دکتر ویدا محمدی

دکترای تخصصی تغذیه و رژیم درمانی

تغذیهتغذیه

5 امتیاز ( 6 رای)

  • 6 نظر توسط مراجعه کنندگان

متخصص تغذیه یک تخصص پزشکی است که وظیفه مشاوره دادن به بیماران در مورد تاثیرات غذا و تغذیه بر سلامت کلی بدن آن‌ها را دارد. 
دکتر تغذیه همچنین بسته به محل و محیط کارشان به عنوان دانشمندان تغذیه، پزشک تغذیه بالینی، پزشک تغذیه ورزشی، تغذیه جامعه یا تغذیه عمومی نیز شناخته می‌شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند به عنوان مستقل کار کنند و خدمات خود را در بیمارستان‌ها، مدارس و خانه سالمندان و... ارائه دهند. امروزه به دلیل افزایش نرخ چاقی و به خطر افتادن سلامت عمومی جامعه، مراجعه به متخصص تغذیه بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته است. در ادامه به طور اجمالی با پزشک تغذیه و متخصص تغذیه آنلاین بیشتر آشنا می‌شویم.


وظایف متخصص تغذیه چیست؟

به طور کلی، متخصصان تغذیه اطلاعات و مشاوره‌های مبتنی بر شواهد علمی را در مورد تأثیرات غذا و تغذیه بر سلامت و رفاه انسان (در سطح فردی یا جمعیت) ارائه می دهند. این مهم است که متخصصان تغذیه درک خوبی از مبانی علمی تغذیه داشته باشند.
متخصص غذایی باید علاوه بر داشتن دانش و علم تغذیه، دارای چندین سال تجربه حرفه‌ای و عملی در کاربرد علم تغذیه در حوزه تخصصی خود باشد تا بتوان آن را واجد شرایط و صلاحیت دانست. این سابقه می‌تواند به شکل متخصص تغذیه آنلاین نیز باشد.
برخی از متخصصان تغذیه مشاوره‌های اختصاصی برای افراد خاص ارائه می‌دهند. یک متخصص تغذیه ممکن است به بیمار مبتلا به فشار خون بالا یاد دهد که چه رژیم غذایی داشته باشد که با شرایط سلامتی او همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال دکتر تغذیه به اینگونه بیماران توصیه می‌کند که هنگام تهیه غذا از نمک کمتر استفاده کنند.
پزشک تغذیه به طیف وسیعی از مردم عادی و بیماران خدمات ارائه می‌دهد. برای مثال، آنها ممکن است برای کمک به کاهش وزن افراد دارای اضافه وزن، یک برنامه رژیمی با غذاهای فرآوری شده و قند کم تهیه کند.


وظایف متخصص تغذیه معمولا شامل موارد زیر می‌شود:

•    ارائه مشاوره و برنامه غذایی برای کلیه افراد یا بیماران
•    ارزیابی نیازهای سلامتی و غذایی مراجعین
•    ارائه برنامه غذایی سفارشی با توجه به نیاز مراجعین
•    ارزیابی اثرات برنامه‌های غذایی مختلف و تغییر آنها در صورت نیاز
•    ترویج تغذیه بهتر در سطح جامعه با سخنرانی در سمینارها
•    تحقیق در مورد انواع رژیم غذایی، نوع تغذیه، رابطه بین عادات غذایی خوب و پیشگیری یا مدیریت بیماری های خاص
•    بروز نگه داشتن دانش خود با آخرین تحقیقات علوم تغذیه


بیماری های رایج مربوط به تغذیه

تغذیه خوب در طول عمر برای حفظ سلامت نسل فعلی و آینده ضروری است. یک رژیم غذایی سالم به رشد و تکامل مناسب کودکان کمک می‌کند و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش می‌دهد. بزرگسالانی که رژیم غذایی سالمی دارند عمر طولانی‌تری دارند و خطر ابتلا به چاقی، بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و برخی سرطان‌ها کمتر است. تغذیه سالم می‌تواند به افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن کمک کند تا این شرایط را مدیریت کنند و از عوارض بیشتر جلوگیری کنند.
برخی از مهمترین بیماری های رایج مربوط به تغذیه که متخصص تغذیه می‌تواند در زمینه آنها به شما مشاوره دهد عبارتند از:


اضافه وزن و چاقی: 

داشتن یک رژیم غذایی سالم به همراه داشتن فعالیت بدنی و خواب کافی می‌تواند به رشد سالم انسان کمک کند و از اضافه وزن و چاقی جلوگیری کند. 
امروزه 20 درصد از جوانان 2 تا 19 ساله و 42 درصد از بزرگسالان چاقی دارند که می‌تواند آنها را در معرض خطر بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و برخی سرطان‌ها قرار دهد.


بیماری قلبی و سکته مغزی:

دو مورد از علل اصلی بیماری قلبی و سکته مغزی فشار خون بالا و کلسترول خون بالا هستند. مصرف بیش از حد سدیم می‌تواند فشار خون،  خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش دهد.


دیابت نوع 2:

افرادی که اضافه وزن یا چاقی دارند در مقایسه با افراد سالم بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند، زیرا با گذشت زمان بدن آنها کمتر قادر به استفاده از انسولین تولیدی خود می‌شود.


سرطان:

رژیم غذایی ناسالم می‌تواند خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را افزایش دهد. مصرف غذاها و نوشیدنی‌های ناسالم، مانند نوشیدنی‌های شیرین‌شده با قند و غذاهای فرآوری‌شده، می‌تواند منجر به افزایش وزن، چاقی و سایر بیماری‌های مزمن شود.
در صورت نداشتن رژیم غذایی سالم، انسان در معرض خطر ابتلا به حداقل ۱۳ نوع سرطان، از جمله سرطان آندومتر (رحم) و سینه قرار می‌دهد. خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ با خوردن گوشت قرمز و فرآوری شده نیز مرتبط است.


چرا باید به دکتر تغذیه مراجعه کنیم؟

اگر با مشکلات سلامتی یا وزنی دست و پنجه نرم می‌کنید و به نظر می‌رسد هیچ رژیم و راهنمای تغذیه به شما کمک نمی‌کند، ممکن است از نیاز باشد که به دکتر تغذیه مراجعه کنید.
برخی از دلایلی که ممکن است به خاطر آنها نیاز باشد به متخصص تغذیه مراجعه کنید عبارتند از:


برای پیشگیری از بیماری:

 تغذیه مناسب می‌تواند به جلوگیری از شروع بیماری انواع بیماری‌ها کمک کند. یک متخصص تغذیه می‌تواند یک برنامه غذایی را مختص شما سفارشی کند تا بتواند توانایی بدن را برای مبارزه با انواع بیماری‌ها به حداکثر برساند.


برای مدیریت بیماری:

اگر دچار بیماری خاصی هستید، بدن برای مدیریت یا حتی به تاخیر انداختن پیشرفت آن به حمایت نیاز دارد. این حمایت از طریق تغذیه سالم و مورد نیاز بدن شما انجام می‌شود. دکتر تغذیه با آنالیز شرایط جسمی و بیماری شما، بهترین برنامه غذایی و راهنما‌یی‌های لازم را به شما ارائه می‌دهد.


برای مدیریت وزن:

مدیریت وزن مناسب و مؤثر، اغلب نیازمند تغییرات کلی در سبک زندگی است. این تغییرات باید بر اساس ظاهر فیزیکی فرد تنظیم شود. یک متخصص تغذیه می‌تواند برنامه غذایی خاصی را تنظیم کند که سطح فعالیت، میزان متابولیسم و... بدن شما را پوشش دهد.


برای تناسب اندام عمومی:

یک برنامه غذایی خوب می‌تواند روحیه اشخاص و همچنین سطح انرژی فرد را افزایش دهد. یک دکتر تغذیه می‌تواند با کمک به شما در تغذیه صحیح، تغییرات مثبتی را در سبک زندگی شما ایجاد کند. این تغییرات در نهایت منجر به تناسب اندام شما خواهد شد.


چرا مشاوره آنلاین متخصص تغذیه؟

امروزه با توجه به درگیری زیادی که انسانها در جوامع شهری دارند، عملا فرصت رسیدگی به شرایط سلامتی و جسمی خود را پیدا نمی‌کنند! گاهی ممکن است به قدری درگیر زندگی روزمره و مشکلات آن شویم که فرصت مراجعه به دکتر تغذیه را نداشته باشیم.
مشاوره با متخصص آنلاین تغذیه یکی از بهترین روش‌ها برای کسانی است که فرصت مراجعه حضوری به مطب پزشک را ندارند.
کیفیت مشاوره آنلاین متخصص تغذیه دقیقا مانند مراجعه حضوری است و تفاوتی ندارد. شما به راحتی می‌توانید در هر زمان و از هر مکان توسط متخصص تغذیه آنلاین ویزیت شوید و از مشاوره آن بهره‌مند شوید.
روش کار به این صورت است که با استفاده از یک موبایل یا کامپیوتر و اتصال اینترنت، به صورت ویدئویی توسط دکتر تغذیه معاینه می‌شوید. شما می‌توانید به راحتی در منزل خود در هر زمانی اینکار را انجام دهید.


ویزیت متخصص تغذیه آنلاین

کلینیک آنلاین مدیست یک مرکز برای ارائه خدمات از راه دور پزشکی در ایران است. شما به راحتی می‌توانید با مراجعه به بخش متخصصین، دکتر خود را انتخاب کنید و نسبت به اخذ نوبت اقدام کنید. سپس در تاریخ و ساعت مشخص توسط متخصص تغذیه آنلاین ویزیت خواهید شد.
با استفاده از این روش دیگر نیازی نیست وقت خود را در مطب پزشکان هدر دهید. ویزیت شما در ساعت مشخص انجام خواهد شد به همین دلیل در هزینه و صرف زمان شما صرفه‌جویی خواهد شد.
اگر تمایل دارید تا توسط متخصص تغذیه آنلاین کلینیک مدیست ویزیت شوید و نمی‌دانید که از کجا باید شروع کنید، با پشتیبان آنلاین سایت گفتگو کنید.