علت لکه بینی قهوه ای در بارداری چیست؟ | لکه بینی قهوه ای قبل از پریود

  • 18 آبان 1401
  • صفر نظر
  • زنان و زایمان

بارداری باعث تغییراتی در ترشحات واژن می‌شود که از نظر رنگ، بافت و حجم متفاوت خواهند بود. افزایش ترشحات واژن اغلب یکی از اولین علائم بارداری در بانوان است که باید به رنگ آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.  برخی از تغییرات رنگی در این ترشحات طبیعی هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نشان دهنده عفونت یا مشکل دیگری باشند. به دلیل اهمیت این موضوع برای بانوان باردار در این متن سعی داریم تا علل لکه بینی قهوه ای در بارداری را بررسی کرده و نکات مهمی در این مورد را مرور کنیم. 

 

 لکه بینی قهوه ای در بارداری نشانه چیست


منظور از ترشحات قهوه ای چیست؟

مشاهده ترشحات قهوه‌ای در لباس‌های زیر بانوان در زمان‌های مختلف چرخه پریود و بارداری غیرمعمول نیست. این امر در حالی که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ اما معمولا همان مقدار خون «قدیمی» است که در رحم باقی مانده است. 
زمانی که طول می‌کشد تا خون از رحم شما تا از واژن برسد، با لکه بینی قهوه ای قبل از پریود مواجهه می‌شوید. همچنین با افزایش سن، خون به رنگ قهوه ای درمی‌آید. نتیجه اینکه ممکن است وقتی به حمام می‌روید یا برای دوش گرفتن لباس‌هایتان را در می‌آورید، متوجه ترشحات قهوه‌ای رنگ ‌شوید.
خوب است بدانید که ترشحات سالم واژن که به آن «لکوره» می‌گویند، رقیق و شفاف یا سفید بوده و بوی ملایمی دارند. البته حجم ترشحات در طول بارداری افزایش می‌یابد تا خطر ابتلا به عفونت‌های واژن و رحم کاهش پیدا کند. همچنین ترشحات در هفته‌های پایانی بارداری که ممکن است حاوی مخاط صورتی رنگ باشد، به بیشترین میزان خود می‌رسند. این مخاط معمولا چسبناک و ژله مانند است و نشان می‌دهد که بدن برای زایمان آماده شده است.


آیا ترشحات قهوه ای نشانه بارداری است؟

ممکن است ترشحات قهوه‌ای نشانه بارداری باشند؛ اما همیشه این‌طور نیست. جریان قاعدگی معمولا در روزهای پایانی کند می‌شود و از آنجایی که گردش خون بیشتر طول می‌کشد، می‌تواند متمرکزتر و رنگ تیره‌تر داشته باشد.

مقاله پیشنهادی: علت پریود نشدن


انواع ترشحات دوران بارداری

برای درک بهتر دلایل لکه بینی قهوه ای در بارداری اجازه دهید رنگ‌های مختلف این مخاط‌ها را با هم مقایسه کنیم تا دید واضحی به موضوع پیدا کنید. توجه داشته باشید که در صورت مشاهده هر کدام از این موارد می‌توانید با استفاده از امکان مشاوره آنلاین در مدیست نگرانی‌های پیش آمده را برطرف کنید.  


شفاف یا سفید شیری

گفتیم که این رنگ نشان دهنده لکوره است که معمولا ترشحات طبیعی و سالمی هستند. به خصوص اگر بوی ملایمی داشته باشد. با این حال، هرگونه تغییر در کمیت یا قوام آن ممکن است نشان دهنده یک مشکل باشد. خانمی که باردار است؛ اما هنوز به ترم کامل بارداری نرسیده، اگر ترشحات شفافی که به طور مداوم نشت می‌کند یا غلیظ و ژله مانند هستند را ببیند، باید به پزشک مراجعه کند. زیرا این تغییرات ممکن است نشان دهنده زایمان زودرس باشند.


سفید و توده‌ای

ترشحات واژینال توده‌ای و سفید یا مایل به سفید (شبیه به پنیر)، می‌تواند نشان دهنده عفونت قارچی باشد. عفونت‌های مخمری که در بانوان شایع هستند و بدن در دوران بارداری به آن حساس می‌شود. علائم دیگر این عفونت‌ها شامل خارش، سوزش و ادرار یا مقاربت دردناک است.


سبز یا زرد

ترشحات سبز یا زرد رنگ نشان می‌دهند که واژن سالم نیست و به عفونت مقاربتی (STI) مانند کلامیدیا یا تریکومونیازیس دچار شده است. سایر علائم احتمالی این بیماری شامل قرمزی یا تحریک در اندام تناسلی است. توجه داشته باشید که گاهی اوقات بیماری‌های مقاربتی، هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند.
در واقع شاید شما با لکه بینی قهوه ای در بارداری مواجه نشوید و این مورد را تجربه کنید. پس خوب است که بدانید بیماری‌های مقاربتی می‌توانند عوارض مختلفی را در دوران بارداری ایجاد کنند، مهم است که به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که این موارد می‌توانند بر سیستم عصبی و رشد کودک تأثیر بگذارند و باعث ناباروری در زنان شوند.

 


خاکستری | لکه بینی قهوه ای در بارداری

ترشحات خاکستری در واژن ممکن است نشان دهنده عفونتی در واژن با نام «واژینوز باکتریایی (BV)» باشد. به خصوص اگر بوی تندی شبیه به ماهی نیز بدهد و پس از مقاربت، قوی‌تر شود. وجود این عفونت نتیجه عدم تعادل باکتریایی در واژن فرد است. داشتن چندین شریک جنسی از عوامل خطرناک برای تشدید BV است که شایع‌ترین عفونت واژینال در طول سال‌های باروری است. 


رنگ قهوه ای

همان‌طور که اشاره کردیم علت لکه بینی قهوه ای خروج خون قدیمی از بدن است که می‌تواند از علائم اولیه بارداری هم باشد. لازم نیست با دیدن این ترشحات نگران شوید. با این حال، زنان بارداری که ترشحات قهوه‌ای تیره را تجربه می‌کنند باید با پزشک خود تماس بگیرند. 

 

علت لکه بینی قهوه ای قبل از پریود


رنگ صورتی

ترشحات صورتی در دوران بارداری هم ممکن است طبیعی باشد یا نباشد. ترشحات با رنگ صورتی اغلب در اوایل بارداری یا در هفته‌های پایانی زمانی که بدن برای زایمان آماده شده، دیده می‌شوند. همچنین ممکن است قبل از سقط جنین یا در طی حاملگی خارج از رحم هم مشاهده شوند. در نتیجه مهم است که به توصیه‌های پزشک توجه داشته و زیر نظر او تغییرات بدنی را چک کنید. 


قرمز | لکه بینی قهوه ای در بارداری

برخلاف لکه بینی قهوه ای در بارداری که معمولا خطرناک نیستند، ترشحات قرمز واژن در دوران بارداری نیاز به توجه فوری پزشک دارند. این علائم نشان دهنده سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم هستند. توجه داشته باشید که تقریبا 10 تا 15 درصد از بارداری‌ها به سقط جنین ختم می‌شوند. 
همچنین سایر علل ترشحات قرمز ممکن است کمتر جدی باشند، به خصوص در سه ماهه اول بارداری و زمانی که ممکن است این ترشحات ناشی از لانه گزینی یا عفونت باشند. مطالعات نشان می‌دهند که بین 7 تا 24 درصد از زنان در اوایل بارداری خونریزی دارند. اما خونریزی بعدی در طول دوران بارداری می‌تواند نشان دهنده مشکلات بالقوه جدی یا زایمان زودرس باشد که نیاز به مراقبت فوری پزشکان دارد.


علت لکه بینی قهوه ای در دوران بارداری چیست؟

پس از بررسی انواع ترشحات بارداری، نوبت آن است که بدانیم ترشحات با رنگ قهوه ای، علاوه بر اینکه می‌توانند مقدار خون قدیمی باشند، چند علت دیگر را در برمی‌گیرند. 


1.    رابطه جنسی

ممکن است بعد از رابطه جنسی ترشحات قهوه‌ای رنگ و خونی داشته باشید. زیرا اصطکاک در حین رابطه جنسی، می‌تواند باعث آسیب به بافت‌های واژن یا دهانه رحم شود. 


2.    معاینه لگن

مورد دیگری که به عنوان علت لکه بینی قهوه ای شناخته می‌شود، معاینات پزشک است. بافت‌های دهانه رحم شما در زمان بارداری بسیار ظریف می‌شوند؛ بنابراین ممکن است پس از معاینه لگن یا معاینه دهانه رحم توسط پزشک، متوجه لکه بینی یا ترشحات قهوه‌ای شوید.


3.    پلاگین مخاطی

یکی دیگر از علل لکه بینی قهوه ای در بارداری پلاگین موکوس است. این پلاگین مجموعه‌ای از ترشحات ژلاتینی در دهانه رحم شما است. این ترشحات در اوایل بارداری کانال دهانه رحم را پر می‌کنند و یک سد محافظ برای مابقی دوران بارداری ایجاد می‌کند. در نتیجه زمانی که به زایمان نزدیک می‌شوید و دهانه رحم شروع به نازک شدن (پاک شدن) و باز شدن (گشاد شدن) می‌کند، این ترشحات موکوس از واژن شما خارج شده و حتی غلیظ به نظر می‌رسند. 
معمول است که رنگ آنها شفاف، صورتی یا قهوه ای باشد. اگر آغشته به کمی خون بود، می‌تواند نشانه‌ای از زایمان زودرس هم باشد. می‌توانید برای درک بهتر این وضعیت با مشاوران مدیست در تماس بوده و به صورت آنلاین توضیحات لازم را دریافت کنید. 


4.    حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی یکی دیگر از علت‌های احتمالی خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری است. این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که یک تخمک بارور شده، خارج از رحم کاشته شود. از آنجایی که حاملگی خارج از رحم به طور بالقوه خطرناک است، باید علائم اولیه (درد شکم یا لگن، لکه بینی واژینال و درد شانه) را بشناسید و در اسرع وقت به پزشک خود کنید.


5.    بارداری مولار 

این نوع بارداری زمانی اتفاق می‌افتد که یک تخمک بارور شده به جای رشد جنین طبیعی به رشدی به نام «مول» تبدیل شود. این زمان هنوز علائم معمول بارداری را دارید، اما در نهایت خونریزی خواهید داشت که نشانه مهمی برای تماس با پزشک است. رنگ خون در این وضعیت قرمز روشن بوده و ممکن است با لکه بینی قهوه ای در بارداری به صورت پیوسته و متناوب مواجه شوید.
فراموش نکنید که احتمال دارد از اوایل هفته ششم بارداری یا در اواخر هفته 12 با چنین وضعیتی روبرو شوید. همچنین نشانه‌هایی مانند حالت تهوع و استفراغ شدید، گرفتگی و تورم شکم داشته باشید.


چه زمانی ترشحات قهوه ای خطرناک هستند؟ 

لکه بینی قهوه ای قبل از پریود و زمان بارداری، همیشه یکسان به نظر نمی‌رسند. بسته به زمان چرخه قاعدگی و علت ترشح، ممکن است روشن یا تیره‌تر از حد معمول به نظر برسند. به این ترتیب: 
•    ترشحات قهوه‌ای روشن اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که خون با سایر مایعات ترشحی مخلوط می‌شود. حتی مقدار کمی خون (به اندازه یک قطره) می‌تواند به مایعات واژن رنگ قهوه‌ای بدهد.
•    ترشحات قهوه‌ای تیره به احتمال زیاد خون قدیمی است که به خودی خود از بدن خارج می‌شود. این نشانه معمولا در پایان دوره قاعدگی شما اتفاق می‌افتد.
همچنین اگر در زمان بارداری، با این حال، ترشحات قهوه‌ای همراه با علائم اضافی مانند درد، اسپاسم رحم یا تب همراه بودند، ممکن است نشانه‌ای از شرایط نگران‌کننده برای مادر باشند. هر کسی که تغییراتی در ترشحات خود به همراه سایر علائم ناراحت کننده دارد، باید با پزشک تماس بگیرد. سپس پزشک می‌تواند مشکل را زودتر درمان کند تا از عوارض بعدی جلوگیری شود.

 

علت لکه بینی قهوه ای در زنان

 

تفاوت لکه بینی در بارداری با خونریزی لانه گزینی و قاعدگی

بزرگترین تفاوت بین لکه بینی در بارداری و قاعدگی و خونریزی لانه گزینه، میزان خون است. قاعدگی ممکن است چند روز طول بکشد و نیاز به تامپون یا پد برای کنترل جریان خون دارد. با این حال، در حالت لکه بینی خون بسیار کمتری تولید می‌شود و معمولاً نیازی به استفاده از این محصولات ندارد. تشخیص تفاوت بین خونریزی لانه گزینی با قاعدگی و خونریزی لانه گزینی همیشه آسان نیست. اما علائم زیر ممکن است به شما کمک کند تا متوجه شوید چه اتفاقی در حال رخ دادن است:


رنگ: در لکه‌ بینی، خون یا لکه‌ها بیشتر به رنگ صورتی مایل به قهوه‌ای است. اما در خونریزی قاعدگی، خون ممکن است به رنگ صورتی روشن یا قهوه‌ای شروع شود، اما خیلی زود به قرمز متمایل به زرشکی تبدیل ‌شود.


دوام خونریزی: خونریزی لانه گزینی بیشتر شبیه لکه بینی بوده و خونریزی سبک است. با این حال، در قاعدگی، خونریزی شما به آرامی شروع می‌شود و به‌ تدریج سنگین‌تر می‌شود.


لخته شدن: اگر متوجه لخته در خونریزی شدید، می‌توانید مطمئن باشید که این علامت قاعدگی است. لکه‌بینی بارداری، این ترکیب از خون و لخته را تولید نمی‌کند.


گرفتگی: گرفتگی ناشی از خونریزی لانه‌گزینی  و لکه‌بینی اغلب سبک و کوتاه مدت است. گرفتگی ناشی از پریود معمولاً شدیدتر است و بیشتر طول می‌کشد.


مدت زمان: لکه‌بینی ممکن است 1 تا 3 روز طول بکشد در حالی که دوران قاعدگی شما ممکن است 3 تا 7 روز طول بکشد.


گاهی اوقات زمان‌بندی نیز می‌تواند به شما کمک کند دقیقاً بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است. لکه بینی معمولا کمی زودتر از زمان قاعدگی اتفاق می‌افتد.


چه زمانی لکه بینی در بارداری طبیعی است؟

همانطور که اشاره کردیم لکه بینی در بارداری معمولاً به‌ رنگ قرمز یا صورتی است. همچنین ممکن است قهوه‌ای و مانند خون قدیمی یا مانند خونریزی در شروع و پایان قاعدگی به نظر برسد. اما مقدار خونی که هنگام لکه‌بینی از دست می‌دهید کم است.
لکه‌بینی در بارداری به خونریزی سبک واژینال گفته می‌شود که ممکن است در دوران بارداری اتفاق بیفتد. این اتفاق بسیار شایع است و معمولاً در اوایل بارداری و در سه ماهه اول رخ می‌دهد و چندان جای نگرانی ندارد.

 

کلام آخر 

همان‌طور که ذکر شد، لکه بینی قهوه ای در بارداری معمولا نشانه خطر نیست مگر اینکه با موارد دیگری همراه باشد. برای مثال میزان آن بیش از حد انتظار بوده و یا با درد همراه باشد. اگر دچار چنین وضعیتی هستید و نمی‌توانید در صف طولانی مطب پزشک منتظر بمانید، با استفاده از مشاوره تخصصی با پزشکان به صورت چت و تلفنی در مدیست مسئله خود را برطرف کنید. در این کلینیک آنلاین شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که شما در کمترین زمان ممکن، بهترین پاسخ را به دست خواهید آورد. 

 

منابع: orlandohealth.com / healthline.com