دکتر یاسمن هادی

متخصص و جراح چشم پزشکمتخصص و جراح چشم پزشک

4.6 امتیاز ( 8 رای)

  • 8 نظر توسط مراجعه کنندگان

 

همه چیز درباره متخصص و جراح چشم | مشاوره آنلاین چشم پزشکی 

 

چشم یکی از اعضای بدن است که انسان به شدت به آن نیاز دارد و از آن مراقبت می‌کند. بیماری‌های چشمی جز مشکلاتی است که افراد برای درمان آن‌ها به طور خاص نیازمند متخصص چشم پزشکی هستند. بینایی برای هر انسان بسیار مهم است و در صورت بروز مشکلات و بیماری‌ها، به طور محسوسی در عملکرد شخص تأثیر منفی می‌گذارد.

متخصص چشم پزشکی به شخصی گفته می‌شود که مهارت و توانایی درمان و تشخیص انواع بیماری‌های چشمی را دارد. این درمان‌ها گاه ممکن است به صورت دارویی و یا جراحی انجام شود. جراح چشم از رشته‌هایی است که نیاز به مهارت زیادی دارد.

نکته‌ای که شاید برای شما جالب باشد این است که اکثرا به تمامی پزشکانی که در زمینه چشم فعالیت می‌کنند، چشم پزشک می‌گویند! در واقع شاخه‌ای چشم پزشکی خود به زیر شاخه‌هایی تقسیم می‌شود. شما برای درمان هر کدام از مشکلات چشم نیاز به یک متخصص چشم پزشکی مرتبط دارید.

چشم پزشک با اپتومتریست تفاوت دارد. ما در این مطلب سعی می‌کنیم شما را بیشتر با رشته چشم پزشکی و وظایف دکترچشم آشنا کنیم. هرچه اطلاعات شما در زمینه متخصص چشم پزشکی بیشتر باشد، بهتر می‌توانید برای درمان مشکلات بینایی خود تصمیم‌گیری کنید.

با گسترش تکنولوژی و دسترسی گسترده انسان‌ها به اینترنت، استفاده از خدمات متخصصین چشم پزشک آنلاین نیز گسترش پیدا کرده است. امروز شما می‌توانید به راحتی از طریق ویزیت آنلاین، به وسیله متخصص چشم پزشکی معاینه شده، و نسبت به درمان مشکلات بینایی خود از آن کمک بگیرید.

استفاده از خدمات آنلاین جراح چشم می‌تواند به شدت در هزینه ها صرفه‌جویی کند و مشکلات رفت و آمد شما را کاهش دهد. امروزه در دنیا استفاده از خدمات مشاوره آنلاین دکتر چشم پزشک بسیار رایج شده است و مردم کمتر برای معاینه به صورت حضوری نزد پزشک خود ‌می‌روند.

 چند سالی است که این امر در کشور ما نیز رایج شده است و شما می‌توانید به راحتی از خدمات پزشک آنلاین، مانند متخصصین چشم پزشکی کلینیک آنلاین مدیست بهره ببرید.

تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با فعالیت متخصصین چشم پزشک آنلاین آشنا کنیم.

 

چشم پزشک کیست و بهترین جراح های چشم آنلاین چه کسانی هستند؟

یکی از شاخه‌های علوم پزشکی، افتالمولوژی یا چشم پزشکی می‌باشد که فعالیت آن در رابطه با آناتومی و فیزیولوژی چشم است. افتالمولوژی یک رشته تخصصی است که هم درمان دارویی و هم جراحی را در بر می‌گیرد. حوزه کاری متخصصین چشم پزشکی در کلینیک‌ها و مطب‌ها است. همچنین می‌توانید از خدمات این پزشکان به صورت آنلاین نیز بهره ببرید.

یکی از نکاتی که در رشته چشم پزشکی بسیار حائز اهمیت است، توانایی و آشنایی پزشک با انواع ابزار و تکنیک‌های روز دنیا در این زمینه است. از آنجایی که چشم یکی از اجزای حساس بدن انسان می‌باشد، لذا پزشکان این حوزه باید از دقت و مهارت کافی برخوردار باشند.

افراد برای کسب تخصص چشم پزشکی باید آزمون‌های دشواری را پشت سر گزاشته تا با کسب نمرات بالا به آن دست پیدا کنند. دوره تخصصی چشم پزشکی ۴ سال است که شامل فعالیت‌های عملی و درمانی نیز می‌شود. پس از کسب تخصص چشم پزشکی، می‌توان با سپری کردن دوره دوساله فلوشیپی، فوق تخصص را نیز دریافت کرد.

انواع دکتر چشم به دو دسته تقسیم می‌شوند. افتالمولوژیست یا چشم‌پزشک به کسی گفته می‌شود که بیش از ۱۰ سال در این زمینه تحصیل کرده ودوره تخصصی چهارساله را نیز سپری کرده و توانایی انجام انواع جراحی‌ها و درمان‌های تخصصی بینایی را بر روی چشم دارد. اپتومتریست یا بینایی سنج دسته دیگری از چشم پزشکی است که با همکاری متخصص چشم در زمینه رفع مشکلات بینایی بیماران فعالیت می‌کند.

مشاوره آنلاین چشم پزشکی این امکان را به شما می‌دهد تا به سادگی از تخصص و دانش متخصص چشم پزشکی مورد نظر خود بهره ببرید. شما در کلینیک آنلاین مدیست به طیف وسیعی از پزشکان و متخصصان چشم در سراسر کشور دسترسی دارید. به راحتی می‌توانید با رزرو نوبت چشم پزشک در کلینیک آنلاین مدیست، از خدمات بهترین متخصصین کشور بهره‌مند شوید.

 

مشکلاتی که برای درمان آنها باید به متخصص چشم پزشکی مراجعه کنیم

در واقع هر بیماری که مربوط به چشم باشد جز تخصص متخصص چشم پزشکی است. در ادامه ما به برخی از بیماری و مشکلاتی که برای آن‌ها باید به متخصص چشم پزشکی رجوع کنید اشاره خواهیم کرد.

 

انواع معاینات و بررسی مشکلات چشم

برخی از مشکلات چشمی که ممکن است به صورت سطحی یا پیشرفته بروز کند جزء این دسته می‌باشند. برخی از آن‌ها عبارتند از:

گلوکم

مشکلات و بیماری‌هایی که به عصب چشم مرتبط هستند

آب مروارید

انواع عفونت‌های چشم و لایه‌های درونی آن

مشکل بزرگ شدن یا کوچک شدن کره چشم

انواع مشکلات و بیماری‌های شبکیه چشم

مشکلات مربوط به مجاری اشکی

درمان بیماری‌هایی که بر اثر دیابت یا فشار خون بروز می‌کند

مشکلات ناشی از اثر حوادث و انواع تروما

برخی از مواقع ممکن است بر اثر حوادث گوناگون به چشم آسیب برسد یا فرد دچار بیماری‌های جدی چشمی شود. برخی از مشکلاتی که برای آن‌ها فرد باید به دکترچشم مراجعه کند عبارتند از:

ورود جسم خارجی به چشم

سوختگی‌های ناشی از آتش و مواد شیمیایی

ورود مواد خارجی خطرناک به چشم

مسمومیت‌هایی که عوارض مستقیم بر روی چشم دارد

متخصص چشم پزشک توانایی انجام انواع عمل‌های جراحی چشم را دارد. این عمل‌ها ممکن است برای درمان بیماری و یا اعمال زیبایی باشد. در زیر به چند مورد از عمل‌های جراح چشم اشاره کرده‌ایم:

جراحی‌های اصلاح انحرافات چشم یا استرابیسم

جراحی انواع سرطان‌های چشمی

جراحی‌هایی که به منظور اصلاح دید بر روی قرنیه انجام می‌شود

جراحی‌های اصلاح نواقص مادرزادی چشم

درمان پاره شدگی شبکیه چشم

انواع جراحی‌های زیبایی

کلینیک چشم پزشکی آنلاین مدیست، امکان معاینه و درمان انواع بیماری‌های چشمی را به صورت آنلاین برای شما فراهم کرده است. تنها کافی است که بهترین جراح چشم در تهران یا دیگر شهر‌های ایران را از طریق وب سایت ما انتخاب کرده، و از دانش آن‌ها جهت درمان بیماری‌های خود استفاده کنید.

 

آشنایی با شایع ‌ترین مشکلات چشمی

طیف گسترده‌ای از مشکلات و بیماری‌ها ممکن است به سراغ افراد بیاید و بینایی آن‌ها را تهدید کند. متاسفانه بسیاری از مردم معاینات دوره‌ای چشم را انجام نمی‌دهند و زمانی به متخصص چشم پزشکی مراجعه می‌کنند که مشکلی برای چشم به وجود آمده باشد. در ادامه به برخی از شایع‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای چشم به وجود بیاید اشاره کرده‌ایم. این موارد عبارتند از:

عیوب انکساری چشم مانند دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم

کاتاراکت یا آب مروارید

کاهش قدرت تطبیقی چشم‌ها یا به اصطلاح پیر چشمی

آب سیاه

تحلیل رفتن ماکولا

عفونت‌های بلفاریت، تراخم، کنژنکتیویت، اندوفتالمیت، کراتیت و غیره که همگی مربوط به چشم هستند

انواع آلرژی‌های چشمی مانند قرمزی و خارش

قوز قرنیه

مواردی که اشاره کردیم بخشی از بیماری‌های شایع در بین بیماران چشمی می‌باشد. فراموش نکنید که با معاینه ادواری و به موقع چشم توسط متخصص چشم پزشکی، می‌توان از بروز بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کرد.

 

چه زمانی باید به متخصص چشم پزشکی مراجعه کنیم؟

اگر نمی‌دانید که چه زمانی باید به متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید، ما در ادامه به برخی از مشکلات و و شواهدی اشاره خواهیم کرد که در صورت دیدن آن‌ها، هر چه زودتر باید توسط یک دکتر چشم معاینه شوید.

بیرون زدگی غیرعادی چشم‌ها

دوبینی

ریزش بیش از اندازه اشک

عفونت پلک چشم و اختلال در آن

اگر اطراف نور لکه‌های رنگی ‌مشاهده می‌کنید

پیچش غیرعادی چشم‌ها

مشاهده لکه‌های سیاه

مشاهده ناگهانی خطوط نوری

قرمزی غیرعادی چشم‌ها

کاهش دید به طور ناگهانی

درد شدید و ناگهانی چشم

انواع آسیب‌ها به چشم

علاوه بر موارد بالا ممکن است به دلیل بیماری‌های شخص، عوارضی برای چشم‌ها به وجود بیاید. در این صورت پزشکان رشته‌های دیگر، بیمار را به متخصص چشم معرفی می‌کند. برخی از این موارد عبارتند از:

دیابت

فشار خون

• HIV

بیماری‌ها مرتبط با تیروئید و اختلالات ناشی از آن

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید معاینات دوره‌ای چشم پزشکی می‌باشد. به دلیل حساسیت چشم حتی اگر مشکلی در بینایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که معاینات دوره‌ای را انجام دهید. این معاینه در سنین مختلف ممکن است متفاوت باشد.

کودکان نیاز به معاینات چشمی بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند. حتماً به این نکته توجه کنید که اگر در خانواده شما بیماری چشمی به صورت ارثی وجود دارد، حتماً به صورت مداوم و با فاصله‌های کوتاه، معاینات چشمی فرزند خود را انجام دهید.

حتی اگر فرزند شما سالم باشد و علائمی از مشکلات چشمی در آن وجود نداشته باشد، باز هم باید حداقل دو سال یکبار معاینات چشمی توسط متخصص چشم پزشکی برای او انجام شود.

در سنین میانسالی بهترین زمان برای معاینات چشمی، سالی یکبار یا دو سال یکبار می‌باشد. معاینات ادواری چشم به راحتی می‌تواند از بروز مشکلات جدی در آینده، و سنین کهنسالی پیشگیری کند.

افراد کهنسال که دارای سن بالای ۶۰ سال هستند، بیشتر به خدمات متخصص چشم پزشکی نیاز پیدا می‌کند. علاوه بر نیاز به درمان بیماری‌های چشمی در این سنین، لازم است که هر سال یکبار توسط جراح چشم معاینه شوند.

 

آیا چشم پزشک و بینایی سنج تفاوت دارد؟

همانطور که ابتدای مطلب اشاره کردیم شاخه چشم پزشکی به دو زیر شاخه چشم پزشک و بینایی سنج خلاصه می‌شود.

وجود اپتومتریست و افتالمولوژیست، هر دو برای درمان بیماری‌های چشمی الزامی است و هر کدام وظیفه خود را انجام می‌دهند. افتالمولوژیست پزشکی است که تحصیلات تخصصی رشته چشم را به مدت چهار سال گذراند است. این افراد برای کسب تخصص، تحصیلات بیشتر و دشوارتری را پشت سر گذاشته‌اند. دوره تحصیلات این رشته تا ۱۲ سال نیز ادامه دارد. در مقابل اپتومتریست یا بینایی سنج تنها دو تا چهار سال در این زمینه تحصیلات انجام داده است.

متخصص چشم پزشکی برای بیماران خود اجازه تجویز دارو را دارند و همچنین می‌توانند انواع جراحی‌های مورد نیاز را بر روی بیمار انجام دهند. اما بینایی سنج‌ها اجازه عمل جراحی ندارد و برای تجویز دارو نیز با محدودیت روبرو هستند.

 

متخصص چشم پزشکی کودکان

در رشته چشم پزشکی نیز مانند دیگر رشته‌ها شاخه اطفال وجود دارد. از آنجایی که تکامل بدن کودکان با بزرگسالان تفاوت دارد، پزشکان متخصص اطفال چشم، آموزش‌های لازم در این زمینه را از طریق کسب فوق تخصص‌های رشته افتالمولوژی کسب می‌کنند.

کودکان به واسطه ظرافت و حساسیت‌های که دارند، نیازمند روش‌های تشخیصی و درمانی متفاوتی نسبت به بزرگسالان هستند. علاوه بر این، بسیاری از بیماری‌ها نسبت به بزرگسالان، بیشتر در کودکان شایع است. از آن جمله می‌توان به آستیگماتیسم، نزدیک بینی و دوربینی در نوزادان اشاره کرد.

از آنجایی که کودکان به طور ذاتی از پزشک ترس دارند، و والدین برای بردن آن‌ها نزد دکتر با مشکل مواجه هستند، استفاده از روش‌های مشاوره آنلاین چشم پزشکی می‌تواند بسیار مفید و مؤثر باشد. شما می‌توانید براحتی در منزل، کودکان خود را توسط دکتر چشم پزشکی معاینه کنید.

 

کلینیک آنلاین چشم پزشکی مدیست

حالا که با خدمات و رشته چشم پزشکی و جراح چشم بیشتر آشنا شدید، لازم است توضیحی درباره خدمات چشم پزشکی در کلینیک آنلاین مدیست به شما بدهیم. کلینیک آنلاین مدیست با هدف آسایش و راحتی هموطنان گرامی در زمینه دریافت خدمات با کیفیت پزشکی فعالیت می‌کند. شما در مدیست، به لیست بهترین متخصصین چشم پزشکی در تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و غیره دسترسی خواهید داشت.

بیماران می‌توانند از هر کجای ایران بدون نیاز به مراجعه حضوری به مطب پزشک در شهر دیگر، به صورت آنلاین ویزیت شوند. خدماتی که متخصصین چشم پزشکی به صورت آنلاین به شما ارائه می‌کند، هیچ تفاوتی با روش حضوری ندارد.

استفاده از خدمات مشاوره آنلاین چشم پزشکی می‌تواند به شدت هزینه‌های شما را کاهش داده و همچنین از اتلاف وقت شما جلوگیری کند. شما با مراجعه به صفحه پزشکان متفاوت مانند چشم پزشکی قادر خواهید بود از بین لیست بهترین متخصصین چشم پزشکی کشور، یکی را انتخاب کرده و از خدمات آن بهره‌مند شود.

ما می‌توانیم از پیشرفت تکنولوژی برای آسایش و و راحتی هرچه بیشتر خود بهره ببریم. خدمات آنلاین پزشکی نیز یکی از همین فرصت‌ها می‌باشد که به راحتی می‌توانیم مشکلات و بیماری‌های خود را از طریق آن درمان کنیم. این روش در حال حاضر در جهان بسیار رایج شده است.

کلینیک آنلاین مدیست آماده است در هر زمان پاسخگویی سؤالات شما در زمینه ویزیت آنلاین باشد. در صورت داشتن هرگونه سؤال می‌توانید با ما تماس گرفته تا شما را به بهترین شکل راهنمایی کنیم.