علائم سرطان ریه چیست؟ | علائم سرطان ریه پیشرفته را بهتر بشناسید

  • 10 شهریور 1401
  • صفر نظر
  • ریه

سرطان ریه نوعی از سرطان است که از بافت ریه‌های انسان را درگیر می‌کند. ریه‌های انسان شامل دو اندام اسفنجی در قفسه سینه هستند که هنگام دم، اکسیژن دریافت می‌کنند و هنگام بازدم دی اکسید کربن آزاد می‌کنند.
سرطان ریه، عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است. افرادی که سیگار می‌کشند بیشترین خطر ابتلا به سرطان ریه را دارند، اگرچه سرطان ریه می‌تواند در افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند نیز رخ دهد. علائم سرطان ریه شامل موارد مختلفی است که از شخصی به شخص دیگر ممکن است متفاوت باشد.
خطر ابتلا به سرطان ریه با مدت زمان و تعداد سیگار‌هایی که کشیده‌اید رابطه مستقیم دارد. هر چه این مقدار بیشتر باشد، خطر ابتلا نیز افزایش می‌یابد. حتی پس از چندین سال سیگار کشیدن، اگر آن را ترک کنید، می‌توانید به میزان قابل توجهی شانس ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهید. در ادامه همراه مشاوره آنلاین پزشکی مدیست باشید.

 

علائم سرطان ریه چه می تواند باشد


علائم سرطان ریه و نشانه‌های آن


علائم سرطان ریه به نوعی پنهان هستند و بیشتر سرطان‌های ریه تا زمانی که گسترش نیافته باشند، هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند، با این حال برخی از علائم سرطان ریه در مراحل اولیه ممکن است مشاهده شوند. اگر زمانی که اولین علائم سرطان ریه را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید، سرطان شما ممکن است در مراحل اولیه تشخیص داده شود. این بهترین زمانی است که درمان به احتمال زیاد مؤثر است.
بیشتر علائم سرطان ریه، به احتمال زیاد ناشی از مشکلاتی به غیر از سرطان ریه هستند. با این حال، اگر هر یک از این علائم را پیدا کردید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید تا بتوان علت آن را پیدا کرد و در صورت نیاز درمان شوید.
شایع‌ترین علائم سرطان ریه عبارتند از:
•    سرفه‌ای که از بین نمی‌رود یا مدام بدتر می‌شود
•    سرفه خونی به همراه خلط زرد
•    درد قفسه سینه که اغلب با تنفس عمیق، سرفه یا خنده بدتر می‌شود
•    گرفتگی صدا
•    از دست دادن اشتها
•    کاهش وزن بی‌دلیل
•    تنگی نفس
•    احساس خستگی یا ضعف
•    عفونت‌هایی مانند برونشیت و ذات‌الریه که از بین نمی‌روند یا دوباره عود می‌کنند
•    خس خس سینه
اگر سرطان ریه به سایر نقاط بدن گسترش یابد، ممکن است علائم سرطان ریه پیشرفته را مشاهده کنید. ممکن است این علائم باعث ایجاد موارد زیر شود:
•    درد استخوان (مانند درد در پشت یا باسن)
•    تغییرات سیستم عصبی (مانند سردرد، ضعف یا بی‌حسی بازو یا پا، سرگیجه، مشکلات تعادل یا تشنج)، ناشی از گسترش سرطان به مغز
•    زردی پوست و چشم (یرقان)، که در آن سرطان به کبد سرایت می‌کند
•    تورم غدد لنفاوی (مجموعه سلول‌های سیستم ایمنی بدن) مانند غدد لنفاوی گردن یا بالای استخوان ترقوه
همچنین برخی از سرطان‌های ریه می‌توانند باعث ایجاد سندرم شوند که مجموعه‌ای از علائم خاص هستند. در ادامه برخی از علائم سرطان ریه را شرح خواهیم داد.


نوک انگشتان متورم می‌شود


برخی از تومور‌های ریه مواد شیمیایی هورمون مانند می‌سازند. یکی از آن‌ها خون و مایع بیشتری را به بافت‌های نوک انگشتان شما پمپاژ می‌کند، بنابراین انگشتان شما ضخیم‌تر یا بزرگتر از حد معمول به نظر می‌رسند.
ممکن است پوست کنار ناخنهایتان براق به نظر برسد، یا وقتی ناخنهایتان را از پهلو نگاه می‌کنید، ممکن است بیش از حد معمول خمیده شوند. این مورد شایع نیست، اما بزرگ شدن انگشت به شدت با سرطان ریه مرتبط است: حدود ۸۰ درصد از افرادی که به سرطان ریه مبتلا هستند، این مورد را تجربه می‌کنند.


مشکلات شکمی


از هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان ریه، یک یا دو نفر به سطوح بالای کلسیم مبتلا می‌شوند. وضعیتی که هیپرکلسمی نام دارد. کلسیم بیش از حد در خون شما می‌تواند باعث درد شکم شود و شما را بی‌حال یا دچار یبوست کند.
ممکن است حوصله غذا خوردن نداشته باشید و بشدت احساس تشنگی کنید. یکی دیگر از مواد هورمون مانند که برخی از تومور‌ها ایجاد می‌کنند، در عملکرد کلیه‌های شما اختلال ایجاد می‌کند و باعث گرفتگی و حالت تهوع می‌شود.


مشکلات مربوط به سلامت روان


در مطالعه‌ای که در کشور دانمارک انجام شد، مشاهده شد که احتمال ابتلا به سرطان ریه سلول کوچک، در افرادی که برای بیماری‌هایی مانند اضطراب، افسردگی و زوال عقل به متخصص سلامت روان مراجعه کرده بودند، بیشتر بود. دلیل آن ممکن است این باشد که سرطان بر سیستم ایمنی یا هورمون‌های شما تأثیر می‌گذارد یا می‌تواند به مغز سرایت کند. سطوح بالای کلسیم مرتبط با سرطان نیز می‌تواند باعث سردرگمی، افکار آشفته و افسردگی شود.

 

علائم مرگ در سرطان ریه چیست


درد کمر یا‌ شانه


تومور پانکواست، نوعی سرطان ریه می‌باشد که در قسمت بالایی ریه شما رشد می‌کند و به دنده‌ها، مهره‌های ستون فقرات، اعصاب و رگ‌های خونی شما گسترش می‌یابد. به دلیل مکانی که این تومور‌ها رشد می‌کنند، به ندرت بر سیستم تنفسی شما تأثیر می‌گذارند. این تومور به احتمال زیاد باعث می‌شود که تیغه کتف، قسمت بالایی پشت و بازو شما آسیب ببینند.


خستگی


تعداد کم گلبول‌های قرمز خون یا کم خونی، یکی از عوارض شایع سرطان ریه است. کم خونی می‌تواند شما را واقعاً دچار خستگی کند. این مشکل به این خاطر است که بافت‌های بدن شما اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند.
به طور کلی، سلول‌های سرطانی دوست دارند از مواد مغذی مورد نیاز شما در طول روز تغذیه کنند، بنابراین زمانی که به این بیماری مبتلا هستید، ممکن است احساس کنید که چیزی در حال مکش انرژی شما است!


نداشتن تعادل


سلول‌های سرطان ریه ممکن است به سیستم ایمنی بدن انسان بگویند که به سیستم عصبی بدن حمله کند، که به نوبه خود می‌تواند بر عملکرد ماهیچه‌ها تأثیر بگذارد. اگر هنگامی که نشسته‌اید، ‌ایستادن برایتان سخت است، یا در حالت ایستاده احساس عدم تعادل می‌کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید.


تغییر وزن شدید


برخی از افراد مبتلا به سرطان ریه به سندرم کوشینگ مبتلا می‌شوند. سرطان ممکن است به بدن شما بگوید که هورمونی به نام ACTH بسازد که سطح کورتیزول را بالا می‌برد. این عمل منجر به احتباس مایعات و افزایش وزن بدن می‌شود. ( همچنین ممکن است به راحتی کبود شوید و همچنین احساس خواب آلودگی کنید. )

از سوی دیگر، هیپرکلسمی و SIADH، یک مشکل هورمونی است که بر کلیه‌های شما تأثیر می‌گذارد، و باعث از دست دادن اشتهای شما می‌شود، بنابراین ممکن است بدون تحرک شروع به کاهش وزن کنید.

 


مشکلات چشمی


از دیگر علائم سرطان ریه می‌توان به بروز مشکلات در چشم اشاره کرد. تومور‌های پانکواست می‌توانند بر اعصاب چشم و بخشی از صورت شما تأثیر بگذارند، که به این سندرم هورنر می‌گویند. علائم این اختلال شامل یک مردمک کوچک در یکی از چشمان شما با افتادگی پلک است. همچنین نمی‌توانید در آن سمت صورت خود به خوبی عرق کنید.
سرطان ریه سیستم ایمنی شما را در برابر سیستم عصبی بدنتان قرار می‌دهد، که می‌تواند به شکل مشکل بینایی خود را نشان دهد.


سینه‌های متورم در مردان


به ندرت پیش می‌آید که سرطان ریه علت ژنیکوماستی باشد، اما در مواردی این مورد ممکن است اتفاق بیوفتد. سرطان ریه می‌تواند تعادل هورمونی شما را مختل کند و باعث حساسیت و تورم در بافت سینه مردان شود.


مشکلات قلبی


هیپرکلسمی و کم خونی ناشی از سرطان ریه هر دو می‌توانند علائمی مانند ضربان قلب سریع یا نامنظم ایجاد کنند. اگر مشکلات قلبی شما ناشی از هیپرکلسمی باشد، احتمال این وجود دارد که دچار حمله قلبی شوید یا به کما بروید. کم خونی شدید نیز می‌تواند باعث درد قفسه سینه و تنگی نفس شود.

 

شما می توانید مقاله مشکلات و علائم ناراحتی قلبی را مطالعه کنید تا سطح آگاهی خودتان را در زمینه سلامت بالا ببرید.


ضعف و درد استخوان


هنگامی که سرطان ریه گسترش می‌یابد، سلول‌ها اغلب از طریق جریان خون به استخوان‌های شما ‌می‌روند و تومور‌ها یا ضایعات جدید را تشکیل می‌دهند. این ضایعات معمولاً به استخوان‌های شما آسیب می‌رسانند و آن‌ها را شکننده‌تر کرده و باعث درد آنها می‌شوند. عدم تعادل مواد معدنی ناشی از هیپرکلسمی یا SIADH می‌تواند شما را ضعیف کند و باعث درد در سرتاسر بدنتان شود. اگر سرطان ریه سیستم عصبی شما را تحت تأثیر قرار دهد، می‌تواند ماهیچه‌ها را تضعیف کند و در صحبت کردن یا بلع مشکل پیدا کنید.


لخته‌ شدن خون


احتمال لخته شدن خون در پا‌ها یا بازو‌ها (به نام ترومبوز ورید عمقی) و ریه‌ها (آمبولی ریه) در افراد مبتلا به سرطان ریه بیشتر است. سرطان ریه می‌تواند باعث التهابی شود که فرآیند لخته شدن را آغاز می‌کند، یا مواد شیمیایی که از خود تومور تولید می‌شود، ممکن است باعث ایجاد لخته شود. در صورت داشتن لخته خون و سایر علائم سرطان، مانند کاهش وزن غیرقابل توضیح، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

علائم سرطان ریه پیشرفته چه می باشد


مشاوره توسط دکتر آنلاین در صورت مشاهده علائم سرطان ریه


اگر هر کدام از علائم سرطان ریه را در خود مشاهده کردید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید از خدمات پزشکی آنلاین  مدیست برای این موضوع استفاده کنید.
کلینیک مدیست با در اختیار داشتن بهترین متخصصین ریه، از راه دور و بصورت آنلاین بیماران را معاینه می‌کنند. شما با استفاده از خدمات پزشکی آنلاین، نیازی به مراجعه حضوری نخواهید داشت، و در منزل و یا هر مکان دیگر توسط پزشک ویزیت خواهید شد.
در صورت مشاهده علائم سرطان ریه، با پزشکان مدیست مشاوره انجام دهید تا شما را معاینه کرده و بهترین گزینه‌های درمانی را برایتان تجویز کنند. با دریافت مشاوره به موقع و زود هنگام توسط متخصص ریه، علائم مرگ در سرطان ریه به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.