خون دماغ شدن نشانه چیست؟ علل + راه های درمان سریع

  • 21 اسفند 1401
  • صفر نظر
  • گوش و حلق و بینی

یکی از شایع‌ترین عارضه‌هایی که می‌‌توان به آن اشاره کرد، خون‌ریزی از بینی است. از این عارضه در بین مردم با نام خون دماغ نیز یاد می‌شود. درمان خون دماغ با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است، اما حتماً باید پیش از آن نسبت به شناخت دلایل ایجاد خود دماغ اقدام کرد. شایان ذکر است که اگرچه خون‌ریزی از بینی ممکن است کمی خطرناک به نظر برسد، اما در اکثر موارد مشکل خاصی برای فرد به وجود نمی‌آيد. با مدیست همراه باشید تا هرآنچه که باید در مورد خون‌ دماغ بدانید را در اختیارتان قرار دهیم. 

 

راه های درمان خون دماغ


دلایل خون دماغ شدن چیست؟ 

پیش از معرفی درمان خون دماغ باید به دلایل و عوامل مربوط به این عارضه اشاره کنیم. به طور کلی می‌توان گفت که دلایل مختلفی جهت خون دماغ شدن وجود دارد. در اکثر موارد این عارضه دارای دلیل خاصی است. اگر به صورت ناگهانی دچار خون‌ریزی از بینی خود می‌شوید و این اتفاقات به دفعات متعددی در طول شبانه‌روز برای شما اتفاق می‌‌افتد، توصیه می‌شود در اسرع وقت به پزشک خودتان مراجعه کنید.
اولین و مهم‌ترین دلیل خون دماغ شدن را می‌توان خشکی هوا دانست. شاید تعجب کنید، اما خشک بودن هوا می‌تواند منجر به بروز این عارضه شود. اگر در محلی زندگی می‌کنید که آب و هوای بسیار خشکی دارد، احتمالاً تاکنون با خون‌ریزی از بینی مواجه شده‌اید. علاوه بر این، در بعضی از موارد مشاهده می‌شود که بهره‌گیری افراد از سیستم‌های گرمایش مرکزی نیز منجر به بروز خون‌ریزی از دماغ خواهد شد. 
شاید بپرسید که رابطه این موضوع با خون‌ریزی از بینی چه چیزی است؟ در پاسخ باید بگوییم که چنین سیستم‌هایی دقیقا‌ً مثل آب و هوای بسیار خشک منجر به سفت شدن بخش درونی بینی می‌شود. این سفت شدن و خشک بودن بافت درون بینی به حدی پیش می‌رود که حتی یک خارش کوچک‌ نیز موجب تحریک مویرگ‌های بسیار ریز درون بینی می‌شود و نتیجه این موضوع چیزی به جز خون‌ریزی از بینی شما نخواهد بود. 


عواملی که باعث بروز خون دماغ می شود 

حال که به دلیل اصلی بروز خون‌ریزی از بینی پرداختیم بهتر است در ادامه بحث درمان خون دماغ کمی در مورد عوامل مربوط به این عارضه نیز با شما عزیزان صحبت کنیم. یکی از مهم‌ترین عواملی که منجر به بروز خون‌ دماغ می‌شود، ضربه دیدن بینی است. این ضربات معمولاً در طی انجام فعالیت‌های ورزشی، تصادفات رانندگی و... رخ می‌دهند. چنانچه ضربات وارده شدید باشند،‌ حتی این امکان وجود دارد که بینی فرد به طور کامل شکسته شود. 
مورد دیگری که در این زمینه باید به آن اشاره کنیم، وارد شدن یک جسم خارجی به درون بینی است. این مورد بیش‌تر در کودکان و خردسالان دیده می‌شود، زیرا آن‌ها معمولاً به دلیل کنجکاوی اقلام مختلفی را وارد بینی خود می‌کنند. 


تمیز کردن بینی با شدت بالا و با استفاده از ابزار‌های نامناسب نیز می‌تواند منجر به پاره شدن مویرگ‌های مختلف درون بینی و در نتیجه بروز خون‌ریزی از آن شود، به همین دلیل لازم است که از تکنیک‌های مناسبی جهت انجام این کار (به خصوص در نوزادان و خردسالان) استفاده کنید. 
یکی دیگر از مهم‌ترین عواملی که موجب ایجاد خون‌ریزی از بینی می‌شود، فشار خون بالا است. افراد دارای فشار خون بالا معمولاً پس از انجام فعالیت‌های شدید بدنی با مشکل خون ‌دماغ مواجه خواهند شد و به همین دلیل باید دقت بالایی جهت جلوگیری از این موضوع داشته باشند. 
علاوه بر موارد گفته شده، در برخی از موارد حتی هوای بیش از حد سرد نیز موجب ایجاد خون‌ریزی از دماغ می‌شود. درمان خون دماغ در هر یک از موارد فوق‌ امکان‌پذیر است و معمولاً نیازی به نگرانی خاصی در مورد آن وجود ندارد. 

 

خون دماغ شدن


نحوه پیشگیری از خون دماغ 

خوشبختانه می‌توان به این گزینه اشاره کرد که راهکارهای مختلفی برای پیشگیری نمودن از خون دماغ در افراد مختلف وجود دارد. اگر خاطرتان باشد گفتیم که یکی از دلایل وقوع این اتفاق، خشک بودن محیط است، بنابراین باید به سراغ دستگاه‌های مرطوب‌کننده بروید. این دستگاه‌ها می‌توانند به خوبی میزان رطوبت درون محیط را افزایش دهند و در نتیجه دماغ شما دیگر دارای بافت درونی خشک نخواهد بود و خیلی زود خون دماغ نمی‌شوید. 
مورد دیگری که به خصوص در رابطه با بچه‌ها کاربرد دارد، آموزش به آن‌ها جهت جلوگیری از فرو بردن انگشتانشان در دماغ است. این موضوع نیز یک راهکار عالی برای جلوگیری از آسیب‌ دیدن مویرگ‌های درون بینی افراد به شمار می‌آيد. 
علاوه بر موارد فوق، امروزه امکان ژل‌های خاصی وجود دارد که بهره‌گیری از آن‌ها موجب جلوگیری از به وجود آمدن خون‌ریزی از بینی خواهد شد. اگر به این ژل‌ها دسترسی ندارید، می‌توانید از اسپری محلول نمک نیز برای این موضوع کمک بگیرید. 
شایان ذکر است که روش دیگری در این زمینه، کاهش میزان مصرف آسپرین محسوب می‌شود. در بعضی از موارد، مصرف آسپرین می‌تواند موجب رقیق‌تر شدن خون شود. البته، باید به این نکته اشاره کنیم که پیش از کاهش مصرف آسپرین قطعاً باید حتماً با پزشک خود صحبت کنید و از او برای این کار مشورت بگیرید. 

 


چه زمانی خون دماغ شدن خطرناک است؟ 

مورد دیگری که در رابطه با درمان خون دماغ باید حتماً به آن اشاره کنیم، زمان مراجعه به پزشک است. همان‌طور که می‌دانید اکثر خون‌ریزی‌های بینی به راحتی بند می‌آیند و اغلب تکرار نمی‌شوند. علاوه بر این، مدت زمان خون‌ریزی از بینی در شرایط عادی تنها چند دقیقه است. 
در هر صورت، اگر خون‌ریزی از بینی شما بیش از بیست دقیقه طول کشید، باید حتماً‌ به پزشکان مراجعه کنید. این نوع خون‌ریزی نشانه خوبی نیست و حتماً باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد. چنین خون‌ریزی‌های طولانی مدتی معمولاً پس از مواردی همچون تصادفات رانندگی رخ می‌دهند و فرد حتماً باید با استفاده دستگاه‌های مختلفی تحت معاینه پزشک قرار بگیرد. 
اگر دلیل خون‌ریزی مواردی همچون ضربات وارد شده حین دعوا، سقوط از ارتفاع و... است نیز باید حتماً به پزشک مراجعه کنید. در چنین شرایطی امکان شکسته شدن بینی نیز وجود دارد و به همین دلیل به طور معمول خون‌ریزی با روش‌های عادی و پس از مدت کوتاهی بند نمی‌آيد. 
اگر خون‌ریزی از نوع خلفی باشد خطر آن بیش‌تر خواهد بود. این نوع خون‌ریزی در بخش انتهای دماغ رخ می‌دهد. در نتیجه خون‌ریزی‌های خلفی خون به جهت حلق حرکت می‌کند و در نتیجه می‌‌تواند راه حلق را به طور کامل ببندد. خوشبختانه این خون‌ریزی در بسیاری از موارد مشاهده نمی‌شود و اکثر خون‌ریزی‌ها از نوع قدامی (جلوی بینی) هستند. 


قطع کردن خون دماغ در خانه

برای درمان خون دماغ در خانه می‌توانید از کمپرس یخ کمک بگیرید. هوای سرد به شما اجازه می‌دهد تا مویرگ‌های آسیب‌دیده درون بینی را به سرعت ببندید و در نتیجه خونریزی بند می‌آيد. علاوه بر این،‌ توصیه می‌شود که در هنگام استفاده از کمپرس سرد از اسپری ضداحتقان نیز یاری بگیرید. این موارد می‌توانند نتایج بسیار خوبی را به شما عزیزان ارائه دهند. 
اگر به کمپرس سرد دسترسی ندارید، باید بخش نرم بینی خود را با فشار نگه دارید،‌ سرتان را به جلو خم کنید و به جای بینی با دهان تنفس کنید. این وضعیت را به مدت ده دقیقه کامل حفظ نمایید و سپس سرتان را به آرامی به عقب برگردانید، حال فشار را کاهش دهید و ببینید که آیا خون‌ریزی بند آماده است یا خیر. 
اگر خون‌ریزی هنوز ادامه دارد، دوباره همین کار را برای ده دقیقه دیگر ادامه دهید. چنانچه روند خون‌ریزی پایان نیافت، وقت مراجعه به اورژانس فرا رسیده است. به یاد داشته باشید که برای درمان خون دماغ به هیچ وجه نباید بر روی زمین دراز بکشید. همان‌طور که می‌دانید دراز کشیدن در حین خون‌ریزی بینی موجب وارد شدن خون به حلق خواهد شد. شایان ذکر که کلیه موارد گفته شده هم برای خون‌ریزی از نوع خلفی و هم برای خون‌ریزی از نوع قدامی کاربرد دارند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با کارشناسان کلینیک آنلاین مدیست نیز تماس بگیرید. 


ارتباط خون دماغ با حساسیت 

موردی که در زمینه درمان خون دماغ باید حتماً به آن اشاره کنیم، ارتباط خون‌ دماغ با حساسیت است. در برخی از موارد مشاهده می‌شود که فرد پس از مصرف داروهای ضد حساسیت و ضد احتقان دچار خون‌ریزی از بینی خود خواهد شد. ترکیبات موجود در این داروها می‌توانند همانند هوای گرم منجر به خشک شدن فضای درونی بینی شوند. 
گفتیم که خشک شدن فضا یا همان غشای درونی با شدت بالا نتیجه‌ای به جز خونریزی از بینی ندارد. بنابراین، اگر به تازگی داروی ضد حساسیت و یا دارویی برای حل مشکلات سینوس‌های خود مصرف‌ کرده‌اید و دچار خون‌ریزی از بینی شده‌اید، به احتمال زیاد این داروها تاثیرگذار بوده‌اند. 

 

 

قطع خونریزی بینی


کلام آخر مدیست

خون‌ریزی از درون بینی به دو صورت خلفی و قدامی رخ می‌دهد. خون‌ریزی قدامی چندان خطرناک نیست و می‌توان آن را به راحتی درمان کرد، اگر خون‌ریزی خلفی برای مدت مدیدی ادامه یافت، باید حتماً به پزشک مراجعه کنید. 
از جمله روش‌های درمان خون دماغ می‌توان به مواردی همچون کمپرس یخ و نگه داشتن قسمت نرم بینی برای ده دقیقه اشاره کرد. بهره‌‌گیری از برخی داروهای ضد حساسیت، خشکی هوا و ضربات شدید به بینی مهم‌ترین دلایل به وجود آمد این عارضه هستند. در صورتی که هنوز با پرسش خاصی در این رابطه روبه‌رو هستید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید با کارشناسان مدیست در تماس باشید.