مؤثرترین راه درمان نفخ نوزاد | روش های درمان نفخ نوزاد زیر یک ماه

  • 18 شهریور 1401
  • صفر نظر
  • اطفال

یکی از رایج‌ترین نگرانی‌های والدین، نفخ نوزادشان است. نفخ معمولاً مضر نیست؛ اما فشاری که حباب‌های گاز معده ایجاد می‌کنند باعث درد در نوزاد می‌شود. نفخ به‌ویژه در طول 3 ماه اول زندگی که دستگاه گوارش کودک شما هنوز روند تکامل دستگاه گوارش را طی نکرده بیشتر است. بیشتر اوقات، نفخ ناشی از بلع بیش از حد هوا است. ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد که کودک شما دچار نفخ شده در ادامه با مشاوره آنلاین پزشکی مدیست همراه باشید تا بیشتر درباره نفخ نوزاد و روش‌های کمک به درمان آن صحبت کنیم.

 

درمان نفخ نوزاد به چه صورت است


مهم‌ترین دلایل نفخ در نوزاد | درمان نفخ نوزاد 

•    عدم رعایت اصول شیردهی به نوزاد باعث می‌شود که کودک شما هوای زیادی را ببلعد. 
•    گریه زیاد، شکم کودک شما را پر از هوا می‌کند. 
•    یبوست یکی از عواملی است که باعث نفخ در نوزاد می‌شود. دستگاه گوارش کودک نابالغ هنوز در حال یادگیری برای عملکرد مؤثر برای هضم شیر مادر و مدیریت نفخ و مدفوع است.
•    حساسیت یا آلرژی به غذا در رژیم غذایی مادر از دیگر عوامل نفخ در کودک است.
•    کودک هنگام نوشیدن شیر از شیشه ممکن است هوا را ببلعد یا به زمان نیاز داشته باشد که به ترکیبات شیر خشک عادت کند. 


علائم رایج نفخ در نوزادان شیرده

1.    آروغ بیش از حد ممکن است نشان‌دهنده این باشد که کودک شما هوای زیادی را از شیر خوردن یا گریه‌کردن می‌بلعد .بیشترین راه درمان نفخ نوزاد که مادران استفاده می‌کنند گرفتن آروغ است؛ اما این روش همیشه تأثیرگذار نیست.
2.    تف کردن درحالی‌که معمولاً طبیعی است ممکن است نشانه‌ای از تجمع گاز در معده باشد. حباب‌های گاز به‌دام‌افتاده می‌توانند مقداری از شیر مادر را به سمت بالا برانند.
3.    دفع گاز بیش از حد (کاملاً طبیعی و راهی طبیعی برای کاهش فشار نفخ است.) 
4.    ورم شکم ممکن است به این معنی باشد که گاز در روده گیرکرده است.
5.    کودک شما ممکن است گریه کند، کمرش را قوس بدهد، پاهایش را به سمت شکم جمع کند یا مشت‌هایش را گره کند. همه این حرکت‌ها نشانه نفخ است. 
6.    مشکل خواب که اغلب نشانه از نفخ نوزاد و یا نتیجه ترکیبی از علائم  ذکر شده است.


جلوگیری از ایجاد نفخ در نوزادی که از شیر مادر تغذیه می‌کند

راه کارهای زیادی برای درمان نفخ نوزادان وجود دارد؛ اما پیشگیری از نفخ کودک هم از نظر سلامت جسمی کودک و هم به لحاظ روحی روانی در سلامت مادر تأثیرگذار است. پوزیشن کودک را در زمان شیردهی تنظیم کنید. اگر کوچولوی شما به‌اندازه کافی و عمیق نمی‌چسبد، ممکن است هوای بیشتری را ببلعد. یک اتصال نامناسب با صدای "کلیک" هنگام شیر خوردن کودک همراه است و این صدا نشان‌دهنده نیاز به تنظیم اتصال کودک و مادر است. 


درمان نفخ نوزاد زیر یک ماه 

اگر متوجه شدید که شیر مادر در چند دقیقه اول شیردهی به‌شدت پاشیده می‌شود و باعث سرفه کردن یا سفت شدن سینة نوزاد می‌شود و ممکن است دچار بی‌حسی شدید نوزاد شود. تلاش برای نوشیدن سریع شیر اغلب باعث می‌شود که کودک مقدار زیادی هوا را همراه با شیر مادر بلع کند. قبل از اینکه به کودک شیر بدهید سینه خود را ماساژ دهید این کار باعث جلوگیری از پاشیده شدن شیر مادر در دهان نوزاد می‌شود. در اکثر مواقع با استفاده این روش نیازی به درمان نفخ نوزاد احساس نمی‌شود. 
برای شیردادن آرام به کودک می‌توانید درحالی‌که کودک شکم به شکم با شماست، به پشت (مسطح یا زاویه‌دار) بخوابید و در این حالت سر کودک را بالای سینه قرار دهید. نیروی جاذبه به کند کردن جریان شیر کمک می‌کند. 

 

روش درمان نفخ نوزاد زیر یک ماه


برای بسیاری از مادران، در چند هفته اول که شیر مادر به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. پس از مدتی این افزایش توسط هورمون‌ها مخصوص تنظیم می‌شود. قبل از این امر ناخودآگاه ممکن است به کودک بیشتر از نیازش شیر دهید و در درمان نفخ نوزاد زیر یک ماه بسیار این نکته حائز اهمیت است که شما به‌اندازه نیاز کودک به آن شیر دهید.
هنگامی که بدن مادر به‌صورت طبیعی متوجه شد نوزاد شما به چه مقدار شیر نیاز دارد تولید شیر مادر در پاسخ به عرضه و تقاضا تنظیم می‌کند. این کار اغلب در حدود 4 هفته پس از زایمان اتفاق می‌افتد. 

 

 

آیا نفخ کودک ناشی از غذای مادر است؟

درحالی‌که به‌ندرت پیش می‌آید که رژیم غذایی مادر باعث ایجاد نفخ در نوزادان شود؛ اما گاهی اوقات این اتفاق می‌افتد. اگر مشکوک هستید که کودک شما ممکن است به چیزی در رژیم غذایی شما حساس باشد یک گزارش غذایی برای خود تهیه کنید. وعده‌های غذایی و نوشیدنی‌های خود را برای چند روز همراه با علائم نفخی که کودکتان نشان می‌دهد بررسی کنید و نتیجه را در رژیم غذایی خود پیاده‌سازی کنید. ممکن است این راه درمان نفخ نوزاد شما باشد.
ازآنجایی‌که نسبتاً غیرمعمول است که کودک شما به چیزی که می‌خورید واکنش نشان دهد، سعی کنید در یافتن یک دلیل غذایی برای نفخ زیاده‌روی نکنید. شما و فرزندتان هر دو به طیف کاملی از مواد مغذی برای حمایت از سلامت و رشد نیاز دارید. حذف بیش از حد مواد از رژیم غذایی شما ممکن است اثرات منفی دیگری برای سلامتی شما و فرزندتان داشته باشد. 


طریقه صحیح استفاده از شیشه ‌شیر

گاهی اوقات شما ناچار به استفاده از بطری هستید. در بطری بزرگ باعث می‌شود کودک شما هوای بیشتری را ببلعد. شیردادن سریع با بطری به کودک شما کمک می‌کند تا جریان شیر بطری را مانند جریان شیر مادر تنظیم کند.


راه‌های درمان نفخ نوزادی که از شیر مادر تغذیه می‌کند.

•    فشار ملایمی به شکم کودک خود وارد کنید این وضعیت می‌تواند به تسکین نفخ کمک کند. حداقل 30 دقیقه بعد از شیردادن صبر کنید تا شکم کوچولوی شما قبل از شروع زمان شکم آرام شود. 


•    یک حرکت پیشرفته‌تر را امتحان کنید. با خواباندن کودک خود روی یک توپ بزرگ بادی و غلتاندن کودک روی توپ به دفع گاز معده آن کمک کنید.


•    به کودک خود را در حین شیر دادن یا بعد از آن کمک کنید تا آروغ بزنید. حتی در حین تغذیه صبر کنید تا یک یا دو آروغ بیرون بیاید. می‌توانید درحالی‌که کودکتان در حالت نشسته است و سرش را به دست شما تکیه می‌دهد کمک کنید تا آروغ بزنید. همچنین می‌توانید کودک خود را در وضعیت عمودی و بالای شانه این کار را انجام دهید.


•    درحالی‌که کودک شما به پشت دراز کشیده است به‌آرامی شکم او را در جهت عقربه‌های ساعت مالش دهید و سپس دستان خود را از انحنای شکم به سمت پایین بکشید. ماساژ در جهت عقربه‌های ساعت به حرکت نفخ در امتداد کمک می‌کند؛ زیرا این مسیری است که دستگاه روده قرار دارد. برای کمک به درمان نفخ نوزاد چندین بار تکرار این کار را کنید.


•    حالت دوچرخه‌سواری با پاهای کودک، در یک حرکت دایره‌ای می‌تواند به حرکت روده‌ها و آزادسازی گاز به ‌دام‌ افتاده کمک کند. در حالی که کودکتان به پشت دراز کشیده است پاهای او را در دستان خود بگیرید و به آرامی آن‌ها را به جلو و عقب بچرخانید انگار که در حال دوچرخه‌سواری است. هر چند وقت یکبار استراحت کنید و هر دو زانوی کودک را به آرامی به شکم خود فشار دهید تا فشار بیشتری وارد شود.

 


آیا قطره‌های نفخ مانند سایمتیکون به درمان نفخ کودک کمک می‌کنند؟

سایمتیکون حباب‌های نفخ محبوس شده در معده و روده را می‌شکند. این دارو توسط بدن جذب نمی‌شود و بنابراین برای نوزادان بی‌خطر است (اما قبل از شروع هر نوع دارو یا مکمل برای نفخ با پزشک کودک خود مشورت کنید) در کارآزمایی‌های بالینی، قطره‌های سایمتیکون تأثیر چندانی نداشته است.


چه زمانی برای درمان نفخ نوزاد به پزشک مراجعه کنیم؟

نفخ در نوزادان گاهی نشانه برخی مشکلات در دستگاه گوارش نوزاد است. به‌عنوان‌مثال، بیماری ریفلاکس معده به مری همیشه با نارسایی ظاهر نمی‌شود. بنابراین گاهی اوقات با نفخ نوزاد اشتباه می‌شود. در اینجا سه روش وجود دارد که می‌توانید مشکلات جدی‌تر کودک خود را تشخیص دهید.
1.    مدفوع نوزادتان را ببینید. اگر کودک شما یبوست یا اسهال دارد می‌تواند نشانه مشکلات دستگاه گوارش نوزاد باشد. علائم می‌تواند تغییر در قوام یا رنگ مدفوع باشد که همه آنها می‌توانند نشانه مشکل گوارشی باشند.
2.     به احساسات عمومی کودک خود توجه کنید. اگر کودک شما اکثر اوقات راضی به نظر می‌رسد و به‌طورکلی هیچ مشکلی وجود ندارد؛ اما کودک از شیر خوردن امتناع می‌کند یا مشکل خواب دارد ممکن است مشکل جدی و نیاز به درمان نفخ نوزاد زیر نظر پزشک داشته باشد.
3.     علائم دیگری مانند تب یا خون در مدفوع نیز نشان‌دهنده مشکلاتی غیر از نفخ است. اگر کودک شما هر یک از این علائم را داشت به پزشک اطفال مراجعه کنید.

 

درمان نفخ نوزاد توسط پزشک

 

اگر به مطالب پزشکی علاقه مند هستید و اخبار سلامت برای شما مهم است می توانید اینستاگرام مدیست را دنبال کنید.


نتیجه‌گیری| درمان نفخ نوزاد 

برای اکثر نوزادان، مؤثرترین درمان برای نفخ معده زمان است. به یاد داشته باشید که نوزادان بدون توجه به این که چه اتفاقی می‌افتد، احتمالاً دچار نفخ معده می‌شوند؛ زیرا دستگاه گوارش آنها هنوز نابالغ است. اگر نمی‌توانید دلیلی برای نفخ نوزاد خود پیدا کنید احتمالاً نوزاد به زمان بیشتری برای بلوغ در دستگاه گوارش خود نیاز دارد و نهایتاً پیشگیری نفخ بسیار ساده‌تر از درمان نفخ نوزاد است؛ اما به این نکته هم توجه کنید که در صورت بروز علائم حاد حتماً به پزشک اطفال مراجعه کنید.