علت کمردرد در زنان چیست ؟ | بررسی کامل دلایل کمردرد زنان

 • 27 فروردین 1401
 • صفر نظر
 • زنان و زایمان

کمردرد در زنان دلایل زیادی دارد. علت کمردرد در زنان ممکن است مربوط به شرایط خاص زنان باشد، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.

کمر درد بسیار شایع است. این عارضه می‌تواند ناشی از کشیدگی (آسیب) به عضلات یا تاندون‌های پشت باشد. علل دیگر عبارتند از آرتریت، مشکلات ساختاری و آسیب دیسک. درد اغلب با استراحت، فیزیوتراپی و دارو بهتر می‌شود. با حفظ وزن مناسب و فعالیت بدنی مناسب، خطر کمردرد خود را کاهش دهید.

در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به علت کمردرد در زنان خواهیم داشت، و اینکه چه زمانی لازم است برای تشخیص و درمان با پزشک خود مشورت کنید.

علت کمردرد در زنان چه می باشد

نگاهی کلی به کمر درد:

علت کمردرد در زنان و دیگر افراد می‌تواند ناشی از آسیب‌ها، شرایط یا بیماری‌های مختلف باشد ( اغلب، آسیب به عضلات یا تاندون‌های پشت).

درد می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در برخی موارد، درد می‌تواند راه رفتن، خوابیدن، کار کردن یا انجام فعالیت‌های روزمره را دشوار یا غیرممکن کند.

معمولاً کمر درد با استراحت، مسکن‌ها و فیزیوتراپی بهتر می‌شود. تزریق کورتیزون و درمان‌های عملی (مانند دستکاری استئوپاتیک یا کایروپراکتیک) می‌تواند درد را تسکین دهد، و به روند بهبودی کمک کند. با توجه به علت کمردرد در زنان  و دیگر افراد، برخی از آسیب‌ها و شرایط کمر نیاز به ترمیم با جراحی دارند.

 

درد کمر چقدر شایع است؟

حدود چهار نفر از هر پنج نفر در مقطعی از زندگی خود دچار کمر درد می‌شوند. این یکی از رایج‌ترین دلایلی است که مردم به پزشکان مراجعه می‌کنند.

با این حال برخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض کمر درد هستند. علت کمردرد در زنان و مردان به طور مشترک عبارتند از:

 • سن: افراد بالای ۳۰ سال کمر درد بیشتری دارند. دیسک‌ها (بافت نرم و لاستیکی که استخوان‌های ستون فقرات را محافظت می‌کند) با افزایش سن از بین ‌می‌روند. با ضعیف شدن و فرسودگی دیسک‌ها، درد و سفتی در این ناحیه ایجاد می‌شود.
 • وزن: افرادی که چاق هستند یا وزن اضافی دارند بیشتر در معرض کمر درد هستند. اضافه وزن به مفاصل و دیسک فشار وارد می‌کند.
 • سلامت کلی: عضلات ضعیف شکم نمی‌توانند از ستون فقرات حمایت کنند، که می‌تواند منجر به کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر شود. افرادی که سیگار می‌کشند، بیش از حد الکل می‌نوشند، یا زندگی کم تحرکی دارند، بیشتر در معرض خطر کمر درد هستند.
 • شغل و سبک زندگی: مشاغل و فعالیت‌هایی که به بلند کردن اجسام سنگین نیاز دارند، می‌توانند خطر آسیب دیدگی کمر را افزایش دهند.
 • مشکلات ساختاری: کمردرد شدید می‌تواند ناشی از شرایطی مانند اسکولیوز باشد که تراز ستون فقرات را تغییر می‌دهد.
 • بیماری: افرادی که سابقه خانوادگی آرتروز، انواع خاصی از سرطان و سایر بیماری‌ها دارند، بیشتر در معرض خطر کمر درد هستند.
 • سلامت روان: کمردرد می‌تواند ناشی از افسردگی و اضطراب نیز باشد. 

 

علائم کمردرد در زنان چیست؟ 

علائم و علت کمردرد در زنان، می‌تواند به طور ناگهانی یا به تدریج ظاهر شود. گاهی اوقات، درد پس از یک اتفاق خاص مانند خم شدن برای برداشتن چیزی رخ می‌دهد. مواقع دیگر، ممکن است ندانید چه چیزی باعث درد شده است.

درد ممکن است تیز یا دردناک باشد، و ممکن است به پایین یا پشت پا‌های شما کشیده شود ( سیاتیک ). اگر در حین فعالیت به کمر فشار بیاورید، ممکن است به کمر خود آسیب بزنید. گذشته از دلیل کمردرد در زنان و مردان، درد اغلب در موقعیت‌های خاص (مانند خم شدن) بدتر است و زمانی که دراز می‌کشید بهتر می‌شود.

سایر علائم کمر درد عبارتند از:

 • سفتی: حرکت دادن یا صاف کردن کمر ممکن است سخت باشد. بلند شدن از حالت نشسته ممکن است کمی طول بکشد، و ممکن است احساس کنید برای بهتر شدن باید راه بروید یا کشش دهید. ممکن است متوجه کاهش دامنه حرکتی شوید.
 • مشکلات وضعیت بدن: بسیاری از افراد مبتلا به کمردرد به سختی می‌توانند صاف بایستند. ممکن است «کج» یا خمیده بایستید. در این حالت به‌ جای اینکه پایین تنه با ستون فقراتتان هم راستا باشد، بالاتنه‌تان به پهلو خمیده می‌شود. با این حال کمر شما ممکن است به جای خمیده صاف به نظر برسد.
 • اسپاسم عضلانی: پس از یک فشار، ماهیچه‌های کمر می‌توانند به‌طور غیرقابل کنترلی اسپاسم یا منقبض شوند. اسپاسم عضلانی می‌تواند باعث درد شدید شود و ‌ایستادن، راه رفتن یا حرکت را دشوار یا غیرممکن کند. 

علل کمردرد:

علت کمردرد در زنان با دیگر افراد ممکن است متفاوت باشد. با این حال به طور کلی بسیاری از آسیب‌ها، شرایط و بیماری‌ها می‌توانند باعث کمردرد شوند. آن‌ها عبارتند از:

 • کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر: کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر شایع‌ترین علت کمردرد است. شما می‌توانید با بلند کردن چیزی خیلی سنگین، یا بلند نکردن اصولی اجسام، به عضلات، تاندون‌ها یا رباط‌ها آسیب بزنید. برخی از افراد با عطسه، سرفه، چرخش یا خم شدن کمر دردشان تشدید می‌شود.
 • شکستگی: استخوان‌های ستون فقرات می‌توانند در حین تصادف بشکنند، مانند تصادف اتومبیل یا سقوط از ارتفاع. برخی شرایط (مانند اسپوندیلولیز یا پوکی استخوان ) خطر شکستگی را افزایش می‌دهند.
 • مشکلات دیسک: دیسک‌ها از مهره‌ها (استخوان‌های کوچک ستون فقرات) محافظت می‌کنند. دیسک‌ها می‌توانند از موقعیت خود در ستون فقرات خارج شوند و به عصب فشار وارد کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند پاره شوند ( فتق دیسک ). با افزایش سن، دیسک‌ها صاف‌تر می‌شوند وستون فقرات را آسیب پذیرتر می‌کنند( بیماری دژنراتیو دیسک ).
 • مشکلات ساختاری: وضعیتی به نام تنگی نخاعی زمانی اتفاق می‌افتد که ستون فقرات برای طناب نخاعی خیلی باریک باشد. فشار دادن چیزی به نخاع می‌تواند باعث درد شدید عصب سیاتیک و کمر درد شود. اسکولیوز (انحنای ستون فقرات) می‌تواند منجر به درد، سفتی و مشکل در حرکت شود.
 • آرتریت: استئوآرتریت شایع‌ترین نوع آرتریت است، که باعث کمردرد می‌شود. اسپوندیلیت آنکیلوزان باعث کمردرد، التهاب و سفتی در ستون فقرات می‌شود.
 • بیماری: تومور‌های ستون فقرات، عفونت‌ها و انواع مختلفی از سرطان می‌توانند باعث کمر درد شوند. شرایط دیگر نیز می‌تواند باعث کمردرد شود. این‌ شرایط شامل سنگ کلیه و آنوریسم آئورت شکمی است.
 • Spondylolisthesis: این وضعیت باعث می‌شود که مهره‌های ستون فقرات از جای خود خارج شوند. اسپوندیلولیستزیس منجر به کمردرد زنان، و اغلب پا درد نیز می‌شود. 

 

علت کمردرد در زنان چیست؟

برخی از علل کمردرد مختص زنان است. علت کمردرد در زنان شامل شرایط ذکر شده در زیر است. 

فهمیدن علت کمردرد در زنان

سندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی وضعیتی است که بسیاری از زنان قبل از عادت ماهانه خود به آن مبتلا می‌شوند. این وضعیت علائم زیادی دارد و احتمالاً همه آن‌ها را نخواهید داشت، با این حال یک دلیل کمردرد در زنان است. به طور کلی، این علائم عبارتند از:

 • علائم فیزیکی مانند:
  درد پایین کمر
  سردرد
  خستگی
  نفخ
 • علائم عاطفی و رفتاری مانند:
  نوسانات خلقی
  هوس‌های غذایی
  اضطراب
  مشکل در تمرکز

سندرم پیش از قاعدگی می‌تواند علت کمردرد در زنان باشد، و معمولاً چند روز قبل از عادت ماهانه شروع می‌شود، و یک یا دو روز پس از شروع پریودی به پایان می‌رسد.

 

اختلال حاد پیش از قاعدگی (PMDD)

این اختلال، شکل شدیدتر سندروم پیش از قائدگی است که علائم آن به طور قابل توجهی زندگی روزمره را دچار مشکل می‌کند، و یک علت کمردرد در زنان است. برخی از افراد مبتلا به PMDD ممکن است در هنگام بروز علائم، حتی در عملکرد روزمره و عادی خود دچار مشکل شوند. تعداد زنان کمتری نسبت به سندروم پیش از قائدگی، PMDD را تجربه می‌کنند.

علائم عاطفی، رفتاری و فیزیکی PMDD مشابه علائم سندروم پیش از قائدگی است. با این حال، شدت و درد ممکن است بدتر باشند. علائم معمولاً یک هفته قبل از عادت ماهیانه شروع می‌شود و چند روز پس از آن به پایان می‌رسد.

اگر سابقه خانوادگی افسردگی و سایر اختلالات خلقی دارید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به PMDD باشید. 

 

اندومتریوز

اندومتریوز وضعیتی است که در آن بافتی که رحم را می‌پوشاند، در خارج از رحم رشد می‌کند. این بافت اغلب روی تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ و سایر بافت‌های پوشاننده لگن رشد می‌کند. حتی ممکن است در اطراف دستگاه ادراری و روده رشد کند.

درد کمر، شایع‌ترین علامت آندومتریوز است، و علت کمردرد در زنان در برخی مواقع را توجیه می‌کند. علائم دیگر عبارتند از:

 • قاعدگی بسیار دردناک
 • درد در حین یا بعد از رابطه جنسی
 • کمردرد و درد لگن
 • درد همراه با اجابت مزاج یا ادرار هنگام پریود شدن

اندومتریوز همچنین می‌تواند باعث خونریزی یا لکه بینی بین دوره‌های شما شود. مشکلات گوارشی مانند نفخ و اسهال نیز می‌تواند رایج باشد، به خصوص در دوران قاعدگی. اندومتریوز ممکن است باردار شدن را برای شما سخت‌تر کند. 

 

دیسمنوره

قاعدگی بسیار دردناک به نام دیسمنوره شناخته می‌شود. اگرچه معمولاً قابل کنترل است، اما در برخی افراد می‌تواند بسیار شدید باشد. همچنین این مشکل می‌تواند علت کمردرد در زنان نیز باشد. در صورتی که شرایط زیر را دارید، ممکن است این مشکل را تجربه کنید:

 • زیر ۲۰ سال هستند
 • سیگاری هستند
 • خونریزی شدید در طول قاعدگی
 • سابقه خانوادگی پریود‌های دردناک دارند
 • یک بیماری زمینه‌ای مانند:
  اندومتریوز
  فیبروم در رحم
  بیماری التهابی لگن

درد ناشی از دیسمنوره معمولاً در قسمت تحتانی شکم، کمر، لگن و پا‌ها احساس می‌شود. معمولاً ۱ تا ۳ روز طول می‌کشد. درد می‌تواند دردناک باشد، به اندازه‌ای که قابل تحمل نباشد. 

 

 

علت کمردرد در زنان | بارداری

کمردرد زنان در دوران مختلف شایع است. یک علت کمردرد در زنان، بارداری است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مرکز ثقل شما جابجا می‌شود، وزن اضافه می‌کنید، و هورمون‌های شما برای آماده شدن زایمان، رباط‌های شما را شل می‌کنند.

برای اکثر زنان، کمردرد بین ماه‌های پنجم تا هفتم بارداری اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند خیلی زودتر شروع شود. اگر در حال حاضر مشکلات کمردرد داشته باشید، احتمال بروز کمردرد در دوران بارداری برای شما بیشتر است.

شایع‌ترین مکان درد، درست زیر کمر و در سراسر دنبالچه شما است. همچنین ممکن است در وسط کمر، و دور کمرتان درد داشته باشید. این درد ممکن است به پا‌های شما سرایت کند. 

 

سایر دلایل کمردرد زنان

علت کمردرد در زنان زیاد است. دلایلی برای کمردرد وجود دارد که می‌تواند هر فردی را از هر جنس درگیر کند. برخی از شایع‌ترین علل عبارتند از شرایطی که در زیر به آن‌ها اشاره شده است: 

 

فشار عضلانی

کشیدگی ماهیچه یا رباط یکی از شایع‌ترین علت کمردرد در زنان است. این مورد می‌تواند ناشی از:

 • بلند کردن مکرر اجسام سنگین
 • خم شدن یا چرخش بیش از حد
 • یک حرکت ناگهانی
 • کشش بیش از حد عضله یا رباط

اگر به انجام حرکاتی که باعث کشیدگی عضله شده است ادامه دهید، در نهایت می‌تواند باعث اسپاسم کمر شود. 

 

علت کمردرد در زنان | سیاتیک

سیاتیک علامتی است که در اثر فشردگی یا آسیب به عصب سیاتیک، طولانی‌ترین عصب بدن شما ایجاد می‌شود. این عصب از پایین ستون فقرات شما، و از طریق باسن به پشت پا‌های شما متصل است.

سیاتیک باعث دردی می‌شود که مانند یک شوک، در کمر شما احساس می‌شود. معمولاً این درد به سمت پایین یکی از پاها کشیده می‌شود. در موارد شدید، ممکن است دچار بی‌حسی و ضعف پای خود نیز شوید.

علت کمردرد در زنان سن بالا

درمان ‌های خانگی برای کمردرد زنان

حال که علت کمردرد در زنان را متوجه شدید، اگر کمردرد شما ناشی از شرایط مربوط به دوره قاعدگی یا کشیدگی عضلانی است، می‌توانید دارو‌های خانگی زیر را برای کاهش کمردرد خود امتحان کنید:

 • با قرار دادن یک حوله گرم یا یک پد حرارتی روی کمرتان، می‌توانید گردش خون را در این نواحی تقویت کنید، که در نهایت به مواد مغذی و اکسیژن اجازه می‌دهد تا به عضلات پشت شما برسند.
 • یک حمام گرم می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد، و درد و سفتی عضلات را کاهش دهد.
 • مسکن‌ها و دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین)، ناپروکسن و آسپرین، می‌توانند به کاهش کمردرد زنان و سایر انواع درد‌های مرتبط با پریودی شما کمک کنند.
 • ورزش و فعالیت بدنی می‌تواند گردش خون شما را بهبود بخشد، و عضلات منقبض را شل کند.
 • کشش ملایم و منظم ممکن است به کاهش کمردرد، یا جلوگیری از عود کردن آن کمک کند.
 • اگر کمردرد شما به دلیل کشیدگی عضلانی یا آسیب است، کیسه یخ ممکن است به کاهش التهاب، درد و کبودی کمک کند. کیسه‌های یخ در ۴۸ ساعت اول پس از کشیدگی یا آسیب عضلانی بهترین عملکرد را دارند.
 • اگر به پهلو می‌خوابید، قرار دادن یک بالش بین زانو‌ها، یا اگر به پشت می‌خوابید زیر زانو‌ها، ممکن است به کاهش درد و ناراحتی کمر کمک کند.
 • استفاده از صندلی با پشتیبان خوب کمر، ممکن است به کاهش کمردرد زنان هنگام نشستن کمک کند. 

 

چه زمانی باید برای کمردرد به پزشک مراجعه کرد؟

در برخی موارد، معاینه توسط پزشک، برای تعیین علت کمردرد در زنان بسیار مهم است. در صورت بروز هر یک از موارد زیر، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

 • شما نمی‌توانید بایستید یا راه بروید
 • کمردرد شما با تب همراه است، یا نمی‌توانید روده یا مثانه خود را کنترل کنید
 • درد، بی‌حسی یا گزگز در پا‌های خود دارید
 • درد به پا‌های شما کشیده می‌شود
 • درد شدید شکم دارید
 • کمردرد شما شدید است، و در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می‌کند
 • علائم اندومتریوز دارید
 • در دوران بارداری، درد همراه با خونریزی واژینال، تب یا درد در هنگام ادرار دارید
 • بعد از زمین خوردن یا تصادف کمردرد دارید
 • پس از یک هفته مراقبت در منزل، هیچ بهبودی در درد شما شکل نگرفته

بسته به علت کمردرد، پزشک شما ممکن است بخواهد، درمانی فراتر از درمان‌های خانگی یا اقدامات خودمراقبتی ارائه دهد.

گزینه‌های درمانی تجویز شده توسط پزشک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تجویز شل‌کننده‌های عضلانی
 • تزریق کورتیزون
 • کنترل بارداری هورمونی برای اندومتریوز، دیسمنوره، سندروم پیش از قائدگی و PMDD
 • دارو‌های ضد افسردگی که ممکن است علائم سندروم پیش از قائدگی و PMDD را تسکین دهند، و همچنین به انواع خاصی از کمردرد زنان کمک کنند.
 • جراحی برای اندومتریوز شدید، که شامل برداشتن بافت آندومتر از مناطقی است که در خارج از رحم رشد کرده است.
 • جراحی برای ترمیم دیسک ها

 

آیا می‌ توانم از کمردرد جلوگیری کنم؟ 

شما نمی‌توانید از کمردرد ناشی از بیماری یا مشکلات ساختاری در ستون فقرات جلوگیری کنید. اما شما می‌توانید از آسیب‌هایی که باعث کمردرد می‌شوند جلوگیری کنید. همچنین علت کمردرد در زنان هر چه باشد، موارد زیر نیز صدق می‌کند.

برای کاهش خطر آسیب کمر، باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • حفظ وزن: اضافه وزن بر مهره‌ها و دیسک‌ها فشار وارد می‌کند.
 • ماهیچه‌های شکم خود را تقویت کنید: ماهیچه‌های مرکزی شکم از ستون فقرات حمایت می‌کنند. با ورزش کردن آنها را تقویت کنید.
 • اجسام را به روش صحیح بلند کنید: برای جلوگیری از صدمات، سعی کنید فشار ناشی از بلند کردن اجسام را بر روی پاهایتان متمرکز کنید، نه بر روی کمر. وسایل سنگین را نزدیک بدن خود نگه دارید، و سپس بلند کنید. سعی کنید در هنگام بلند کردن، بالاتنه خود را نچرخانید.

 

دریافت مشاوره زنان و زایمان برای کمردرد:

علت کمردرد در زنان هر چه که باشد لازم است آن را جدی بگیرید. از درمان‌های خانگی استفاده کنید، و در صورت نتیجه نگرفتن، به پزشک مراجعه کنید. در این مطلب سعی کردیم با دلیل کمردرد در زنان بیشتر آشنا شویم. اگر علت کمر درد در زنان ناشی از آسیب و صدمه فیزیکی نباشد، می‌توان به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد تا دلایل آن شناسایی شود.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره پزشکی می­توانید با مراجعه به صفحه اصلی کلینیک آنلاین مدیست با توجه به سطح نیاز خود، در سریع ترین زمان مشاوره آنلاین پزشکی دریافت کنید.