دکتر زاهد کریمی

فوق تخصص بیماریهای خون وسرطان بالغین

فوق تخصص خون و سرطانفوق تخصص خون و سرطان

4.9 امتیاز ( 58 رای)

بندرعباس ،چهارراه قدس ،کلینیک مشیر دوانی

ویزیت
 • 58 نظر توسط مراجعه کنندگان

فوق تخصص خون و سرطان کیست؟ | مشاوره خون و سرطان 

فوق تخصص خون و سرطان پزشکی است که در درمان انواع سرطان‌های خون تخصص دارد. آن‌ها در زمینه سیستم خون، سیستم لنفاوی، مغز استخوان و سرطان‌ها آموزش‌های لازم را کسب کرده‌اند.

اصطلاح "انکولوژیست هماتولوژیست" از دو نوع مختلف پزشک می‌آید. هماتولوژیست‌ها در تشخیص و درمان بیماری‌های خونی تخصص دارند. انکولوژیست‌ها در تشخیص و درمان سرطان تخصص دارند. انکولوژیست هماتولوژیست در هر دو مورد تخصص دارد.

در صورت ابتلا به سرطان خون، یا مشکوک به سرطان خون، ممکن است به یک فوق تخصص خون و سرطان مراجعه کنید. اگر سرطان خون در خانواده شما قبلا وجود داشته و ارثی باشد، ممکن است شما نیز در خطر ابتلا به آن باشید.

فوق تخصص خون و سرطان چه کاری انجام می‌دهد؟

یک انکولوژیست هماتولوژیست سرطان را در همه سنین درمان می‌کند، اگرچه برخی ممکن است در زمینه سرطان‌شناسی کودکان، یا انواع خاصی از سرطان‌های خون آموزش تخصصی بیشتری ببینند. انواع سرطان‌های خونی که فوق تخصص خون و سرطان ممکن است آن‌ها را درمان کند، عبارتند از:

 • سرطان خون
 • لنفوم
 • مولتیپل میلوما

تحصیلات فوق تخصص خون و سرطان

آموزش فوق تخصص خون و سرطان مستلزم سال‌ها مطالعه است. مانند همه پزشکان، متخصص خون و سرطان ابتدا باید از دانشگاه چهار ساله فارغ التحصیل شود. در حالت‌ایده‌آل، آن‌ها در پیش پزشکی یا علوم دیگری نیز تحصیل خواهند کرد. پس از فارغ التحصیلی، تحصیلات و آموزش آن‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تکمیل دانشکده پزشکی
 • شرکت در رزیدنتی پزشکی در بیمارستان
 • گذراندن دوره سه ساله فلوشیپ در یک رشته خاص هماتولوژی، مانند هماتولوژی، انکولوژی هماتولوژی، پاتولوژی یا انکولوژی هماتولوژی کودکان

پس از گذراندن دوره رزیدنتی پزشکی و فلوشیپ، در امتحانات پزشکی شرکت می‌کنند. تنها پس از گذراندن آن‌ها و اخذ مجوز پزشکی، می‌توانند به عنوان پزشک دارای مجوز در زمینه فوق تخصص خون و سرطان شروع به کار کنند.

دلایل مراجعه به متخصص خون

اگر برای مشاوره خون و سرطان مراجعه می‌کنید، احتمالاً به این دلیل است که پزشک مراقبت‌های اولیه شما توصیه کرده است، که به فوق تخصص خون و سرطان مراجعه کنید. پزشک مراقبت‌های اولیه ممکن است بر اساس علائم شما، مشکوک به سرطان خون شود. برای اطمینان و دریافت مشاوره در مورد درمان، شما را به فوق تخصص خون و سرطان ارجاع می‌دهد.

چه انتظاری باید از فوق تخصص خون و سرطان داشته باشید

هنگامی که برای اولین بار برای مشاوره خون و سرطان مراجعه می‌کنید، دکتر سابقه پزشکی شما از جمله سابقه خانوادگی و آلرژی را بررسی می‌کند. سپس علائم حیاتی شما مانند ضربان قلب، فشار خون و بینایی را بررسی می‌کنند، و یک معاینه فیزیکی نیز انجام می‌دهند. پس از آن، نتایج آزمایش شما را بررسی کرده و گزینه‌های درمانی را مورد بحث قرار می‌دهند.

چند نمونه از تست‌هایی که ممکن است درخواست شود، عبارتند از:

 • آزمایشات خون
 • آزمایشات مغز استخوان
 • بیوپسی‌ها
 • تست‌های تصویربرداری

نتایج این آزمایشات گزینه‌های درمانی را تعیین می‌کند. برخی از درمان‌ها عبارتند از:

 • شیمی درمانی
 • پرتو درمانی
 • انتقال خون (گرفتن خون از شخص دیگری که در بدن شما قرار می‌گیرد)
 • ایمونوتراپی
 • پیوند مغز استخوان

شیمی درمانی

شیمی درمانی یک درمان رایج برای سرطان است. در این روش از دارو‌ها برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در بدن شما استفاده می‌کند.

عوارض جانبی به نوع درمان بستگی دارد، اما می‌تواند شامل خستگی و ریزش مو باشد. همچنین پس از توقف درمان می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی طولانی‌تری نیز شود.

پرتو درمانی

این درمان با ارسال تشعشعاتی به قسمت‌های خاصی از بدن شما، سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد. حدود نیمی از بیماران سرطانی به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود پرتودرمانی را دریافت می‌کنند.

نواحی مختلف که پرتودرمانی را دریافت می‌کنند، عوارض جانبی مختلفی به شما می‌دهند. عوارض جانبی پرتودرمانی بسته به قسمتی از بدن که پرتو می‌شود متفاوت است. برخی از نمونه‌های عوارض جانبی عبارتند از خشکی دهان، تنگی نفس و اسهال.

پیوند استخوان

این روش سلول‌های خونی آسیب دیده یا بیمار را در بدن شما جایگزین می‌کند. جایگزینی آن‌ها باعث بازیابی تولید خون شما می‌شود.

پیوند مغز استخوان گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و تولید پلاکت را بازیابی می‌کند. انواع پیوند مغز استخوان که ممکن است انجام دهید، عبارتند از:

پیوند اتولوگ: این پیوند سلول‌های بنیادی خون سالم را از بدن شما می‌گیرد. یک مزیت این است که هیچ نگرانی در مورد ناسازگاری سلول‌های خونی وجود ندارد. قبل از شیمی درمانی، پزشک سلول‌های خونی را استخراج کرده و آن‌ها را برای پیوند در طول دوره بهبودی منجمد می‌کند.

پیوند آلوژنیک: این پیوند سلول‌های بنیادی سالم را از بدن شخص دیگری می‌گیرد. سلول‌ها باید با بدن شما سازگار باشند.

پس از اولین ملاقات خود با یک فوق تخصص خون و سرطان ، احتمالاً به طور منظم در طول زمان با آن شخص کار خواهید کرد. یک فوق تخصص خون و سرطان در کل برنامه درمانی، با شما همکاری خواهد کرد. آن‌ها یکی از پزشکان اصلی در تیم پزشکی شما خواهند بود، و می‌توانند به هر سؤالی که ممکن است در طول مسیر درمان داشته باشید، پاسخ دهند.

معاینه و ویزیت آنلاین توسط فوق تخصص خون و سرطان در دنیا بسیار رایج است. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره خون و سرطان، از مشاوره آنلاین پزشکی مدیست استفاده کنید. با مراجعه به پروفایل هر پزشک، می‌توانید جزئیات، و نظرات در مورد آن را مطالعه کرده، و بهترین فوق تخصص خون و سرطان را برای خود انتخاب کنید.