سایز نرمال آلت مردها چقدر است؟ + نکات و هر آنچه که باید بدانید

  • 29 مرداد 1402
  • صفر نظر
  • ارولوژی

اگر از آن دسته مردان هستید که نگران اندازه نرمال الت تناسلی خود بوده‌اید، بدانید که تنها نیستید! مدت زیادی است که تصور می‌شد اندازه اندام جنسی مردانه نشان دهنده سطح تستوسترون و توانایی‌های جنسی یک مرد است، اما این موضوع واقعیت ندارد!


بسیاری از مردان دوست دارند که آلت تناسلی‌شان بزرگ‌تر باشد، در حالی که آلت تناسلی آنها در اندازه طبیعی است. مطالعات نشان داده‌اند که بیشتر زنان از سایز الت مردان خود راضی هستند. بنابراین، اگر نگرانی‌هایی درباره آلت تناسلی خود دارید، بدانید که آلت تناسلی شما ممکن است در محدوده طبیعی و نرمال باشد.


حتی اگر اینطور نباشد، دلیل بر این نیست که مردانگی یا توانایی شما برای جلب رضایت جنسی همسرتان دارای مشکل است. در ادامه همراه مشاور آنلاین پزشکی مدیست باشید.

 

سایز نرمال آلت مرد چقدر است


اعضا خارجی اندام تناسلی مردان چیست؟

قبل از اینکه به موضوع اندازه نرمال الت تناسلی بپردازیم، بیایید نگاهی به اندام تناسلی مردان بیاندازیم. وظیفه دستگاه تناسلی مرد موارد زیر است:
•    برای تولید، نگهداری و انتقال اسپرم (سلول‌های تناسلی مردانه) و مایع محافظ (منی)
•    برای تخلیه اسپرم در دستگاه تناسلی زنان در طول رابطه جنسی
•    برای تولید و ترشح هورمون‌های جنسی مردانه که مسئول حفظ سیستم تناسلی مردانه هستند
برخلاف دستگاه تناسلی زنان، بیشتر دستگاه تناسلی مردان در خارج از بدن قرار دارد. این ساختار‌های خارجی شامل آلت تناسلی، کیسه بیضه و بیضه‌ها هستند.
•    آلت تناسلی: این اندام اصلی مردانه است که در رابطه جنسی استفاده می‌شود. دارای سه قسمت است: ریشه که به دیواره شکم می‌چسبد. بدنه، و گلانس (کلاهک) که قسمت مخروطی شکل انتهای آلت تناسلی است. 
•    کیسه بیضه: این کیسه شل مانند کیسه‌ای از پوست است که در پشت و زیر آلت تناسلی آویزان است. این کیسه حاوی بیضه‌ها و بسیاری از اعصاب و عروق خونی است.
•    بیضه‌ها: اندام‌های بیضی شکلی به اندازه زیتون‌های بزرگ هستند که در کیسه بیضه قرار دارند و در دو انتها توسط ساختاری به نام طناب اسپرماتیک در جای خود محکم می‌شوند. اکثر مردان دو بیضه دارند. بیضه‌ها مسئول ساخت تستوسترون، هورمون جنسی اولیه مردانه و تولید اسپرم هستند. در داخل بیضه، توده‌های مارپیچ لوله‌هایی به نام لوله‌های منی ساز وجود دارد. این لوله‌ها وظیفه تولید سلول‌های اسپرم را بر عهده دارند.


اندازه آلت تناسلی نرمال چقدر است؟

بسیاری از مردان کنجکاو هستند که آیا اندازه آلت تناسلی آنها با توجه به سن، وزن، قد یا حتی نژادشان طبیعی است یا خیر! برخی از این عوامل ممکن است بر سایز الت مردان تأثیرگذار باشد، اما دیگر موارد فقط افسانه هستند.


اندام‌های جنسی مانند الت تناسلی در دوران بلوغ رشد می‌کند که معمولا بین ۹ تا ۱۴ سالگی در مردان شروع می‌شود و تا پنج سال ادامه می‌یابد. این بدان معنی است که آلت تناسلی شما تا زمانی که به ۲۰ سالگی می‌رسید به حداکثر اندازه خود رسیده است.


اگر می‌خواهید بدانید که اندازه متوسط آلت تناسلی در این سن چقدر است، پاسخ ممکن است شما را شگفت‌زده کند. اکثر مردان بر این باورند که اندازه نرمال الت تناسلی در هنگام نعوظ به طور متوسط 15.24 سانتی‌متر به بالا است.


این باور تا حدی توسط مطالعات عمومی با تکیه بر اندازه‌گیری‌های گزارش‌شده توسط خود مردان منتشر شده است. از آنجایی که مردان اغلب جذابیت جنسی خود را بر اساس اندازه آلت تناسلی خود قضاوت می‌کنند، ارائه داده‌های نادرست در طول چنین مطالعاتی ممکن است اثرات منفی بر جامعه داشته باشد.


با این حال طب دهه‌های گذشته چند مطالعه انجام شده است که در آن اندازه نرمال الت تناسلی توسط متخصصان با استفاده از روش‌های استاندارد انجام شده است. با توجه به این مطالعات، اندازه‌های متوسط آلت تناسلی در حالت‌های مختلف آن‌ها عبارتند از:
•    طول آلت تناسلی در حالت غیر نعوظ: 9.16 سانتی‌متر
•    طول آلت تناسلی در حالت غیر نعوظ و کشیده شده: 13.24 سانتی‌متر
•    طول آلت تناسلی در حالت نعوظ: 13.12 سانتی‌متر
•    دور آلت تناسلی در حالت غیر نعوظ: 9.13 سانتی‌متر
•    دور آلت تناسلی در حالت نعوظ: 11.66 سانتی‌متر
همانطور که مشاهده می‌کنید، اندازه نرمال الت تناسلی در مردان بسیار پایینتر از آن چیزی است که بسیاری از مردان تصور می‌کنند! متاسفانه به دلیل عدم آموزش صحیح در دوران کودکی و تابوهای موجود در جامعه ایرانی، بسیاری از مردان از این موضوع مطلع نیستند.
تصورات غلط در مورد اندازه نرمال الت تناسلی ممکن است از نظر روانی و احساسی به مردان آسیب بزند، لذا بسیار مهم است که در این مورد آگاه‌سازی شود تا زندگی خانواده‌ها به دلیل تصورات غلط دچار مشکل نشود.


سایز الت مردان به چه عواملی بستگی دارد؟

ژنتیک مهمترین عامل تعیین‌کننده اندازه آلت تناسلی شما است. همانطور که رنگ چشم و پوست شما توسط عوامل ارثی تعیین می‌شود، اندازه آلت تناسلی شما نیز از همین عامل مشخص می‌شود. اما یک عامل مهم دیگر هم وجود دارد که مطالعات به عنوان شاخصی قوی در سایز آلت تناسلی معرفی کرده، و آن قد است! البته همان قد شما هم توسط ژنتیک شما تعیین می‌شود.


علاوه بر این، عوامل دیگری می‌توانند بر سایز الت مردان تأثیر بگذارند:
هورمون‌ها
اگر هر گونه مشکل هورمونی در دوران بارداری مادر ایجاد شود، می‌تواند بر بدن جنین تاثیر منفی بگذارد! یکی از تاثیرات می‌تواند بر آلت تناسلی کودک پسر باشد. به عنوان مثال، اگر مادر باردار hCG بسیار کمی تولید کند (هورمونی که برای تولید تستوسترون در جنین لازم است)، این مشکل به وجود می‌آید.

 

تغذیه
سوءتغذیه در دوران بارداری می‌تواند از رشد مناسب آلت تناسلی جنین جلوگیری کند. همچنین نوجوانانی که در زمان بلوغ تغذیه کافی و مناسب ندارند، در بلوغشان مشکل به وجود می‌آید که در نتیجه باعث کوچکتر شدن بیضه‌ها و آلت تناسلی می‌شود و از داشتن اندازه نرمال الت تناسلی محروم می‌شوند.


مواد شیمیایی زیست محیطی
بسیاری از مواد شیمیایی محیطی از جمله کود‌های شیمیایی، نرم‌کننده‌ها، آفت کش‌ها و ... می‌توانند بر رشد آلت تناسلی در جنین تأثیر منفی بگذارند. مواد شیمیایی موجود در این مواد باعث بروز اختلال غدد درون ریز می‌شود  و تولید هورمون‌ها را در جنین متوقف می‌کنند.
علاوه بر موارد بالا، دلایل غیر علمی و ثابت نشده‌ای هم در مورد طول آلت تناسلی مردان وجود دارد. به عنوان مثال، بسیاری معتقدند اندازه پا مردان و یا خودارضایی بر سایز الت مردان تأثیر می‌گذارد. هیچکدام از این موارد از نظر علمی ثابت نشده‌اند.

 

اندازه نرمال الت تناسلی


اندازه آلت تناسلی مردی بر اساس سن

رشد الت تناسلی حدود یک سال پس از شروع رشد بیضه است. میانگین اندازه نرمال الت تناسلی بر اساس سن به عوامل بسیاری از جمله ژنتیک، تأثیرات محیطی و زمان شروع بلوغ بستگی دارد و ممکن است در هر فردی متفاوت باشد.
•    سن 10 تا 11: 3.8 تا 7.8 سانتیمتر
•    سن 12: 5 تا 10.16 سانتیمتر
•    سن 13 : 5 تا 12 سانتیمتر
•    سن 14: 6.1 تا 14 سانتیمتر
•    سن 15: 7.8 تا 15 سانتیمتر
•    سن 16: 9.9 تا 15 سانتیمتر
•    سن 17 : 9.9 تا 16 سانتیمتر
•    سن 18: 10.9 تا 17 سانتیمتر
توجه داشته باشید که اندازه نرمال الت تناسلی بدون نعوظ در سنین مختلف و در سن بلوغ به طور قابل توجهی متفاوت است. این مورد به قدری بین مردان تفاوت دارد که مثلا یک کودک ممکن است در سن ۱۳ سالگی یا در اواخر ۱۸ سالگی اندام تناسلی به اندازه بزرگسالان داشته باشد.
علاوه بر این، یک مطالعه بزرگ روی بیش از ۱۵۰۰۰ شرکت‌کننده بزرگسال نشان داد که طول آلت تناسلی بدون نعوظ به طور متوسط 9.16 سانتی‌متر است که کوچک‌تر از ارقام ذکر شده در بالا می‌باشد، اما این امر طبیعی است.
همچنین در برخی موارد قد بلند هم می‌تواند با سایز الت مردان مرتبط باشد. علاوه بر این، طول آلت تناسلی در حالت نعوظ معمولا چند سانت بیشتر از حالت غیر نعوظ است.
از آنجایی که ممکن است در نحوه اندازه‌گیری آلت تناسلی اشتباهاتی وجود داشته باشد، بهتر است اندازه‌گیری توسط پزشک متخصص انجام شود.


نحوه اندازه گیری سایز آلت تناسلی

اینکه اندازه آلت تناسلی خود را به درستی اندازه‌گیری کنیم بسیار مهم است. برای اندازه‌گیری اندازه آلت تناسلی، نه تنها باید طول اندام از نوک تا استخوان شرمگاهی را اندازه بگیرید، بلکه دور آن را هم باید در نظر گرفت (جایی که قطر بیشتری دارد). با اینکار اندازه نرمال الت تناسلی خود را می‌توانیم بررسی کنیم.
قبل از شروع اندازه‌گیری، آلت تناسلی‌تان باید نعوظ باشد و باید یک ابزار اندازه‌گیری مانند یک خط‌کش یا یک تکه نخ در دست داشته باشید.
برای اندازه‌گیری طول آلت تناسلی خود، مراحل زیر را دنبال کنید:
•    خط کش را به استخوان شرمگاهی فشار دهید تا درست در جایی که آلت تناسلی شما به بدن شما می‌چسبد قرار بگیرد. این موضوع در افرادی که چاق هستند و شکمشان چربی دارد از اهمیت بیشتری برخوردار است.
•    آلت خود را که در حالت نعوظ کامل است از ابتدا تا نوک آن اندازه بگیرید.
برای اندازه‌گیری دور آلت تناسلی خود، مراحل زیر را دنبال کنید:

•    یک تکه نخ (حالت کششی نداشته باشد) یا یک متر خیاطی بردارید. 
•    نخ یا متر خیاطی را یک بار دور ضخیم‌ترین قسمت آلت تناسلی خود بپیچید.
•    محل برخورد انتهای ابزار اندازه‌گیری خود را بررسی کنید. اگر متر است آن را یادداشت کنید. اگر از یک نخ استفاده می‌کنید، جایی که دو سر به هم میرسد را علامت بزنید.
•    نخ را صاف کنید. طول را از انتها تا علامت با استفاده از خط کش اندازه بگیرید.

 


آیا می‌توانید سایز آلت تناسلی را افزایش دهید؟

بسیاری از مردان حتی با داشتن اندازه نرمال الت تناسلی، باز هم به دنبال راهی برای بزرگ کردن آن هستند.
چندین روش و محصول بزرگ‌کننده آلت تناسلی وجود دارد که ادعا می‌کنند اندازه آلت تناسلی را افزایش می‌دهند. با این حال، تحقیقات علمی این ادعا‌ها را تأیید نمی‌کند. در واقع این تکنیک‌ها حتی می‌توانند به بدن شما آسیب بزنند!
چند تکنیک که برای افزایش سایز الت مردان استفاده می‌شود عبارتند از
عمل جراحی:
مطالعات علمی که در زمینه جراحی‌های بزرگ کردن آلت تناسلی انجام شده، نتایج متفاوتی را در اثربخشی، ایمنی آن‌ها و رضایت بیمار نشان می‌دهد. چنین جراحی‌هایی مانند پنوپلاستی در بهترین حالت می‌توانند اندکی طول آلت تناسلی را در حالت غیر نعوظ افزایش دهند یا دور آلت تناسلی را کمی قطورتر کنند.
عمل جراحی بر طول واقعی و اندازه نرمال الت تناسلی در حالت نعوظ تاثیر نمی‌گذارد. پس از انجام عمل جراحی، می‌توانید با عوارضی مانند زخم، عفونت و از دست دادن عملکرد طبیعی آلتتان روبرو شوید. به همین دلیل است که کارشناسان چنین جراحی‌هایی را «خطرناک» می‌دانند.


پمپ‌های وکیوم:
این پمپ‌ها اغلب توسط افراد مبتلا به اختلال نعوظ استفاده می‌شود. این ابزار با کشیدن خون به آلت تناسلی، آن را به طور موقت متورم می‌کنند. اما هیچ اثر طولانی مدتی بر طول یا دور آلت تناسلی ندارند. علاوه بر این، استفاده مکرر از آن‌ها می‌تواند با آسیب رساندن به بافت الاستیک آلت تناسلی، از نعوظ سفت جلوگیری کند.
مکمل‌ها و قرص‌ها
این محصولات معمولا حاوی مواد معدنی، ویتأمین‌ها یا هورمون‌هایی مانند تستوسترون هستند. در حالی که هیچ مدرک علمی دال بر کارکرد آن‌ها وجود ندارد، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مداوم آن‌ها مضر هستند.


انجام تمرینات کششی
کسانی که از اندازه نرمال الت تناسلی خود راضی نیستند، اغلب تمرینات کششی را انجام می‌دهند که در آن خون را با دست از پایه آلت به نوک آلت تناسلی فشار می‌دهند. در حالی که این تمرینات نسبت به سایر تکنیک‌ها ایمن‌تر هستند، هیچ مدرکی دال بر کارایی آن وجود ندارد. همچنین در صورت انجام اشتباه، خطر ایجاد اسکار، تغییر شکل و درد وجود دارد.


آیا اندازه آلت تناسلی تاثیری در رابطه جنسی دارد؟

میکروپنیس یک اصطلاح پزشکی برای آلت تناسلی کوچک اما دارای ساختار طبیعی است. عوامل هورمونی یا ژنتیکی می‌توانند باعث این وضعیت شوند.
تا زمانیکه این مشکل بر دیگر بخش‌های سلامت فرد تاثیر نگذارد، افراد مبتلا به میکروپنیس می‌تواند به طور طبیعی زندگی کنند و مانند کسانی که اندازه نرمال الت تناسلی دارند، مشکلی برای رابطه جنسی ندارند.


اکثر افراد مبتلا به میکروپنیس در رابطه جنسی عملکرد طبیعی دارند. میکروپنیس بر توانایی ادرار کردن، یا رسیدن به ارگاسم تأثیری ندارد.
لازم نیست آلت تناسلی کوچک مانعی برای رابطه جنسی باشد. اگر حس کردید که برای دخول مشکل دارید، می‌توانید برای غلبه بر اضطراب در مورد اندازه آلت تناسلی با یک مشاور یا درمانگر جنسی صحبت کنید.

 

اندازه سایز الت مردان


آیا اندازه آلت تناسلی مرد مهم است؟

مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از مردان نگران اندازه آلت تناسلی خود هستند و معتقدند که آلت آنها کوچکتر از سایرین است. اگر شما هم همین احساس را دارید، ممکن است به این دلیل باشد که شما نیز اندازه آلت تناسلی خود را بازتابی از مردانگی و توانایی‌های جنسی خود می‌دانید!


در حقیقت، چندین مطالعه علمی نشان داده که اندازه آلت تناسلی برای زنان بسیار کمتر از خود همسرانشان اهمیت دارد. علاوه بر این، از آنجایی که مردان اغلب اندازه آلت تناسلی خود را دست کم می‌گیرند، نگرانی شما در مورد اندازه آن احتمالا بیهوده است.
با این حال، اگر فکر اندازه آلت تناسلی‌تان شما را مضطرب می‌کند، می‌توانید در مورد آن با یک پزشک متخصص صحبت کنید.