روش های درمان پوسته سر و شوره + بررسی علت های آن

  • 08 دی 1401
  • صفر نظر
  • پوست، مو و زیبایی

شوره سر در واقع باعث پوسته پوسته شدن پوست سر می‌شود و گاهی اوقات با ایجاد پوسته‌های قابل مشاهده روی لباس یا مو همراه است. در برخی موارد، علت شوره سر به عفونت قارچی یا سایر عفونت‌های پوست سر باز می‌گردد. در مقابل، پوسته سر زمانی اتفاق می‌افتد که پوست سر رطوبت کافی نداشته باشد یا تولید نکند و خشکی پوست سر را به دنبال داشته باشد. درک تفاوت بین شوره سر و پوسته سر به انتخاب درمان مناسب کمک می‌کند. در همین راستا، در این مطلب به بررسی تفاوت این دو و روش‌های رفع شوره سر و درمان پوسته سر می‌پردازیم. با مشاوره آنلاین پزشکی، مدیست همراه باشید.

 

روش های درمان پوسته سر


علت شوره سر چیست؟

معمولا زمانی که به تعداد بیشتری از سلول‌های پوست روی پوست سر و بدن نیاز دارید سلول‌ها تکثیر می‌شوند. سپس می‌میرند و می‌ریزند. در طی این فرآیند، سلول‌های پوست شما به‌طور منظم تغییر می‌کنند یا در واکنش به التهاب سریع‌تر می‌ریزند. هنگامی که شوره سر دارید، سلول‌های پوست سرتان سریع‌تر از حد معمول می‌ریزند. به عبارتی دیگر، پوست سر مانند بقیه پوست بدن، سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد. زمانی که این روند سرعت بیشتری داشته باشد شوره سر ایجاد می‌شود. پوسته‌های ناشی از شوره سر در واقع سلول‌‎های مرده پوست هستند. هر چه پوست سر سریعتر پوست مرده را از بین ببرد، شوره سر بدتر می‌شود. برخی عوامل سرعت ریزش پوست را تغییر می‌دهند.


اصلی‌ترین علت شوره سر، درماتیت سبورئیک است، بیماری که پوست شما را چرب، قرمز و پوسته پوسته می‌کند. پوسته‌های سفید یا زرد،  پوسته پوسته می‌شوند و شوره سر را ایجاد می‌کنند. شما می‌توانید درماتیت سبورئیک را در هر جایی که غدد چربی دارید از جمله ابروها، کشاله ران، زیر بغل، قفسه سینه، قسمت بالای کمر، گوش‌ها و کناره‌های بینی خود مشاهده کنید.


علل اصلی شوره سر 

اغلب اوقات، قارچی به نام مالاسزیا باعث شوره سر می‌شود. در حالت طبیعی، این قارچ روی پوست سر شما وجود دارد. با این حال، اگر مقدار زیادی از آن روی سر ظاهر شود موجب می‌شود سلول‌های پوست شما سریع‌تر از حد معمول تکثیر شوند. عوامل خاصی می‌توانند باعث تکثیر قارچ مالاسزیا شوند از جمله:
•    سن
•    هورمون‌ها
•    استرس
•    بیماری زمینه‌ای و کمبودهای ناشی از تغذیه‌ 


موهای کثیف باعث ایجاد شوره سر نمی‌شوند، اما اگر موهای خود را به‌اندازه کافی نشویید، تجمع چربی نیز می‌تواند به پوسته پوسته شدن پوست سر منجر شود که در این صورت باید برای درمان پوسته سر نیز اقدام کنید. به گفته آکادمی پوست آمریکا، محققان به طور کامل مشخص نیست چه چیزی باعث شوره سر می‌شود. اما علل احتمالی شوره سر را در سه مورد زیر خلاصه کرده‌اند:
•    عفونت‌های قارچی پوست سر
•    روغن‌های ترشح شده از پوست سر
•    حساسیت به موادی مانند محصولات مو
این سه عامل در کنار هم وضعیت شوره سر را بدتر می‌کنند. به عنوان مثال، افرادی که دچار عفونت قارچی پوست سر هستند، اگر پوست حساس یا پوست سر بسیار چرب داشته باشند، ممکن است با بدتر شدن شوره سر روبرو شوند. یک مطالعه‌ در سال 2016 نشان داد که رابطه نزدیکی بین وجود برخی باکتری‌های پوست سر و شوره سر وجود دارد.


روش های درمان پوسته سر و شوره

برای رفع پوسته سر و علت شوره سر می‌توان روش‌های مختلفی را به کار برد. در زیر به چند روش درمان پوسته سر و روش‌های رفع شوره سر می‌پردازیم:


رژیم غذایی خود را تغییر دهید

یک علت شوره سر داشتن تغذیه‌ای نامناسب است. غذاهای پر کربوهیدرات باعث تجمع گلیکوژنی در پوست می‌شوند که قارچ‌ها از آن تغذیه می‌کنند. اگرچه اطلاعات کمی وجود دارد اما همان غذاهایی که باعث ایجاد آکنه می‌شوند ممکن است شوره سر را تشدید کنند. غذاهای شیرین و لبنیات پرچرب، غدد چربی را تحریک نموده و چربی بیشتری روی پوست تولید می‌کنند. بنابراین، اگر مستعد شوره سر هستید، بهتر است مصرف کربوهیدرات‌ها و قندها را کاهش دهید.


موهای خود را بیشتر بشویید

روغن‌ها و سلول‌های مرده پوست در نتیجه شستشوی نادر مو تجمع می‌یابند. بیمارانی که مستعد شوره سر یا درماتیت سبورئیک هستند باید به طور مرتب و حداقل چند بار در هفته موهای خود را بشویند تا تجمع این سلول‌ها و روغن‌ها کاهش یابد.


 لایه‌ برداری پوست سر خود را امتحان کنید

لایه‌بردارهای پوست سر معمولا با مقادیر کمی اسید سالیسیلیک (که بیشتر در محصولات آکنه یافت می‌شود) یا دانه‌هایی که حل می‌شوند، پوست مرده را از بین می‌برند. این مواد در از بین بردن سلول‌های مرده پوست که روی پوست سر جمع شده و منجر به پوسته پوسته شدن می‌شوند بسیار مفید هستند. هفته‌ای دو بار از یک اسکراب موی لایه‌بردار روی موهای مرطوب و شامپو زده استفاده کنید و حتما دستورالعمل‌ها را بخوانید و برای مدت زمان مناسبی روی موها بگذارید.


 از شامپوی مخصوص برای درمان پوسته سر و رفع شوره سر استفاده کنید

شامپوی مخصوص شوره سر موثرترین و سریع‌ترین راه برای درمان پوسته سر و شوره سر است. این شامپوها را می‌توان به صورت با نسخه یا بدون نسخه تهیه کرد. شامپوهای مخصوص و ضدشوره و رفع پوسته سر حاوی روی یا گوگرد هستند و تجمع قارچ‌ها روی پوست سر را کاهش می‌دهند. 
اگر خشکی و پوسته سر دارید، استفاده از شامپوهای حاوی اسید سالیسیلیک برای شما مناسب است. اگر قرمزی و سوزش دارید شامپوهای حاوی روی پیریتیون کتوکونازول و سولفید سلنیوم را امتحان کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله علت ریزش مو را مطاله کنید.


 یک ماسک روغن داغ را امتحان کنید

درمان‌های مبتنی بر روغن به تعادل بخشی و جلوگیری از تولید بیش از حد چربی پوست سر کمک کنند. روغن نارگیل را در مایکروویو گرم کنید و به آرامی آن را روی سر خود بمالید. مراقب باشید که روغن خیلی داغ نشود، زیرا این کار خطر سوختن پوست سر را افزایش می‌دهد. اما به خاطر داشته باشید که روغن نارگیل درمان قطعی پوسته سر و رفع شوره سر نیست. اگرچه روغن نارگیل برای مبارزه با خشکی پوست سر مفید است، درمان با روغن داغ به تنهایی نمی‌تواند شوره سر ناشی از رشد قارچ را درمان کند.


فقط پوست سر خود را بشویید

متأسفانه شامپوهای ضدشوره گاهی اوقات علاوه بر پوست سر، موهای شما را نیز خشک می‌کنند. به همین دلیل بهتر است هنگام استفاده از شامپوی مخصوص شوره سر، آن را فقط روی پوست سر بمالید. برای استفاده از این شامپوها باید محتوای شامپو را به طور مستقیم روی پوست سر (به جای موها) بمالید و هر بار که از آن استفاده می‌کنید حداقل به مدت پنج دقیقه و به آرامی پوست سر خود را ماساژ دهید. 
در صورتی که نمی‌توانید تشخیص دهید که به شوره سر یا پوسته سر دچار شده‌اید یا کدام یک از راه‌کارهای فوق برای شما بهتر است یا برای درمان پوسته سر خود چه راه‌حلی به کار ببرید می‌توانید با کلینیک آنلاین مدیست ارتباط برقرار کنید تا مشاوره و راهنمایی‌های لازم در این باره را به شما ارائه دهیم.

 

علت شوره سر چیست


فرق شوره و پوسته سر چیست؟

با علت شوره سر و روش‌های درمان آن آشنا شدید اما برای اکثر مردم تشخیص تفاوت بین شوره سر و پوسته سر دشوار است. علاوه بر این، برخی افراد هم شوره سر و هم پوسته سر خشک دارند. یکی از راه‌هایی که می‌توان تفاوت بین پوسته سر و پوسته‌های پوسته از شوره سر تشخیص داد، ظاهر آن‌ها است. پوسته سر، شوره سر بزرگتری هستند و خشک هستند. بیشتر اوقات به دلیلی عدم رطوبت کافی پوست ایجاد می‌شوند. اما وقتی که پوسته‌های سر چرب باشند و خارش شدید پوست سر داشته باشید می‌توان نتیجه گرفت که شما شوره سر دارید.

 


شامپوی مناسب برای رفع شوره سر

اگر به پوسته سر خشک مبتلا هستید، موهای سر خود را با شامپوی ملایم بشویید و سپس از شامپو نرم‌کننده یا مرطوب کننده استفاده کنید. یکی از راه‌های دیگر برای تشخیص اینکه آیا پوسته سر دارید یا شوره سر این است که قبل از رفتن به رختخواب از یک مرطوب‌کننده سبک روی پوست سر خود استفاده کنید. اگر مشکل شما پوسته سر باشد، پس از دوش گرفتن صبح روز بعد، پوسته‌ها باید ناپدید شوند. برخی از آرایشگرها درمان پوسته سر را انجام می‌دهند و از بخار برای رساندن رطوبت بیشتر به پوست سر استفاده می‌کنند. اما برای رفع شوره سر چه شامپوهایی مناسب است؟


معرفی بهترین شامپوها برای رفع شوره سر

برای شوره سر خفیف، موهای خود را هر روز با یک شامپوی معمولی ضدچربی بشویید تا میزان چربی روی پوست سرتان کاهش یابد. اگر شوره سر شما شدیدتر است شامپوی معمولی تاثیری روی وضعیت شما ندارد و باید شامپوی ضدشوره سر را امتحان کنید.
اکثر شامپوهای ضدشوره حاوی داروهایی هستند که قارچ روی سر یا پوسته پوسته شدن پوست را از بین می‌برند. در زیر، بهترین شامپوها برای افراد دارای شوره سر را معرفی کرده‌ایم:


•    شامپوی حاوی پیریتیون زینک که یک داروی ضد قارچ است. این شامپو، قارچ روی پوست سر شما را از بین می‌برد. شامپوهای زینک پیریتیون آنقدر ملایم و لطیف هستند که می‌توانید هر روز از آن‌ها استفاده کنید.
•    شامپوی حاوی سولفید سلنیوم که میزان قارچ را کاهش می‌دهد و جلوی از بین رفتن بیش از حد سلول‌های پوست را می‌گیرد. اگر موهای بور یا خاکستری دارید یا موهای خود را رنگ می‌کنید، قبل از استفاده از شامپو حاوی سولفید سلنیوم از یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی سوال کنید چون ممکن است مصرف این شامپو رنگ موهای شما را تغییر دهد.
•    شامپوی حاوی کتوکونازول، قارچی که باعث شوره سر می‌شود را از بین می‌برد. شما می‌توانید آن را به ‌صورت بدون نسخه یا با نسخه خریداری کنید.


درمان خانگی رفع شوره سر 

علت شوره سر در افراد متفاوت بوده و بر این اساس، راه‌های مختلفی برای از بین بردن شوره سر و درمان پوسته سر وجود دارد که شامپوهای دارویی و کورتیکواستروئیدها گرفته تا داروهای جایگزین مانند روغن درخت چای و جوش شیرین را شامل می‌شوند. در ادامه این مطلب به معرفی بهترین روش‌های درمان خانگی رفع شوره سر و پوسته سر می‌پردازیم.


روغن درخت چای برای درمان پوسته سر و شوره

روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی قوی است که ممکن است به کاهش علائم و رفع شوره سر و درمان پوسته سر ناشی از خشکی کمک کند. در واقع، طبق یک تحقیق قدیمی‌، روغن درخت چای در مبارزه با سویه خاصی از قارچ که باعث درماتیت سبورئیک و شوره سر می‌شود، مؤثر است. در یک مطالعه قدیمی دیگر، ۱۲۶ فرد مبتلا به شوره سر روزانه از شامپوی حاوی ۵ درصد روغن درخت چای یا دارونما استفاده کردند. پس از 4 هفته، روغن درخت چای در مقایسه با دارونما، شدت علائم را تا 41 درصد کاهش داد و چربی و خارش را بهبود بخشید.
روغن درخت چای ممکن است در افرادی که پوست حساسی دارند باعث تحریک شود. بنابراین، بهتر است قبل از استفاده مستقیم روی پوست، آن را با اضافه کردن چند قطره از روغن دیگری مانند روغن نارگیل رقیق کنید.


 روغن نارگیل برای درمان پوسته سر ناشی از خشکی

روغن نارگیل به دلیل فواید زیادی که برای سلامتی دارد مشهور است و از آن به عنوان یک درمان خانگی برای شوره سر نیز استفاده می‌شود. این روغن با بهبود آبرسانی به پوست و جلوگیری از خشکی که پوسته سر را بدتر می‌کند به درمان پوسته سر کمک می‌کند. طبق برخی تحقیقات، روغن نارگیل به اندازه روغن معدنی در بهبود آبرسانی و مرطوب کردن پوست موثر است.
تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که روغن نارگیل به درمان اگزما، یک بیماری پوستی که در ایجاد شوره سر نقش دارد کمک می‌کند. یک مطالعه قدیمی 8 هفته‌ای نشان داد که استفاده از روغن نارگیل روی پوست سر، علائم درماتیت آتوپیک را تا 68 درصد کاهش می‌دهد.
در یک مطالعه 12 هفته‌ای روی 140 زن، استفاده از روغن نارگیل روی پوست سر منجر به بهبود قابل توجهی در میکروبیوم پوست سر و علائم خاصی از شوره سر شد.


استفاده از آلوئه ورا برای درمان پوسته سر و رفع شوره سر

بر اساس یک بررسی، خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی آلوئه ورا نیز ممکن است از موهای شما در برابر شوره سر محافظت کند. به طور مشابه، چندین مطالعه دیگر نشان داده است که آلوئه ورا در برابر رفع چندین گونه قارچ موثر بوده و به کنترل برخی عفونت‎‌های قارچی کمک می‌کند.


کاهش سطح استرس

استرس بر بسیاری از جنبه‌های زندگی انسان و بر همه چیز از بیماری‌های مزمن گرفته تا سلامت روان تأثیر می‌گذارد. اگرچه استرس به خودی خود باعث ایجاد شوره سر نمی‌شود، اما ممکن است علائمی مانند خشکی و خارش پوست سر را بدتر کند.
سطوح بالای استرس در انسان در درازمدت فعالیت سیستم ایمنی را تغییر داده یا سرکوب می‌کند. در نتیجه این اتفاق، توانایی بدن برای مقابله با برخی از عفونت‌های قارچی و بیماری‌های پوستی که شوره سر را ایجاد می‌کنند، مختل می‌شود. در واقع، در مطالعه‌ای بر روی 166 نفر مبتلا به درماتیت سبورئیک (شایع‌ترین علت شوره سر) حدود 28 درصد افراد گزارش دادند که استرس، یکی از عوامل بروز علائم درماتیت بوده است. برای کنترل سطح استرس و در نتیجه درمان پوسته سر و کاهش شوره سر می‌توانید تکنیک‌های کاهش استرس مانند مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق یا رایحه درمانی را امتحان کنید.


سرکه سیب

اغلب اوقات از سرکه سیب به عنوان یک درمان طبیعی برای شوره سر استفاده می‌شود. به این دلیل که اعتقاد بر این است که اسیدیته سرکه به تحریک ریزش سلول‌های مرده پوست روی پوست سر کمک می‌کند. همچنین گفته می‌شود که سرکه سیب PH پوست شما را متعادل کرده، رشد قارچ‌ها را کاهش می‌دهد و در نتیجه به کاهش شوره سر منجر می‌شود.


درمان پوسته سر بعد از کاشت مو

در طول کاشت مو، برش‌های کوچکی روی پوست سر ایجاد می‌شود که شامل فرآیند جمع‌آوری و قرار دادن مو می‌شود. در حالی که پوست در حین کاشت مو در حال بهبود است، بقایای پوست مرده پوسته پوسته شده و به تدریج می‌ریزند. در مجموع، این علائم نشان می‌‌دهد که پوست سر شما پس از جراحی در حال بهبود است. علاوه بر این، اگر این وضعیت را مشاهده کردید، به این معنی نیست که سلامت مو رو به کاهش است.


پوسته سر بعد از کاشت مو مانند پوسته سر معمولی نیست. دقت کنید که در این دوره از لوسیون‌ها و شامپوهای ضد شوره و پوسته سر استفاده نکنید. اگر این کار را انجام دهید، احتمال بیشتری وجود دارد که پوست سر آسیب ببیند. 
پس از کاشت مو، روزهای اول، نقش مهمی ایفا می‌کنند. شما در واقع باید بیشتر محتاط باشید در غیر این صورت مشکلاتی بعد از آن به وجود خواهد آمد. رعایت نکات زیر پس از کاشت مو و مشاهده پوسته سر لازم است:


•    مطمئن شوید که فقط از لوسیونی استفاده می‌کنید که جراح برای درمان پوسته سر تجویز کرده است.
•    اگر لوسیون خاصی توسط جراح داده شده است، بهتر است از همان لوسیون استفاده کنید.
•    برای مشاهده تأثیر لوسیون جراح باید حداقل به مدت 45 دقیقه از آن استفاده شود. هنگامی که باید پوست سر را بشویید، مطمئن شوید که از آب گرم استفاده می‌کنید و فشار آب زیاد نباشد.
•    همیشه از شامپویی که جراح ترمیم مو داده است استفاده کنید.
•    برای افزایش اثربخشی نتایج و اطمینان از درمان پوسته سر، باید از شامپویی که جراح داده است استفاده کنید. هنگام استفاده از شامپو نیازی به فشار زیاد وارد کردن بر روی پوست سر نیست. علاوه بر این، همیشه باید موهای خود را به روشی که جراح به شما توصیه کرده است، بشویید.

 

راه های رفع شوره سر


نتیجه ‌گیری

اگرچه هردوی شوره و پوسته سر آزاردهنده هستند اما خوشبختانه روش‌های درمان زیادی برای رفع شوره سر و پوسته سر وجود دارد. شما می‌توانید از یک شامپو مخصوص برای درمان پوسته سر یا شوره سر استفاده کنید یا روش‌های درمان خانگی را امتحان کنید. در صورتی که روش‌های درمان خانگی جواب نداد یا استفاده از شامپوهای مخصوص اثرگذار نبود بهتر است با یک متخصص صحبت کنید تا علت اصلی مشکل را بررسی کرده و در صورت نیاز برای شما دارو تجویز کند. علاوه بر این، در صورتی که هرگونه سوالی در زمینه علت شوره سر و پوسته سر دارید می‌توانید با کلینیک آنلاین مدیست تماس بگیرید  و از خدمات آنها مانند مشاوره استفاده کنید.