علائم زخم دهانه رحم چیست؟ | درمان خانگی و پیشگیری از بروز

  • 12 دی 1401
  • صفر نظر
  • زنان و زایمان

دهانه رحم پایین‌ترین قسمت از رحم که به داخل واژن گسترش می‌یابد. این قسمت همان جایی است که خون قاعدگی از رحم خارج شده و در حین زایمان، منبسط می‌شود تا نوزاد از کانال زایمان (کانال اندوسرویکس) عبور کند. مانند هر بافتی در بدن، دهانه رحم نیز به دلایل مختلفی می‌تواند ملتهب و یا حتی زخم شود. بد نیست بدانید که التهاب دهانه رحم به نام «سرویسیت» و زخم آن با نام «اکتروپیون دهانه رحم» شناخته می‌شوند. به دلیل اهمیت این نوع بیماری در متن حاضر سعی داریم تا علائم زخم دهانه رحم را بررسی کرده و تعدادی از روش‌های درمان این مشکل را بشناسیم. پس در ادامه با مشاوره آنلاین پزشکی مدیست همراه باشید.

 

علائم زخم دهانه رحم چیست


شایع‌ترین علائم زخم دهانه رحم

زخم در پوشش دهانه رحم، با لکه‌های قرمز یا صورتی روشن در اطراف دهانه آشکار می‌شود. در مراحل اولیه این نوع التهاب، تکه‌های غشای مخاطی از دهانه رحم بیرون می‌آیند. این مرحله معمولا با درجات مختلف بهبودی همراه است. در نتیجه ضایعه اولیه یک زخم را نشان می‌دهد که باید برای درمان آن سریعا اقدام کرد. توجه داشته باشید که سطح این زخم فاقد غشای مخاطی است، بافت دانه‌ای دارد و ممکن است تعداد زیادی گلبول سفید و باکتری در اطراف آن وجود داشته باشند.


بلافاصله پس از به وجود آمدن زخم، بدن با پوشاندن ناحیه در معرض دید با یک لایه اپیتلیال (پوشاننده) جدید، ترمیم را آغاز می‌کند. التهاب ممکن است به طور کامل یا جزئی بهبود یابد یا حتی عود کند. این مسئله تا زمانی که عفونت و ترشحاتی که در ابتدا باعث آن شده است از بین نرود، به طور کامل بهبود نمی‌یابد.
وجود زخم در این قسمت از بدن زنان بیشتر برای خانم‌هایی که بچه‌دار شده‌اند اتفاق می‌افتد تا دخترانی که هنوز این مرحله را تجربه نکرده‌اند. همچنین زنان مسن که یائسگی را تجربه کرده‌اند هم کمتر درگیر چنین وضعیتی می‌شوند. خود زخم را در مراحل ابتدایی به راحتی می‌توان درمان کرد؛ اما در صورت نادیده گرفتن می‌تواند شروع سرطان رحم باشد. 


علائم شدید چگونه خواهند بود؟

علائم زخم دهانه رحم که به شدت گسترده داشته‌اند، می‌توانند بخشی از دیواره واژن را درگیر کنند. با التیام زخم، تکه‌هایی از اپیتلیوم با رنگ مایل به قهوه‌ای یا قرمز (پوشش) دیده می‌شوند که قسمت‌های کوچکی را بر روی ناحیه زخم شده، تشکیل داده‌اند. این مناطق کوچک در نهایت با هم رشد می‌کنند و به ضایعه یک شکل ناهموار می‌دهند. غدد مخاطی در بافت دهانه رحم وجود دارد که به سطح اپیتلیوم منتهی می‌شود. اگر این مجاری پوشیده یا مسدود شوند، غدد با مایعات باقی مانده پر می‌شوند و باعث ایجاد کیست‌های کوچک خواهند شد.


زخم‌هایی که در اثر ضربه خونریزی می‌کنند یا دارای سطح نامنظم و ناهموار (پاپیلات) هستند، به طور کلی به عنوان انواع خطرناک‌تر این بیماری در نظر گرفته می‌شوند. اکثر زخم‌های صاف و گرد نیازی به درمان ندارند، زیرا زمانی که علت برطرف شد، خود به خود بهبود می‌یابند. اما زخم‌هایی که سرطانی هستند معمولا با جراحی برداشته می‌شوند. به یاد داشته باشید که برداشتن قسمتی یا تمام دهانه رحم مانع از لقاح و بچه‌دار شدن نمی‌شود.


مهم است که زمان برخورد با چنین علائمی به پزشک مراجعه کنید. پیشنهاد ما این است که قبل از ایجاد هرگونه نگرانی در دل خود با استفاده از مشاوره آنلاین مدیست علائم رویت شده را برای پزشکان شرح دهید تا در کمترین زمان ممکن، پاسخ مناسب را به دست آورید. برای اینکه تصویر واضح‌تری از علائم زخم دهانه رحم داشته باشید، این لیست را به خاطر بسپارید. 
•    خونریزی غیر طبیعی واژینال
•    ترشحات خاکستری یا سفید واژن مداوم که ممکن است بو داشته باشد
•    درد واژن بعد از قاعدگی
•    درد در هنگام مقاربت
•    لکه بینی بین دوره‌های پریود
•    احساس درد هنگام معاینه پزشک
•    وجود زخم‌های ترشح شده


نحوه تشخیص زخم دهانه رحم

درمان زخم دهانه رحم بدون تشخیص درست آن امکان پذیر نخواهد بود. اکتروپیون دهانه رحم احتمالا در طی معاینه معمول لگن و آزمایش پاپ اسمیر یا تست پاپ کشف می‌شود. این وضعیت در واقع در طول معاینه لگن قابل مشاهده است؛ زیرا دهانه رحم شما قرمز روشن و خشک‌تر از حد طبیعی به نظر می‌رسد. ممکن است در طول معاینه کمی خونریزی هم داشته باشید.


رایج‌ترین تست‌های تشخیصی برای اکتروپیون دهانه رحم عبارتند از:
•    معاینه لگن: در طول معاینه لگن، پزشک به دهانه رحم نگاه می‌کند تا ببیند قرمز شده یا حاوی سلول‌های اضافی است یا نه.
•    تست پاپ اسمیر: در طی تست پاپ، پزشک نمونه‌ای از سلول‌ها را از دهانه رحم می‌گیرد و آن‌ها را برای هرگونه ناهنجاری بررسی می‌کند.
•    کولپوسکوپی: در طول کولپوسکوپی، پزشک از کولپوسکوپ، یک ابزار بزرگ‌ نمایی ویژه، برای بررسی سطح دهانه رحم استفاده می‌کند تا هرگونه نشانه‌ای از اکتروپیون دهانه رحم یا سایر ناهنجاری‌ها را بررسی کند. این روش را می‌توان در مطب پزشک نیز انجام داد.
•    بیوپسی: بیوپسی روشی است که شامل نمونه برداری از بافت دهانه رحم برای بررسی علائم سلول‌های غیرطبیعی یا بیماری است. بیوپسی را می‌توان هم‌زمان با کولپوسکوپی انجام داد.


علائم زخم دهانه رحم هیچ ربطی به سرطان رحم ندارد اگرچه در مراحل ابتدایی کمی شباهت دارند. پس با دیدن این زخم‌ها روی بدن دچار استرس مضاعف و یا نگرانی‌های بیش از حد نشوید. در میان آزمایش‌های گفته شده، تست پاپ می‌تواند به تشخیص سرطان دهانه رحم کمک کند.
همچنین اگر علائمی ندارید و نتایج تست پاپ شما طبیعی است، احتمالا نیازی به آزمایش بیشتر هم نخواهید داشت. اگر علائم سخت‌تری مانند درد هنگام رابطه جنسی یا ترشح شدید دارید، ممکن است پزشک بخواهد یک بیماری زمینه‌ای را آزمایش کند.

 

راه های درمان زخم دهانه رحم


بهترین درمان خانگی زخم دهانه رحم چیست؟

درمان خانگی زخم دهانه رحم زمانی که در مراحل اولیه قرار دارد، بسیار آسان خواهد بود. در کل این مسئله می‌تواند آن‌قدر حاد باشد که بخشی از زندگی شما را مختل کند مگر در صورتی که هیچ اهمیتی به وجود آن ندهید. با بی‌توجهی شما این وضعیت گسترش پیدا کرده و موجب بروز شرایط حاد می‌شود. این وضعیت بهتر است زیر نظر پزشک درمان شود، زیرا برای از بین بردن عفونت‌ها همین روش ضروری است.

 


اما اگر با علائم خفیف روبرو هستید، ممکن است استفاده از داروها و روش‌های خانگی برای کمک به کاهش علائم بتر باشد.  توجه داشته باشید که همیشه از داروهای خانگی در کنار درمان‌های پزشکی استفاده کنید. این موارد نمی‌توانند جایگزین یکدیگر باشند. روش‌های خانگی که ممکن است به درمان و کاهش علائم زخم دهانه رحم کمک کند عبارتند از:


•    طب سنتی چینی | علائم زخم دهانه رحم

مطالعه‌ای در سال 2014 نشان داد که درمان‌های دارویی سنتی چینی، از جمله گیاهان خاص چینی، ممکن است در درمان مشکلات دهانه رحم مؤثر باشد. گزارش شده است که این گیاهان دارای اثر ضد التهابی هستند. می‌توانید با مراجعه به کسانی که در طب سنتی سررشته دارند، اطلاعات مفیدی را در این مورد به دست آورید. 


•    خوردن ماست یا مصرف مکمل‌های پروبیوتیک

ماست حاوی باکتری‌های سالمی به نام پروبیوتیک است. پروبیوتیک‌ها به صورت مکمل نیز موجود هستند و برای خرید آنلاین در دسترس قرار گرفته‌اند. مطالعه‌ای در سال 2014 نشان می‌دهد که پروبیوتیک‌ها ممکن است به درمان واژینوز باکتریایی که یکی از علل التهاب و سپس زخم در دهانه رحم است، کمک کنند.


•    خوردن سیر یا مصرف مکمل سیر

سیر دارای خواص ضد باکتریایی قوی است. مطالعه دیگری در سال 2014 نشان داد که مصرف مکمل‌های سیر ممکن است به درمان واژینوز باکتریایی یا اکتروپیون دهانه رحم نیز کمک کند.
ایده خوبی است که قبل از تصمیم گیری در مورد یک دوره درمان خانگی زخم دهانه رحم، تشخیص و مشاوره از یک پزشک را مد نظر قرار دهید. این کار می‌تواند با سرویس مشاوره آنلاین مدیست انجام شود تا به این اطمینان برسید که درمان خانگی این موضوع مهم‌تر است یا مراجعه حضوری برای تست گزینه بهتری است. 
توجه داشته باشید که این روش‌ها به مطالعات بیشتری نیاز دارند؛ زیرا در حال حاضر درمان اصلی برای رفع این بیماری محسوب نمی‌شوند. اما می‌توان برای کنترل علائم زخم دهانه رحم از آنها استفاده کرد. 


دیگر درمان‌های زخم دهانه رحم 

درمان زخم دهانه رحم توسط پزشک می‌تواند روش امن‌تری باشد. توجه داشته باشید که انجام روش‌های درمانی در مطب و یا بیمارستان‌ها بر اساس مولفه‌های مختلفی انجام می‌شود. زیرا این بیماری می‌تواند علائم مختلف را با هم یا به تنهایی نشان دهد. همچنین بیولوژی افراد با همدیگر متفاوت است. در نتیجه پزشکان بر اساس عوامل زیر بهترین دوره درمانی را به شما پیشنهاد می‌کنند:
•    سلامت کلی بدن
•    سابقه پزشکی
•    شدت علائم 
•    میزان گسترش زخم‌ها


متداول‌ترین درمان‌ شامل تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها برای از بین بردن هرگونه عفونت، به ‌ویژه پس از زایمان است. اگر التهاب و زخم دهانه رحم به دلیل تحریک یک جسم خارجی (تامپون یا پساری باقی مانده) یا استفاده از محصولات خاص (کلاه دهانه رحم یا اسفنج ضد بارداری) باشد، درمان شامل قطع مصرف تا زمان بهبودی خواهد بود. 
اگر به دلیل سرطان رحم یا مراحل پیش سرطان دچار این وضعیت شده‌اید، پزشک ممکن است کرایوسرجری را انجام دهد. در این روش سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم منجمد خواهند شد تا باعث از بین رفتن آنها شوند. همچنین استفاده از نیترات نقره هم می‌تواند سلول‌های غیر طبیعی را از بین برد. در این روش نیترات نقره که یک ماده شیمیایی است، توسط پزشک روی دهانه رحم اعمال خواهد شد تا سلول‌هایی که باعث خونریزی می‌شوند را از بین ببرد. در این روش نیازی به داروهای بی حس کننده کامل ندارید و بی حسی‌های موضعی کفایت می‌کنند. 


در نهایت پزشک پس از بررسی علائم زخم دهانه رحم و پیدا کردن علت اصلی بروز آن، می‌تواند مشکلات پیش آمده در این قسمت بدن را درمان کند. بدون درمان، این عوارض و بیماری‌ها می‌توانند سال‌ها ادامه داشته باشند و باعث مقاربت دردناک و بدتر شدن وضعیت فرد شوند.


زخم دهانه رحم در چه افرادی شایع‌تر است؟

در ابتدای متن هم اشاره کردیم که این مسئله بیشتر برای زنانی که بچه‌دار شده‌اند اتفاق می‌افتد. البته همیشه نمی‌توان علت اکتروپیون دهانه رحم را به درستی تعیین کرد. گفته می‌شود که حتی برخی افراد با آن به دنیا می‌آیند. همچنین می‌تواند به دلیل نوسانات هورمونی در بدن فرد اتفاق بیفتد. به همین دلیل است که در زنان در سنین باروری بیشتر با آن مواجه می‌شوند. 


با توجه به این دلیل، وجود زخم‌ها می‌توانند در بدن نوجوانان، افراد باردار و زنانی می‌شود که از قرص‌های ضد بارداری یا چسب‌های حاوی استروژن استفاده می‌کنند، دیده شوند. نوجوانانی که رابطه جنسی نامتعارف دارند در معرض خطر بیشتری برای ایجاد اکتروپیون دهانه رحم خواهند بود. بررسی‌ها نشان داده‌اند که حدود 80٪ این افراد حتما با چنین وضعیتی روبرو می‌شوند. البته شیوع کلی این بیماری متفاوت است، اما تخمین زده می‌شود که 17٪ تا 50٪ همه زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.


اگر در حین مصرف داروهای ضد بارداری حاوی استروژن دچار علائم زخم دهانه رحم شدید و علائم مشکل ساز داشتید، از پزشک بپرسید که آیا لازم است کنترل بارداری خود را تغییر دهید یا خیر. همچنین اکتروپیون دهانه رحم در افراد یائسه بسیار نادر است. در نهایت فراموش نکنید که هیچ ارتباطی بین اکتروپیون دهانه رحم و ایجاد سرطان دهانه رحم یا سایر سرطان‌ها وجود ندارد. اما مهم است که با روش‌های پیشگیرانه از گسترش این بیماری جلوگیری کنید تا دچار وضعیت شدیدتر آن نشوید. 


بهترین نحوه پیشگیری از بروز زخم رحم در حال حاضر

روش‌های پیشگیری زیر حتما مثمرثمر خواهند بود. این نکته را به یاد بسپارید که سطح ابتدایی این عارضه گاهی نیازی به درمان ندارد مگر اینکه ترشحات مشکل ساز شده یا در لذت جنسی شما اختلال ایجاد کند. اگر علائمی دارید که به خودی خود برطرف نمی‌شوند، درمان سریع، ایمن و موثر است. اما به طور کلی هیچ نگرانی درازمدت سلامتی شما را تهدید نمی‌کند. 


•    نوشیدن چای سبز

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که چای سبز ممکن است نقش محافظتی در کاهش خطر سرطان تخمدان و آندومتر داشته باشد. همچنین می‌تواند بدن را در برابر مشکلات مختلفی مانند التهاب و یا زخم مقاوم کند. 


•    اجتناب از محرک‌ها | علائم زخم دهانه رحم

اجتناب از دوش گرفتن زمان پریودی، تامپون و صابون‌های معطر خطر تحریک دهانه رحم را کاهش می‌دهد.


•    پوشیدن لباس‌های زیر نخی گشاد

لباس‌های زیر قابل تنفس تجمع رطوبت و باکتری‌هایی را که می‌توانند منجر به عفونت شده و بدن را با علائم زخم دهانه رحم مواجه کنند، کاهش می‌دهند.


•    استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

این امر خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را کاهش می‌دهد و حتما بر کاهش التهاب و بر به وجود آمدن زخم‌ها تاثیر می‌گذارد. 

 

روش های درمان خانگی زخم دهانه رحم


نتیجه کلام 

در مجموع باید بدانید که اکتروپیون دهانه رحم معمولا دلیلی برای نگرانی نیست و هیچ خطری برای سلامتی ایجاد نمی‌کند، مگر اینکه باعث بروز علائم مداوم شود. در این موارد، درمان را می‌توان به راحتی در مطب پزشک با بی حسی موضعی انجام داد. این کار می‌تواند به تسکین علائم و کاهش خطر عفونت، زخم یا ترشحات غیر طبیعی کمک کند. اگر علائم نگران کننده‌ای مانند ترشحات بدبو یا خونریزی شدید را تجربه کردید، با سرویس مشاوره آنلاین مدیست، بدون فوت وقت اطلاعات لازم در مورد وضعیت خود را با پزشکان ما در میان بگذارید.