جدیدترین راه های سفید شدن دندان + بررسی ویژگی‌ها و مدت ماندگاری

 • 29 تیر 1401
 • صفر نظر
 • دندانپزشکی

تکنولوژی مدرن دندانپزشکی، راه های سفید شدن دندان را بیش از هر زمان دیگری به مردم پیشنهاد می‌دهد و درباره اثربخشی آنها رهنمودهایی ارائه می‌دهد. این صنعت ادعا می‌کند که به مردم سراسر جهان کمک می‌کند تا با داشتن دندان‌های بی‌نقص، لبخند زیبایی داشته باشند و خوشحال‌تر باشند. در این مطلب از مشاوره آنلاین پزشکی مدیست همراه ما باشید.

 

راه های سفید شدن دندان چیست

 

چه عواملی باعث زرد شدن دندان ها می شود؟

عواملی که باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شود، شامل پیری مینای دندان، سیگار کشیدن، دندان قروچه کردن، خوردن غذاهای رنگی و نوشیدنی‌های گازدار می‌شود. همچنین اگر در دوران کودکی از آنتی بیوتیک‌های تتراسایکلین استفاده کرده باشید، ممکن است دندان‌هایتان زرد شده باشد.

روش سفید کردن دندان به دو حالت امکان پذیر است که عبارتند از:

 • سفید کردن خارجی: سفید کردن خارجی دندان‌ها با استفاده از ساینده‌های ملایم برای از بین بردن لکه‌ها از سطوح بیرونی دندان‌ها. این کار رنگ زیر را آشکار می‌کند اما در واقع رنگ دندان‌ها را تغییر نمی‌دهد.
 • سفید کردن داخلی: سفید کردن داخلی یک فرآیند سفید کردن دندان است که در آن از یک عامل سفید کننده برای تغییر رنگ مینای دندان استفاده می‌شود. تنها عامل سفید کننده دندان پراکسید است که به طور گسترده استفاده می‌شود.

برخی از راه های سفید شدن دندان‌ها برای جلوگیری از زرد شدن یا لکه‌دار شدن دندان‌ها بسیار مفید عمل می‌کنند. با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب شما را با بهترین روش‌های سفید کردن دندان‌ها آشنا کنیم.

استفاده از خمیر دندان سفید کننده

خمیر دندان‌های سفید کننده معمولا ترکیبی از مواد را برای از بین بردن لکه‌های روی دندان‌ها ارائه می‌دهند. این ترکیبات می‌توانند حاوی هر یک از موارد زیر باشند:

 • کاربامید یا هیدروژن پراکسید
 • ساینده‌های ملایم (شامل زغال فعال، جوش شیرین، سیلیس، دی کلسیم فسفات، کربنات کلسیم، متافسفات سدیم، سیلیکات زیرکونیوم و پیروفسفات کلسیم)
 • هیدروکسی آپاتیت

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۸، خمیردندان‌های سفید کننده به طور موثری دندان‌های شما را سفید می‌کنند و با از بین بردن لکه‌های سطحی، لبخندی درخشان‌تر ارائه می‌دهند.

با این حال، اکثر خمیر دندان‌های سفید کننده به طور ذاتی دندان‌ها را سفید نمی‌کنند. البته خمیر دندان حاوی هیدروکسی آپاتیت (HAp) تنها خمیر دندان سفیدکننده‌ای است که می‌تواند به طور ذاتی دندان‌ها را از داخل به بیرون سفید کند. این به معنای واقعی کلمه، به فضای مینای دندان شما برای ظاهری سفیدتر و روشن‌تر، جلوه می‌بخشد.

تمام خمیردندان‌ها، لکه‌های سطحی را از بین می‌برند زیرا حاوی مواد ساینده ملایم هستند. برخی از خمیردندان‌های سفید کننده حاوی پولیش ملایم یا عوامل شیمیایی هستند که اثربخشی بیشتری را برای از بین بردن لکه‌ها و جرم‌ها ایجاد می‌کنند. به طور کلی، خمیر دندان‌های سفید کننده می‌توانند رنگ دندان‌هایتان را حدود یک درجه روشن‌تر کنند.

درمان حرفه ‌ای بلیچینگ؛ یکی از راه های سفید شدن دندان در مطب دندانپزشکی

بلیچینگ در مطب دندانپزشکی، سریعترین راه را برای سفید کردن دندان‌های شما فراهم می‌کند. شما برای سفید کردن دندان‌هایتان در مطب دندانپزشکی، بایستی ۱ تا ۳ جلسه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه‌ای تحت درمان قرار بگیرید. در طول هر جلسه، غلظت بالایی از کاربامید یا پراکسید هیدروژن (۲۰ تا ۴۳ درصد) روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. این محصولات در ترکیب با حرارت، نور مخصوص و یا لیزر اعمال می‌شوند. اگرچه می‌توان از پراکسید هیدروژن استفاده کرد، اما پراکسید کاربامید به عنوان استاندارد صنعتی در نظر گرفته می‌شود و ماندگاری بسیار بیشتری دارد.

برخی از دندانپزشکان با استفاده از نور ماوراء بنفش برای تسریع واکنش شیمیایی و فرآیند سفید شدن دندان‌ها، کارشان را به پایان می‌رسانند. بلیچینگ می‌تواند دندان‌هایتان را سه تا هشت درجه روشن‌تر کند. این روش سفید کردن دندان، نسبت به بقیه روش‌ها گران‌تر است. دندانپزشکان ماهر مدیست نیز می‌توانند پس از ویزیت آنلاین شما، درباره روش درمانی بلیچینگ و سایر روش‌های موثر به شما مشاوره دهند.

کیت سفید کننده دندان

کیت سفید کننده دندان، شامل سینی و ژل سفید کننده موثری برای دندان‌ها است. سیستم‌های سفیدکننده دندان مبتنی بر سینی، که بدون نسخه یا با تجویز دندانپزشک خریداری می‌شوند، شامل پر کردن سینی محافظ دهان با محلول سفیدکننده ژلی مانندی است. ژل‌های سفید کننده دندان، ژل‌های شفاف و مبتنی بر پراکسید هستند که با یک برس کوچک مستقیما روی سطح دندان‌هایتان اعمال می‌شوند. بسته به قدرت پراکسید، دستورالعمل‌های آن نیز متفاوت است.

این سینی‌ها معمولا برای ساعاتی در شبانه روز روی دندان قرار می‌گیرند و در طول یک بازه زمانی ۴ هفته‌ای و حتی بیشتر (بسته به درجه تغییر رنگ و سطح سفیدی مطلوب) استفاده می‌شوند. ممکن است از ۳ روز تا چند هفته طول بکشد تا نتیجه‌ای مشاهده شود؛ البته این نتایج تا ۴ ماه دوام می‌آورند.

در ادامه توضیح راه های سفید شدن دندان باید بدانید که اساسا دو نوع سینی و ژل سفید کننده دندان وجود دارد: آنهایی که طبق نظر دندانپزشک تجویز و خریداری می‌شوند و آنهایی که بدون نسخه خریداری می‌شوند. کیت‌های سفیدکننده دندانپزشکی، نتایج سریع‌تر و مؤثرتری دارند زیرا حاوی ماده سفیدکننده پراکسید قوی‌تری نسبت به کیت‌های سفیدکننده‌ موجود در بازار هستند. یکی دیگر از مزایای سینی‌ها و ژل‌های سفیدکننده دندانپزشکی این است که به صورت سفارشی ساخته شده‌اند و دقیقا متناسب با دندان‌های شما هستند.

نوارهای سفید کننده دندان

نوارهای سفید کننده دندان در هر داروخانه‌ای در سراسر کشور پیدا می‌شوند. این نوارهای سفیدکننده که بدون نسخه به فروش می‌رسند، نسبتا ارزان قیمت هستند و نحوه استفاده آسانی دارند. اکثر این نوارها کارایی دارند و دندان‌هایتان را سفید می‌کنند. امکان دارد نوارهای سفید کننده دندان بسته به قدرت پراکسید موجود در خود به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشند تا نتایج مورد نظر را ایجاد کنند.

نوارهای سفید کننده نوارهای بسیار نازک و تقریبا نامرئی هستند که با ژل سفیدکننده مبتنی بر پراکسید پوشانده شده‌اند. نوارها باید طبق دستورالعمل روی لیبل‌شان اعمال شوند. نتایج اولیه در چند روز دیده می‌شود و نتایج نهایی حدود ۴ ماه باقی می‌ماند.

 

اگر به مطالب پزشکی علاقه مند هستید و اخبار سلامت برای شما مهم است، صفحه اینستاگرام مدیست را دنبال کنید.

 

 

روش سفید کردن دندان به چه شکل است

 

دهان شویه های سفید کننده؛ یک نمونه دیگر از راه های سفید شدن دندان

از جدیدترین محصولات سفید کننده موجود می‌توان به دهان شویه‌های سفید کننده اشاره کرد. مانند بسیاری از دهان شویه‌ها، آنها نفس را تازه می‌کنند و پلاک‌های دندانی و بیماری لثه را کاهش می‌دهند. برخی از این محصولات، شامل موادی مانند پراکسید هیدروژن هستند که دندان‌ها را سفید می‌کنند. تولید کنندگان می‌گویند ممکن است ۱۲ هفته طول بکشد تا نتایج حاصل شوند. فقط باید دو مرتبه در روز قبل از مسواک زدن، آنها را مصرف کرده و به مدت ۶۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس خالی کنید.

البته برخی از کارشناسان می‌گویند که روش سفید کردن دندان‌ها با دهان شویه ممکن است به اندازه سایر محصولات سفید کننده بدون نسخه، موثر واقع نشوند. از آنجایی که دهان شویه سفید کننده فقط برای مدت کوتاهی با دندان‌ها تماس دارد - فقط ۲ دقیقه در روز در مقایسه با ۳۰ دقیقه برای بسیاری از نوارهای سفید کننده - ممکن است تأثیر کمتری داشته باشد. برخی از افراد برای تقویت این قبیل دهانشویه‌ها، ابتدا دندان‌های خود را با دهان شویه شستشو می‌دهند و سپس با خمیر دندان سفید کننده مسواک می‌زنند.

 

 

سایر محصولات سفید کننده دندان

محصولات جدید سفید کننده دندان از جمله آدامس‌های سفید کننده، نخ دندان‌های سفید کننده و ... همیشه در داروخانه‌ها یا فضای آنلاین ظاهر می‌شوند. از آنجا که این محصولات نسبتا جدید هستند، تحقیقات زیادی برای اثبات یا نقض کارایی آنها انجام نشده است.

 

رعایت نکات ایمنی هنگام سفید کردن دندان

یادتان باشد که از راه های سفید شدن دندان بر طبق دستورالعمل‌هایشان استفاده کنید. نوارها یا ژل‌ها را بیشتر از آنچه در دستورالعمل گفته شده، روی دندان‌هایتان قرار ندهید، زیرا ممکن است دچار درد لثه شوید و با مشکلات دیگری درگیر شوید. پس از سفید کردن برای محافظت دندان‌هایتان، از مصرف نوشابه‌های گازدار، نوشیدنی‌های ورزشی یا سایر نوشیدنی‌های اسیدی به مدت چند ساعت اجتناب کنید.

ممکن است دندان‌های شما بعد از سفید کردن، کمی حساس شده باشند؛ نگران نباشید این حساسیت زیاد طول نمی‌کشد. اگر دندان‌ها و لثه‌های شما سالم باشند، ممکن است مشکل کمتری برایتان ایجاد شود. اگر هر کدام از این روش‌ها، شما را آزار می‌دهد بهتر است درمان را متوقف کنید و با دندانپزشک خود صحبت کنید.

برای مثال سینی‌های پر شده از ژل که مانند محافظ روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند، اگر به خوبی روی دندان‌ها جایگذاری نشوند، باعث اذیت لثه‌هایتان خواهند شد. در صورت بروز این مشکل، بهتر است که استفاده از این محصول را متوقف کنید.

نکاتی برای حفظ سفیدی دندان ها

حال که با انواع روش سفید کردن دندان آشنا شدید، خوب است که از نحوه سفید نگه داشتن آنها نیز آگاهی داشته باشید. برای این منظور لازم است اقدامات زیر را به کار ببرید.

 • از خوردن غذاها و نوشیدنی‌هایی که روی دندان‌ها لکه‌ ایجاد می‌کنند، خودداری کنید. جالب است بدانید هر ماده غذایی حاوی اسید یا تانن، این پتانسیل را دارند که دندان‌های شما را کدر کنند. برای نمونه نوشیدنی‌های انرژی‌زا و گازدار، چای سیاه و قهوه، انواع توت‌ها و سایر غذاهای پر رنگ و همچنین سس‌هایی مانند سویا، کاری و گوجه فرنگی حاوی مقادیر زیاد اسید است.
 • بلافاصله پس از مصرف نوشیدنی‌ها یا غذاهای لکه‌ساز، مسواک بزنید یا دهان‌تان را آبکشی کنید. به علاوه، می‌توانید با یک نی نوشیدنی‌تان را بنوشید تا دندان‌های شما در معرض مایعات لکه ساز قرار نگیرند.
 • از تنباکو پرهیز کنید. سیگار، سیگار برگ، پیپ و تنباکوی جویدنی می‌توانند دندان‌های شما را زرد کنند. اگر تنباکو را ترک کنید، دندان‌های سفیدتر و همچنین قلب سالم‌تری خواهید داشت.

اقدامات پیشگیرانه پس از دریافت راه های سفید شدن دندان

پس از انجام پروسه درمان سفید کردن دندان، لازم است مراقبت‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • از روش‌های مفید بهداشت دهان و دندان پیروی کنید. حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنید و یک بار در روز از نخ دندان برای از بین بردن پلاک دندان استفاده کنید. برای از بین بردن لکه‌های سطحی و جلوگیری از زرد شدن دندان‌ها از خمیر دندان سفید کننده (فقط یک یا دو بار در هفته) استفاده کنید. در بقیه زمان‌ها از خمیر دندان معمولی استفاده کنید.
 • برخی از میوه‌ها و سبزیجات منجر به اسکراب دندان‌های شما می‌شوند. به این فکر کنید که بعد از خوردن یک سیب ترد، چقدر دهانتان تمیز می‌شود. غذاهای سرشار از کلسیم مانند پنیر می‌تواند به سفید نگه داشتن دندان‌ها کمک کند.
 • برای نظافت دندان‌هایتان نزد دندانپزشک بروید. تمیز کردن حرفه‌ای پلاک‌ها توسط دندانپزشک، منجر می‌شود تا لکه‌هایی را از آنچه می‌خورید و می‌نوشید، پاک شود. بهداشت دهان و دندان می‌تواند به حفظ ظاهر و احساس زیبایی و سلامت شما کمک کند.
 • درمان های دوره‌ای را در نظر بگیرید. بسته به روش سفید کردن مورد استفاده، ممکن است هر ۶ ماه یا بعد از یک یا دو سال نیاز به یک بارگیری مجدد داشته باشید. اگر سیگار می‌کشید یا نوشیدنی‌های لکه‌زا می‌نوشید، ممکن است به دفعات بیشتری نیاز پیدا کنید.

 

راه های سفید شدن دندان را بشناسید

 

نتیجه گیری

سفید کردن دندان آنقدر محبوب شده است که به نظر می‌رسد همه افراد خواهان انجام آن هستند. اگر شما هم می‌خواهید لبخندی دلنشین و دندان‌های مرواریدی داشته باشید، راه های سفید شدن دندان همان چیزی است که به دنبالش هستید. روش سفید کردن دندان‌‌ها نه تنها موثر هستند، بلکه می‌توانند لبخند شما را به شدت تغییر دهند و در عین حال اعتماد به نفس شما را بهبود ببخشند.

روش‌های متعددی برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد، از جمله انجام بلیچینگ، خمیر دندان‌ سفیدکننده، ژل‌ها و سینی‌های سفید کننده، دهان شویه مخصوص، نوارهای سفید کننده، و سایر محصولاتی که در بازار موجود هستند.

اگر دندانپزشک شما تشخیص داده است که شما کاندیدای خوبی برای سفید کردن دندان‌هایتان هستید، باید تصمیم بگیرید که کدام روش را انتخاب کنید. متخصصان دندانپزشک حاذق ما در مجموعه مدیست می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند. به این ترتیب نیازی به مراجعه حضوری نخواهید داشت و تنها از طریق ویزیت غیرحضوری امکان مشاوره آنلاین برای شما فراهم می‌شود.