درمان خانگی عرق کف دست + علت بروز

  • 12 آذر 1401
  • صفر نظر
  • غدد

هایپرهیدروزیس (hi-pur-hi-DROE-sis) اصطلاحی علمی است که برای تعریق بیش از حد استفاده می‌شود. این مسئله در بدن همیشه به گرما یا ورزش مربوط نیست و گاهی ممکن است فرد آنقدر تعریق داشته باشد که می‌توان وضعیت او را نگران کننده در نظر گرفت. از آنجایی که تعریق شدید می‌تواند زندگی عادی شما را مختل کرده و باعث اضطراب یا خجالت اجتماعی شود، در متن حاضر به بررسی علت‌های عرق کف دست و حتی پا می پردازیم تا نکات مهمی را در مورد آن مرور کنیم. 

 

علت عرق کف دست


علت عرق کف دست چیست؟


قبل از اینکه به دنبال هرگونه درمان خانگی عرق کف دست و یا پای خود باشید، باید علت این مسئله را بررسی کنید. عرق کردن نوعی مکانیسم طبیعی بدن برای خنک کردن خود است. هنگامی که دمای بدن ما افزایش پیدا می‌کند، سیستم عصبی به طور خودکار غدد مربوط به تعریق را تحریک خواهد کرد. به همین خاطر طبیعی است که زمان عصبانیت یا استرس، کف دست شما عرق کند. 
به یاد بسپارید که هایپرهیدروزیس اولیه به دلیل سیگنال‌های عصبی معیوب ایجاد می‌شود. این وضعیت باعث می‌شود غدد تعریق اکرین بیش فعال شوند. در نتیجه کف دست، کف پا، زیر بغل و گاهی صورت را درگیر کرده و فرد با تعریق بیش از حد روبرو می‌شود. 
گفته می‌شود که هیچ دلیل پزشکی برای این نوع هایپرهیدروزیس وجود ندارد و به احتمال زیاد در افراد به صورت ارثی وجود خواهد داشت. اما در مقابل هایپرهیدروزیس ثانویه به دلیل یک بیماری زمینه‌ای یا مصرف برخی داروها مانند مسکن‌ها، داروهای ضد افسردگی و برخی از داروهای مربوط به دیابت یا داروهای هورمونی ایجاد می‌شود. این نوع هایپرهیدروزیس ممکن است باعث تعریق در سراسر بدن شود. شرایطی که ممکن است باعث ایجاد چنین بیماری در بدن شوند، عبارتند از: 
•    دیابت
•    گرفتگی یائسگی
•    مشکلات تیروئید
•    برخی از انواع سرطان
•    اختلالات سیستم عصبی
•    عفونت‌ها
اگر با عرق کف دست روبرو هستید و نمی‌دانید کدام یک از موارد بالا و یا حتی دلایل دیگر می‌تواند باعث این وضعیت شود، می‌توانید با اخذ مشاوره آنلاین از کارشناسان مدیست، پاسخ سوال خود را پیدا کنید. توجه داشته باشید که شاید شما درگیر هیچ کدام از موارد بالا نباشید و تنها عصبانیت‌های مداوم است که این موقعیت را به وجود می‌آورد. به همین خاطر یک گفتگوی آنلاین می‌تواند گزینه خوبی برای رفع این مسئله باشد. 


رابطه عصبانیت و تعریق کف دست


کارشناسان بر این باورند که دلیل عرق کف دست و پا در وهله اول مربوط به احساسات ما است. مواردی مانند عصبانیت می‌توانند دلیل اولیه تعریق کف دست باشند. در نتیجه مهم است که بدانید این وضعیت چرا به وجود آمده و چگونه می‌توان آن را برطرف کرد. 
به خاطر بسپارید که خشم یک احساس طبیعی در همه انسان‌هاست و ما هرازگاهی آن را تجربه می‌کنیم. با این حال، اگر فردی احساس می‌کند که در کنترل خشم خود ناتوان است، حتما با مسائل زیادی مواجه خواهد شد که تعریق تنها یکی از ساده‌ترین آنهاست. 
خشم بخشی جدایی ناپذیر از سیستم «جنگ، گریز، یا انجماد» بدن است که به محافظت از ما در برابر تهدیدات یا خطرات کمک می‌کند. این حس همراه با عرق کف دست با یکی از دلایل زیر مشاهده می‌شود. 
•    مشکلاتی که یک فرد خاص مانند همکار، شریک زندگی، دوست یا یکی از اعضای خانواده ایجاد کرده است. 
•    رویدادهای خسته کننده، مانند گیر افتادن در ترافیک یا لغو پرواز
•    مشکلات شخصی که باعث نگرانی شدید یا نشخوار فکری می‌شود
•    خاطرات حوادث آسیب‌زا
•    درد جسمی یا روانی
•    و ...
فراموش نکنید که سطوح بالای عصبانیت حل نشده ممکن است تأثیر منفی بر سلامتی شما داشته باشد. به گفته انجمن روان‌شناسی آمریکا، خشم با التهاب در افراد مختلف می‌تواند منجر به بیماری‌های مزمن شود. در نتیجه اگر متوجه می‌شوید که زمان عصبانیت با تعریق بیش از حد کف دست و یا بدن روبرو شده‌اید، می‌توانید با یک مشاوره صحیح برای ریشه یابی این مسئله و حل آن اقدام کنید. زمانی که خشم شما به پرخاشگری درونی، منفعل و یا رفتارهای بیرونی ختم شود، زنگ خطری به صدا درآمده که مراجعه به پزشک را ضروری می‌کند. 


دلیل عرق کف دست و پا: استرس و اضطراب 


در کنار مسئله عصبانیت، استرس بیش از حد و اضطراب نیز می‌توانند دلایل اصلی تعریق بدن به حساب آیند. هنگامی که عصبانی هستید و به نقطه جوش خود رسیده‌اید، بدن هورمون‌های استرس را ترشح می‌کند. در این وضعیت ضربان قلب و فشار خون شما افزایش پیدا می‌کند، دمای بدن بالا رفته و حتما با عرق کف دست  یا پاها مواجه خواهید شد. گرچه در برخی مواقع استرس و اضطراب طبیعی است اما درگیری بیش از حد با این دو حس، نگران کننده است. 
زندگی با یک اختلال اضطرابی می‌تواند به این معنا باشد که بدن و مغز شما برای تهدیدات احتمالی در حالت آماده باش دائمی قرار دارند. در نتیجه، ممکن است به طور منظم طیف وسیعی از علائم عاطفی و جسمی را تجربه کنید و این میان حتما غدد مربوط به تعریق بدن نیز فعالیت بیشتری خواهند داشت. 
فراموش نکنید که خود این موضوع (تعریق بیش از اندازه) نباید برای شما استرس‌زا باشد. نگرانی در مورد تعریق شدید، یا سایر واکنش‌های بدنی، می‌تواند به راحتی اختلال اضطراب فراگیر (GAD) را به وجود آورد. این وضعیت شامل نگرانی شدید و مداوم در مورد رویدادها و موقعیت‌های روزمره است.
برای مثال، با GAD، ممکن است نگران تعریق مداوم باشید و تا جایی پیش بروید که:
•    نیمه شب از خواب بیدار شوید
•    تمرکز خود را حین فعالیت‌های مختلف از دست بدهید. 
•    با دشواری در درک احساس آرامش و لذت بردن از سرگرمی‌ها در اوقات فراغت مواجه شوید
•     و ... 
به طور خلاصه، اضطراب می‌تواند باعث تعریق شود؛ اما دانستن اینکه شما زیاد عرق می‌کنید نیز می‌تواند منجر به اضطراب شود. پس برای رفع عرق کف دست در این وضعیت، آرامش خود را حفظ کرده و با بررسی دلایل استرس و اضطراب خود زیر نظر مشاوران آنلاین مدیست، مسئله را برطرف کنید. 

 

روش های درمان خانگی عرق کف دست

پیشنهاد می کنیم مقاله علائم کم کاری تیروئید را مطالعه کنید.


رفع تعریق دست به صورت طبیعی 


پیشنهادهای زیادی برای درمان خانگی عرق کف دست وجود دارد. مهم است بدانید که همه آنها مربوط به شما نیستند و با تمرین هر کدام می‌تواند روش خاص خودتان را پیدا کنید. برخی از معمول‌ترین روش‌ها برای رفع تعریق به این شرح هستند. 


1.    استفاده از لوازم ضد تعریق (مانند مام)


ضد تعریق‌ها برای کنترل عرق بدن بسیار محبوبیت دارند. با وجود اینکه بیشتر برای ناحیه زیر بغل استفاده می‌شود، می‌توانید آن را روی دست‌های عرق کرده خود نیز بمالید. این کار باعث کاهش عرق و رطوبت می‌شود. بهتر است از وسایل معمولی و بدون الکل استفاده کنید. اگر مشکل شما ادامه داشت، می‌توانید از پزشک خود برای یک داروی ضد تعریق بخواهید.


2.    سرکه سیب | عرق کف دست


سرکه سیب یکی دیگر از راه‌های شگفت انگیز برای متعادل کردن سطح pH دست‌ها و کنترل تعریق است. سرکه سیب را روی کف دستان خود بمالید. برای دریافت بهترین نتیجه، می‌توانید سرکه سیب را یک شب روی دست خود بگذارید. همچنین می‌توانید سرکه سیب ارگانیک را به غذاهای خود نیز اضافه کنید.

 


3.    جوش شیرین


جوش شیرین یک روش راحت و سریع برای از بین بردن عرق کف دست است. این ماده رایج در هر آشپزخانه، ماهیت قلیایی دارد که بر تعادل pH پوست تأثیر می‌گذارد. در نتیجه می‌توانید از آن برای کنترل تعریق کف دست استفاده کنید. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را بردارید و چند قطره آب به آن اضافه کنید، آن را روی دست‌های خود بمالید.


4.    برگ مریم گلی| عرق کف دست


این داروی گیاهی سالیان زیادی است که برای درمان چندین بیماری پوستی مانند جوش، آکنه و غیره استفاده می‌شود. همچنین با عفونت‌های پوستی متعدد هم مبارزه می‌کند. استفاده از روغن برگ مریم گلی روی کف دست یا افزودن آن به غذای مصرفی روزانه به کاهش تعریق دست‌ها کمک شایانی می‌کند. همچنین می‌توانید از این برگ‌ها در چای خود نیز استفاده کنید. اما بهترین راه این است که چند برگ مریم گلی را در یک کاسه خیس کنید و دستان خود را حداقل به مدت 20 دقیقه داخل آن کاسه قرار دهید.


5.    بابونه


بابونه نیز یک گیاه بسیار مفید از خانواده گیاهان Asteraceae است. بسیاری از مردم چای بابونه را به عنوان درمانی برای بسیاری از بیماری‌های مختلف می‌نوشند. همان‌طور که می‌دانید گل بابونه خشک می‌شود و سپس به عنوان یک ماده در چای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گل می‌تواند تولید تعریق کف دست و دیگر نواحی بدن را کنترل کند.


6.    چای سبز و سیاه | عرق کف دست


استفاده از نوشیدنی‌های گرم مانند چای برای جلوگیری از تعریق غیر معمول بدن و حتی عرق کف دست مناسب هستند. این میان نوشیدن چای سبز بیشتر توصیه شده؛ زیرا این نوشیدنی حاوی منیزیم و ویتامین B است که غدد مختص تعریق را منقبض می‌کنند. بهتر است قهوه صبح خود را با چای سبز جایگزین کنید تا از این فواید بیشتر این ماده بهره مند شوید.


7.    مصرف سیب زمینی و سایر غذاهای غنی از پتاسیم


مصرف بیش از حد سدیم باعث می‌شود بدن شما آب بیشتری را حفظ کند. همچنین غذاهای غنی از پتاسیم مانند سیب زمینی و کلم بروکلی این روند را تسریع کرده و به کاهش خروج آب از بدن کمک خواهند کرد. به دلیل این واکنش، سیب زمینی برای جذب آب اضافی و کمک به تسکین تعریق شناخته شده است.
کافی است روزانه چند دقیقه یک تکه سیب زمینی را روی دست‌های خود بمالید تا اثرات این خشک کننده طبیعی را تجربه کنید.


8.    آب گوجه


فراتر از فواید مبارزه با سرطان، آب گوجه فرنگی منافذ پوست را نیز کوچک می‌کند و می‌تواند تعریق زیاد را کاهش دهد. خوردن یک رژیم غذایی غنی از گوجه فرنگی یا نوشیدن یک لیوان آب گوجه فرنگی در روز به شما در کنترل تعریق بیش از حد کمک می‌کند. سعی کنید آب گوجه فرنگی را روی دست‌های خود (یا هر جایی که بیشتر عرق می‌کند) بمالید و بگذارید حداقل 10 دقیقه بماند و سپس آبکشی کنید.
به یاد بسپارید که گاهی این روش‌ها جوابگوی مشکل عرق کف دست شما نیستند و باید از روش‌های زیر استفاده کنید. این مهم بسته به تشخیص پزشک امکان پذیر است و شما به تنهایی نمی‌تواند این موارد را در نظر بگیرید. 


•    بوتاکس


ما این روش را به عنوان یک درمان زیبایی می‌شناسیم؛ اما ثابت شده که می‌تواند به کاهش تعریق کف دست هم کمک کند. بوتاکس مانع از تعریق بیش از حد غدد می‌شود؛ اما باید توسط متخصص (به مدت شش ماه) انجام شود.


•    عمل جراحي


اگر عرق کردن کف دست‌های شما به شدت بر زندگی و فعالیت روزانه تأثیر بگذارد، پزشک جراحی را پیشنهاد می‌کند. این نوع جراحی غدد عرق دست شما را برای کنترل تعریق برداشته یا تنظیم می‌کند. یکی از این جراحی‌ها به عنوان «سمپاتکتومی آندوسکوپی قفسه سینه» شناخته می‌شود. 


چه زمانی برای عرق کف دست به پزشک مراجعه کنیم؟


در بیشتر موارد با توجه به دلیل عرق کف دست و پا می‌توانید درمان‌های ذکر شده را انجام داده و بدون مراجعه به روش‌های پزشکی سنگین، مشکل را برطرف کنید. اما اگر در وضعیتی هستید که هیچ‌کدام از این روش‌ها تاثیری روی مشکل شما نداشته‌اند، مراجعه به پزشک ضروری است. 
همان‌طور که در ابتدای متن هم ذکر شد، هایپرهیدروزیس اولیه از نظر پزشکی جدی نیست. با این حال، اشکال دیگر تعریق بیش از حد، می‌توانند نشانه مشکلات پزشکی زمینه‌ای باشد. تعریق یکباره در سراسر بدن، هایپرهیدروزیس عمومی نامیده می‌شود که اغلب به دلیل بیماری‌هایی که کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند، ایجاد می‌شود. 
گفتیم که عرق کف دست با دلایل عفونتی، مشکلات هورمونی، سرطان یا مشکلات عصبی شناخته می‌شود. در نتیجه برخلاف هایپرهیدروزیس اولیه که فقط در بیداری رخ می‌دهد، این مورد اغلب در خواب نیز تجربه می‌شود. اینجاست که باید مراجعه به پزشک را ضروری بدانید. 
در این وضعیت، زمان مناسب برای مراجعه به دکتر وقتی است که: 
•    هر دو کف دست شما دائما و بیش از حد عرق می‌کنند.
•    عرق کردن کف دست‌ها حتی پس از استفاده از محصولات OTC و درمان‌های خانگی بهبود نمی‌یابد.
•    تعریق زیاد فعالیت‌های روزانه شما را مختل می‌کند.
•    کف دست‌های عرق کرده به خصوص بعد از 25 سالگی به طور ناگهانی ظاهر می‌شوند.
•    این مسئله برای شما پیش آمده و ژنتیکی نیست.

 

دلیل عرق کف دست و پا چیست


نتیجه سخن 


علامت اصلی هایپرهیدروزیس، تعریق بسیار شدید است. این مورد فراتر از عرق کردن ناشی از قرار گرفتن در یک محیط گرم، ورزش، یا احساس اضطراب یا استرس خواهد بود. برای اینکه بدانید با این بیماری درگیر هستید و یا تنها به دلیل افزایش برخی احساسات منفی دچار چنین وضعیتی شده‌اید، استفاده از مشاوره آنلاین پزشکی مدیست (به صورت تلفنی و یا چت آنلاین) بهترین گزینه است. در این شرایط شما علاوه بر برطرف کردن نگرانی خود، درگیر صف طولانی کلینیک‌ها نیز نخواهید بود و نتیجه دلخواه را زودتر به دست می‌آورید.