• 0 نظر توسط مراجعه کنندگان

یکی از معدود نکات مثبتی که بحران کرونا برای انسان‌ها داشت، این بود که مردم فهمیدند می‌توانند بسیاری از کار‌های رروزمره خود را از راه دور و به صورت انلاین انجام داده و در زمان و هزینه خود صرفه‌جویی کنند. این موضوع در حوزه پزشکی و دامپزشکی آنلاین نیز صدق می‌کند. دامپزشکی آنلاین دسترسی صاحبان حیوانات خانگی و انواع دام را به خدمات دامپزشکی با کمک اینترنت و از راه دور میسر می‌کند. در ادامه این مطلب به جزئیات دکتر دامپزشک آنلاین اشاره خواهیم کرد تا بیشتر با نحوه کار آنها آشنا شوید.

 

وظایف و خدمات دکتر دامپزشک

یک دکتر دامپزشک باید قادر به انجام وظایف و مسئولیت‌های مختلف باشد. وظایف و مسئولیت‌های مهمی که یک دامپزشک باید بتواند انجام دهد به شرح زیر است:
•    با تجویز دارو، پانسمان زخم‌ها، انجام جراحی و... حیوانات بیمار یا آسیب دیده را درمان کنید.
•    آموزش در مورد بیماری‌ها و عفونت‌های قابل انتقال از حیوانات به انسان
•    ارتقاء سلامت و تندرستی حیوانات با ارائه مشاوره به صاحبان آنها
•    استفاده از تجهیزات تشخیصی مانند دستگاه‌های سونوگرافی و رادیوگرافی و آنالیز آنها
•    اعمال روش‌های قرنطینه یا آزمایشی برای مبارزه با گسترش بیماری‌ها به انسان یا سایر حیوانات
•    حیوانات را در مواردی که صلاح می‌دانند، مانند بیماری لاعلاج، معدوم می‌کنند


دکتر دامپزشک معمولا در کلینیک‌های حیوانات کار می‌کند، اما ممکن است به عنوان دامپزشک باغ‌وحش، مزارع، اصطبل، آکواریوم یا آزمایشگاه برای ارائه مراقبت‌های معمول به حیوانات کار کنند. آن‌ها متخصص بیماری‌هایی هستند که حیوانات را تحت تأثیر قرار می‌دهند و از دانش خود در مورد آناتومی حیوانات برای شناسایی و اصلاح مسائل بهداشتی استفاده می‌کنند. دامپزشکان برنامه‌های مراقبتی برای حیوانات تهیه می‌کنند و به صاحبان حیوانات خانگی می‌آموزند که چگونه به بهبودی حیوان خود کمک کنند. آن‌ها آزمایش تجویز می‌کنند، به زایمان حیوانات کمک می‌کنند، دندان را جرم گیری می‌کنند یا آن را می‌کشند، زخم‌ها را بخیه می‌زنند و عفونت‌ها را درمان می‌کنند.


چه مواقعی به دکتر دامپزشک آنلاین نیاز داریم؟

با گسترش تکنولوژی و آسان شدن راه‌های ارتباطی، تقریبا هر خدماتی که نیاز به مراجعه حضوری نداشته باشد را می‌توان از طریق دکتر دامپزشک آنلاین دریافت کنید. برخی از شرایطی که باعث می‌شود استفاده از دامپزشکی آنلاین را جایگزین مراجعه حضوری کنید عبارتند از:
•    مواقعی که به هر دلیلی امکان مراجعه حضوری به کلینیک را ندارید، مانند بدی آب و هوا، مسدود بودن مسیر، اورژانسی بودن شرایط، نبود وسیله مناسب برای حمل حیوان و...
•    زمانی که خارج از ساعات کاری کلینیک حیوانات است و به پزشک دسترسی ندارید
•    زمانی که صاحب حیوان محدودیت حرکتی دارد یا در مکانی دور افتاده زندگی می‌کند
واقعیت این است که در بسیاری از شرایط، نیازی به مراجعه حضوری و انتقال حیوان به کلینیک نیست و به راحتی می‌توان مشکل را با ارائه مشاوره یا معاینه از راه دور برطرف کرد.
جالب است بدانید که در یک نظرسنجی که بعد از همه‌گیری کرونا انجام شد، میزان رضایت مردم از خدمات دامپزشکی آنلاین ۷۹ درصد بود. 


چرا باید از مشاوره آنلاین دکتر دامپزشک استفاده کنیم؟

در بسیاری از مواقع بردن حیوان به کلینیک دامپزشکی کار آسانی نیست! چه بسا که طیف وسیعی از مشکلات را می‌توان با دامپزشکی آنلاین هم برطرف کرد. دامپزشکی آنلاین برای انواع مشکلات حیوانات ایده مناسبی است. با این حال، فراموش نکنید که برای مشکلاتی که جان حیوان را به خطر می‌اندازد، همیشه باید حیوان خود را شخصا نزد دامپزشک ببرید.


برای چه مواردی می‌توانید از خدمات دامپزشکی آنلاین استفاده کنید؟

حتی اگر حیوان شما مشکل حادی هم نداشته باشد، مشاوره با دکتر دامپزشک آنلاین می‌تواند در بسیاری از مواقع مزایای زیادی داشته باشد.


دریافت اطلاعات عمومی سلامت حیوانات خانگی

ارتباط با دامپزشکی آنلاین یک راه راحت برای دریافت مشاوره بهداشتی برای حیوانات خانگی است. شما می‌توانید در مورد تغذیه، سلامت، نظافت، پیشگیری از انگل، رفتار و موارد دیگر سؤالات خود را از دکتر دامپزشک بپرسید.


مشاوره با دامپزشک در شرایط اضطراری

شرایط اورژانسی بخش دیگری است که دامپزشکان آنلاین می‌توانند در آن بسیار مفید باشند. شما می‌توانید از طریق دامپزشکی آنلاین پی ببرید که آیا وضعیت سلامت حیوانتان یک موقعیت اورژانسی است یا خیر. این موضوع به خصوص در زمانی که به کلینیک دامپزشکی دسترسی ندارید (مثلا نیمه شب) کارساز باشد.
به عنوان مثال، سؤالات در مورد استفراغ و اسهال بسیار رایج است. استفراغ و اسهال می‌تواند نشان دهنده هر چیزی باشد، از ناراحتی‌های خفیف معده ناشی از خوردن غذا‌های زیاد، تا بیماری‌های شدید مانند پاروویروس، نارسایی کلیه یا مسمومیت.
به عنوان صاحب حیوان، شاید سخت باشد که بدانید این علائم چقدر می‌توانند جدی باشند. دامپزشکان برای ارزیابی یک موقعیت اورژانسی آموزش دیده‌اند.
یک  دکتر دامپزشک آنلاین می‌تواند علائم و سابقه پزشکی حیوان خانگی شما را بررسی کند و به شما اطلاع دهد که آیا حیوان شما باید فورا توسط دامپزشک به صورت حضوری ویزیت شود یا اینکه می‌توانید تا باز شدن مطب دامپزشک صبر کنید.


مشاوره عمومی و مراقبت‌های بهداشتی

کلینیک‌های دامپزشکی آنلاین، منابع عالی برای مشاوره در مورد مراقبت‌های پیشگیرانه هستند. مثلا در مورد پیشگیری از کک، کنه و کرم قلب و.... بسیاری از محصولات مختلف برای پیشگیری از انگل وجود دارد که تشخیص اینکه کدام یک را باید در چه شرایطی و چه زمانی استفاده کرد، دشوار است. به عنوان مثال، برخی از محصولات مانند Simparica Trio، چندین نوع انگل را پوشش می‌دهند و ممکن است تنها محصول مورد نیاز باشند، در حالی که برخی دیگر مانند Heartgard بسیار مؤثر هستند، اما در برابر کک یا کنه اثر بخشی ندارند، بنابراین از محصول دیگری مانند NexGard یا Bravecto برای درمان کامل استفاده کرد.

علاوه بر این، دانستن نحوه استفاده از دارو‌های موضعی مخصوص کک و کنه ممکن است دشوار باشد، زیرا برخی از لوله‌ها با فشار دادن کلاهک باز می‌شوند و برخی دیگر پیچ می‌خورند و غیره.

در حالی که همیشه باید با دامپزشک خود در مورد اینکه کدام محصول ممکن است برای حیوان خانگی خاص شما بر اساس سن، نژاد و سابقه پزشکی آن‌ها بهترین باشد صحبت کنید، دامپزشکان آنلاین می‌توانند از طریق آموزش، پیشنهادات محصول و منابع آنلاین به شما کمک کنند.
در ادامه برخی از مشکلات و علائمی که دکتر دامپزشک آنلاین قادر به حل آنها از راه دور است را شرح داده‌ایم:
•    انواع آلرژی، خارش، بثورات، ورم ملتحمه، عفونت گوش و نیش حشرات
•    آلودگی به کک و کنه
•    مشاوره رژیم غذایی، مدیریت وزن و مسائل رفتاری
•    درد استخوان، رگ به رگ شدن یا بریدگی و کبودی بافت نرم
•    سرفه‌های خفیف و برونشیت
•    مشکلات ادراری، استفراغ و اسهال
•    مشکلات گوارشی
•    مشاوره‌های بعد از عمل جراحی و...


درمان حیوانات خانگی با دامپزشکی آنلاین مدیست

در کلینیک آنلاین مدیست، ما زندگی پر مشغله‌ای را که مشتریانمان می‌توانند داشته باشند، درک می‌کنیم، به همین دلیل کلیه خدمات دامپزشکی آنلاین در این کلینیک ارائه خواهد شد. اگر گربه یا سگ شما مشکلی دارد که نگران آن هستید، برای دسترسی فوری به خدمات دامپزشکی، می‌توانید یک دکتر دامپزشک آنلاین را انتخاب کنید و از راه دور مشاوره دریافت کنید. علاوه بر این، کلیه خدمات و مشاوره در زمینه دام، طیور و کلیه حیوانات به صورت آنلاین در کلینیک پزشکی مدیست ارائه خواهد شد. اگر در این زمینه سوالی دارید، می‌توانید به پشتیبانی آنلاین سایت پیام دهید تا شما را راهنمایی کنند.