ژل روان کننده چیست؟ | کاربرد و انواع ژل لوبریکانت

  • 25 مهر 1401
  • صفر نظر
  • زنان و زایمان

ژل روان کننده یا لوبریکانت مایع یا ژلی است که برای کاهش خارش و اصطکاک در طول فعالیت جنسی به کار می‌رود. ژل‌های روان کننده کاربرد‌های مختلفی دارند ولی در بیشتر موارد برای افزایش لذت در طول رابطه جنسی به کار می‌روند. در ادامه این مطلب از مدیست به شما می گوییم که ژل روان کننده چیست و همچنین به انواع ژل لوبریکانت و طرز استفاده از آن خواهیم پرداخت. 

 

 ژل روان کننده چیست و چه کاربردی دارد


چرا باید از ژل روان کننده استفاده کرد؟ 


انسان‌ها در طول تاریخ از روان کننده‌ها مثل روغن زیتون استفاده می‌کرده‌اند و قدمت آن‌ها به به ۳۵۰ سال قبل از میلاد باز می‌گردد. اولین ژل روان کننده نیز به نام KY به صورت صنعتی در سال ۱۹۱۹ وارد بازار شد و در ابتدا فقط به عنوان لوبریکانت جراحی به کار گرفته می‌شد. اما به علت نیاز ایجاد شده در بازار، امروزه این محصولات به صورت گسترده‌ای به منظور افزایش ایمنی و همچنین لذت در رابطه جنسی بکار گرفته می‌شوند. به همین دلیل بازار گسترده‌ای برای انواع مختلف ژل لوبریکانت وجود دارد و مارک‌ها و مدل‌های مختلفی از آن‌ها در بازار موجود هستند که هر کدام با توجه به مواد و طرز استفاده کاربردهای متفاوتی نیز دارند. در این مطلب قبل از این که به طرز استفاده از ژل لوبریکانت بپردازیم، انواع مختلف این محصولات را بررسی می‌کنیم.


انواع ژل لوبریکانت


در ادامه مطلب ژل روان کننده چیست به انواع ژل¬های لوبریکانت می¬پردازیم. در حال حاضر انواع بسیاری مختلفی از ژل روان‌ کننده یا لوبریکانت در بازار وجود دارد، اما همه این محصولات به صورت کلی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که شامل موارد زیر می‌شوند:
•    ژل‌های لوبریکانت بر پایه آب: این ژل‌ها به راحتی پاک می‌‌شوند، به پوست آسیبی نمی‌رسانند و می‌توان آن‌ها را به همراه کاندوم نیز به کار برد. اما با تمام ویژگی‌های مثبت، مشکل استفاده از این نوع لوبریکانت‌ها این است که این نوع روان کننده برخلاف انواع دیگر ماندگاری کمتری دارد و پس از مدتی تبخیر و خشک می‌شود. 
•    ژل‌های لوبریکانت بر پایه سیلیکون: استفاده از این نوع ژل‌ها به همراه کاندوم نیز ممکن است، اما توجه کنید استفاده از آن‌ها به همراه هر وسیله سیلیکونی امن نیست و ممکن است خطرناک باشد. برای مقایسه ژل‌های بر پایه سیلیکون و ژل‌های بر پایه آب می‌توان گفت، که ژل‌های سیلیکونی چسبندگی کمتری دارند اما از طرف دیگر مدت زمان طولانی‌تری روی پوست باقی خواهند ماند. 
•    ژل‌های لوبریکانت بر پایه روغن: اصلی‌ترین مشکل استفاده از این نوع ژل روان کننده عدم امکان استفاده از آن‌ها به همراه کاندوم است. این عدم امکان استفاده به این دلیل است که روغن می‌تواند لاتکس را از بین ببرد و با ایجاد تداخل در ساختار کاندوم‌ها، میزان کارایی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. 


طرز استفاده از ژل لوبریکانت


اگر می‌خواهید از لوبریکانت‌های صنعتی و غیر خانگی استفاده کنید، همیشه بهتر است که از دستورات روی بسته‌بندی پیروی کنید. همچنین همیشه بهتر است در هنگام استفاده از مقادیر کم شروع کرده و به مرور میزان استفاده از ژل یا روغن را افزایش دهید تا به میزان مورد نظر خود برسید. اگر فرد بعد از مصرف محصول دچار خارش و یا التهاب در محل مصرف (مثل واژن) شد، می‌بایست استفاده از محصول را متوقف کند چرا که امکان دارد در ژل روان کننده موادی وجود داشته باشند که محرک آلرژی هستند و پوست فرد نسبت به آن‌ها حساس است.
در میان انواع ژل لوبریکانت، یک سری از لوبریکانت‌ها دارای استروژن هستند و برای مقابله با خشکی واژن به کار می‌روند. این محصولات سعی می‌کنند میزان استروژن از دست رفته در زنان در سن یائسگی را جبران کنند و استفاده از آن‌ها معمولا نیاز به نسخه پزشک دارد.  افرادی که می‌خواهند از این گونه ژ‌ل‌های دارای استروژن استفاده کنند می‌بایست قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند. توجه داشته باشید که که میزان و طرز استفاده از ژل لوبریکانت دارای استروژن حتما می‌بایست توسط پزشک مشخص شده باشد. در بیشتر موارد نیز لازم خواهد بود که افراد در مدت زمان مشخصی به دستور پزشک میزان مصرف محصولات استروژن‌دار را کاهش دهند. 


موارد استفاده از انواع ژل لوبریکانت


حالا که متوجه شدید ژل روان کننده چیست، بهتر است با موارد استفاده این ژل هم آشنا شوید. اصلی‌ترین کار یک ژل روان کننده همانطور که از اسمش پیدا است کاهش سایش و اصطحکاک است. این روان‌کنندگی انجام فعالیت جنسی را برای دو طرف آسانتر کرده و لذت بیشتری را نیز به همراه دارد. همچنین استفاده از این مواد احتمال بروز حساسیت و یا التهاب را پس از فعالیت جنسی تا حد زیادی کاهش می‌دهد. 
ژل روان کننده به جز انواع روغنی تا حد زیادی در ارتباط با کاندوم‌ها به کار می‌روند، چرا که می‌توانند عملکرد کاندوم‌ها را بهبود ببخشند. در زمان استفاده از کاندوم معمولا سایش ایجاد شده بر اثر اصطحکاک استفاده از آن‌ها ممکن است سبب آسیب به ساختار کاندوم شود و احتمال پاره‌شدن آن را بیشتر کند. به این ترتیب می‌توان گفت لوبریکانت‌ها با کاهش سایش، سبب کاهش احتمال پاره‌شدن کاندوم‌ها نیز می‌شوند.

 

یادگیری طرز استفاده از ژل لوبریکانت

 

پیشنهاد می کنیم مقاله خطرناکترین بیماریهای مقاربتی را مطالعه کنید.


یکی دیگر از آسیب‌های کمتر در نظر گرفته‌شده سایش کاندوم با پوست واژن، افزایش احتمال انتقال یک سری از عفونت‌ها است‌. عفونت‌های که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند با آسیب به پوست در زمان فعالیت جنسی احتمال انتقال بیشتری دارند و استفاده از کاندوم خود سبب آسیب به بافت حساس پوست در قسمت‌های تناسلی می‌شود. انواع ژل لوبریکانت موجود در بازار می‌توانند با کاهش سایش در هنگام استفاده از کاندوم، جلوی آسیب به پوست را گرفته و احتمال انتقال عفونت‌ها را کاهش دهند. 
در زمان استفاده از روان کننده به همراه کاندوم خارجی (کاندوم مردانه) می‌بایست ژل را در قسمت اطراف کاندوم اضافه کرد و نه در داخل آن. اما در هنگام استفاده از کاندوم زنانه بهتر است که ژل را به بیرون و درون اضافه کرد تا راحتی بیشتری ایجاد شود. 


مرطوب‌کننده‌های واژن


لوبریکانت‌ها به عنوان محصولی برای زنان در دوران یائسگی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در دوران یائسگی به علت کاهش میزان استروژن موجود در خون به علت تغییرات بدن، واژن دچار خشکی می‌شود. به همین دلیل از ژل‌های روان ‌کننده خاص به منظور جبران خشکی واژن نیز استفاده می‌شود. تاثیر این لوبریکانت‌ها طولانی مدت بوده و تا چندین روز تاثیر خود را حفظ خواهند کرد‌. 
بعضی افراد از روغن نارگیل برای خشکی واژن استفاده می‌کنند. تحقیقات نشان داده‌اند که روغن نارگیل مرطوب‌کننده مناسبی برای دیگر بخش‌های بدن است ولی تاثیر آن روی ناحیه واژن هنوز مشخص نشده است. به همین دلیل استفاده از لوبریکانت‌های مخصوص افزایش رطوبت واژن به زنان در سنین بالا پیشنهاد می‌شود. 


کرم‌های استروژن


کرم‌های بر پایه استروژن نیز می‌توانند با خشکی واژن ناشی از کاهش استروژن مقابله کنند. این کرم‌ها با جایگزین کردن کمبود استروژن در دوران یائسگی یا دیگر مشکلات پزشکی، روند خشکی را معکوس می‌کنند. کرم‌های استروژن به خوبی کار می‌کنند و استفاده از آن‌ها نتیجه‌بخش خواهد بود، اما این محصولات برای افرادی که بدنشان استروژن را به خوبی تحمل نمی‌کند، ایمن نیستند. بنابراین بهتر است افراد در این خصوص با خود مشورت کنند. 

 


امنیت استفاده از ژل لوبریکانت


در ادامه مطلب ژل روان کننده چیست و چه کاربردی دارد، به امنیت استفاده از این محصول می-پردازیم. به صورت کلی ژل‌ روان کننده یا لوبریکانت محصولی با خطر مصرف کم است. با این حال تحقیقاتی وجود دارند نشان می‌دهند که ژل‌هایی که در آن‌ها نسبت ذرات و و مواد معدنی بیشتر از آب است، می‌توانند به لایه بالایی واژن و دهان آسیب وارد کنند. همانطور هم که قبلا گفته شد هر زمانی که بافت‌های مختلف در زمان آمیزش یا فعالیت جنسی آسیب ببینند، احتمال انتقال عفونت‌های جنسی مثل ایدز افزایش می‌یابد. از طرفی ژل‌های لوبریکانت با کاهش سایش احتمال پارگی در پوست را کاهش می‌دهند‌. بعضی از انواع ژل لوبریکانت برای افزایش باروری نیز مناسب هستند و به آن‌ها Pre-Seed گفته می‌شود. با همه این دلیل و با توجه به شواهد، در نظر بسیاری افراد، مزایای استفاده از این محصولات بیشتر از خطرات احتمالی آن‌ها است. 


انتخاب ژل مناسب


انواع ژل لوبریکانت در بازار وجود دارد که هر کدام نیز طرز استفاده و مزایای خاص خود را دارند. محصولی مناسب برای هر فرد وابسته به نیازمندی‌ها و ترجیحات می‌باشد. با این حال یک سری پیشنهادات کلی برای انتخاب لوبریکانت وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:
•    به طرز استفاده از ژل لوبریکانت توجه کنید: در زمان انتخاب ژل مناسب به نوع فعالیت جنسی که می‌خواهید انجام دهید و این که قرار است از کاندوم استفاده کنید و یا خیر توجه کنید. برای مثال ژل‌های سیلیکونی، مواد سیلیکونی که با آن‌ها تماس دارند را تخریب می‌کنند و یا ژل‌های روغنی با این که ماندگاری بالایی دارند، می‌توانند کاندوم‌های لاتکس را ضعیف کنند. 
•    به نیاز‌های پوستی خود توجه کنید: اگر شما و شریکتان پوست‌های حساسی دارید، لوبریکانت‌های بر پایه آب می‌توانند انتخاب مناسبی برای فعالیت‌های مختلف باشند. همچنین اگر دارای آلرژی‌های خاصی هستید، می‌بایست قبل از مصرف، برچسب روی محصول را بررسی کرده و از عدم وجود مواد حساسیت‌زا مطمئن شوید. به این نکته هم توجه داشته باشید که مواد موجود در انواع ژل روان کننده ممکن است حتی در افرادی هم که آلرژی شناخته‌شده‌ای ندارند هم سبب ایجاد خارش و واکنش پوستی شوند. 
•    علایق شخصی: مصرف‌کننده علاوه بر نکات عملکردی در یک ژل روان کننده، می‌بایست قبل از خرید، علایق خود و شرکتان را نیز در رابطه به طعم، بو و... نظر بگیرد. 

 

انواع ژل لوبریکانت را بشناسید


ژل روان کننده، کاربردی و بی خطر 


در این مطلب از مشاوره آنلاین پزشکی مدیست به شما گفتیم که ژل روان کننده چیست، چه کاربردهایی دارد و در هنگام استفاده از آن باید به چه مواردی توجه کنید. همانطور که اشاره شد، ژل روان کننده یا انواع ژل لوبریکانت  بیشتر به منظور افزایش ایمنی و همچنین لذت در طول رابطه جنسی به کار می‌روند. همچنین اشاره شد که انواع و طرز استفاده از ژل لوبریکانت در شرایط مختلف، متفاوت بوده و تا حد زیادی به نیاز‌های مصرف‌کننده دارد. 
از مهم‌ترین نکاتی که برای استفاده از این محصولات می‌بایست به آن توجه کرد بحث حساسیت‌ها و بیماری‌های مقاربتی است. اگر در این رابطه نیاز به مشورت با پزشک متخصص دارید، می‌توانید از خدمات آنلاین مدیست استفاده کنید.