علت سیاهی زیر چشم چیست؟ | روش های رفع سیاهی زیر چشم

  • 29 آبان 1401
  • صفر نظر
  • پوست، مو و زیبایی

مردم اغلب فکر می‌کنند علت سیاهی زیر چشم به دلیل خستگی و کمبود خواب است. اگر چه این مورد می‌تواند یکی از دلایل باشد، اما موارد دیگری هم برای سیاهی زیر چشم وجود دارد.
افزایش سن، ژنتیک، خستگی و موارد دیگر همگی می‌توانند علت سیاهی زیر چشم باشند. اما معمولا این موضوع نمی‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل پزشکی باشد. 
در این مطلب با علت سیاهی زیر چشم آشنا خواهیم شد. همچنین با روش‌های درمان گودی زیر چشم آشنا خواهید شد.

 

علت سیاهی زیر چشم برای چیست


سیاهی زیر چشم چیست؟


سیاهی زیر چشم به این معنی است که ناحیه پوست زیر چشم شما تیره به نظر می‌رسد. این ناحیه بسته به رنگ طبیعی پوست شما ممکن است به صورت سایه‌های آبی، بنفش، قهوه‌ای یا سیاه خود را نشان دهد. حلقه‌های تیره زیر چشم ممکن است شما را خسته یا مسن‌تر از آنچه هستید نشان دهد.
اگر چه سیاهی زیر چشم معمولا دلیلی برای نگرانی ندارد، اما ممکن است بخواهید به دلایل مشکلاتی که در زیبایی شما به وجود می‌آورند، آنها را از بین ببرید. رفع سیاهی زیر چشم می‌تواند شامل درمان‌های خانگی مانند کمپرس سرد باشد. همچنین درمان گودی زیر چشم به همراه تیرگی آن با لیزر درمانی هم امکانپذیر است.
در برخی موارد، حلقه‌های تیره زیر چشم می‌تواند هشداری باشد برای اینکه سبک زندگی خود (مانند بهبود عادات خواب یا رژیم غذایی) را تغییر دهید.


علت سیاهی زیر چشم چیست؟


سیاهی زیر چشم ممکن است به دلایل زیادی ایجاد شود. ناحیه زیر چشم به دلیل انقباض رگ‌های خونی که باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون یا نازک شدن پوست اطراف چشم می‌شود، می‌تواند تیره‌تر به نظر برسد.
یکی از شایع‌ترین دلایل سیاهی دور چشم پیری است. با افزایش سن، پوست زیر چشم شما شروع به شل و نازک شدن می‌کند، بنابراین رگ‌های خونی زیر پوست شما بیشتر نمایان می‌شوند. 
این مورد می‌تواند زیر چشم شما را تیره کند. همچنین ممکن است نواحی توخالی در زیر چشم ایجاد شود. فرورفتگی‌های قسمت اشک باعث ایجاد سایه‌هایی می‌شود که ظاهر پف کرده چشم را افزایش می‌دهد.


علت سیاهی زیر چشم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
سن بالا: از دست دادن بافت چربی و نازک شدن پوست اطراف چشم بخشی از روند پیری است. این تغییرات می‌تواند باعث شود که حلقه‌های سیاه زیر چشم در افراد مسن‌تر مشخص‌تر به نظر برسند.


ژنتیک: مطالعات نشان داده است که علت سیاهی زیر چشم ممکن است ارثی باشد. تحقیقات نشان داده است که اگر فردی زیر چشمان خود حلقه‌های تیره داشته باشد، این تیرگی در برخی دیگر از اعضای خانواده نیز ظاهر می‌شود.


درماتیت: اگزما و درماتیت تماسی می‌توانند باعث گشاد شدن عروق خونی زیر چشم شوند و از طریق پوست خود را نشان دهند.


مالیدن چشم‌ها: مالش و خارش چشم‌ها می‌تواند باعث تورم زیر چشم و شکستن رگ‌های خونی شود.


کمبود خواب: عادات بد در خوابیدن باعث می‌شود پوست زیر چشم شما رنگ پریده به نظر برسد. رگ‌های خونی شما به راحتی می‌توانند از طریق پوست شما نمایان شوند.


هایپرپیگمانتاسیون: قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید بدن شما را تحریک می‌کند تا ملانین بیشتری بسازد. ملانین ماده‌ای (رنگدانه) است که به پوست شما رنگ می‌دهد.


کم آبی: زمانی که آب کافی ننوشید، پوست زیر چشمان شما ممکن است تیره به نظر برسد.


نژاد غیر سفید: حلقه‌های تیره زیر چشم در افرادی که رنگ پوست تیره‌تر دارند بیشتر دیده می‌شود و افراد رنگین پوست را بیشتر از سفیدپوستان تحت تأثیر قرار می‌دهند. تصور می‌شود که این به دلیل تغییر رنگدانه‌ها باشد.


موارد مرتبط با سبک زندگی: عوامل دیگری مانند استرس، مصرف بیش از حد الکل و سیگار کشیدن می‌توانند علت سیاهی زیر چشم باشند.


همه دلایل سیاهی زیر چشم


•    کمبود خواب یا عادات بد در خوابیدن
•    آلرژی، از جمله تب یونجه
•    هایپرپیگمانتاسیون( زمانی اتفاق می‌افتد که بدن ملانین بیشتری تولید می‌کند)
•    کاهش سطح بافت چربی اطراف چشم
•    نازک شدن پوست زیر چشم
•    کم خونی ناشی از کمبود آهن
•    قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید
•    مالش مکرر چشم
•    پیری
•    سیگار کشیدن
•    ژنتیک
•    تیروئید
•    کم آبی بدن
•    درماتیت
•    استفاده از  قطره چشم برای گلوکوم، مانند بیماتوپروست


سیاهی زیر چشم چه کسانی را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد؟


سیاهی زیر چشم افراد را در هر سنی، نژاد و جنس تحت تأثیر قرار می‌دهد. همه انواع پوست می‌توانند سطوح مختلفی از سیاهی زیر چشم را تجربه کنند. حلقه‌های سیاه زیر چشم در گروه‌های خاصی از افراد شایع‌تر است. این گروه‌ها عبارتند از:
•    افراد مسن
•    افرادی که سابقه خانوادگی سیاهی زیر چشم دارند
•    افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند


نحوه رفع سیاهی زیر چشم در خانه


روش‌های زیادی برای رفع سیاهی زیر چشم وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید تا از شر آن خلاص شوید! افراد می‌توانند با درمان‌های خانگی ساده، سیاهی زیر چشم را کاهش دهند. 
اگرچه برخی از این درمان‌ها از نظر علمی اثبات نشده‌اند، اما ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشند. این روش‌ها ارزان هستند و عوارض جانبی ندارند. درمان گودی زیر چشم و سیاهی آن در خانه با روش‌های زیر امکانپذیر است:


بیشتر بخوابید


همانطور که قبل اشاره کردیم، یک علت سیاهی زیر چشم نداشتن خواب کافی است. سعی کنید هر شب حداقل هفت ساعت بخوابید تا از ایجاد سایه در اطراف چشم جلوگیری کنید. 
شما باید مطمئن باشید که هر شب به اندازه کافی خواب با کیفیت دارید تا به کاهش یا جلوگیری از سیاهی دور چشم شما کمک کنند. 


از بالش‌های بیشتری استفاده کنید


برای جلوگیری از جمع شدن مایعات زیر چشم در هنگام خواب، سر خود را با چند بالش اضافی بالا ببرید. این کار ممکن است به رفع سیاهی زیر چشم شما کمک کند.

 


کمپرس سرد


استفاده از کمپرس سرد روی چشم‌ها می‌تواند رگ‌های خونی را منقبض کند و به رفع سیاهی زیر چشم کمک کند. 
برای کمک به کوچک شدن رگ‌های خونی گشاد شده در زیر چشم، می‌توانید از قاشق سرد هم استفاده کنید. قاشق سرد را روی چشمان خود قرار دهید تا پف پلک و ظاهر سیاهی اطراف آن کاهش پیدا کند.


استفاده از خیار 


به دلیل اینکه خیار سرشار از آب و ویتامین C است، می‌تواند به رفع پف کردگی کمک کند. برای انجام اینکار، برش‌های خیار را روی چشمان خود قرار دهید.
استفاده از برش‌های خیار روی چشم‌ها باعث رفع خستگی آنها و کاهش تورم می‌شود. خیار همچنین حاوی منبع معتبر سیلیکا است که برای سالم نگه داشتن بافت پوست مفید است.


چای کیسه‌ای


چای کیسه‌ای سرد را زیر چشم خود قرار دهید. چای کیسه‌ای به کاهش سیاهی و پف زیر چشم کمک می‌کند. چای کافئین دارد که دارای خواص آنتی اکسیدانی است و گردش خون را در اطراف چشم تحریک می‌کند.
می‌توانید دو کیسه چای را در آب بجوشانید و اجازه دهید سرد شود، سپس روی هر چشم قرار دهد. قرار دادن چای کیسه‌ای سرد می‌تواند به عنوان کمپرس سرد هم عمل کند. می‌توانید از چای کیسه‌ای سیاه یا سبز استفاده کنند.

 

درمان گودی زیر چشم به چه صورت است


ماساژ صورت


گردش خون ضعیف در اطراف چشم می‌تواند علت سیاهی زیر چشم باشد. ماساژ ملایم دور چشم از طریق صورت، می‌تواند به بهبود گردش خون کمک کند.


آرایش کردن


از کانسیلر زیر چشم استفاده کنید تا رنگ پوستتان را با هم ترکیب کنید تا حلقه‌های تیره شما را بپوشاند. اگرچه آرایش کردن درمان نیست، اما باعث رفع سیاهی زیر چشم به صورت موقت ‌شود.


محصولات مراقبت از پوست آنتی اکسیدانی


کرم‌های صورت و محصولات زیر چشم که حاوی آنتی اکسیدان هستند ممکن است به رفع سیاهی زیر چشم کمک کنند. 
ویتامین E و منبع CTrusted آنتی اکسیدانی هستند که ممکن است به درمان سیاهی دور چشم شما کمک کنند.


روش های پزشکی درمان سیاهی زیر چشم 


اگر با درمان‌های خانگی از شر سیاهی زیر چشم خلاص نشدید، می‌توانید برای مشاوره در مورد درمان دارویی به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کند.
گزینه‌های درمان گودی زیر چشم و سیاهی با روش پزشکی عبارتند از:


استفاده از کرم‌های موضعی


کرم‌های سفید‌کننده می‌توانند به کاهش هایپرپیگمانتاسیون کمک کنند. برخی از این‌ کرم‌ها شامل موارد زیر هستند:
•    هیدروکینون
•    ترتینوئین
•    ترکیبی از هر دو


اسید کوجیک


مطالعات حاکی از آن است که اسید کوجیک در درمان سیاهی دور چشم موثر است. کوجیک اسید یک محصول طبیعی است که از دو گونه قارچ به دست می‌آید. با این حال، باید توجه داشته باشید که عوارض جانبی اسید کوجیک می‌تواند شامل درماتیت و قرمزی پوست باشد.


اسید آزلائیک


پزشکان ممکن است از اسید آزلائیک برای درمان هایپرپیگمانتاسیون زیر چشم استفاده کنند. علت سیاهی زیر چشم شما هر چه باشد، استفاده طولانی مدت از اسید آزلائیک بی‌خطر است.


ویتامین C موضعی


یک مطالعه بر روی اثرات لوسیون ویتامین C 10% طی ۶ ماه انجام شده است. این تحقیقات درمان سیاهی دور چشم را با این ویتامین بررسی کرد. لوسیون در رفع تیرگی زیر چشم مؤثر بود.


لایه‌برداری شیمیایی


لایه‌برداری شیمیایی، با استفاده از اسید‌های آلفا هیدروکسی مانند اسید گلیکولیک، می‌تواند به روشن شدن هایپرپیگمانتاسیون زیر چشم کمک کند.
همچنین ممکن است از لایه بردار‌های شیمیایی در ترکیب با کرم‌های موضعی برای تأثیر بهتر استفاده شود.


لیزر‌ کردن


لیزر درمانی می تواند یک درمان مؤثر برای سیاهی دور چشم باشد. روش‌های لیزری کمتر تهاجمی، مانند لیزر‌های رنگی پالسی یا دایود، ممکن است خطر ایجاد اسکار یا سایر عوارض جانبی را کاهش دهند.


فیلرز یا پرکننده‌ها


اگر علت سیاهی زیر چشم نازک شدن پوست یا از دست دادن بافت چربی باشد، پرکننده‌ها ممکن است یک گزینه مناسب باشند. برای این کار پلاسمای غنی از پلاکت یا ژل اسید هیالورونیک را در ناحیه زیر چشم تزریق می‌کنند.


عمل جراحی


نوعی جراحی به نام بلفاروپلاستی می‌تواند شما را از شر سیاهی دور چشمی که ناشی از رسوب چربی یا پوست اضافی در اطراف چشم است، خلاص کند.
ناحیه زیر چشم بسیار ظریف است و مردم همیشه باید در مورد عوارض جانبی احتمالی با دکتر خود صحبت کنند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که هر گونه اقدامات پزشکی را برای این ناحیه، فقط یک متخصص پوست خبره انجام دهد.
اگر افراد دارو‌های خاصی مانند بیماتوپروست برای گلوکوم مصرف می‌کنند، لازم نیست نگران باشند زیرا پس از قطع مصرف دارو، سیاهی زیر چشم‌ها از بین ‌می‌روند.


چگونه می‌توان از سیاهی زیر چشم جلوگیری کرد؟


همیشه نمی‌توان از سیاهی زیر چشم جلوگیری کرد. اما با انجام تغییراتی در زندگی خود می‌توانید به جلوگیری از سیاهی زیر چشم خود کمک کنید. این تغییرات عبارتند از:
از کرم ضد افتاب استفاده کنید:
استفاده از کرم ضد آفتاب و عینک دودی را در زمانی که قصد خروج از منزل دارید، در اولویت قرار دهید. استفاده از این دو می‌تواند از پوست زیر چشم شما در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت کند.
خواب خود را تنظیم کنید: 
به موقع بخوابید! مطمئن شوید که هر شب حداقل هفت ساعت خواب با کیفیت داشته باشید.
استرس خود را کاهش دهید:
راه‌های سالمی برای مدیریت استرس خود پیدا کنید، مانند انجام دادن کارهایی که دوست دارید.
مصرف الکل را کاهش دهید:
نوشیدن بیش از حد الکل می‌تواند باعث کاهش گردش خون شود.
ترک سیگار و استفاده از تنباکو:
سیگار روند پیری پوست شما را تسریع می‌کند.


دلیل سیاهی زیر چشم کودکان


نوزادان و کودکان ممکن است به همان دلایلی که بزرگسالان را دچار سیاهی زیر چشم می‌کنند، دارای حلقه‌های تیره در زیر چشم شوند. پوست زیر چشم کودکان  نازک و حساس است، بنابراین رگ‌های خونی آن‌ها بیشتر نمایان می‌شود. 
سیاهی زیر چشم کودک شما ممکن است به دلیل ژنتیک، مالیدن چشم‌ها یا خستگی باشد. آن‌ها همچنین ممکن است در حال ابتلا به یک بیماری جزئی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا عفونت گوش باشند. 
سایر دلایل سیاهی زیر چشم کودک شما عبارتند از کم آبی بدن و جراحات. اگر نگران سیاهی زیر چشم کودک خود هستید، می‌توانید با پزشک درباره آن مشورت کنید.

 

رفع سیاهی زیر چشم با ماسک


چه زمانی باید برای سیاهی زیر چشم به پزشک مراجعه کنیم؟


اگر زیر چشم‌هایتان حلقه‌های تیره دارید، احتمالا فقط نشانه‌ای از پیری، کمبود خواب یا یکی دیگر از دلایل شایع آن است. معمولا سیاهی زیر چشم نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. 
اما اگر فقط زیر یک چشم دایره سیاه یا متورم دارید، لازم است درباره آن با پزشک صحبت کنید. این مورد می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد که باید به آن رسیدگی شود.
اگر علت سیاهی زیر چشم خود را نمی‌دانید، کلینیک آنلاین مدیست با در اختیار داشتن بهترین متخصصان پوست، آماده ارائه خدمات پزشکی به صورت آنلاین است. شما می‌توانید دکتر پوست خود را در سایت انتخاب کنید و توسط آن بصورت آنلاین معاینه شوید. 
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با پشتیبانی آنلاین سایت صحبت کنید.