علائم اولیه بارداری را از چه زمانی احساس خواهم کرد؟

  • 16 شهریور 1401
  • صفر نظر
  • زنان و زایمان

حتی قبل از انجام تست بارداری، ممکن است یک سری از علائم بارداری را مشاهده کنید. اما از آنجایی که بسیاری از این علائم مشابه علائمی است که شما درست قبل از شروع قاعدگی دارید، تشخیص تفاوت آن دشوار است. در ادامه با مشاوره آنلاین پزشکی مدیست همراه باشید تا درباره علائم اولیه بارداری بیشتر صحبت کنیم.

 

علائم اولیه بارداری چه چیزی می باشد


 از چه زمانی شاهد شروع علائم بارداری خواهیم بود؟


برخی علائم بارداری در اوایل این دوره مانند حساسیت به بو و حساس شدن سینه‌ها ممکن است قبل از اتمام پریود یا چند روز پس از لقاح دیده شوند، درحالی‌که سایر علائم اولیه (مانند لکه‌بینی) ممکن است حدود یک هفته پس از لقاح اسپرم با تخمک ظاهر شوند. برخی دیگر (مانند تکرر ادرار) اغلب چند هفته یا بیشتر پس از لقاح ظاهر می‌شوند.
گفته می‌شود شروع علائم بارداری در زمان‌های مختلف برای هر کس ظاهر می‌شود. ممکن است تا چند هفته علائم اولیه بارداری را متوجه نشوید یا نتوانید آن را احساس کنید. (در صورت وجود) و بسیاری از زنان هرگز این علائم را احساس نمی‌کنند.
اگر در نظم قاعدگی شما اخلال ایجاد شدهو احساس خستگی، تهوع صبحگاهی، لکه بینی و حساس شدن سینه‌ها را دارید، ممکن است بخواهید یک تست بارداری خانگی انجام دهید و سپس برای تأیید آن به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش خون یا سونوگرافی انجام دهید.


علائم اولیه بارداری قبل از عقب افتادن قاعدگی


درحالی‌که تست‌های بارداری و پزشک شما می‌توانند پاسخ‌های قطعی را ارائه دهند، برخی نشانه‌هایی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. 
به‌خاطر داشته باشید، صرف اینکه برخی از این علائم را تجربه کرده‌اید به این معنی نیست که باردار هستید. شما همچنین می‌توانید هیچ یک از آنها را نداشته باشید و همچنان یک بارداری کاملاً سالم داشته باشید. اگرچه برای هر زن این مسئله متفاوت است، اما علائم اولیه ممکن است حتی قبل از اینکه نظم پریود خود را از دست بدهید ظاهر شوند که در ادامه مهم‌ترین علائم اولیه بارداری را برسی می‌کنیم.


افزایش دمای پایه بدن


اگر از یک دماسنج پایه بدن برای ردیابی اولین دمای صبحگاهی خود استفاده کرده‌اید، ممکن است متوجه شوید که دمای بدن شما افزایش پیدا کرده است عموما در هنگام بارداری حدودا 1 درجه دمای بدن مادر افزایش پیدا می‌کند و در طول بارداری شما این روند ادامه می‌یابد. باوجوداین قطعاً دمای بالای بدن همیشه نمی‌تواند جزء علائم اولیه بارداری باشد.


حساسیت بویایی


شروع علائم بارداری معمولاً با افزایش حس بویایی همراه است که بوهای ملایم را قوی و نامطبوع می‌کند. ازآنجایی‌که این یکی از اولین علائم بارداری است که بسیاری از زنان گزارش می‌کنند، اگر  حس بویایی شما ناگهان حساس‌تر شود و این مسئله در برخی موارد برای شما حالت تهوع را به همراه داشته باشد، ممکن است باردار باشید.


خستگی و تغییرات در سینه


تورم در سینه‌ها و تیره شدن نوک آن از جمله تغییراتی هستند که ممکن است به‌عنوان نشانه تجربه کنید. هورمون‌های استروژن و پروژسترون مهم‌ترین دلیل برای این مورد از علائم اولیه بارداری است. حساسیت و درد در سینه افزایش پیدا می‌کند زیرا بخشی از آمادگی بدن شما برای تولید شیر است. وقتی باردار می‌شوید  انرژی زیادی صرف جنین می‌شود و خستگی یکی از نشانه‌های اولیه بارداری است که تقریباً همه مادران آن را تجربه می‌کنند.


خونریزی لانه ‌گزینی


ممکن است شاهد لکه‌های خون خفیف باشید. برخی از مادرانی که به‌تازگی باردار شده‌اند، خونریزی لانه‌گزینی را 6 تا 12 روز پس از لقاح تجربه می‌کنند.
لکه بینی خفیف یا خونریزی لانه‌گزینی قبل از انتظار قاعدگی گاهی اوقات از علائم بارداری در ماه اول است که نشان می‌دهد جنین خود را در دیواره رحم لانه‌گزینی کرده است که ممکن است با دردهای قاعدگی همراه باشد. این یکی از مهم‌ترین علائم اولیه بارداری است.
بااین‌حال، لکه‌بینی گاهی اوقات می‌تواند قبل از قاعدگی معمولی شما یک وقفه در اواسط سیکل باشد، به‌خصوص اگر چرخه نامنظم یا مختل داشته باشید. ترشحات قهوه‌ای اواسط سیکل ممکن است زمانی که باردار نیستید نیز ایجاد شود. این تغییر ممکن است به دلیل معاینه واژینال، تست پاپ‌اسمیر یا رابطه جنسی خشن باشد.


تغییرات در مخاط دهانه رحم


 از مهم‌ترین نشانه‌های اولیه بارداری افزایش ترشحات واژن است که به آن لکوره می‌گویند. این ترشحات رقیق و سفید مایل به شیری، طبیعی و سالم است؛ اما اگر به صورت توده یا غلیظ به نظر می‌رسد با پزشک خود صحبت کنید. دقت به این مورد از علائم اولیه بارداری بسیار حائز اهمیت است.

 

علائم بارداری در ماه اول به چه شکل است

 

ممکن است برای بارداری از قرص دوفاستون استفاده کنید و اطلاعات خاصی از آن نداشته باشید، پس بهتر است مقاله قرص دوفاستون و عوارض های آن را به خوبی مطالعه کنید.


تکرر ادرار


 یکی از علائم بارداری در ماه اول که دو تا سه هفته پس از لقاح به وجود می‌آید. افزایش نیاز به ادرار است. این علامت به دلیل اخلال در متابولیسم بدن مادر است که به دلیل افزایش هورمون بارداری یا HCG است که باعث افزایش جریان خون به کلیه‌های شما می‌شود و به آنها کمک می‌کند تا بدن شما (و در نهایت بدن کودکتان) را به طور مؤثرتری از شر مواد زائد خلاص کنند.


نوسانات خلقی


تغییرات هورمونی مرتبط با بارداری باعث تغییرات در خلق و خوی  شما می‌شود. در اوایل هفته 4 بارداری، ممکن است یک حالت بدخلقی احساس کنید. معمولا در سه‌ماهه اول و اغلب در بقیه دوران بارداری، ممکن است یک دقیقه بیدار باشید و دقیقه بعد مضطرب باشید یا در مواقعی هیچکدام از این نشانه‌ها را نداشته باشید. این مورد از علائم اولیه بارداری بوده و تا آخرین ماه‌های بارداری همراه شما خواهد بود.
جدای از بی‌نظمی هورمون‌های بارداری، زندگی شما در شرف تغییر است، بنابراین کاملاً طبیعی است که خلق‌وخوی شما به هم بریزد. تمام سعی‌تان را بکنید تا زمانی برای استراحت پیدا کنید،  خوب غذا بخورید، به‌اندازه کافی بخوابید و خود را نوازش کنید. 


پریود ازدست‌رفته


ممکن است واضح باشد، اما اگر در نظم پریودتان اخلال به وجود آمده (مخصوصاً اگر عادت ماهانه شما معمولاً مانند ساعت دقیق است)، احتمالاً به بارداری مشکوک هستید و دلیل خوبی هم دارد. عقب افتادن قاعدگی یکی از علائم اولیه بارداری است که همه مادران باردار تجربه می‌کنند.

 


نفخ


تشخیص نفخ در اوایل بارداری از نفخ قبل از پریود دشوار است، اما این یکی از نشانه‌های اولیه بارداری است که بسیاری از زنان بلافاصله پس از بارداری احساس می‌کنند. می‌توانید آن را به گردن هورمون پروژسترون بیندازید که به کندشدن هضم منجر می‌شود و زمان بیشتری برای جذب مواد مغذی به خونتان می‌دهد. متأسفانه، نفخ اغلب با یبوست همراه است. دریافت مقدار مناسب فیبر در رژیم غذایی می‌تواند به حفظ منظم شما کمک کند.

سوزش سر دل و سوءهاضمه


برای بسیاری از زنان، سوزش سر دل یکی از علائم ناامیدکننده است که می‌تواند در حدود ماه دوم بارداری ظاهر شود. این توسط هورمون‌های پروژسترون و ریلکسین ایجاد می‌شود که بافت‌های ماهیچه‌ای صاف را در سراسر بدن شما شل می‌کنند و در نتیجه غذا با سرعت بیشتری در دستگاه گوارش شما حرکت می‌کند. داروهایی مانند Tums و Rolaids و جویدن آدامس بدون قند می‌توانند به رفع این مورد از علائم اولیه بارداری کمک کنند.


حالت تهوع 


این احساس ناخوشایند که به‌عنوان حالت تهوع صبحگاهی شناخته می‌شود، می‌تواند در هر زمانی از روز به شما دست دهد  و معمولاً از هفته ششم بارداری شروع می‌شود، اگرچه می‌تواند متفاوت باشد و حتی زودتر هم بروز کند. برای اکثر زنان، حالت تهوع از هفته نهم شروع می‌شود.


بیزاری از غذا


اگرچه این مورد معمولاً یکی از نشانه‌های اولیه بارداری نیست، اما در سه‌ماهه اول ظاهر می‌شود. دوباره آن هورمون‌های بارداری را سرزنش کنید. نگران نباشید این مورد از علائم اولیه بارداری بارداری اغلب در سه‌ماهه دوم بارداری از بین می‌رود.


بزاق بیش از حد


برخی از مادران در اوایل بارداری تجمع بزاق را تجربه می‌کنند. این علامت معمولاً در سه‌ماهه اول شروع می‌شود و تصور می‌شود که استراتژی بدن برای محافظ از دهان و دندان شما در مقابل اسیده معده است.


تفاوت نشانه‌های اولیه بارداری با PMS چیست؟


بیشتر علائم از قاعدگی به طور قابل‌توجهی شبیه به عوارض جانبی PMS است. اگر باردار باشید فقط متوجه تغییرات در ناحیه آرئول خواهید شد (آنها تیره‌تر، پهن‌تر و پر از برآمدگی به نظر می‌رسند) افزایش مداوم BBT و ترشحات واژینال پس از تخمک‌گذاری نیز نشانه‌های نسبتاً قابل اعتمادی برای بارداری هستند؛ اما مطمئناً بی‌خطا نیستند. اگر در این مورد از علائم اولیه بارداری دچار تردید هستید حامل با پزشک خود مشورت کنید.

 

شروع علائم بارداری چه زمانی است


تست بارداری خانگی 


اگرچه ممکن است نشانه‌های اولیه بارداری را قبل از پریود احساس کنید، اما بیشتر زنان باید به طور متوسط دوهفته از زمان تخمک‌گذاری برای نتیجه مثبت تست بارداری خانگی صبر کنند. تست‌های بارداری خانگی سطوح گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را در ادرار شما اندازه‌گیری می‌کنند.
نمی‌توانید تا آن زمان صبر کنید؟ برخی از HPTها 60 تا 75 درصد دقت را 4 تا 5 روز قبل از انتظار قاعدگی وعده می‌دهند. صبر کنید تا پریود شما به 90 درصد برسد. یک هفته دیگر صبر کنید و نتایج 99 درصد دقیق است.
مهم نیست که کدام علائم را دارید، تنها راه برای اطمینان از اینکه باردار هستید این است که با پزشک متخصص زنان و زایمان خود قرار ملاقات بگذارید. مطمئن شوید که  اولین ویزیت دوران بارداری خود را دراسرع‌وقت برنامه‌ریزی کنید اگر مشخص شد که علائم اولیه بارداری را تجربه می‌کنید بتوانید از همان ابتدا بهترین مراقبت‌های ممکن را دریافت کنید.