چه کسانی به تزریق دوز سوم واکسن کرونا نیاز دارند؟

  • 20 آبان 1400
  • صفر نظر
  • کرونا

خوشبختانه در هفته های گذشته روند تزریق واکسن کرونا شدت قابل توجهای گرفته و بسیاری از مردم واکسن تزریق کرده اند. این در حالیست که تزریق دوز سوم واکسن کرونا یا اصطلاحا دوز بوستر در بسیاری از کشورهای جهان آغاز شده است. شاید این سوال پیش بیاد که دوز سوم واکسن کرونا چیست و لزوم تزریق آن برای چه افرادی پیشنهاد می شود. در ادامه موضوع به بررسی مطالعات و تحقیقات برخی کشورها در مورد تزریق دوز سوم واکسن کرونا می پردازیم.

دوز سوم واکسن کرونا

هر آنچه از دوز سوم واکسن کرونا میدانیم

در مطالعه ای که در کشور سریلانکا بر روی واکسن سینوفارم انجام شده نشان می دهد که این واکسن در برخی موارد کارایی لازم را بر روی افراد نداشته و نیاز به تزریق دوز سوم واکسن کرونا می باشد.
در 7 درصد از افراد بالای 60 سال بعد از تزریق واکسن سینوفارم، بدن آنتی بادی تولید نمیکند.
در نتیجه این تحقیقات آمده که افراد بالای 60 سال یک ماه بعد از تزریق دوز دوم، دوز سوم تزریق واکسن را انجام دهند.
در کشور انگلستان هم تحقیقاتی در این زمینه صورت گرفته که در نتیجه آن آمده که برای کنترل بیماری در فصل سرد باید به یکسری افراد دوز سوم واکسن کرونا تزریق شود.
این گروه از افراد عبارتند از: افراد ساکن خانه سالمندان، کادر درمان، افرادی که در خطر ابتلای شدید هستند و افرادی که نقص ایمنی بدن دارند.
طبق دستورالعملی که کشور انگلستان اعلام کرده دوز سوم نباید زودتر از 5 ماه پس از دوز دوم تزریق شود. همچنین آنها برای دوز سوم در ابتدا واکسن فایزر و اگر در دسترس نبود آسترازنکا را پیشنهاد دادند.

موضع سازمان بهداشت جهانی درباره دوز سوم واکسن کرونا

اما مهمترین مرجع شاید سازمان بهداشت جهانی باشد. این سازمان اعلام کرده به 3 دلیل زیر باید دوز سوم واکسن کرونا تزریق شود:
•    اثر بخشی واکسن در طول زمان ممکن است کاهش پیدا کند.
•    بعضی افراد ممکن است با تزریق هر دو دوز ایمنی کافی را بدست نیاورند
•    ممکن است واکسن ها در مقابل واریانت های جدید کارایی لازم را نداشته باشند
اما در کل اولویت سازمان بهداشت جهانی تزریق دوز سوم نیست. هدف این سازمان واکسینه شدن حداقل 70 درصد جوامع با دو دوز برای قطع زنجیره سرایت میباشد.
با توضیحاتی که دادیم به این نتیجه میرسیم که اثر تزریق دوز سوم واکسن کرونا در افراد بالای 60 سال و بیماران دارای نقص ایمنی بدن میتواند موثر باشد. اما در حال حاضر این امر اولویت کشورهای جهان نیست و آنها به دنبال همگانی شدن تزریق واکسن و رسیدن به آمار 70 درصد ایمنی در برابر ویروس کرونا، در جامعه هستند.
در پایان اینکه هیچ کشوری تزریق دوز سوم واکسن کرونا را به افراد زیر 60 سال تایید نکرده است.
توصیه میشود افراد بالای 60 سالی که دوز اول و دوم را یکی از واکسن‌های آسترازنکا، فایزر یا مدرنا تزریق کردند، دوز سوم هم از همان واکسن و به فاصله 6 ماه تزریق کنند. همچنین کسانی که واکسن سینوفارم و اسپوتنیک تزریق کرده‌اند برای دوز سوم فایزر و اگر در دسترس نبود آسترازنکا تزریق کنند.