قرص دوفاستون برای چیست و چه کاربردی دارد؟ | عوارض دوفاستون را بهتر بشناسید

  • 25 مرداد 1401
  • صفر نظر
  • داروسازی

قرص دوفاستون یکی از رایج‌ترین قرص‌هایی محسوب می‌گردد که معمولاً برای مواردی نظیر درمان مشکلات ناباروری، عادت‌های ماهانه و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماده اصلی موجود در قرص دوفاستون دیروژسترون است که با دوزهای مختلف در این قرص قرار می‌گیرد. در پاسخ به این سؤال که قرص دوفاستون برای چیست باید موارد استفاده، نحوه تجویز و ترکیبات این دارو را به خوبی بررسی کنیم. 
با مشاوره آنلاین پزشکی مدیست در مقاله قرص دوفاستون برای چیست و چه کاربردی دارد همراه باشید تا اطلاعاتی را در مورد دیدروژسترون موجود در قرص دوفاستون، موارد منع استفاده از این دارو و عوارض جانبی آن به شما ارائه دهیم. 

در صورت نیاز میتوانید از مشاوره دارویی آنلاین و تلفنی مجموعه مدیست استفاده کنید. 

 

قرص دوفاستون برای چیست و چه کاربردی دارد


دیدروژسترون موجود در دوفاستون چیست؟


ماده فعال قرص دوفاستون، دیدروژسترون است. این ماده یک نسخه مصنوعی از ماده پروژسترون به حساب می‌آید. قرص دوفاستون برای درمان اختلالات چرخه تولید مثل زنان مانند ناباروری، قاعدگی نامنظم و خونریزی رحم استفاده می‌شود. این دارو با تقلید از فعالیت‌های هورمون طبیعی پروژسترون عمل می‌کند که به کاهش علائم عدم تعادل هورمونی کمک خواهد کرد. 
همان‌طور که گفته شد دیدروژسترون موجود در دوفاستون یک پروژسترون است که جزو هورمون‌های زنانه است. این ماده یک داروی بسیار مناسب برای جلوگیری از بیماری‌های مربوط به رحم محسوب می‌گردد. 
در شرایطی که کمبود پروژسترون باعث مشکلات قاعدگی می‌شود (مانند سندرم پیش از قاعدگی، دوره‌های قاعدگی دردناک یا مشکلات مربوط به اندومتریوز) این دارو به برقراری مجدد چرخه طبیعی قاعدگی کمک خواهد کرد. دوفاستون با آماده کردن دیواره رحم برای بارداری، در زمینه درمان ناباروری نیز یک داروی بسیار مناسب بوده و توسط پزشکان تجویز می‌گردد. در ادامه متن قرص دوفاستون برای چیست، به موارد مصرف این دارو می‌پردازیم. 

 

پیشنهاد می کنیم مقاله قرص آلپرازولام را مطالعه کنید.


موارد مصرف دیدروژسترون


از این دارو در زنان برای درمان اختلالات قاعدگی ناشی از کمبود هورمون استفاده می‌شود. علاوه بر این، از دوفاستون حاوی دیدروژسترون برای کمک به جلوگیری از سقط جنین بهره می‌گیرند. این دارو عمدتاً برای تسکین دردهای مزمن رحم و دردهای قاعدگی به کار برده می‌شود. 
پزشکان از این دارو برای درمان اندومتریوز (وضعیتی که علائمی مانند درد شکم و بی‌نظمی‌های قاعدگی را به همراه خواهد داشت) کمک می‌گیرند. دوفاستون حاوی دیدروژوسترون برای درمان آمنوره ثانویه (شرایطی که در آن قاعدگی به دلیل عدم بارداری و یائسگی متوقف شده است) مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 
علاوه بر موارد گفته شده، از دوفاستون برای درمان اختلالاتی نظیر خونریزی ناکارآمد رحم، سندرم پیش از قاعدگی، خطر سقط ناسالم جنین، سقط معمولی، ناباروری به دلیل نارسایی لوتئال و سایر درمان‌های جایگزینی هورمونی استفاده می‌شود.
کارشناسان مدیست می‌توانند اطلاعات بیشتری را در این زمینه به شما ارائه کنند. 

مقاله پیشنهادی: علت پریود نشدن

 

ارتباط قرص دوفاستون و چاقی

 


عوارض جانبی دوفاستون حاوی دیدروژسترون


برخی از عوارض جانبی رایج دیدروژسترون عبارت‌اند از:
•    حالت تهوع
•    درد شکم
•    استفراغ
•    اسهال
•    کهیر
•    خارش
•    سرفه کردن
•    افسردگی
•    نوسانات خلقی
•    سردرد
•    سرگیجه
•    خواب‌آلودگی
موارد گفته شده از اصلی‌ترین عوارض این دارو به شمار می‌آیند. سایر عوارض جزئی این دارو عبارت‌‌اند از:
•    درد سینه
•    خونریزی واژینال
•    دل درد
•    اختلالات قاعدگی
تاکنون هیچ یک از تحقیقات انجام شده رابطه‌ای بین قرص دوفاستون و چاقی را اثبات نکرده‌اند. علاوه بر این، هیچ رابطه مشخصی بین قرص دوفاستون و ریزش مو نیز تشخیص داده نشده است. ممکن است علت ریزش مو به عوامل دیگری بستگی داشته باشد که ما در مقاله علت ریزش مو شدید آن ها را برای شما بررسی کرده ایم.
عوارض جانبی رایج قرص دوفاستون نیازی به مراقبت پزشکی ندارند و به صورت خودکار توسط سیستم ایمنی بدن شما ناپدید می‌شوند، اما اگر با هر نوع عوارض جانبی جدی یا نادر مواجه شدید، فوراً به یک مرکز مراقبت‌های پزشکی مراجعه نمایید. عوارض گفته شده در همه افراد رخ نخواهند داد و حتی ممکن است شما هیچ یک از این عوارض را تجربه نکنید. بحث بعدی ما در متن قرص دوفاستون برای چیست، آشنایی با موارد احتیاط صرف این دارو است. 


موارد احتیاط مصرف دوفاستون | قرص دوفاستون برای چیست


پیش از دریافت دوفاستون حاوی دیدروژسترون اگر به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود مشورت کنید. این محصول ممکن است حاوی برخی مواد غیرفعال باشد که می‌تواند اثرات نامطلوبی بر بدن انسان داشته باشد. 
استفاده از دوفاستون حاوی دیدروژسترون برای بیمارانی که از خونریزی غیر طبیعی واژینال رنج می‌برند به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. علاوه بر موارد گفته شده، اگر سابقه بیماری‌های مزمنی مانند بیماری کلیوی، بیماری کبد و زخم معده دارید، بهتر است با پزشک خود درباره مصرف این دارو صحبت کنید. در بهترین حالت ابتدا باید علت خونریزی غیرطبیعی رحمی شناسایی شده و سپس دارو توسط متخصص تجویز گردد. 

 


چگونه از قرص دوفاستون استفاده کنیم؟


این دارو باید به صورت خوراکی مصرف شود. قرص‌های دوفاستون را باید با یک لیوان پر از آب قورت داد و می‌توان آن را با غذا یا بدون غذا مصرف کرد. اگر بیمار نیاز به مصرف بیش از یک قرص داشته باشد، باید فاصله زمانی مناسب بین دو قرص رعایت گردد. داروها باید هر روز در زمان مشخصی مصرف شوند زیرا این امر موجب وجود مقدار ثابت دارو در بدن خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با چنین نکاتی می‌توانید از خدمات مدیست بهره ببرید. 


دوز فراموش شده


اگر مصرف دوزی از دوفاستون را فراموش کردید بهتر است در اسرع وقت آن را مصرف کنید. اگر از آخرین دوز مصرفی شما بیش از دوازده ساعت می‌گذرد، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه مصرفی معمول خود را از سر بگیرید.
بهتر است با یک برنامه منظم مصرف روزانه دوفاستون را کنترل نمایید زیرا مصرف نکردن حتی یک دوز خطر خونریزی نامنظم را به شدت افزایش خواهد داد. به هیچ وجه میزان دوز تعیین شده را کم یا زیاد نکنید. 
در ادامه متن قرص دوفاستون برای چیست، به مصرف بیش از این دارو و روش نگهداری آن می‌پردازیم. 


مصرف بیش از حد | قرص دوفاستون برای چیست


مصرف بیش از حد این دارو می‌تواند منجر به برخی علائم جدی مانند خونریزی غیر طبیعی، درد شدید در معده، استفراغ یا اسهال شود. در صورت مصرف پیش از حد تجویزشده سریعاً به یک مرکز مراقبت‌های پزشکی و یا اورژانس مراجعه کنید. 
توجه نمایید که قرص دوفاستون اگرچه دارای فواید بسیاری زیادی برای درمان بیماری‌های رحمی است، اما در صورت استفاده بیش از حد ممکن است واقعاً خطرناک باشد. همواره میزان تعیین شده توسط پزشک خود را به خاطر بسپارید و از آن پیروی کنید. 
ذخیره‌سازی و نگهداری:
تماس مستقیم با گرما، هوا و نور ممکن است به داروهای شما آسیب برساند. استفاده از داروهای فاسد و یا مصرف دوفاستونی که تاریخ مصرف آن رو به اتمام است ممکن است اثرات مضری را به دنبال داشته باشد. دارو باید در مکانی امن و جدای از دسترس کودکان نگهداری شود. دوفاستون عمدتاً باید در دمای اتاق (20 درجه الی 25 درجه سانتیگراد) نگهداری گردد. 

 

ارتباط قرص دوفاستون و ریزش مو


سخن پایانی | قرص دوفاستون برای چیست


به پایان مقاله قرص دوفاستون برای چیست و چه کاربردی دارد رسیدیم. سعی کردیم در این مقاله تمامی اطلاعات لازم برای شناخت این دارو را به شما ارائه دهیم. همان‌طور که مشاهده نمودید قرص دوفاستون یکی از رایج‌ترین و البته مفیدترین داروهای موجود در بازار برای درمان مواردی همچون ناباروری، تنظیم مباحث مربوط به پریود و ... است. 
نکته قابل توجه در مورد این قرص، اهمیت استفاده از دوز مناسب است. قرص دوفاستون نیز همانند هر داروی دیگری باید تحت نظر پزشک مصرف گردد و به هیچ وجه نباید آن را به صورت خودسرانه خریداری نمود. مصرف بیش از حد قرص دوفاستون عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت.
اگر هنوز هم در زمینه کاربرد و موارد مصرف قرص دوفاستون سؤالی دارید، می‌توانید از پزشکان زنان و زایمان مدیست استفاده کنید. کلینیک آنلاین مدیست مفتخر است با داشتن پزشکان باتجربه، شما را در رسیدن به بالاترین میزان سلامتی همراهی کند.