دکتر مهناز کربلایی صباغ

فوق تخصص غددفوق تخصص غدد

4.9 امتیاز ( 197 رای)

  • 197 نظر توسط مراجعه کنندگان

دکتر میثم اورنگی

فوق تخصص غدد

متخصص داخلیمتخصص داخلی فوق تخصص غددفوق تخصص غدد

4.6 امتیاز ( 19 رای)

  • 19 نظر توسط مراجعه کنندگان

دکتر زهرا عیدیان

فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان

متخصص اطفالمتخصص اطفال فوق تخصص غددفوق تخصص غدد

5 امتیاز ( 1 رای)

تهران ، خیابان شریعتی ، بالاتر از حسینیه ارشاد، کلینیک فوق تخصصی کودکان ایران

کاهش رشد کوتاهی قد بلوغ زودرس و دیررس چاقی دیابت تیروئید بیماریهای متابولیک
  • 1 نظر توسط مراجعه کنندگان

دکترغدد کیست و چه کاری انجام می‌دهد | مشاوره آنلاین فوق تخصص غدد 

هورمون‌ها مواد شیمیایی هستند که توسط غدد درون ریز کنترل می‌شوند، و به هماهنگی و کنترل بسیاری از فعالیت‌های بدن کمک می‌کنند. هورمون‌ها در رشد، خلق و خو، تولید مثل، متابولیسم و ​​موارد دیگر نقش دارند. وقتی هورمون‌های شما به درستی کار می‌کنند، نیازی نیست به آن‌ها فکر کنید. اما با وجود بیش از ۵۰ هورمون مختلف که نقش‌های پیچیده‌ای در بدن انسان ایفا می‌کنند، در صورت بروز مشکلات به متخصص نیاز دارید. دکتر غدد می‌تواند در این مورد به شما کمک کند.

متخصصان غدد یا فوق تخصص متابولیسم، پزشکانی هستند که در تشخیص و درمان بیماری‌های مرتبط با مشکلات هورمون‌های بدن، غدد هورمونی و بافت‌های مرتبط تخصص دارند. آن‌ها دانش تخصصی در سیستم غدد درون ریز دارند و می‌توانند به تشخیص، درمان و مدیریت بیماری‌هایی که ممکن است در هنگام عدم تعادل هورمونی یا مشکلات غدد درون ریز ایجاد شوند، به شما کمک کنند.

یک دکترغدد چه کاری انجام می‌دهد؟

دکترغدد در درمان اختلالات سیستم غدد درون ریز، شبکه‌ای از غدد تولید‌کننده هورمون در بدن شما تخصص دارند. متخصصان غدد برای تشخیص و درمان بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری‌های تیروئید، ناباروری، مشکلات رشد، اختلالات متابولیک، پوکی استخوان، برخی سرطان‌ها و اختلالات در غدد آدرنال و غدد هیپوفیز تولید‌کننده هورمون، دانش و توانایی لازم را دارند.

اختلالات و بیماری‌هایی که از جا‌های دیگر سرچشمه می‌گیرند نیز می‌توانند منجر به ایجاد علائم در سیستم غدد درون ریز شما شوند. هنگامی که مشکلات در سایر سیستم‌ها یا قسمت‌های بدن، سیستم غدد درون ریز شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، متخصص غدد به همراه پزشک مراقبت‌های اولیه یا سایر متخصصان، برای ارائه یک برنامه درمانی همکاری می‌کند.

تحصیلات دکترغدد

غدد درون ریز یکی از فوق تخصص‌های داخلی است. دکترغدد، پزشکی است که به طور خاص در مورد ابزار‌ها و تکنیک‌های مورد نیاز برای تشخیص و درمان اختلالات غدد درون ریز آموزش دیده‌ است.

پس از گذراندن چهار سال دانشگاه، متخصصان غدد وارد دانشکده پزشکی می‌شوند. سپس آن‌ها حدود شش سال دیگر را به آموزش تخصصی در غدد اختصاص خواهند داد. اگر بخواهند به عنوان یک متخصص غدد گواهی دریافت کنند، باید ابتدا یک پروانه پزشکی داخلی دریافت کنند، و سپس یک گواهی جداگانه در غدد درون ریز دریافت کنند.

این فرآیند شامل تکمیل:

  • به طور متوسط ​​چهار سال در دانشکده پزشکی
  • رزیدنتی دو تا سه ساله داخلی یا اطفال
  • فلوشیپ دو تا سه ساله در غدد درون ریز، دیابت و متابولیسم
  • آزمونی برای دریافت گواهی بورد در پزشکی داخلی
  • یک آزمایش غدد درون ریز، دیابت و متابولیسم اضافی

دلایل مراجعه به دکترغدد

شما می‌توانید با تشخیص دیگر پزشکان به دکترغدد ارجاع داده شوید. با این حال، در صورت وجود نگرانی در مورد اختلالات مرتبط با هورمون، خودتان می‌توانید از یک دکتر فوق تخصص غدد برای مشاوهر استفاده کنید.

بیماران به دلایلی از مدیریت دیابت گرفته تا مشکلات تیروئید، انواع خاصی از سرطان، اختلالات آدرنال و غیره به متخصصان غدد مراجعه می‌کنند. در صورت وجود نگرانی در مورد موارد زیر، احتمالاً پزشک شما را به یک دکتر غدد معرفی می‌کند:

مشکل مدیریت دیابت با درمان‌های استاندارد

افراد مبتلا به دیابت معمولاً به طور منظم به پزشک مراقبت‌های اولیه مراجعه می‌کنند، و ممکن است برای کمک به ثابت نگه داشتن سطح قند خون خود دارو مصرف کنند. با این حال، اگر درمان استاندارد سطح قند خون شما را تحت کنترل قرار ندهد، پزشک مراقبت‌های اولیه ممکن است شما را به یک دکتر غدد ارجاع دهد. متخصص غدد به دنبال راهبرد‌های اضافی برای کمک به کنترل دیابت شما خواهد بود.

اختلال تیروئید

اختلالات تیروئید، می‌تواند شامل مقدار زیادی یا خیلی کم انواع مختلف هورمون‌های تولید شده در تیروئید باشد. ممکن است زمانی که اختلال تیروئید برای اولین بار تشخیص داده شد به فوق تخصص غدد تیروئید مراجعه کنید، تا وضعیت شما را بررسی کند و یک برنامه درمانی ایجاد کند. اگر هیچ عامل پیچیده دیگری وجود نداشته باشد، مراقبت‌های بعدی را با پزشک مراقبت‌های اولیه خود تکمیل خواهید کرد.

با این حال، گاهی اوقات ممکن است نیاز به معاینات بعدی توسط فوق تخصص غدد تیروئید داشته باشید. به عنوان مثال، اگر باردار، یا به دنبال تشکیل خانواده می‌باشید و به اختلال تیروئید مبتلا هستید، ممکن است لازم باشد به یک فوق تخصص غدد تیروئید مراجعه کنید.

دلایل دیگر برای دریافت معاینات و خدمات درمانی بعدی توسط فوق تخصص غدد تیروئید می‌تواند شامل ایجاد گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید، ندول تیروئید یا علائم اختلال غده هیپوفیز باشد. همچنین اگر علائمی که داشتید بهبود پیدا نکردند، ممکن است لازم باشد دوباره به فوق تخصص غدد تیروئید مراجعه کنید.

پوکی استخوان

عوامل زیادی در ایجاد پوکی استخوان نقش دارند، از جمله تغییرات مرتبط با افزایش سن در سطوح هورمونی. هنگامی که پزشک مراقبت‌های اولیه شما مشکوک است که تغییرات در سطوح هورمونی شما منجر به پوکی استخوان می‌شود، ممکن است برای ارزیابی و تهیه یک برنامه درمانی، شما را  به دکتر غدد ارجاع دهد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک حدود ۷ تا ۱۰ درصد از زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند منجر به ناباروری، آکنه، پریود‌های غیرقابل پیش‌بینی، مو‌های ناخواسته صورت و سایر بیماری‌های مزمن شود.

تستوسترون پایین

سطوح پایین تستوسترون می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله اختلالات هورمونی، عوارض جانبی دارو‌ها و بیماری‌های مزمن ایجاد شود. متخصص غدد از دانش تخصصی برای کمک به تشخیص، درمان و مدیریت این بیماری استفاده می‌کند. گاهی اوقات ممکن است نیاز به تستوسترون درمانی داشته باشید که معمولاً توسط دکتر غدد تحت نظارت است.

سرطان غدد درون ریز

سرطان ممکن است در هر یک از غدد درون ریز از جمله لوزالمعده و تیروئید، هیپوفیز و غدد فوق کلیوی رخ دهد. متخصص غدد بر مدیریت و متعادل کردن سطح هورمون تمرکز خواهد کرد.

نکاتی در مورد دکتر فوق تخصص غدد

شما معمولاً در مطب‌ها و بصورت سرپایی توسط متخصص غدد معاینه خواهید شد، زیرا بسیاری از مشکلاتی که آن‌ها درمان می‌کنند، شرایط مزمنی هستند که نیازی به جراحی ندارند. اما برخی از متخصصان غدد نیز در محیط‌های بستری مانند بیمارستان‌ها مشاوره ارائه می‌دهند.

ساده‌ترین، و کم هزینه‌ترین روش، ویزیت دکتر غدد بصورت آنلاین است. معاینه آنلاین و از راه دور به شما کمک می‌کند تا در وقت و هزینه‌های خود صرفه جویی کنید و خدمات پزشکی با کیفیت دریافت کنید.

اغلب، پزشک مراقبت‌های اولیه شما را برای یک مشکل هورمونی مشکوک به متخصص غدد ارجاع می‌دهد. هنگامی که برای اولین بار مراجعه می‌کنید، متخصص غدد از شما یک سری سؤالات می‌پرسد تا در مورد علائم، عادات سلامتی، سایر شرایط پزشکی، دارو‌ها و سابقه خانوادگی مشکلات مرتبط با هورمون بیشتر بداند. آن‌ها با پزشک معرف شما مشورت خواهند کرد و سوابق پزشکی شما را بررسی خواهند کرد.

علاوه بر این، متخصص غدد یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و نبض، ضربان قلب و فشار خون شما را بررسی می‌کند. آن‌ها پوست، مو، دهان و دندان شما را ارزیابی می‌کنند، زیرا برخی از اختلالات مرتبط با هورمون می‌توانند بر این نواحی تأثیر بگذارند. همچنین ممکن است آزمایش خون یا آزمایش ادرار و بیوپسی انجام دهند، یا آزمایشات اولتراسوند یا تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری و اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی را تجویز کنند.

هنگامی که متخصص غدد مشکل را تشخیص داد، با شما و پزشک ارجاع دهنده شما بر روی یک برنامه درمانی کار خواهد کرد. برخی از افراد به فوق تخصص غدد مراجعه می‌کنند تا به آن‌ها در مدیریت شرایط مزمن مرتبط با هورمون خود کمک کند.

برخی افراد ممکن است فقط برای مدت کوتاهی نیاز به مراجعه به دکتر غدد داشته باشند. به هر حال شما می‌توانید در هر شرایط و مکانی، از خدمات آنلاین دکترغدد کلینیک مدیست استفاده کنید. با مراجعه به پروفایل پزشکان می‌توانید سوابق و اطلاعات آنها را بررسی کنید.