صفر تا صد خواص ویتامین سی | بهبود مقاومت بدن و صحت روان

  • 28 آبان 1402
  • صفر نظر
  • داخلی

شناخت خواص ویتامین سی برای افرادی که قصد دارند سالم زندگی کنند، اهمیت دارد. ویتامین سی یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های موردنیاز بدن ما به شمار می‌آيد که خوشبختانه در مواد متعددی وجود دارد. شما می‌توانید جهت طرح پرسش‌های خود در این زمینه و برای گرفتن مشاوره از خدمات تلفنی و یا چت استفاده کنید. نیازی به مراجعه حضوری وجود ندارد. 
در ادامه متن قصد داریم به فواید و البته عوارض ویتامین سی اشاره کنیم. جالب است بدانید که در مشاوره تلفنی و چتی نیز این موارد با شما در میان گذاشته می‌شود. شایان ذکر است که امکان رزرو نوبت از طریق سایت وجود دارد و بدون مراجعه حضوری انجام می‌گیرد. 

 

ویتامین سی در پرتقال


خواص ویتامین سی برای بدن انسان 

1. بهبود ایمنی بدن 
2. افزایش میزان انرژی
3. بهبود زخم‌ها و جراحات
4. بهبود جذب آهن
5. کمک به سلامت قلب
6. مقابله با استرس اکسیداتیو
7. رشد مو
8. جلوگیری از آسیب به عضلات
9. حل مشکل فشار خون بالا 
10. بهبود قدرت بینایی

اگرچه همه ویتامین‌ها برای بدن ما ضروری هستند، ‌اما برخی از آن‌ها اهمیت بیشتری نسبت به بقیه دارند. ویتامین سی نیز در همین دسته قرار می‌گیرد. برخی از کارشناسان ویتامین سی را به عنوان یک لازمه اساسی برای حیات انسان می‌دانند. فواید ویتامین c نیز از این نظر مهم است. 
ویتامین سی به صورت طبیعی در مواد غذایی گوناگونی وجود دارد و به همین دلیل خیلی راحت می‌توان به خواص متعدد آن دسترسی داشت. به واقع، این ویتامین تقریباً در هر نوع غذایی که هر روز می‌خوریم یافت می‌شود! در علم تغذیه از ویتامین سی با نام ال-اسکوربیک اسید (L-ascorbic acid) یاد می‌شود. این ویتامین علاوه بر اینکه یک آنتی اکسیدان (antioxidant) قوی به شمار می‌رود برای تولید مواد دیگری همچون کولاژن و حتی پروتئین ضروری خواهد بود، امری که خود یکی از خواص ویتامین سی است. 


ویتامین سی برای سلول‌ها، بافت‌ها، عضلات و لثه‌های شما مفید است. علاوه بر این، اگر به دنبال پوست و موی بی‌نظیری می‌گردید، مصرف ویتامین سی را در نظر داشته باشید. مغز نیز به میزان مشخصی از ویتامین سی نیاز دارد تا بتواند به فعالیت خود ادامه دهد. 
با توجه به این موارد می‌توان بیان کرد که ویتامین سی یک جز اساسی از متابولیسم ما به شمار می‌رود. بنابراین دفعه بعدی که نام ویتامین سی را شنیدید، بهتر است این ویتامین را به عنوان یک ویتامین کاملاً حرارتی برای ادامه زندگی ما بر روی زمین در نظر بگیرید. 
جالب است بدانید که برخی ویتامین سی را «سلطان ویتامین‌ها یا Super vitamin» می‌نامند. البته این نوع نامگذاری با توجه به خواص متعدد آن چندان تعجب‌ برانگیز نیست. ویتامین سی یک ویتامین همه جانبه است که می‌توان به کمک آن حتی سلامتی بیماران را نیز بازیافت. در ادامه به ۱۰ مورد از جذاب‌ترین و مهم‌ترین خواص این ویتامین در بدن اشاره خواهیم کرد و بعد به عوارض ویتامین سی می‌پردازیم. 


1. بهبود ایمنی بدن 

ویتامین سی به عنوان برترین ویتامین موجود به منظور افزایش ایمنی بدن شناخته می‌شود. با استفاده از این ویتامین می‌توان مشکلات مربوط به سیستم ایمنی را تا حد بسیار مناسبی کاهش داد و خواص ویتامین سی بهره‌مند شد. هنگامی که این ویتامین به بدن ما وارد می‌شود، ارگانیسم‌ها و سلول‌هایی که به سیستم ایمنی ارتباط دارند را تحت نظر می‌گیرد. با مرور زمان، سلول‌ها و ارگانیسم‌های موجود در این بخش از بدن به کمک ویتامین سی قدرت خود را افزایش می‌دهند که خود یکی از فواید ویتامین c است. 


بر اساس گفته‌های پزشکان، مصرف روزانه ویتامین سی می‌‌تواند به شکل قابل توجهی در این زمینه موثر باشد. همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد، ویتامین سی برای ساخت کلاژن نیز لازم است. ماده‌ای که در سیستم ایمنی نقشی اساسی دارد. 
ویتامین سی نه تنها منجر به افزایش تولید کلاژن می‌شود، بلکه کیفیت آن را بهتر می‌کند که خود یک مزیت عالی برای بدن شما است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید کلاژن در بهبود وضعیت پوست شما نیز موثر است، زیرا هفتاد درصد از کل پروتئین موردنیاز پوست در کلاژن وجود دارد. 

مقاله پیشنهادی: مولتی ویتامین چیست؟


2. افزایش میزان انرژی

اگر به صورت روزمره مشغول به فعالیت‌های طاقت‌فرسا هستید، حتماً مصرف ویتامین سی را در نظر داشته باشید. ویتامین سی به عنوان یک قهرمان انرژی به شما کمک می‌کند که در طول روز احساس خستگی نکنید و بتوانید فعالیت‌های مدنظر خود را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانید و از خواص ویتامین سی بهره ببرید. 
اگر نمی‌توانید به موقع بخوابید و یا مشکل خاصی در این زمینه دارید، مصرف ویتامین سی را از یاد نبرید. این ویتامین می‌تواند به خوبی خستگی ناشی از فعالیت‌ به شکل مداوم را کاهش دهد که خود یک مزیت بسیار مهم است. ویتامین سی توانایی انجام امور فیزیکی را به خوبی بهبود می‌دهد. 


ویتامین سی می‌تواند بر روی متابولیسم بدن نیز اثر بگذارد که همین امر سطوح انرژی را در شما افزایش خواهد داد. در واقع بخش مهمی از میتوکندریا که در سلول‌ها قرار دارد، با کمک ویتامین سی به شکل بهتری عمل خواهد کرد. نوشیدن یک لیوان آب میوه حاوی ویتامین سی می‌تواند انرژي بخش شما در کل روز باشد. 


3. بهبود زخم‌ها و جراحات

در بین ویتامین‌های مختلف، ویتامین سی مهم‌ترین نقش را در بهبود زخم‌ها و جراحات برعهده دارد. شاید به همین دلیل باشد که همه پزشکان تأکید زیادی بر مصرف این ویتامین در دوران بیماری دارند. با مصرف ویتامین سی در این دوران می‌توانید سرعت بهبود زخم‌ها و جراحات خود را افزایش دهید. 


پیش از این نیز بیان کردیم که ویتامین سی برای تولید کلاژن ضروری است. شما برای بازگرداندن محل زخم به حالت اولیه خود نیاز به کلاژن دارید و همین امر نشان‌دهنده رابطه ویتامین سی و چنین مزیت خاصی است. از سوی دیگر، ویتامین سی در عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن شما موثر خواهد بود، امری که جهت بهبود زخم‌ها و جراحات اهمیت بالایی دارد و از این نظر نیز باید فواید ویتامین c را در نظر داشت. 


بر اساس خواص ویتامین سی باید گفت که این ویتامین به مرور زمان اثر بسیار مناسبی بر روی زخم‌ها می‌گذارد و موجب می‌شود تا جای آن‌ها چندان واضح نباشد. بنابراین، اگر به تازگی دچار جراحت و آسیب دیدگی شده‌اید، حتماً مصرف ویتامین سی را در نظر بگیرید، البته نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید تا با عوارض ویتامین سی روبه‌رو نشوید. شما می‌توانید با مدیست تماس بگیرید و در مورد چنین موضوعاتی، اطلاعات مناسبی دریافت کنید. 


4. بهبود جذب آهن

بدن به منظور انتقال اکسیژن به آهن نیاز دارد. کمبود آهن مشکلات خطرناکی را برای شما ایجاد می‌کند و به همین دلیل باید از وجود مقدار مناسب این ماده در بدن اطمینان یافت. علاوه بر این، آهن برای تولید آنتی اکسیدان‌ها نیز کاملاً ضروری است و نباید آن را دست کم گرفت. متأسفانه در برخی از موارد، جذب آهن چندان راحت نخواهد بود. 


به منظور حل چنین شرایطی باید از ویتامین سی کمک بگیریم. در واقع ویتامین سی به جذب آهن خاصی با نام noheme iron کمک می‌کند. آهن غیرهم فرایند جذب پیچیده‌ای در بدن دارد، اما ویتامین سی این پیچیدگی را کاهش می‌دهد. 


البته باید به این نکته اشاره کنیم که جهت استفاده از این مزیت ویتامین سی، لازم است این ویتامین به صورت همزمان با آهن غیرهم مصرف گردد. وقتی که این دو ماده با هم مورد استفاده قرار بگیرند، ویتامین سی به جذب آهن غیرهم کمک خواهد کرد، آن هم بدون اینکه عوارض ویتامین سی دیده شوند. 

مقاله پیشنهادی: علائم کمبود ویتامین دی


5. کمک به سلامت قلب

اگر به فکر سلامت قلب خود هستید، حتماً خواص ویتامین سی را در نظر داشته باشید. یکی دیگر از معجزات مصرف ویتامین سی، کمک به سلامت قلب است، امری که شاید بسیاری از کاربران گرامی از آن خبر نداشته باشند. 


شاید با خواندن این جمله کمی تعجب کنید، اما «مصرف آهن به اندازه ورزش کردن برای سلامت قلب اهمیت دارد». ویتامین سی به منظور افزایش میزان پلاسمای خون کاربرد دارد. این افزایش نیز به صورت مستقیم کمک می‌کند تا احتمال ایجاد بیماری‌های قلبی در ما کاهش پیدا کند. این مورد از فواید ویتامین c برای همه اقشار جامعه مهم است. 


ویتامین سی به صورت مستقیم با پروتئین‌های خاصی به مبارزه می‌پردازد که از آن‌ها با نام اندوتلین ۱ یاد می‌شود. وقتی که اندوتلین ۱ فعال باشد، احتمال گرفتگی رگ‌های قلب شما به شدت افزایش می‌یابد و به همین دلیل مهم است که از فعال شدن (triggering) آن جلوگیری کنیم. ویتامین سی یار و یاور ما در این رابطه خواهد بود. در ادامه پیشنهاد میکنیم مقاله علائم ناراحتی قلبی را مطالعه کنید.

 

فواید ویتامین سی


6. مقابله با استرس اکسیداتیو

وقتی که پیرتر می‌شویم، عضلات و اعضای بدنمان دیگر کارکرد سابق را نخواهند داشت. این امر کاملاً طبیعی است و از آن با نام استرس اکسیداتیو یا oxidative stress یاد می‌کنند. اگرچه نمی‌توان به صورت کامل جلوی این امر را گرفت، اما با کمک خواص ویتامین سی می‌‌توان روند آن را به تأخیر انداخت. 


مورد مهمی که در مورد استرس اکسیداتیو باید به یاد داشته باشید آن است که این استرس می‌تواند در شرایط حاد منجر به ایجاد بیماری‌های مهمی همچون آلزایمر یا فراموشی شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتماً مصرف ویتامین سی را به عنوان یک امر مهم در نظر بگیرید. 


وقتی که بدن دچار استرس اکسیداتیو می‌شود، عضلات نمي‌توانند به سلول‌های جدیدتر دسترسی داشته باشند. ویتامین سی که یک آنتی اکسیدان طبیعی شناخته می‌شود می‌تواند به حل این مشکل کمک کند. ویتامین سی حتی برای تولید آنزیم‌های ضد استرس اکسیداتیو عالی عمل می‌کند. با مصرف مداوم و صحیح ویتامین سی می‌توان انتظار داشت که قدرت عضلات کاهش نیابند و فرد به بیماری‌هایی همچون آلزایمر دچار نشود. 


7. رشد مو

از جمله فواید مهم ویتامین سی که باید به آن بپردازیم، کمک به رشد مو است. نبود میزان کافی ویتامین سی در بدن می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات متعددی در زمینه رشد مو شود. کمبود میزان ویتامین سی در بدن نتیجه‌ای به جز موهای خشک نخواهد داشت. موهایی که خیلی سریع به مواردی همچون موخوره دچار می‌شوند. در صورت ادامه یافتن چنین شرایطی، با ریزش شدید مو روبه‌رو خواهید شد. 


نتایج تحقیقات مختلف نشان داده است که استفاده از ویتامین سی می‌تواند سلامت موها را افزایش دهد و به شما در این زمینه کمک کند. افرادی که از دور مناسب ویتامین سی در رژیم غذایی خود بهره می‌برند می‌توانند مطمئن باشند که با ریزش مو مواجه نخواهند شد. این مورد از خواص ویتامین سی برای جوانان اهمیت بالایی دارد. 


حتی اگر هم اکنون با ریزش مو دست و پنجه نرم می‌‌کنید، بهتر است به فکر تنظیم دوز مصرف ویتامین سی باشید. این ویتامین می‌تواند به اشکال مختلفی استفاده شود. حتی می‌توانید به سراغ مکمل‌های ویتامین سی بروید تا از ریزش موهای خود جلوگیری کنید و به رشد آن‌ها یاری برسانید، البته دوز مصرف نباید بالا رود تا عوارض ویتامین سی شدت نیابند. 


8. جلوگیری از آسیب به عضلات

ویتامین سی به منظور جلوگیری از آسیب عضلانی و رفع گرفتگی‌های مربوط به این بخش از بدن موثر است. یک روز طولانی کاری می‌تواند عضلات مخلتف شما را به شدت تحت فشار قرار دهد. اگر چنین فشاری به صورت روزمره ادامه پیدا کند، طبیعتاً نباید انتظار داشته باشید که بدن شما به شکل مناسبی رفتار کند. چنین شرایطی حتی پس از تمرینات ورزشی نیز مشاهده می‌شود. 


جمع شدن فشار ناشی از فعالیت‌های کاری در عضلات بدن منجر به ایجاد حس ناخوشایند و درد شدید خواهد شد و حتی امکان ایجاد آسیب عضلانی نیز وجود دارد. خبر خوب آن است که ویتامین سی می‌تواند یک یاری‌رسان عالی در این زمینه باشد و باید به فواید ویتامین c در همین رابطه پرداخت. 


به منظور بهبود بخش‌های آسیب دیده در عضلات بدن به یک آنتی اکسیدان قوی نیاز داریم و ویتامین سی همان چیزی است که به دنبال آن هستیم. این ویتامین در مدت کوتاهی آسیب دیدگی‌های جزئی عضلات شما را برطرف خواهد کرد تا بتوانید دوباره فعالیت‌ها روزمره خود را انجام دهید. 


ورزشکاران باید خواص ویتامین سی را کاملاً جدی بگیرند. این افراد بیش از سایرین در معرض آسیب‌های عضلانی هستند و به همین دلیل باید ویتامین سی را به عنوان یک دوست بشناسند. ویتامین سی به پیشرفت ورزشکاران کمک می‌کند و در بسیاری از مکمل‌های ورزشی نیز می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد.  

 


9. حل مشکل فشار خون بالا 

افرادی که دارای فشار خون بالا یا Hypertension هستند در معرض بیماری‌‌های جانبی نیز قرار می‌گیرند. هایپرتنشن منجر به آن می‌شود که فشار خون شما به سرعت افزایش پیدا کند. خوشبختانه با مصرف ویتامین سی می‌توان عوارض مربوط به هایپرتنشن را تا حد بسیار خوبی کاهش داد. 


بر اساس گفته‌های پزشکان، ویتامین سی می‌تواند یک عامل diuretic یا ادرارآور باشد. این امر به کلیه اجازه خواهد داد تا سدیم و آب موجود در بدن شما را با سرعت بیشتری خارج کند. همین دو مورد (سدیم و آب) فشار موجود در رگ‌ها را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهند و در نتیجه شاهد بهبود سریع هایپرتنشن خواهیم بود. 


 ویتامین سی در جذب نیتیریک اکسید (nitric oxide) نیز موثر است. نیتریک اکسید نیز یک مولکول خاص محسوب می‌شود که می‌تواند بر روی فشار خون بالا اثر بگذارد. با توجه به این موارد می‌‌توان توصیه پزشکان به مصرف مداوم ویتامین سی را به طور کامل توجیه کرد. حتی به خاطر کاهش فشار خون خودتان هم که شده، به مصرف و خواص ویتامین سی اهمیت دهید.  


10. بهبود قدرت بینایی

هرچه سن ما افزایش پیدا می‌کند، قدرت بیناییمان کاهش می‌یابد. این امر نیز یک موضوع طبیعی محسبو می شود، اما در برخی از موارد این کاهش بینایی شدت بالاتری دارد. با مصرف ویتامین سی در دوران جوانی، قدرت بینایی خود را بهبود دهید تا در دوران سالمندی با مشکل خاصی مواجه نشوید. به گفته پزشکان، ویتامین سی می‌تواند نقش موثری در این رابطه داشته باشد و فواید ویتامین c برای بینایی چشم‌گیر است. 

مقاله پیشنهادی: ویتامین ب1 چیست؟ 


عوارض ویتامین سی در بدن 

همان‌طور که در ابتدای متن گفته شد، ویتامین سی یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های موردنیاز بدن به شمار می‌رود. اگرچه این ویتامین دارای مزایای متعددی است که به برخی از آ‌ن‌ها در بخش‌های پیشین اشاره کردیم، اما همانند هر ماده غذایی دیگری، مصرف بی‌اندازه این ویتامین نیز دارای عوارض مختص به خود است. در واقع علاوه بر مزایای ویتامین سی لازم است که حتماً با عوارض مصرف بی‌رویه این ویتامین نیز آشنا شوید. 


اگر میزان مصرف ویتامین سی شما بیش از پانصد میلی‌گرم شود (به شکل روزانه) با عوارض مشخصی روبه‌رو خواهید شد. هرچه این میزان افزایش یابد (در برخی از افراد به هزار میلی‌گرم نیز می‌رسد) عوارض مصرف ویتامین سی بیش از پیش خواهد شد. عارضه مذکور عبارت است از «تولید رادیکال‌های آزاد مضر». این رادیکال‌ها عملکرد بدن شما را مختلف می‌کنند و برای سلامت شما خطرناک هستند، امری که خلاف خواص ویتامین سی است. 


ادامه یافتن مصرف ویتامین سی به شکل بی‌رویه موجب مي‌شود که این ویتامین نه تنها فایده‌ای برای بدن نداشته باشد، بلکه خود به ماده‌ای با نام پرواکسیدان تبدیل شود. پرواکسیدان نیز همانند رادیکال‌های آزاد مضر خطرناک هستند و به همین دلیل مصرف متعادل ویتامین سی توصیه می‌شود. 


مصرف این ویتامین به شکل بیش از اندازه حتی در عملکرد سلول‌های شما نیز تأثیر می‌گذارد به نحوی که سلول‌ها نمی‌توانند نیازهای خود را به مغز برسانند. این مورد برای افرادی که ورزش می‌کنند بسیار مهم است، زیرا بدن آن‌ها به مرور زمان آن انرژی اولیه خود را به طور کامل از دست خواهد داد. در کنار سایر عوارض ویتامین سی (با مصرف بی‌اندازه) باید به اسهال و حالت تهوع نیز اشاره کرد. 

 

عوارض ویتامین سی چیست


سخن پایانی مدیست

ویتامین سی لازمه‌ای اساسی برای بدن ما محسوب می‌شود که فواید بسیار زیادی دارد. فوایدی که تنها در ویتامین سی یاد می‌شوند و تنها با کمک این ویتامین می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت. در این متن به ده مورد از اصلی‌ترین خواص ویتامین سی اشاره کردیم و البته از عوارض مصرف بیش از اندازه آن نیز گفتیم. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید با کارشناسان مجرب کلینیک آنلاین مدیست در تماس باشید.

 

 

منابع: veryhealthy.life / healthline.com / webmd.com