مسکن قوی دندان درد خانگی | راهكارهای كاهش دندان‌ درد چیست؟

  • 15 مرداد 1401
  • صفر نظر
  • دندانپزشکی

مسکن قوی دندان درد خانگی  عنوان مطلبي است كه قصد داريم در اين مقاله پيرامون آن صحبت كنيم. همه ما عادت داريم از يك سري روش‌هاي خانگي كه گاهي علمي نيستند، استفاده كنيم تا درد خود را كاهش دهيم. البته، بهترين راهكار مراجعه به دندانپزشك است ولي گاهي شرايط مراجعه به متخصص دندان وجود ندارد. در اينجا درمان خانگی دندان درد شدید پيشنهاد مي‌شود تا به طور موقت درد كاهش يابد.

بيشتر اوقات دندان درد به دليل التهاب قسمت مركزي دندان، پوسيدگي، ضربه و عفونت به وجود مي‌آيد. اما ممكن است علل جدي‌تري نيز داشته باشد. فرسودگی مینای دندان، سايش يا دندان قروچه، التهاب لثه‌ها، فشار سینوس‌ها، مفصل فكي، آنژين و سكته قلبي از جمله اين موارد هستند. در موارد جدي، درمان دندان درد خانگی فوری اين مشكلات را به درستي حل نمي‌كند و بايد حتما به متخصص مراجعه شود. در ادامه همراه مشاوره آنلاین پزشکی مدیست باشید. 

در صورت تمایل می توانید با مراجعه به صفحه دکتر دندانپزشک ، به صورت تلفنی یا آنلاین از پزشکان متخصص مشاوره دریافت کنید.  

 

مسکن قوی دندان درد خانگی را بشناسید

 

موارد راهكارهاي خانگي زير پيشنهاد مي‌شود:

كيسه يخ يا کمپرس سرد

يك كيسه تميز برداريد و آن را با قطعات يخ پر كنيد. سپس كيسه را بر روي گونه و محلي كه درد دارد، بگذاريد. اين كيسه يك مسکن قوی دندان درد خانگی محسوب مي‌شود. بهتر است كه روي كيسه را نيز با يك دستمال كاغذي بپوشانيد. اگر يخ را بدون كيسه و به تنهايي بر روي دندان بگذاريد، درد شما را كه ناشي از التهاب است، تشديد مي‌كند. دقت داشته باشيد اگر كمپرس آب سرد نتواند دردتان را كاهش دهد، مي‌توانيد از كمپرس آب گرم استفاده كنيد.

ژل هاي بی‌حسی

اين ژل‌ها كه معمولا بدون داشتن نسخه پزشك خريداري مي‌شود، براي كاهش درد مورد استفاده قرار میگيرند. كافي است كمي از ژل‌ را بر روي دنداني كه درد مي‌كند، بماليد و اثر معجزه‌آساي آن را پس از چند ساعت ببينيد. مواظب باشيد ژل را قورت ندهيد و يا آب دهان و بزاق را بر روي دنداني كه ژل زده‌ايد، نزنيد تا اثرش از بين نرود.

تميز كردن دندان با نخ، دهان شويه و يا مسواك

گاهي علت دندان درد شما ناشي از گير كردن غذا بين دندان‌ها و يا پوسيدگي است و گاهي نيز لثه ملتهب مي‌شود. در اين صورت مي‌توانيد با تميز كردن دندان‌ها درد خود را تسكين بخشيد. نخ دندان براي بيرون راندن غذاي گير كرده كاربرد دارد. مسواك زدن به فرو نشاندن ورم لثه‌ها كمك مي‌كند.

شستن و تميز كردن دندان‌ها يك مسکن قوی دندان درد خانگی به شمار مي‌رود. دهان شويه سبب تميزي دهان شده و غذا از لاي دندان خارج مي‌شود. البته حتي پس از فروكش كردن درد، نبايد از مسواك زدن و شستشوي دنان‌ها غافل ماند.

 

شستشوي دندان با نمك دريا

اگر عامل دندان درد ضربه و يا عفونت كم بوده باشد، ممكن است خودش پس از مدتي خوب شود. البته براي تأثير بهتر مي‌توانيد از يك قاشق نمك دريايي و آب گرم استفاده كنيد. نمك دريايي را در آب حل كنيد و سپس با آن دهانتان را غرغره كنيد. با تكرار چند باره اين كار دردتان خيلي كم مي‌شود.

در صورتي كه نمك دريا نداريد، مي‌توانيد از آب‌نمك معمولي استفاده كنيد. كافي است نمك را در آب جوش بريزيد و يكي دو دقيقه در فضاي دندان بچرخانيد تا دردتان كم شود.

قرص هاي استروئيدي

آسپيرين، ايبو پروفن، استامینوفن و مسكن‌هاي استروئيدي مي‌توانند كمك‌كننده باشند و درد شما را كاهش دهند. بيشتر اين مسكن‌ها را مي‌توان بدون نسخه از داروخانه گرفت. فراموش نكنيد اگر درد به گلو، گوش و يا سر سرايت كرد، فوري به پزشك مراجعه نماييد و حتما به نوشته‌هاي دارو توجه كنيد. مي‌توانيد براي مشاوره در ارتباط با بیماری از مدیست كمك بگيريد.

 

اگر به سفید شدن دندان هایتان اهمیت می دهید و می خواهید بیشتر در رابطه با این موضوع مطالب مفیدی کسب کنید، مقاله راه های سفید شدن دندان را بخوانید.

 

موم و عسل

موم بهترين مسکن دندان درد خانگی است. با حل كردن چند قطره بره موم كه شبيه عسل و موم است در آب، يك ماده جادويي پديد مي‌آيد كه براي شستشوي دهان مناسب است. براي نتيجه بهتر مي‌توان دو بار در روز اين كار را تكرار كنيد، حتي اگر ديگر دندان دردي نداريد.

ميخك به شكل خشك و يا روغن، مسکن قوی دندان درد خانگی

ميخك به دليل يك تركيب ساختاري و شيميايي به نام اوژنول، به شكل طبيعي نقش بي‌حس‌كنندگي دارد. براي استفاده پنبه را برداشته و دو قطره روغن ميخك را به آن آغشته كنيد. اگر شدت درد زياد است، مي‌توانيد از جويدن ميخك كمك بگيريد. براي استفاده از روغن ميخك نبايد آن را به طور مستقيم بر روي دندان بگذاريد زيرا لثه‌ها را تحريك كرده و درد را افزايش مي‌دهد.

 

درمان دندان درد خانگی فوری چیست

 

زنجفيل و فلفل قرمز پودری

زنجفيل به عنوان يك التيام‌دهنده به كاهش درد و التياب كمك مي‌كند. فلفل قرمز نيز خاصيت تسكين‌دهندگي دارد. علت وجود ماده کپسایسین در اين دو ماده است. اين دو ماده را بايد به شكل پودري استفاده كنيد و با كمك آب به شكل خمير در بياوريد. كافي است پنبه خميری را روي ناحيه درد بگذاريد. سعي كنيد ماده بر روي زبان و يا لثه شما نيفتد.

 

 

محلول آب اكسيژنه

محلول پر اكسيد هيدروژن يا محلول آب‌اكسيژنه با ضدعفوني كردن فضاي دندان و از بين بردن باكتري‌ها به درمان درد دندان شما كمك مي‌كند. به خصوص اگر درد شما با تب همراه باشد، پراكسيد يك مسکن قوی دندان درد خانگی محسوب مي‌شود.

دقت داشته باشيد كه حتما از محلول 3 درصد استفاده كنيد. محلول را با ميزان مساوي آب مخلوط كرده و تنها نيم دقيقه در فضاي درد بگردانيد. پس از شستشو دهان را با آب بشوييد. مراقب باشيد محلول را قورت ندهيد.

چاي سياه و نعناع

براي درمان دندان‌درد مي‌توانيد از چاي نعناع استفاده كنيد. پودر چاي و يا دم‌نوش را در آب جوش بريزيد تا بيست دقيقه‌اي دم بكشد. چاي سرد شده را در فضاي دهان بگردانيد و يا مي‌توانيد بنوشيد. اگر چاي نعنايي نداريد، از چاي سياه استفاده كنيد.

سیر

سير به دليل داشتن اوژنول يك مسكن آسياي شرقي محسوب مي‌شود. نقش آنتي‌بيوتيكي دارد و از رشد و فعاليت باكتري‌هاي دهان جلوگيري مي‌كند. چند حبه سير را له كرده و بر روي ناحيه درد بگذاريد. مي‌توانيد سيرها را بجويد. مخلوط سير و نمك اثر بهتري دارد. اگر درد پايان نيافت، اين كار را تكرار كنيد. مي‌توانيد از روغن سير نيز استفاده كنيد. براي اين كار چند قطره روغن را برداشته و پنبه را آغشته كنيد. اين كار را چندين بار تكرار كنيد.

عصاره گياه وانیل

وانيل نوعي مسکن دندان درد خانگی است. اين ماده به دليل داشتن الكل مي‌تواند به عنوان بي‌حس‌كننده عمل كند. براي استفاده بايد عصاره را با آب تر كرده و بر روي ناحيه درد بماليد. مي‌توانيد از پنبه آغشته به وانيل استفاده كنيد. دقت كنيد كه اين كار را نبايد در رابطه با خردسالان و كودك انجام دهيد، زيرا الكل وانيل مي‌تواند در بدن افراد ضعيف‌تر به عنوان سم عمل كند.

محلول مر

محلول مر به دليل خاصيت ضد التهاب مي‌تواند به تسكين درد كمك كند و باكتري‌هاي مضر را از بين ببرد. براي استفاده كافي است تا يك قاشق چايخوري از پودر را داخل يك ليوان آب جوش بريزيد. پس از صاف كردن، محلول خنك‌شده را چند بار در دهان گردانده و فضاي دندان‌ها را شستشو دهيد.

روغن نارگیل

روغن نارگيل يك مسکن خوب دندان درد خانگی است و به نابودي باكتري‌هاي دهان كمك مي‌كند. كافي است روغن را به مدت يك ربع در فضاي دهان بريزيد و يا غرغره كنيد. از قورت دادن روغن خودداري كنيد تا باكتري‌ها وارد بدن نشوند.

طب فشاری

روش‌هاي سنتي و طب فشاري مي‌تواند به تسكين درد كمك كند. بين انگشت شست و اشاره را به مدت سه دقيقه فشار دهيد تا اندروفين مغز ترشح شود. حتي افراد باردار نيز مي‌توانند از اين روش استفاده كنند.

روغن‌ زیتون

روغن زيتون به دليل داشتن فنلي خاصيت ضد التهاب دارد و به فروكش كردن درد كمك زيادي مي‌كند. كافي است تاپنبه آغشته به روغن را بر روي دندان بگذاريد و اين كار را چندين مرتبه انجام دهيد.  در صورت نياز به مشورت از مشاوران مديست كمك بگيريد.

 

جوش ‌شیرین

اين ماده به دليل ويژگي ضد باكتري و ضد التهاب به كاهش تورم و درد كمك زيادي مي‌كند و براي فروكش‌كردن عفونت نافع است. كافي است پنبه خيس را به جوش شيرين آغشته كنيد و بر روي ناحيه درد بگذاريد. راه ديگر استفاده، حل كردن اين ماده در آب ولرم است تا بتوانيد از آن به عنوان دهان‌شويه كمك بگيريد. تكرار اين كار كمك بيشتري مي‌كند.

پیاز

پياز خاصيت تسكين‌دهندگي و ضد عفوني دارد. كافي است مقداري پياز خام را به مدت چند دقيقه بر روي دندان قرار دهيد. اين كار را مي‌توانيد چندين بار تكرار كنيد.

استفاده از گياه‌هاي سنتي

دم‌كرده گياه‌هاي سنتي مثل حُسن یوسف، دانه كولا، شاه‌پسند آبی، برگ اکالیپتوس، پوست درخت انبه، برگ پاوپاو، برگ آفتاب‌گردان و برگ تنباکو نيز براي درمان دندان‌درد سودمند هستند.  

 

درمان خانگی دندان درد شدید به چه صورت است

 

نتيجه گيري

در اين مقاله با درمان دندان درد خانگی فوری و يا درمان خانگی دندان درد شدید آشنا شديم و راهكارهايی به عنوان مسکن دندان درد خانگی ارائه داديم. براي گرفتن نتيجه بهتر و مطلوب‌تر بهتر است از مشاوران مديست كمك بگيريد.