بهترین راههای طبیعی درمان اختلال نعوظ در سال 2024

  • 11 مرداد 1401
  • صفر نظر
  • کلیه و مجاری ادراری

اختلال نعوظ یا به اختصار (ED) زمانی رخ می‌دهد که فردی که آلت تناسلی سالم دارد، نمی‌تواند نعوظ داشته یا آن را حفظ کند. بر اساس تحقیقاتی که در سال 2018 انجام شده، این مشکل، حدود یک سوم مردان را تحت تأثیر قرار داده است. اختلال نعوظ در افراد زیر بیشتر شایع است:

مردان مسن
کسانی که دچار بیماری‌هایی مانند دیابت یا فشار خون بالا هستند
کسانی که آسیب به نخاع، آلت تناسلی یا لگن داشته‌اند
مصرف برخی از داروها مانند دارو‌های ضد افسردگی یا دارو‌های فشار خون
افرادی که اضطراب یا استرس زیاد دارند
مردانی که اضافه وزن دارند
افراد سیگاری
در ادامه با مشاوره آنلاین پزشکی مدیست همراه باشید تا بتوانیم مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

راههای طبیعی درمان اختلال نعوظ چیست

راههای طبیعی درمان اختلال نعوظ چیست؟

رژیم غذایی سالم
ورزش کردن
خواب با کیفیت
رفع چاقی
روان درمانی
مشاوره زوجین
کاهش استرس
عدم مصرف الکل
ترک سیگار

بهترین راههای طبیعی درمان اختلال نعوظ به علت آن بستگی دارد. علاوه بر آن، ممکن است نیاز به دارو‌های تجویزی خاص، دستگاه وکیوم یا حتی جراحی باشد. اما به طور کلی، تغییر در سبک زندگی و استفاده از راههای طبیعی درمان اختلال نعوظ می‌تواند به بهبود آن کمک کند.

درمان‌های طبیعی بسیاری برای اختلال نعوظ وجود دارد. این درمان‌ها می‌توانند شامل اصلاح رژیم غذایی و ورزش کردن، و همچنین استفاده از پزشک یا مشاوره زناشویی باشند.

بهتر است قبل از شروع هر درمان جدیدی، با پزشک خود مشورت کنید. پزشکان می‌توانند به شناسایی علت اختلال نعوظ شما کمک کنند و گزینه‌های درمانی مؤثرتری را(چه معمولی، طبیعی یا ترکیبی) توصیه کنند.

در ادامه ما راههای طبیعی درمان اختلال نعوظ را که بیشترین بازدهی را دارند، برای شما شرح خواهیم داد:

 

رژیم غذایی سالم

داشتن یک رژیم غذایی متعادل ممکن است به حفظ عملکرد جنسی شما کمک کند و خطر ابتلا به ED یا همان اختلال نعوظ را کاهش دهد.

یک مطالعه که در سال 2024 منتشر شد، نشان می‌دهد مردانی که رژیم غذایی دریایی، و به طور کلی رژیم غذایی سالم دارند، خطر ابتلا به اختلال نعوظ در آنها کمتر است. این رژیم غذایی به ویژه، شامل مواردی می‌شود که گوشت قرمز یا فرآوری شده کمتری مصرف می‌کردند. مواد غذایی مفیدی که در این تحقیق به آنها اشاره شده عبارتند از:

انواع میوه‌ها
سبزیجات
حبوبات
آجیل
ماهی
تحقیقات انجام شده در سال 2017 هم به طور مشابه نشان داد که مصرف بیشتر میوه‌ها، سبزیجات و فلاونوئید‌ها (ترکیبات موجود در محصولات، قهوه و سایر غذاها) خطر ابتلا به ED را در مردان ۱۸ تا ۴۰ ساله کاهش می‌دهد.

این غذا‌ها برای سلامت کلی شما مهم هستند، بنابراین کمک به حفظ یا بهبود عملکرد جنسی شما نیز، یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از آنها می‌باشد.

ورزش کردن

تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی ممکن است به جلوگیری درمان قطعی سستی نعوظ کمک کند. اگر دچار چاقی، کم تحرکی، یا بیماری قلبی عروقی، هستید، ورزش کردن می‌تواند به طور مشترک برای همه مشکلات شما موثر باشد.

ورزش هوازی متوسط ​​تا شدید به مدت ۴۰ دقیقه در روز، چهار بار در هفته و به مدت ۶ ماه، باعث درمان قطعی سستی نعوظ می‌شود. شما می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:

پیاده روی سریع
دوچرخه سواری
شنا کردن
اسکی
فعالیت بدنی به بهبود سلامت رگ‌های خونی، کاهش استرس و افزایش سطح تستوسترون کمک می‌کند، که همگی می‌توانند به اختلال نعوظ شما کمک کنند.

مقاله پیشنهادی: چرا پریود نمیشم؟

 

خواب با کیفیت

برای سلامت کلی بدن شما مهم است که هر شب به اندازه کافی بخوابید. خواب منظم بر درمان قطعی سستی نعوظ شما تاثیر مثبت دارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که مردانی که در شیفت شب کار می‌کنند، و کیفیت خواب بدتری را تجربه می‌کنند، بیشتر دچار اختلال نعوظ شده‌اند.

همچنین افرادی که مبتلا به اختلال خواب می‌باشند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ED هستند.

نداشتن خواب کافی می‌تواند سطح تستوسترون شما را کاهش دهد، که خود ممکن است به اختلال ندر نعوظ کمک کند.

 

درمان قطعی سستی نعوظ را مطالعه کنید

 

چاقی

وزن زیاد یکی دیگر از دلایل اختلال در نعوظ است. بر اساس تحقیقات انجام شده در سال 2024، ED به طور قابل توجهی در مردان چاق، دارای اضافه وزن یا کسانی که دور کمر بزرگ‌تری داشتند، شایع‌تر بود.

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۴ نشان داد که جراحی بای پس معده، سلامت عروق خونی و اختلال نعوظ را در بین مردان چاق بهبود می‌بخشد. علاوه بر این، یک تحقیق مشابه در سال 2017، بهبودی اختلال نعوظ را پس از جراحی چاقی (کاهش وزن) نشان داد.

اگر چاق هستید، ورزش و یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند به کاهش وزن و بهبود اختلال نعوظ شما کمک کند.

 

 

روان درمانی

در برخی موارد، اختلال نعوظ شما ممکن است ناشی از ترکیبی از مسائل فیزیکی و روانی باشد. این‌ مسائل ممکن است شامل ترس از شکست، باور‌های مذهبی، و آسیب‌های جنسی و غیره باشد.

خود اختلال در نعوظ می‌تواند منجر به مشکلات سلامت روان در مردان شود، از جمله پریشانی عاطفی و کاهش عزت نفس. همین مشکلات خود می‌تواند دوباره شرایط نعوظ را بدتر از قبل کند.

بر اساس تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۲۱، مداخلات روانشناختی مانند درمان شناختی رفتاری (CBT) به ویژه همراه با مصرف دارو‌های اختلال نعوظ، مؤثر بودند. روان درمانی نیز ممکن است به تنهایی مؤثر باشد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

به هر حال طی تحقیقات کوچکی که انجام شده، ثابت شده که روان درمانی می‌تواند بر بهبود اختلال نعوظ موثر باشد.

تحقیقات بیشتری باید برای تعیین مؤثرترین روش‌های روان درمانی برای ED انجام شود تا به درمان قطعی سستی نعوظ بیانجامد.

مشاوره زوجین

نزدیک به۱۰ تا ۲۵ مردان مبتلا به اختلال در نعوظ، هیچ مشکل جدی در اینباره ندارند! در واقع مشکل این گروه از مردان، به عنوان ED غیر ارگانیک شناخته می‌شود، ممکن است به دلیل افسردگی یا تجربه اضطراب هنگام رابطه جنسی ایجاد شود.

یک مطالعه کوچک در سال 2024 نشان داد که درمان جنسی رفتاری شناختی (CBST) و دارو هر کدام به تنهایی در کاهش اختلال نعوظ غیر ارگانیک مؤثر هستند.

همچنین شرکت در جلسات مشاوره خانوادگی با همسرتان، برای کمک به از بین بردن اظطراب و بحث در مورد راه‌های درمان شما مفید باشد.

مطالعات نشان داده که جلسات مشاوره خانوادگی با حضور همسر، و صحبت کردن درباره دلایل اظطراب، می‌تواند بر بهبود اختلال نعوظ موثر باشد.

کاهش استرس

استرس و اضطراب از دلایل اصلی اختلال در نعوظ هستند! طبق تحقیقات انجام شده استرس مزمن ممکن است بر سطح تستوسترون بدن تأثیر بگذارد، یا باعث کمبود خواب شود که هر دو از دلایل اصلی اختلال نعوظ هستند.

با این حال، تحقیقات دیگری نشان می‌دهد که تأثیر استرس بر ED هنوز نامشخص است. یک مطالعه در سال 2024، هیچ ارتباطی بین استرس و ED پیدا نکرد.

البته باید به این موضوع توجه داشت که کاهش استرس برای سلامت کلی بدن مفید است، حتی اگر تا زمان ارتباطش با اختلال نعوظ، نیاز به تحقیقات بیشتری باشد.

عدم مصرف الکل

مطالعات نتایج متفاوتی را برای اثرات الکل بر ED نشان داده‌اند.

تحقیقات ثابت کرده که نوشیدن بیش از حد ​​الکل می‌تواند بر روی نعوظ مردان تاثیر بگذارد. محققان دریافتند که اختلال عملکرد جنسی، به ویژه اختلال در نعوظ، در افراد مبتلا به سندرم وابستگی به الکل رایج است. علاوه بر این، تحقیقات سال 2024 نیز الکل را به عنوان یک عامل خطر برای ED شناسایی کرد.

در حال حاضر تحقیقات بیشتری در مورد نقش الکل در اختلالات نعوظ مورد نیاز است. به طور کلی، توصیه می‌شود که برای حفظ سلامتی، از نوشیدن الکل پرهیز کنید.

ترک سیگار

سیگار کشیدن یکی دیگر از دلایلی است که احتمالاً به ED کمک می‌کند. دلیل این اتفاق این است که سیگار می‌تواند به رگ‌های خونی آسیب برساند و از رسیدن خون کافی به آلت تناسلی برای نعوظ طبیعی جلوگیری کند.

همچنین کشیدن سیگار ممکن است باعث کاهش اکسید نیتریک در بدن شود. اکسید نیتریک برای ایجاد آرامش عضلات و افزایش جریان خون(که در نعوظ نقش دارد) لازم است.

تحقیقات نشان داده که سیگار کشیدن باعث بدتر شدن مشکلات مربوط به اختلال در نعوظ می‌شود.

برخی از آسیب‌های ناشی از سیگار کشیدن ممکن است برگشت‌پذیر نباشد. با این حال، بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که ترک سیگار، به ویژه برای مردان زیر ۵۰ سال، ممکن است به بهبود ED کمک کند.

شاید ترک سیگار سخت باشد، اما قطعا برای سلامت کلی بدن شما مفید است. ترک سیگار نه تنها این پتانسیل را دارد که به اختلال نعوظ شما کمک کند، بلکه برای بسیاری از اندام‌های دیگر بدن شما نیز مفید است.

 

به شما توصیه می کنیم برای پیشگیری از بیماری های جنسی، مقاله خطرناکترین بیماریهای مقاربتی را مطالعه کنید.

 

مشکلات راههای طبیعی درمان اختلال نعوظ !

تغییرات در سبک زندگی ممکن است یک درمان طبیعی مؤثر برای مشکلات نعوظ باشد، و همچنین سلامت کلی شما را بهبود بخشد. اما انجام بسیاری از تغییرات(مانند کاهش وزن، ترک سیگار یا خوردن یک رژیم غذایی متعادل) ممکن است دشوار باشد.

همچنین ممکن است زمان زیادی لازم باشد تا درمان‌های طبیعی تأثیر بگذارند. برخی از افراد، بسته به علت اختلال نعوظ خود، ممکن است بدون مصرف دارو یا درمان‌های دیگر، درمان نشوند. مشورت با پزشک برای یافتن درمانی مناسب برای شما می‌تواند بهترین راه‌حل باشد.

مراقب مکمل های درمانی اختلالات نعوظ باشید!

مکمل‌های زیادی وجود دارد که به‌عنوان درمان ED به صورت آنلاین تبلیغ می‌شوند، اما اثربخشی و بی‌خطر بودن هیچ کدام ثابت نشده است. برخی نیز ممکن است حاوی ترکیبات خطرناکی از مواد یا دوز‌های بسیار بالا برخی داروها باشند.

تحقیقات بیشتری باید بر روی افراد، دارو‌های گیاهی و سایر مکمل‌ها برای درمان اختلالات نعوظ انجام شود. اگر تصمیم دارید از مکمل‌ها و داروهای درمان اختلالات جنسی استفاده کنید، حتماً ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. پزشکان می‌توانند تشخیص دهند که مصرف اینگونه داروها برای شما موثر است یا خیر. همچنین می‌توانید از بی خطر بودن آنها نیز اطمینان حاصل کنید.

 

درمان قطعی سستی نعوظ را بشناسید

 

درمان دارویی برای اختلال در نعوظ

بسته به علت اختلال نعوظ شما، درمان‌های طبیعی ممکن است مؤثر نباشند. اگر چنین باشد، پزشک ممکن است دارو‌هایی را برای ED تجویز کند. برخی از این داروها عبارتند از:

سیلدنافیل ( ویاگرا )
تادالافیل (سیالیس)
آوانافیل (Stendra)
واردنافیل (لویترا)
عوارض جانبی این دارو‌ها ممکن است شامل سردرد، سوء هاضمه و سرگیجه باشد. اگر نیترات یا دارو‌های ضد درد قفسه سینه نیز مصرف می‌کنید، از این دارو‌ها استفاده نکنید.

به هر حال مصرف هر دارویی باید با تجویز پزشک، و تحت نظارت او استفاده شود. از مصرف داروها بدون تجویز پزشک خودداری کنید.

 

روش‌های دیگر برای درمان اختلال نعوظ

گاهی اوقات، بهترین راههای طبیعی درمان اختلال نعوظ موثر واقع نمی‌شود. در چنین مواقعی باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است در صورت نیاز داروهای زیر را تجویز کند:

مصرف داروهای خوراکی

اگر دارویی که برای بیماری دیگری نیاز دارید باعث ED شده باشد، پزشک ممکن است دوز متفاوت یا داروی متفاوتی را تجویز کند. از قطع مصرف دارو بدون مشورت با پزشک خودداری کنید. علاوه بر این، پزشک یک از داروهای خوراکی زیر را برای درمان اختلال نعوظ و ایجاد نعوظ تجویز می‌کند:
•    سیلدنافیل 
•    واردنافیل
•    تادالافیل
•    آوانافیل 


همه این داروها به شل کردن عضلات و افزایش جریان خون در آلت تناسلی در هنگام تحریک جنسی کمک می‌کنند. اگر از نیترات برای درمان بیماری قلبی استفاده می‌کنید، نباید هیچ یک از این داروها را برای درمان ED مصرف کنید. نیترات‌ها باعث گشاد و شل شدن رگ‌های خونی شما می‌شوند. این ترکیب می‌تواند منجر به بروز عوارضی چون کاهش ناگهانی فشار خون و ضعف یا سرگیجه یا زمین خوردن شود.


همچنین اگر از آلفا بلوکرها برای درمان بزرگی پروستات استفاده می‌کنید، با متخصص خود صحبت کنید. ترکیبی از آلفا بلوکرها و داروهای ED نیز باعث افت ناگهانی فشار خون می‌شوند.


اگر سطح هورمون خون شما پایین است دارید، یک متخصص ممکن است مصرف تستوسترون را تجویز کند. اگرچه مصرف تستوسترون ممکن است به ED شما کمک کند، اما اگر ED شما ناشی از مشکلات گردش خون یا عصبی باشد، مفید نیست. علاوه بر این، مصرف تستوسترون ممکن است منجر به عوارض جانبی از جمله افزایش تعداد گلبول های قرمز خون و مشکلات ادرار شود.

 

بهترین روش های درمان اختلال نعوظ


مصرف داروهای تزریقی و شیاف 

اگر بهترین راه‌های طبیعی درمان اختلال نعوظ را به کار بردید و داروهای خوراکی را مصرف کردید اما هیچ تاثیری نداشت، پزشک برای شما داروهای تزریقی و شیاف تجویز می‌کند. بسیاری از مردان با تزریق دارویی به نام آلپروستادیل، نعوظ قوی‌تری دارند که باعث پر شدن آن از خون می‌شود. داروهای خوراکی می‌توانند واکنش شما به تحریک جنسی را بهبود بخشند، اما همانند داروهای تزریقی باعث ایجاد نعوظ خودکار نمی‌شوند.


برخی از مردان به جای تزریق دارو، شیاف آلپروستادیل را وارد مجرای ادرار می‌کنند. شیاف یک داروی جامد است که شما آن را وارد بدن کرده و دارو در آن حل می‌شود. یک پزشک، یک اپلیکاتور از پیش پر شده را برای شما تجویز می‌کند تا آن را به میزان حدود یک اینچ در مجرای ادراری وارد کنید. نعوظ ظرف عرض 8 تا 10 دقیقه بعد شروع شده و ممکن است 30 تا 60 دقیقه طول بکشد.
 

پزشک آنلاین برای درمان اختلال نعوظ

از دست دادن نعوظ هر از گاهی غیر معمول نیست. این مشکل اغلب می‌تواند ناشی از استرس باشد. با این حال، اگر این مشکل بر روی زندگی زناشویی و شخصی شما تاثیر بد گذاشته، وقت آن رسیده که با پزشک مشورت کنید.

بسیاری از مردان به دلیل اینکه خجالت می‌کشند درباره این موضوع با کسی صحبت کنند، از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند! یکی از راه‌هایی که می‌توانید بدون ترس و خجالت، برای درمان مشکل خود استفاده کنید، معاینه توسط پزشک آنلاین است.

کلینیک اینترنتی مدیست شرایطی را محیا کرده تا بیماران بدون نیاز به مراجعه حضوری، از راه دور توسط پزشک مربوطه ویزیت و معاینه شوند.

اگر راههای طبیعی درمان اختلال نعوظ را امتحان کردید، اما هنوز نتیجه نگرفته‌اید، به پروفایل پزشکان متخصص مربوطه مراجعه کنید تا با آنها مشورت کنید.

پزشک متخصص مربوطه شما را معاینه کرده، و در صورت نیاز برای شما دارو تجویز می‌کند، و یا راهکارهای دیگر را به شما معرفی خواهد کرد.

 

منابعniddk.nih.gov