علائم ام اس چیست؟ | با نشانه‌ های ام اس آشنا شوید

 • 21 اردیبهشت 1401
 • صفر نظر
 • مغز و اعصاب

 

علائم ام اس چیست

در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم که علائم ام اس چیست تا در صورت بروز نشانه های ام اس بتوانید سریعا به پزشک مراجعه کنید.  Multiple Sclerosisیا همان ام اس، یک اختلال پیشرونده به واسطه سیستم ایمنی است. این بدان معنا است که سیستمی که وظیفه حفظ سلامت بدن شما را دارد به اشتباه به قسمتهایی از بدن شما حمله میکند که برایتان مضر نیستند. در واقع در این بیماری، پوشش محافظ سلولهای عصبی آسیب دیده است که منجر به کاهش عملکرد مغز و نخاع میشود.

علایم ام اس، غیرقابل پیشبینی هستند و شدت آنها نیز میتواند متفاوت باشد. در حالیکه برخی افراد دچار خستگی و بیحسی میشوند موارد شدید ام اس میتواند باعث فلج شدن، از دست دادن بینایی و کاهش عملکرد مغز شود. در ادامه با نشانههای ام اس بیشتر آشنا خواهید داشت.

 

رایجترین علائم ام اس چیست؟

ابتدا باید بگوییم که ام اس یک بیماری مادامالعمر است اما میتوان آن را مدیریت کرد و محققان نیز بهطور مداوم به دنبال درمانهای موثرتر برای آن هستند. موارد زیر به شما کمک میکنند تا بدانید نشانه های ام اس چیست. این مشکلات ممکن است ابتدا بسیار کم باشند و به مرور تشدید شوند.

 • خستگی
 • مشکلات بینایی
 • بی‌حسی و گزگز
 • اسپاسم عضلانی، سفتی و ضعف
 • مشکلات حرکتی
 • درد
 • مشکلات مربوط به تفکر، یادگیری و برنامه ریزی
 • افسردگی و اضطراب
 • مشکلات جنسی
 • مشکلات مثانه
 • مشکلات روده
 • مشکلات گفتاری و بلع

البته اکثر افراد مبتلا به ام اس فقط تعداد کمی از این علائم را دارند. اگر نمیدانید که علائم ام اس چیست اما نگران هستید که ممکن است علایم ام اس را داشته باشید به پزشک عمومی مراجعه کنید. علائم این بیماری میتواند شبیه به چندین بیماری دیگر باشد. بنابراین لزوماً توسط ام اس ایجاد نمیشود.

 

احساس خستگی در علائم ام اس چیست؟

احساس خستگی یکی از شایعترین و دردسرسازترین علائم ام اس است. این حس اغلب بهعنوان یک احساس طاقتفرسا توصیف میشود که به این معنی است که حتی انجام سادهترین فعالیتها میتواند مانند یک مبارزه باشد. خستگی میتواند بهطور قابل توجهی در فعالیتهای روزانه شما اختلال ایجاد کند و در اواخر روز، در هوای گرم، پس از ورزش یا در طول بیماری بدتر شود.

 

میزان بروز مشکلات بینایی در بیماری ام اس

در حدود ۱ مورد از ۴ مورد ام اس، اولین علامت قابل توجه، مشکل در یکی از چشمان شما (نوریت بینایی) است. اما مشکلات بینایی در علایم ام اس چیست؟

 • از دست دادن موقت بینایی در چشم آسیب‌دیده که معمولاً روزها تا هفته‌ها طول می‌کشد.
 • کور رنگی
 • درد چشم که معمولاً هنگام حرکت دادن چشم بدتر می‌شود
 • فلاش نور هنگام حرکت چشم

سایر مشکلاتی که ممکن است در چشم ایجاد شود عبارتاند از:

 • دوبینی
 • حرکات غیر ارادی چشم که می‌تواند این‌گونه به نظر برسد که اجسام ثابت در حال پریدن هستند
 • گاهی اوقات هر دو چشم شما ممکن است تحت تأثیر بیماری قرار بگیرند.

احساسات غیر طبیعی در علائم ام اس چیست؟

احساسات غیرطبیعی میتواند یکی از نشانه های ام اس باشد که بسیار هم شایع است. شاید ندانید که احساسات غیر طبیعی در علائم ام اس چیست. در واقع باید بگوییم که این مورد اغلب به شکل بیحسی یا سوزن سوزن شدن در قسمتهای مختلف بدن شما مانند بازوها، پاها یا بدن ظاهر میشود که معمولاً طی چند روز ایجاد میشود.

اسپاسم عضلانی، سفتی و ضعف

ام اس میتواند باعث ایجاد موارد زیر در ماهیچههای شما شود:

 • انقباض شدید و دردناک (اسپاسم)
 • سفت شدن و مقاوم شدن در برابر حرکت (اسپاستیسیته)
 • احساس ضعف کردن

مشکلات حرکتی

ام اس میتواند راه رفتن و حرکت را دشوار کند. به خصوص اگر ضعف عضلانی و اسپاستیسیته داشته باشید.

در برخی موارد و علایم ام اس، احساس دست و پا چلفتی بودن به شما دست بدهد زیرا با برخی از این مشکلات حرکتی مواجه هستید. همچنین ممکن است در حفظ تعادل خود به مشکل خورده و نتوانید آن را به خوبی حفظ کنید. علاوهبر آن ممکن است نتوانید هماهنگی درستی میان حرکات اندامهایتان ایجاد کنید. برخی موارد ممکن است لرزش را در اندامهایتان احساس کنید که این هم یکی از علائم طبیعی ام اس است.

سرگیجه نیز یکی از مواردی است که در دسته مشکلات حرکتی قرار دارد و میتواند باعث شود احساس کنید که همه چیز در اطراف شما در حال چرخش است. درد نیز یکی دیگر از مشکلات حرکتی در بیماری ام اس است که برخی از افراد مبتلا به ام اس آن را تجربه میکنند. 

 

درد در علائم ام اس چیست؟

درد میتواند به دو شکل باشد.

درد ناشی از خود ام اس (درد نوروپاتیک)

ممکن است ندانید که این درد در علائم ام اس چیست. این درد ناشی از آسیب به سیستم عصبی است که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دردهای کوبنده در صورت و انواع احساسات در بدن و اندامها از جمله احساس سوزش، سوزن سوزن شدن، گرفتن عضلات یا اسپاسم عضلانی که گاهی اوقات میتواند دردناکتر از آنچه که فکر میکنید باشد. 

نشانه های ام اس چه می تواند باشد

درد اسکلتی عضلانی

درد کمر، گردن و مفاصل میتواند بهطور غیرمستقیم توسط ام اس ایجاد شود. این درد به ویژه برای افرادی ایجاد میشود که در راه رفتن یا حرکت مشکل دارند و به کمر یا باسن آنها فشار وارد میکند.

مشکلات تفکر، یادگیری و برنامه ریزی

برخی از افراد مبتلا به ام اس مشکلاتی در تفکر، یادگیری و برنامهریزی دارند که بهعنوان اختلال عملکرد شناختی شناخته میشود.

این مورد میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات در یادگیری و به خاطر سپردن چیزهای جدید. در این مورد، حافظه بلند مدت معمولاً تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.
 • کندی در پردازش اطلاعات زیاد یا انجام چند وظیفه به‌طور همزمان
 • دامنه توجه کوتاه‌شده
 • گیر کردن در کلمات
 • مشکلات درک و پردازش اطلاعات بصری مانند خواندن نقشه
 • مشکل در برنامه‌ریزی و حل مسئله. ممکن است افراد ابتدا ندانند که علایم ام اس چیست اما پس از این‌که متوجه آن می‌شوند اغلب گزارش می‌دهند که می‌دانند چه کاری می‌خواهند انجام دهند اما نمی‌توانند نحوه انجام آن را درک کنند.
 • مشکلات استدلال مانند قوانین ریاضی یا حل پازل

اما بسیاری از این مشکلات مختص ام اس نیستند و میتوانند ناشی از طیف گستردهای از شرایط دیگر از جمله افسردگی و اضطراب یا حتی برخی داروها باشند.

مشکلات مربوط به سلامت روان

بسیاری از افراد حتی زمانیکه از نمیدانند علائم ام اس چیست دورههای افسردگی را تجربه میکنند. البته مشخص نیست که آیا این مورد بهطور مستقیم توسط ام اس ایجاد میشود یا نتیجه استرس ناشی از زندگی طولانی مدت با یک بیماری است یا هر دو. احتمالاً به دلیل ماهیت غیرقابل پیش‌بینی این بیماری، اضطراب نیز می‌تواند برای افراد مبتلا به ام اس مشکل ایجاد کند.

در موارد نادر، افراد دارای نشانه های ام اس میتوانند نوسانات خلقی سریع و شدید را تجربه کنند. بهعنوان مثال بهطور ناگهانی اشک بریزند، بخندند یا با عصبانیت فریاد بزنند. تمام این موارد ممکن است بدون هیچ دلیلی ایجاد شود و حتی خود فرد مبتلا به بیماری هم دلیل آن را نداند.

 

 

مشکلات جنسی در علائم ام اس چیست؟

علایم ام اس میتواند بر عملکرد جنسی نیز تأثیر بگذارد. مردان مبتلا به ام اس اغلب به سختی میتوانند نعوظ را به دست آورند یا حفظ کنند (اختلال نعوظ). همچنین ممکن است متوجه شوند که انزال هنگام رابطه جنسی یا خودارضایی زمان زیادی طول میکشد و حتی ممکن است توانایی انزال را بهطور کلی از دست بدهند. برای زنان نیز مشکلاتی شامل مشکل در رسیدن به ارگاسم و همچنین کاهش لغزندگی و احساس واژن وجود دارد. هم مردان و هم زنان مبتلا به ام اس ممکن است متوجه شوند که نسبت به قبل،‌ علاقه کمتری به رابطه جنسی دارند. این مورد میتواند مستقیماً با ام اس مرتبط بوده و یا میتواند نتیجه زندگی با این بیماری باشد.

بنابراین شما باید بدانید که مشکلات جنسی در علائم ام اس چیست تا بتوانید آن را کنترل کرده و یا از پیشروی آن جلوگیری کنید. برای این کار میتوانید از کلینیک آنلاین مدیست مشاوره دریافت کنید.

مشکلات مثانه در علائم ام اس چیست؟

مشکلات مثانه در ام اس بسیار شایع است. در این مورد، بیمار مبتلا به ام اس نیاز به ادرار کردن مکرر دارد. همچنین ممکن است نیاز فوری و ناگهانی به ادرار کردن داشته باشد. این موضوع میتواند منجر به دفع ناخواسته ادرار شود که به آن بیاختیاری فوری نیز گفته میشود. در مورد مشکلات مثانه معمولا فرد در تخلیه کامل مثانه مشکل دارد. همچنین ممکن است در طول شب نیاز به بیدار شدن مکرر از خواب داشته باشد تا بتواند ادرار کند. برخی از نشانه های ام اس ممکن است منجر به ایجاد عفونتهای مکرر دستگاه ادراری شود که این مورد به خودی خود نیز میتواند باعث ایجاد مشکلات دیگر شود. این مشکلات همچنین میتوانند علل مختلفی بهجز ام اس داشته باشند.

مشکلات روده در علائم ام اس چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به ام اس در عملکرد روده خود نیز مشکل دارند. یبوست یکی از شایعترین مشکلات روده در علائم ام اس است. ممکن است دفع مدفوع برای شما مشکل بوده و یا حتی دفع آنها بسیار کمتر از حد معمول باشد. بی اختیاری روده در مشکلات روده کمتر شایع است اما اغلب با یبوست مرتبط است. اگر یبوست داشته باشید و مدفوع گیر کند میتواند دیواره روده را تحریک کرده و باعث شود مایع و مخاط بیشتری تولید کند. ممکن است ندانید که این مشکلات در علائم ام اس چیست اما پس از مدتی میتواند از کف بدن شما نشت کند. بنابراین بهتر است هر چه سریعتر از وجود یا عدم وجود این بیماری مطمئن شوید. 

تشخیص علايم ام اس

باز هم باید بگوییم که برخی از این مشکلات مختص ام اس نیستند و حتی میتوانند نتیجه داروهای مختلف مانند داروهای تجویز شده برای درد باشند.

مشکلات گفتاری و بلع

برخی از افراد مبتلا به علایم ام اس در برخی مواقع در جویدن یا بلع مشکل دارند که به آن دیسفاژی میگویند. همچنین ممکن است گفتار آنها دچار ابهام شود یا درک آن دشوار باشد که به این مورد هم دیسرتری میگویند.

تشخیص نشانه های ام اس

یک پزشک یا به احتمال زیاد یک متخصص مغز و اعصاب، چندین آزمایش را برای تشخیص ام اس انجام میدهد. این آزمایشها عبارتاند از:

 • معاینه عصبی: پزشک شما اختلال در عملکرد مغز یا ستون فقرات را بررسی می‌کند.
 • معاینه چشم: این معاینه، یک سری آزمایش است که برای ارزیابی بینایی شما طراحی شده است.
 • MRI: همان‌طور که احتمالا می‌دانید این مورد، تکنیکی است که از یک میدان مغناطیسی قدرت‌مند و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر مقطعی از مغز و نخاع استفاده می‌کند.
 • ضربه زدن به ستون فقرات: به این مورد، پونکسیون کمری نیز می‌گویند. این آزمایش شامل یک سوزن بلند است که برای برداشتن نمونه‌ای از مایعی که در اطراف مغز و نخاع شما در گردش است وارد ستون فقرات می‌شود.

هدف پزشکان از این آزمایش‌هابررسی سیستم عصبی مرکزی است.. از این آزمایشات علاوهبر اینکه به شما کمک میکند تا بدانید علائم ام اس چیست برای رد سایر مشکلات نیز استفاده میشود. ام اس، اغلب پزشکان را متحیر میکند زیرا میتواند هم از نظر شدت و هم از نظر مشکلاتی که افراد را تحت تأثیر قرار میدهد متفاوت باشد. حملات ممکن است چند هفته طول بکشد و سپس ناپدید شوند. اما عودهای بیماری میتوانند به تدریج، بدتر و غیرقابل پیشبینیتر شوند و با علائم متفاوتی همراه شوند. تشخیص زودهنگام این بیماری ممکن است به جلوگیری از پیشرفت سریع ام اس کمک کند.

کلینیک آنلاین مدیست میتواند به شما کمک کند تا مشاورههای لازم درباره این بیماری را دریافت کرده و هر چه سریعتر به جلوگیری از تشدید شدن آن بپردازید. 

 

نشانههای این بیماری در زنان و مردان

در ادامه به علائم بیماری ام اس در مردان و زنان می­پردازیم.

علائم ام اس در زنان

در زنان، علائم جنسیتی در طیفهای مختلف وجود دارد. بهطور کلی، ام اس در زنان بسیار شایعتر از مردان است. دلایل این امر هنوز در حال تحقیق بوده و کاملا مشخص نیست اما احتمالاً شامل موارد ژنتیکی و عوامل محیطی است. زنانی که مبتلا به ام اس هستند و قصد دارند باردار شوند باید با پزشک خود در مورد تمام گزینههای درمانی و مدیریت علائم این بیماری صحبت کنند.

علائم ام اس در مردان

ام اس در مردان کمتر از زنان با نسبت ۳ به ۱ تشخیص داده میشود. این امر به ویژه در ۳۰ سال گذشته با افزایش شکاف قابل توجه بوده است. این مورد میتواند به دلیل تعدادی از مسائل مانند دسترسی به مراقبتهای بهداشتی، زایمان و عوامل سبک زندگی باشد.

آیا میدانید تاثیر کمبود ویتامین در علائم ام اس چیست؟ کمبود ویتامین D یکی از رایجترین دلایل بروز ام اس در مردان است که به عنوان یک عامل محتمل نیز در حال تحقیق است. به نظر میرسد که ام اس در انواع خاص با شروع عود بیماری در مردان نسبت به زنان سریعتر پیشرفت میکند.

 

دریافت مشاوره آنلاین مغز و اعصاب

همانطور که گفته شد بیماری ام اس دارای نشانهها و مشکلاتی است که ممکن است زندگی را سختتر کند. بنابراین بهتر است برای پیشگیری و جلوگیری از تشدید شدن آن به یک کلینیک آنلاین معتبر مانند مدیست مراجعه کرده و مشاورههای لازم را برای مقابله با نشانه های ام اس دریافت کنید. کلینیک آنلاین مدیست دارای مهارت بالا در کنترل این بیماری بوده و میتواند تحمل شرایط و علایم ام اس را برای شما آسانتر کند. بنابراین اگر هر یک از نشانههای ام اس را تجربه کردهاید بهتر است هر چه زودتر به این کلینیک آنلاین مراجعه کنید تا بدانید علائم آن چیست و بتوانید آن را بهتر درک کنید.