دکتر کسری رحیمی پور

دکتر دندانپزشک دکتر دندانپزشک

5 امتیاز ( 17 رای)

تشخیص و طرح درمان مشکلات دهان و دندان مشاوره دارویی بیماری های دهان مشاوره و تفسیر تصاویر رادیوگرافی و ضایعات بالینی مشاوره ارتودنسی، زیبایی و اصلاح طرح لبخند مشاوره ایمپلنت و درمان های پروتزی
 • 17 نظر توسط مراجعه کنندگان

 

مشاوره آنلاین دندانپزشک | بهترین دندانپزشک آنلاین 

 

در بیشتر مواقع بسیاری از مردم ممکن است در مورد دکتر دندانپزشک سؤالاتی در ذهن خود داشته باشند. رشته دندانپزشکی از تخصص‌های گوناگون تشکیل شده که ممکن است مردم درمورد آن‌ها اطلاعات کافی نداشته باشند. مانند بسیاری از بیماری‌ها که برای هرکدام به پزشک آن مراجعه می‌کنیم در دندانپزشکی هم برای هر مشکل باید به متخصص مربوطه مراجعه کنیم. شاید بسیاری از مشکلات دندان نیاز به متخصص نداشته باشد، اما دانستن این موضوع که دکتر دندانپزشک چه کاری انجام می‌دهد و از چه تخصص‌هایی برخوردار می‌باشد، ممکن است برای هر نفر لازم باشد.

دوره دندانپزشکی عمومی بیشتر مواقع ۶ سال به طول می‌انجامد. بسیاری از افراد در میان سپری کردن دوره عمومی، ممکن است تمایل به گرفتن تخصص‌های لازم را نیز داشته باشند. هر کدام از دوره‌های تخصصی به طور میانگین ۳ سال به طول می‌انجامد.

در این مطلب با دکتر دندانپزشک بیشتر آشنا شده و اطلاعاتی در مورد تخصص‌های دندانپزشکی به دست می‌آورید. تا انتها با ما همراه باشید.

 

دکتر دندانپزشک کیست و چه کارهایی انجام میدهد؟

دکتر دندانپزشک با گذراندن تحصیلات لازم و اخذ مدرک مورد نیاز، توانایی درمان بیماری‌ها و مشکلات دهان و دندان را به دست می‌آورد. افراد برای هرگونه مشکلات مرتبط با دهان، دندان و فک می‌توانند به دکتر دندانپزشک مراجعه کنند. کلیه خدماتی که مربوط به دهان و دندان باشد را دکتر دندانپزشک انجام می‌دهد.

رشته دندانپزشکی خود از شاخه‌های تخصصی زیادی تشکیل شده است. به عنوان مثال ارتودنس کسی است که علاوه بر سپری کردن دوره عمومی دندانپزشکی، چند سال را برای کسب مهارت در این زمینه آموزش دیده است. این تخصص برای هم راستا کردن دندان‌ها و فک استفاده می‌شود. یا متخصص پریودنتیست که در زمین مشکلات لثه فعالیت می‌کند. متخصص جراح فک و صورت و دهان، یکی دیگر از تخصص‌های زیر شاخه دندانپزشکی می‌باشد. در این رشته جراحی‌های استخوان گردن، صورت و دهان انجام می‌شود. دکتر دندانپزشک زیبایی در زمینه زیباسازی دندان‌ها و لثه فعالیت می‌کند.

در ادامه به طور دقیق‌تر رشته‌های دندانپزشکی را بررسی خواهیم کرد.

 

دندانپزشک عمومی چه تفاوتی با متخصص دندان دارد؟

همه ما می‌دانیم که در زمینه پزشکی، دو نوع پزشک وجود دارد. پزشک متخصص و پزشک عمومی. در زمینه دندانپزشکی نیز به همین صورت می‌باشد. این رشته هم مانند بسیاری از از رشته‌های پزشکی دارای تخصص‌های نیز می‌باشد که با دانستن این تخصص‌ها بهتر می‌توانید برای درمان مشکلات خود به دکتر مورد نظر مراجعه کنید.

رشته دندانپزشکی دارای دوران تحصیلی کمتری نسبت به دیگر رشته‌های پزشکی می‌باشد. داوطلبان پس از گذراندن دوره‌های مربوطه و اخذ مدرک، اجازه فعالیت در زمینه دندانپزشک عمومی را دارند. دکتر دندانپزشک عمومی کسی است که اکثر ما زمانی که دچار مشکلات دندانی می‌شویم، به آن رجوع می‌کنیم. دکتر دندانپزشک عمومی توانایی انجام اکثر کار‌های دندانی از جمله کشیدن دندان، عصب‌کشی، جراحی‌های جزئی و غیره را دارد، اما در صورت نیاز به انجام درمان‌های تخصصی‌تر باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کرد.

در پایین به مواردی از تخصص‌های رشته دندانپزشکی می‌پردازیم تا با آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

در صورت تمایل همین حالا می­توانید زمان مشاوره آنلاین دندانپزشک خود را در وبسایت مدیست تنظیم کنید.

پاتولوژیست دهان و دندان یا متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت

شما به عنوان یک بیمار، زیاد با این متخصص سر و کار ندارید. در واقع در این تخصص، بافت‌هایی که از ناحیه فک و صورت بیماران هنگام جراحی خارج شده است، برای این متخصصین ارسال می‌شود تا آزمایش‌های لازم را بر روی آن انجام داده و ماهیت آن‌ها را تشخیص دهد.

ممکن است بعضی وقت‌ها زمانی که قرار است جراحی صورت انجام گیرد و بافت خارج شود، لازم باشد که خود متخصص پاتولوژیست نیز حضور داشته باشد و این کار با نظارت او انجام شود.

این متخصصین در اکثر مواقع با دکتر دندانپزشک و جراح آن در ارتباط است و بر روی نمونه‌های ارسالی از طرف آن‌ها کار می‌کند و نتیجه را برای آن‌ها ارسال می‌کند.

 

اندودنتیست یا متخصص درمان ریشه دندان

تخصص دکتر دندانپزشک اندودنتیست بر روی ریشه دندان است. اگر نیاز به عصب کشی دندان دارید، به طوری که دندان شما در شرایط سخت و خاص قرار دارد، باید به این متخصص مراجعه کنید. این دکتر دندانپزشک در زمینه عصب کشی مهارت ویژه دارد و اگر دندان شما هر مشکلی در زمینه عصب دارد بهترین گزینه برای درمان آن می‌باشد.

انواع عصب کشی‌هایی که دیگر دکتران از انجام آن عاجز هستند، جراحی‌های مربوط به ریشه دندان و انواع ایمپلنت‌های دندان از جمله فعالیت‌های است که این دکتر دندانپزشک توانایی انجام دادن آن را دارد.

اندودنتیست در زمینه درد در ناحیه دندان و فک بسیار ماهر می‌باشد. اگر نمی‌دانید که درد دندان شما چه دلیلی دارد شاید لازم باشد که به متخصص اندودنتیست مراجعه کنید.

 

متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

همانطور که از نام این دکتر دندانپزشک مشخص است، وظیفه آن ترمیم و زیباسازی دندان می‌باشد. اگر به دنبال لبخندی زیبا هستید باید به متخصص دندانپزشکی زیبایی مراجعه کنید. از جمله وظایف این دکتر دندانپزشک می‌توان به سفید کردن دندان‌ها، لمینت‌ها، پر کردن یکنواخت دندان و کلیه خدمات زیبایی اشاره کرد. به کارگیری انواع روکش‌ها در زمینه زیبایی از دیگر خدماتی است که این دکتر دندانپزشک توانایی انجام آن را دارد.

 

متخصص تشخیص بیماری‌های دهان و دندان

هر نوع بیماری که در دهان شما به وجود بیاید درمان آن در حیطه کاری این متخصص می‌باشد. متخصصین دهان توانایی پیشگیری، شناسایی و درمان انواع بیماری‌های دهانی را دارند. انواع زخم‌های دهانی، ضایعات دهانی و مشکلات بافت‌های دهان از طریق متخصصین بیماری‌های دهان و دندان قابل درمان هستند. در صورت مشاهده هرگونه علائم در دهان خود لازم است که به این متخصص مراجعه نمایید. بسیاری از بیماری‌ها که در بدن ظاهر می‌شوند ممکن است ابتدا علائم خود را در دهان نمایان کند.

 

پریودنتیست یا متخصص بیماری‌ های لثه

هر گونه بیماری در بافت‌های نگهدارنده دندان و لثه‌ها توسط پریودنتیست یا متخصص بیماری‌های لثه قابل درمان می‌باشد. در اکثر مواقع انواع بیماری‌های لثه بر اثر ژنتیک، عادت‌های نادرست و افزایش سن ممکن است در بیمار خود را نشان دهد . اگر به موقع نسبت به درمان این گونه بیماری‌ها اقدامات لازم انجام نشود، ممکن است عوارض جبران ناپذیری در پی داشته باشد که از جمله آن می‌توان به از دست رفتن دندان‌ها اشاره کرد.

همچنین با معاینات لثه می‌توان به سلامت کلی بدن نیز پی برد. در برخی از موارد بیماری‌های لثه در بیماران دیابتی و یا زنان باردار مشاهده می‌شود. اگر نیاز به جراحی‌های پیچیده ایمپلنت دارید، پریودنتیست‌ها بهترین گزینه برای شما خواهند بود. این گروه از متخصصین در این زمینه بسیار ماهر می‌باشند.

 

تخصص جراحی فک، دهان و صورت

هر گونه جراحی که در ناحیه فک و صورت لازم باشد توسط این متخصصین انجام می‌شود. دامنه فعالیت این متخصصین بیشتر از دندان و لثه و توانایی انجام اکثر جراحی‌های پیشرفته را دارند. از خارج کردن دندان عقل در زیر لثه گرفته تا انواع جراحی‌های زیبایی فک، چانه و صورت، بینی، خارج کردن انواع کیست‌ها، تومور‌ها و جراحی‌های ایمپلنت، همگی جز توانایی‌های این متخصص می‌باشد.

 

متخصص پروتزهای دندانی

اگر برای انوع دندان مصنوعی نیاز به دریافت خدمات دارید، باید به متخصص پروتز‌های دندانی مراجعه کنید. از جمله توانایی‌ها و خدماتی که متخصص پروتز‌های دندانی به شما ارائه می‌دهند می‌توان به مواردی مانند: روکش‌های زیبایی، روکش‌های جایگزین برای فضا‌های خالی بین دندان‌ها، دست دندان کامل متحرک و انواع دندان‌های مصنوعی و روکش‌های زیبایی تک دندانی اشاره کرد. همچنین این متخصص در زمینه درمان ایمپلنت‌های دندانی نیز فعالیت می‌کند. همچنین پروتز‌های ناحیه صورت و دهان توسط دکتر دندانپزشک متخصص پروتز‌های دندانی ساخته می‌شود.

 

متخصص دندانپزشکی کودکان

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای بردن کودکان خود به دندانپزشکی با مشکل مواجه شده باشید. در واقع از آن جایی که ترس از پزشک در کودکان امری شایع و طبیعی است، بسیار دشوار می‌باشد که کودکان را برای دریافت خدمات دندانپزشکی راضی کرد. متخصص دندانپزشکی کودکان به طور خاص در این زمینه آموزش دیده است. از درمان انواع مشکلات دندان‌های شیری گرفته تا انجام درمان‌های ارتودنسی برای کودکان، همگی جزء وظایف متخصص دندانپزشک کودکان می‌باشد. در اکثر مواقع محیط دندانپزشکی کودکان طوری طراحی می‌شود، که کودک در آن احساس آرامش و امنیت کنند. متخصصین دندانپزشکی کودکان آموزش‌های لازم در مورد بیهوشی و اتاق عمل را نیز سپری کرده‌اند.

 

متخصص ارتودنسی

وظیفه دکتر متخصص ارتودنسی هم تراز و هم ردیف کردن دندان، به وسیله بستن سیم و دیگر ابزار‌ها بر روی دندان می‌باشد. دکتر ارتودنتیست طیف گسترده از وظایف را در زمینه بیماری‌ها و مشکلات فک و دندان را دارد. درمان به موقع ارتودنسی می‌تواند روی زیبایی صورت تأثیر مستقیم بگذارد. اگر از مشکلات ناهماهنگی دندان‌ها و یا جلو و عقب بودن فک صورت رنج می‌برید، باید به دکتر دندان پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. برای انجام ارتودنسی ابتدا باید از مشاوره آنلاین دندانپزشک استفاده کنید و سپس اقدامات لازم را جهت درمان به عمل آورید.

 

متخصص رادیولوژی فک و صورت

متخصص رادیولوژی کلیه خدمات رادیوگرافی‌های تشخیصی را انجام می‌دهد. این متخصص پس از انجام رادیوگرافی مشاهدات خود را در قالب گزارشی نوشته، برای همکاران خود ارسال می‌کند. در این رادیوگرافی‌ها کلیه نواحی صورت از ناحیه فک و دهان، تاپیک آپیکال یا بایت وینگ را در بر می‌گیرد. همچنین کلیه خدمات سی تی اسکن و ‌ام آر آی ناحیه فک و صورت را نیز انجام می‌دهد.

 

فلوشیپ چیست و آیا همان تخصص است؟

فلوشیپ تخصص نیست بلکه یک دوره آموزشی می‌باشد که کارآموز در آن یک دوره تخصصی مربوط به دندانپزشکی را سپری می‌کند. برای گرفتن مدرک تخصصی لازم است که فرد امتحان ورودی را سپری کرده باشد و تمامی دوره‌های آموزشی آن که حدود سه سال می‌باشد را پشت سر گذاشته باشد. اما فلوشیپ در اکثر کشور‌ها و در مراکز یا دانشگاه‌های خصوصی تدریس می‌شود و جزئی از تخصص دندانپزشکی به حساب نمی‌آید.

 

انواع دوره‌ های تکمیلی دندانپزشکی

دندانپزشکی دارای دوره‌های فراوانی می‌باشد که کارآموز می‌تواند پس از دانشگاه در آن‌ها شرکت کند. ولی هیچ کدام از آن‌ها تخصص به حساب نمی‌آید. این فرآیند می‌تواند به کسب تجربه و و مهارت دندانپزشک کمک کند. شرکت‌های تجاری فراوانی وجود دارد که این دوره‌های آموزشی خصوصی را مانند دوره‌های زیبایی و ایمپلنت، برای دکتران دندانپزشک تدارک می‌بیند. شرکت‌ها در این زمینه تبلیغات گسترده می‌کنند تا بتوانند هرچه بیشتر بسته‌های آموزشی خود را به فروش برسانند. همانطور که قبلاً اشاره کردیم هیچ کدام از این دوره‌ها به عنوان تخصص در نظر گرفته نمی‌شود.

همچنین دوره‌های دانشگاهی دیگری در رشته دندانپزشکی وجود دارد که بر روی پژوهش تمرکز دارد. کارآموزانی که این رشته را دنبال می‌کنند کمتر با بیماران سر و کار دارند و بیشتر بر روی پژوهش‌های دانشگاهی و صنعتی فعالیت می‌کند. دکترای دندانپزشکی جامعه نگر و دکترای مواد دندانی از این نمونه هستند.

 

برد تخصصی دندانپزشکی چیست؟

کلیه افرادی که تخصص‌های لازم در رشته دندانپزشکی را پشت سر گذاشتند و مدرک آن را اخذ کردند، می‌توانند با شرکت در آزمون جامع‌ای نسبت به اخذ برد تخصصی اقدام کنند. این برد تخصصی کمک می‌کند تا افراد بتوانند در دانشگاه‌ها به آموزش رشته دندانپزشکی برای دیگران بپردازند.

 

وظایف کلی دکتر دندانپزشک چیست؟

در ادامه به برخی از وظایف یک دکتر دندانپزشک اشاره خواهیم کرد.

 • معاینه، اقدامات اولیه و مشاوره به بیمار جهت درمان بیماری
 • آرام کردن بیمار از نظر روحی و آماده کردن آن برای انجام اقدامات بعدی به ویژه در کودکان
 • آشنایی و استفاده درست از ابزارهای کاهش درد
 • در صورت نیاز اقدام به تصویربرداری
 • اقدام به درمان بیمار با توجه به نوع مشکل از قبیل پر کردن، کشیدن دندان، جرم‌گیری، روکش دندان، گذاشتن دندان مصنوعی و ...

 

دکتر دندانپزشک باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟

هر دکتر دندانپزشک ماهر لازم است که یکسری توانایی‌هایی جهت عملکرد بهتر داشته باشد. در زیر به تعدادی از آنها اشاره کرده‌ایم.

 • داشتن تمرکز بالا
 • توانایی و هماهنگی مناسب بین چشم و دست
 • قدرت بدنی کافی
 • روابط عمومی بالا جهت برقراری ارتباط مناسب با بیمار
 • داشتن صبر و حوصله زیاد
 • توانایی آرام کردن بیمارانی که می‌ترسند

 

کلنینک دندان پزشکی آنلاین مدیست

مجموعه مدیست با در اختیار داشتن بهترین پزشکان و متخصصان دندانپزشکی آماده ارائه کله خدمات در این زمینه بصورت آنلاین می‌باشد. اما چرا باید از خدمات پزشکی آنلاین استفاده کنیم؟ در ادامه به برخی از ویژگی‌ها و دلایل آن اشاره می‌کنیم.

 

دسترسی به بهترین دندانپزشک آنلاین

اگر برای دسترسی به بهترین دندانپزشکان دچار مشکل هستید، استفاده از خدمات دندان پزشکی آنلاین در زمینه دندانپزشکی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. شما در مدیست با بهترین متخصصان دندانپزشک کشور در ارتباط هستید و می‌توانید از خدمات آنها استفاده کنید.

لیست بهترین دندان پزشک ها در تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و غیره، همگی در وبسایت مدیست موجود است.

 

استفاده از خدمات بهترین دندانپزشک در مدیست

بهره‌مندی از دانش و تجربیات یک دکتر دندانپزشک خوب می‌تواند در مورد آسایش خیال ما بسیار تاثیر گذار باشد. مجموعه مدیست با گلچین کردن بهترین دندانپزشک در تهران و ایران، تلاش کرده تا خیال کاربران خود را در این زمینه راحت کند.

ما با بررسی دقیق رزومه و سابقه دندانپزشکان معتبر، بهترین انها را برای شما در کلینیک آنلاین مدیست جمع کرده‌ایم.

 

امکان دسترسی به دندانپزشک شبانه روزی

دسترسی سریع و شبانه روزی به دکتر دندانپزشک یکی از ویژگی‌های بارز کلینیک آنلاین مدیست می‌باشد. شما در هر ساعتی از شبانه روز امکان ویزیت آنلاین و دریافت مشاوره آنلاین دندانپزشک مجموعه مدیست را دارید. تنها کافی است وارد حساب کاربری خود در سایت شوید و پزشک مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

مشاوره آنلاین دندانپزشک در کلینیک آنلاین مدیست

از دیگر خدماتی که می‌توانید در که جموعه مدیست دریافت کنید، مشاوره آنلاین دندانپزشک می‌باشد. گاهی ممکن است پس از معاینه و ویزیت آنلاین دندانپزشک، پزشک تشخیص دهد که به معاینه حضوری هم نیاز است. در این شرایط به راحتی می‌توانید برای رزور نوبت اقدام کنید و نیازی به مراجعه حضوری به مطب نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.