واکسن کرونا در بارداری

  • 22 آبان 1400
  • صفر نظر
  • کرونا

آیا واکسن کرونا در بارداری لازم است

واکسن کرونا در بارداری یکی از مسئله هایی است که مدتی ذهن افراد را به خود مشغول کرده است. با شیوع گسترده ویروس کرونا، افراد باردار در مقایسه با افراد غیر باردار، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری شدید ناشی از COVID-19 هستند. بیماری شدید شامل بیماری است که نیاز به بستری شدن در بیمارستان، مراقبت های ویژه، نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی یا تجهیزات ویژه برای تنفس دارد و همچنین بیماری که منجر به مرگ می شود. علاوه بر این، افراد باردار مبتلا به COVID-19 در مقایسه با افراد باردار بدون COVID-19 در معرض خطر زایمان زودرس هستند و ممکن است در معرض خطر سایر پیامدهای نامطلوب بارداری نیز باشند. در ادامه به شواهد و نکاتی که در این زمینه لازم است بدانید بیشتر می پردازیم.
واکسن کزونا در بارداری

ایمنی و اثربخشی واکسن کرونا در بارداری

شواهد در مورد ایمنی و اثربخشی واکسن کرونا در بارداری، اگرچه محدود است، اما در حال افزایش است. این نشان می دهد که مزایای دریافت واکسن کووید-19 بیشتر از خطرات شناخته شده واکسیناسیون در دوران بارداری است. در زیر خلاصه ای کوتاه از شواهد را با هم مرور می کنیم:
•    واکسن‌های COVID-19 باعث عفونت و ابتلا به COVID-19 در افراد باردار یا نوزادان آنها نمی‌شوند. هیچ یک از واکسن‌های COVID-19 حاوی ویروس زنده نیستند و نمی‌توانند کسی را از جمله افراد باردار یا نوزادانشان را مبتلا به COVID-19 کنند.
•    داده های اولیه در مورد ایمنی دریافت واکسن کرونا (Moderna یا Pfizer-BioNTech) در دوران بارداری اطمینان بخش و موثر است.
داده های اولیه از سازمان‌های نظارت بر ایمنی، هیچ گونه نگرانی ایمنی برای افراد بارداری که واکسن کرونا را در اواخر بارداری دریافت کرده اند پیدا نکردند. این مورد برای نوزادان آنها نیز صدق میکند.


دانشمندان افزایش خطر سقط جنین را در میان افرادی که درست قبل و در اوایل بارداری (قبل از هفته بیستم بارداری) واکسن کرونا تزریق کردند، پیدا نکردهاند.
نظارت و بررسی واکسیناسیون COVID-19 در دوران بارداری همچنان ادامه دارد. سازمان CDC افرادی که در طول سه ماهه بارداری واکسینه شده اند را زیر نظر دارند تا اثرات آن بر بارداری و نوزادان را بهتر درک کند.

 

 

توصیه‌ای برای افراد باردار

واکسن کرونا در بارداری، برای افراد باردار توصیه می شود. افراد باردار حتی ممکن است دوز سوم کرونا هم دریافت کنند . دریافت واکسن می تواند از شما در برابر بیماری شدید کووید 19 محافظت کند و یک مادر سالم برای یک نوزاد سالم را تضمین کند. اگر باردار هستید، ممکن است بخواهید با دکتر خود در مورد واکسیناسیون COVID-19 صحبت کنید. اگرچه چنین مکالمه ای ممکن است مفید باشد، اما در واقع قبل از واکسیناسیون لازم نیست و می‌توانید واکسن کووید-۱۹ را بدون مشاوره با پزشک تزریق کنید.
اگر پس از تزریق دچار تب شدید جای نگرانی نیست و می‌توانید از استامینوفن استفاده کنید.
اگر بیماری خاصی دارید یا داروهایی مصرف می کنید که سیستم ایمنی شما را تضعیف می کنند، ممکن است حتی با تزریق دو دوز به طور کامل محافظت نشوید. در این صورت پس از واکسیناسیون، لازم است همه  اقدامات احتیاطی از قبیل زدن ماسک و پرهیز از حضور در اجتماعات شلوغ را ادامه دهید. لازم است حتما در این ضمینه با پزشک خود مشورت کنید تا تشخیص دهد که دوز سوم برای شما لازم است یا خیر.
تزریق واکسن کرونا در بارداری می‌تواند از مادر و فرزند در برابر خطرات ناشی از عفونت کووید 19 محافظت کند.


https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/recommendations/pregnancy.html
1.    Shimabukuro TT, Kim SY, Myers TR, et al. Preliminary Findings of mRNA Covid-19 Vaccine Safety in Pregnant Persons. N Engl J Med 2021; 384:2273-2282. DOI: 10.1056/NEJMoa2104983.
2.    Zauche LH, Wallace B, Smoots AN, et al. Receipt of mRNA COVID-19 vaccines and risk of spontaneous abortions. New Engl J Med Published online September 8, 2021; DOI: 10.1056/NEJMc2113891

1.    Kharbanda EO, Haapata J, DeSilva M, et al. Spontaneous Abortion Following COVID-19 Vaccination During Pregnancy. JAMA. Published online September 8, 2021. doi:10.1001/jama.2021.15494