجر شود و ممکن است منجر به برداشتن بیضه شود.

 


حتی اگر درد در کیسه بیضه شما به خودی خود برطرف شود، باز هم باید به پزشک اطلاع دهید. پیچ خوردگی که از بین می‌رود باعث می‌شود بعدا یک پیچ خوردگی دیگر را تجربه کنید.
پزشکان می‌توانند با انجام یک عمل جراحی ساده که بیضه‌های شما را روی کیسه بیضه شما محکم می‌کند، خطر پیچ خوردگی دیگری را تا حد زیادی کاهش دهند.


تورشن چگونه تشخیص داده می شود؟


تشخیص پیچ خوردگی بیضه در سریعترین زمان بسیار حیاتی است. هنگامی که به بیمارستان یا مطب دکتر می‌رسید و وضعیت خود را توصیف می‌کنید، کارکنان و پزشکان فرض را بر پیچ خوردگی بیضه قرار می‌دهند، حتی اگر علت درد چیزی متفاوت باشد.
یکی از روش‌های تشخیص پیچ خوردگی بیضه این است که پزشک اسکروتوم، بیضه، شکم و کشاله ران شما را معاینه می‌کند و ممکن است با مالش یا نیشگون گرفتن قسمت داخلی ران، رفلکس‌های شما را آزمایش کند. این کار به طور معمول و در حالت عادی باید باعث انقباض بیضه ‌شود، اما در صورت داشتن پیچ خوردگی بیضه، این اتفاق نمی‌افتد.


تشخیص پیچ خوردگی بیضه با دو روش معمول انجام خواهد شد. پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای مشاهده پیچ خوردگی رگ اسپرم انجام دهد، از جمله:
•    سونوگرافی: تهیه تصویر از بیضه و بررسی جریان خون می‌تواند به طور بالقوه دلیل درد شما را نمایان کند.
•    آزمایش ادرار یا آزمایش خون: ممکن است علت درد شما عفونت باشد که با انجام این نوع آزمایش مشخص می‌شود.
بهترین راه تشخیص پیچ خوردگی بیضه جراحی است. گاهی پزشکان نیاز به جراحی دارند تا این مشکل را برطرف کنند. همچنین ممکن است پزشک برای نجات بیضه بدون هیچ آزمایش دیگری جراحی فوری انجام دهد. این مورد برای افرادی که مدت زیادی درد داشته‌اند بیشتر اتفاق می‌افتد.


روش های درمان پیچش بیضه


پیچیدگی بیضه تقریبا همیشه برای درمان نیاز به جراحی دارد. در موارد نادر، پزشک ممکن است بتواند رگ اسپرماتیک را با فشار دادن بر روی کیسه بیضه باز کند، اما با این حال باز هم برای اتصال هر دو بیضه به کیسه بیضه به جراحی نیاز است. با این کار از پیچ خوردگی مجدد در آینده جلوگیری می‌شود.


معمولا برای جراحی پیچ خوردگی بیضه نیازی به بستری در بیمارستان نیست. اگر پیچ خوردگی داشته باشید، مستقیما به اتاق عمل در بیمارستان خواهید رفت. این عمل در اکثر مواقع نیاز به بیهوشی کامل دارد تا درد را احساس نکنید.


جراح یا اورولوژیست یک برش کوچک در کیسه بیضه ایجاد می‌کند، رگ اسپرماتیک را باز می‌کند و بیضه‌ها را به داخل کیسه بیضه می‌دوزد تا از پیچش‌های بعدی جلوگیری کند. سپس، پزشک کیسه بیضه را بخیه می‌زند و شما برای یک یا دو ساعت به اتاقی می‌روید تا بهبودی پیدا کنید.
جراحی برای اتصال بیضه به کیسه بیضه حدود ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. ممکن است پس از جراحی کمی درد وجود داشته باشد، اما از درد پیچش بیضه قطعا بهتر است!


گاهی اوقات، اگر پیچ خوردگی بیش از حد طول بکشد، پزشکان نمی‌توانند بیضه آسیب دیده را نجات دهند. آن‌ها باید آن را از طریق نوعی جراحی به نام ارکیکتومی از بدن خارج کنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله علت درد بیضه را مطالعه کنید.


اقدامات مهم بعد از جراحی تورشن یا پیچ خوردن بیضه


مردان باید تا چند هفته پس از جراحی پیچ خوردگی بیضه از فعالیت‌های شدید (مانند ورزش)، رابطه جنسی یا تحریک جنسی خودداری کنند. پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی می‌توانید به فعالیت عادی خود بازگردید.
حتی اگر پیچ خوردگی شما منجر به از دست دادن بیضه شود، باز هم می‌توانید مانند هر کس دیگری یک زندگی عادی داشته باشید. اکثر پسر‌ها می‌توانند بعدا در زندگی صاحب فرزند شوند و با یک بیضه فعال روابط جنسی طبیعی داشته باشند. 


حتی بسیاری از اشخاصی که بیضه خود را از دست داده‌اند، پس از گذشت چند ماه می‌توانند اقدام به گذاشتن بیضه مصنوعی در کیسه بیضه خود کنند. این می‌تواند برای برخی از افراد که در مورد ظاهر خود احساس ناخوشایندس دارند مناسب باشد.

 

راه های تشخیص پیچ خوردگی بیضه


برای پیچش بیضه به چه پزشکی مراجعه کنیم؟


شما می‌توانید برای مشاوره یا معاینه توسط پزشک اورولوژیست یا جراح، از کلینیک مدیست استفاده کنید. در این کلینیک شما به صورت آنلاین و از راه دور می‌توانید با پزشک مربوطه صحبت کنید و از راه دور معاینه شوید.
خدمات دکتر آنلاین امروزه یکی از مدرن‌ترین روش‌های درمانی به شمار می‌رود و تنها با یک کامپیوتر یا موبایل و اتصال اینترنت امکانپذیر است.
در صورت داشتن هرگونه سوال، می‌توانید از پشتیبانی آنلاین وبسایت استفاده کنید.