رابطه تیروئید و وزوز گوش چیست؟ | ارتباط پرکاری تیروئید با وزوز گوش

  • 19 مرداد 1401
  • صفر نظر
  • غدد

غده تیروئید یکی از بزرگترین غدد درون ریز بدن است. این غده در گردن، زیر دهان قرار دارد. تیروئید سرعت سوزاندن انرژی، تولید پروتئین و حساسیت بدن به هورمون‌های دیگر را کنترل می‌کند. اختلال عملکرد تیروئید منجر به مشکلات متعددی از جمله کاهش سطح انرژی، افزایش حساسیت به درد، افزایش وزن، افسردگی و وزوز گوش می‌شود. تیروئید و وزوز گوش رابطه مستقیم دارند، و یکی از عوارض شایع اختلال عملکرد تیروئید است. در ادامه این مقاله با مدیست همراه باشید.

 

تیروئید و وزوز گوش چه ارتباطی دارند


کم کاری تیروئید در مقابل پرکاری تیروئید و وزوز گوش!


دو مشکل شایع در اختلال عملکرد تیروئید، تولید بیش از حد هورمون (پرکاری تیروئید) و کمبود هورمون (کم کاری تیروئید) است.
پرکاری تیروئید و وزوز گوش نادر است و حدود ۱ درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این اختلال منجر به تسریع فرآیند‌های متابولیک می‌شود. علائم این بیماری شامل عصبی بودن، تحریک‌پذیری، کاهش وزن، لرزش دست‌ها، اختلال هراس، ضربان قلب و وزوز گوش است. شایع‌ترین علت پرکاری تیروئید بیماری گریوز است، یک پاسخ خود ایمنی که تیروئید را بیش از حد تحریک می‌کند. تیروئید و وزوز گوش ناشی از پرکاری معمولاً با ضربان قلب همراه است.


کم کاری تیروئید که به عنوان بیماری تیروئید فعال نیز نامیده می‌شود، یک اختلال شایع‌تر است. با کم کاری تیروئید، غده تیروئید شما هورمون تیروئید کافی نمی‌سازد. غده تیروئید در قسمت جلویی پایین گردن شما قرار دارد. هورمون‌هایی که توسط غده ترشح می‌شوند، از طریق جریان خون شما عبور می‌کنند و تقریباً بر هر قسمت از بدن شما، از قلب و مغز گرفته تا ماهیچه‌ها و پوست شما تأثیر می‌گذارند.
تیروئید نحوه استفاده سلول‌های بدن از انرژی غذا را کنترل می‌کند.به این فرآیند متابولیسم گفته می‌شود. از جمله، متابولیسم شما بر دمای بدن، ضربان قلب و میزان کالری سوزی شما تأثیر می‌گذارد. اگر هورمون تیروئید کافی نداشته باشید، فرآیند‌های بدن شما کند می‌شود. این بدان معناست که بدن شما انرژی کمتری تولید می‌کند و متابولیسم شما کند می‌شود.
فیبرومیالژیا و سندرم خستگی مزمن (CFS) شرایطی هستند که اغلب با کم کاری تیروئید مرتبط هستند. مطالعات نشان می‌دهد که تا ۱۵ درصد از افرادی که با مشکلات تیروئید تشخیص داده می‌شوند، در نهایت به فیبرومیالژیا مبتلا می‌شوند.

 

ارتباط پرکاری تیروئید و وزوز گوش

 

توجه داشته باشید که سوت کشیدن و وزوز گوش فقط از تیروئید نمی باشد برای فهمیدن عوامل دیگر، می توانید مقاله درمان سوت کشیدن گوش را بخوانید.


تیروئید و وزوز گوش | ارتباط بین کم شنوایی و کم کاری تیروئید


همانطور که قبلا گفتیم، پرکاری تیروئید و وزوز گوش کمتر رایج است، اما کم کاری تیروئید و وزوز گوش بیشتر رایج است. کم کاری تیروئید نتیجه این است که تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروکسین تولید نمی‌کند. این می‌تواند باعث افسردگی، خستگی، فراموشی و افزایش وزن و وزوز گوش شود. تیروکسین همچنین برای رشد طبیعی سیستم شنوایی مورد نیاز است. در واقع، حدود نیمی از افراد با عملکرد کم تیروئید دچار کم شنوایی و وزوز گوش هستند.
مجله بالینی غدد درون ریز و متابولیسم مطالعه‌ای را منتشر کرد، که کاهش شنوایی و کم کاری تیروئید را مرتبط دانسته است. این مطالعه تحقیقاتی به این موضوع پرداخته است که چگونه بیماری کم کاری تیروئیدی که درمان نشده، باعث اختلال در شنوایی می‌شود. این مطالعه نشان داد:
•    بیمارانی که مبتلا به تیروئید و وزوز گوش هستند، 3 برابر بیشتر از افراد سالم دچار کم شنوایی می‌شوند.
•    17 درصد از بیماران علائم را در بزرگسالی تجربه کردند
•    کم شنوایی، با نوع کم کاری تیروئید مادرزادی و شدت بیماری مرتبط بود.
•    در 90 درصد مواقع هر دو گوش دچار کم شنوایی می‌شوند
تیروئید و وزوز گوش می‌تواند علائم کم شنوایی باشد و نیاز به مشاوره با پزشک دارد.

 


روش های درمانی مرتبط با تیروئید و وزوز گوش


درمان مرسوم کم کاری تیروئید و وزوز گوش، شامل استفاده روزانه از هورمون مصنوعی تیروئید لووتیروکسین (Levo-T، Synthroid، و غیره) است. این داروی خوراکی سطح کافی هورمون را بازیابی می‌کند و علائم و نشانه‌های کم کاری تیروئید را معکوس می‌کند.
احتمالاً مدتی پس از شروع درمان، احساس بهتری خواهید داشت. این دارو به تدریج سطوح کلسترول افزایش یافته در اثر بیماری را کاهش می‌دهد، و ممکن است هرگونه افزایش وزن را معکوس کند. درمان با لووتیروکسین احتمالاً مادام العمر خواهد بود و تا آخر عمرمجبور هستید که دارو مصرف کنید، اما از آنجا که دوز مورد نیاز شما ممکن است تغییر کند، احتمالاً پزشک هر سال سطح TSH شما را بررسی می‌کند.


سالانه شنوایی خود را آزمایش کنید


تیروئید و وزوز گوش با هم ارتباط دارند اما کم شنوایی معمولاً یکی از اولین علائم کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید نیست. بنابراین، تشخیص و درمان مشکلات تیروئید قبل از اینکه روی شنوایی شما تأثیر بگذارد، امکان‌پذیر است.
علائم شایع کم کاری تیروئید می‌تواند شامل افسردگی، خستگی، فراموشی و افزایش وزن باشد. علائم پرکاری تیروئید عبارتند از تحریک‌پذیری، عصبی بودن، ضعف عضلانی، کاهش وزن غیرقابل توضیح، اختلالات خواب، مشکلات بینایی و سوزش چشم.
شنوایی و سلامتی بدن شما ممکن است از جهات دیگر هم به هم مرتبط باشند. شناسایی تغییرات در شنوایی شما ممکن است به شناسایی سایر مسائلی که از آن‌ها بی‌اطلاع هستید کمک کند. از آنجایی که وزوز گوش می‌تواند یکی از علائم تیروئید باشد، و باعث اختلال در شنوایی شما شود، لازم است تا با چکاپ سالانه، سطح شنوایی خود را بررسی کنید تا از عواقب بدتر جلوگیری شود.
بسیاری از افراد مبتلا به وزوز گوش می‌گویند که از اختلال عملکرد تیروئید رنج می‌برند. وزوز گوش معمولاً پس از رفع مشکل اساسی مربوط به تیروئید کاهش می‌یابد یا به کلی برطرف می‌شود.

 

علادم تیروئید و وزوز گوش


پزشک آنلاین تیروئید و وزوز گوش


یکی از راه‌های بررسی سلامت شنوایی و چکاپ مربوط به تیروئید، استفاده از پزشک آنلاین مرتبط است. در کلینیک مدیست متخصصین زیادی در این زمینه وجود دارند که می‌توانید از راه دور، توسط آنها معاینه شوید.
در معاینه آنلاین نیازی به مراجعه حضوری به پزشک نیست، و کلیه معاینات از راه دور انجام می‌شود. همین امروز از لیست پزشکان متخصص کلینیک مدیست، یکی را انتخاب کنید تا در تاریخ مشخص نسبت به ویزیت آنلاین شما اقدام شود.
کلینیک مدیست یک مرکز درمانی آنلاین است که کلیه خدمات پزشکی و سلامتی را به صورت آنلاین و از راه دور انجام می‌دهد. اگر دچار اختلالات تیروئید و وزوز گوش، یا هر بیماری دیگری هستید، می‌توانید از خدمات کلینیک مدیست استفاده نمائید.