دکتر فرزانه فرزانفر

فوق تخصص آلرژی و ایمنولوژی بالینی

متخصص اطفالمتخصص اطفال فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینیفوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی

5 امتیاز ( 3 رای)

کرمان_خیابان قرنی ،نبش خیابان سپه ،کلینیک بعثت ۲

 • 3 نظر توسط مراجعه کنندگان

دکتر مهسا رکابی

فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی

متخصص اطفالمتخصص اطفال فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینیفوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی

3.8 امتیاز ( 4 رای)

 • 4 نظر توسط مراجعه کنندگان

دکتر زهرا دانشمندی

فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی

متخصص اطفالمتخصص اطفال فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینیفوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی

4.5 امتیاز ( 75 رای)

 • 75 نظر توسط مراجعه کنندگان

فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی کیست؟

 

یک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی، مشکلات سلامتی ناشی از اختلالات سیستم ایمنی بدن را درمان می‌کند. همچنین به عنوان متخصص آلرژی نیز شناخته می‌شود، فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی پزشکانی هستند که تشخیص، درمان و پیشگیری از مشکلات سیستم ایمنی را انجام می‌دهند.

اگر آلرژی غذایی یا فصلی، تب یونجه، اگزما یا بیماری خودایمنی دارید، ممکن است به یک دکتر متخصص آلرژی مراجعه کنید. وقتی سیستم ایمنی شما آنطور که باید کار نمی‌کند، بدن شما دفاع کافی در برابر عفونت ندارد. این می‌تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان یا بیماری‌های خودایمنی شود، که می‌تواند سیستم ایمنی شما را بیش از حد تحریک کند. 

 

فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی چه می‌کند؟

آلرژی زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن شما نسبت به یک آلرژن (مانند غذا، گرد و غبار یا گرده) بیش از حد واکنش نشان دهد. این اتفاق می‌توانند توسط چیزی که استنشاق، بلعیده یا لمس کرده‌اید ایجاد شوند.

علائم آلرژی شامل سرفه، عطسه، خارش گلو یا آبریزش چشم است. واکنش‌های آلرژیک شدید منجر به التهاب پوست، ایجاد کهیر و اگزما می‌شود. آلرژی‌ها ممکن است باعث کاهش فشار خون، حملات آسم و حتی مرگ شوند.

آلرژن‌های رایج عبارتند از غذا‌هایی مانند بادام زمینی و صدف، پوست حیوانات خانگی (ذرات ریز پوست که توسط حیوانات میریزند)، هاگ‌های کپک و کنه‌های گرد و غبار.

همزمان با دیدن بیماران، فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی تحقیقاتی را انجام می‌دهند تا بفهمند چرا سیستم ایمنی به درستی کار نمی‌کند. ایمونولوژیست‌های بالینی، هم کودکان و هم بزرگسالان را ارزیابی و معاینه می‌کند، و به آن‌ها در مدیریت و درمان اختلالات کمک می‌کنند.

دکترهایی که پزشکی عمومی، یا سایر تخصص‌های پزشکی را انجام می‌دهند، نیز می‌توانند ایمونولوژیست شوند.

برای اختلالات خودایمنی، زمانی که سیستم ایمنی شما به درستی برای محافظت از بدن شما کار نمی‌کند، ممکن است چندین سیستم ارگان تحت تأثیر قرار گیرند. ممکن است به یک دکتر متخصص آلرژی مراجعه کنید، اما آن‌ها احتمالاً با متخصصان دیگری مانند روماتولوژیست از نزدیک همکاری می‌کنند یا شما را به آن‌ها ارجاع می‌دهند. 

 

شرایطی که فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی درمان می‌کنند

ایمونولوژیست‌ها یا دکتر حساسیت، با انواع مشکلات پزشکی زیر کار می‌کنند:

 • بیماری‌های تنفسی (مربوط به ریه و تنفس)، از جمله آسم، سینوزیت و بیماری‌های ریوی شغلی
 • بیماری‌های چشمی مانند رینیت آلرژیک یا تب یونجه
 • بیماری‌های پوستی مانند اگزما و درماتیت تماسی
 • واکنش‌های شدید به دارو‌ها، غذا، واکسن‌ها و نیش حشرات
 • اختلالات دستگاه گوارش
 • بیماری‌های خود ایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس یا لوپوس

این متخصصان همچنین تحقیقاتی را بر روی سلول‌های بنیادی، مغز استخوان، پیوند اعضا و ژن درمانی انجام می‌دهند. 

 

دلایل مراجعه به دکتر متخصص آلرژی

سیستم ایمنی ترکیبی پیچیده از اندام‌ها، سلول‌ها و مواد شیمیایی است که از بدن شما در برابر باکتری‌ها، ویروس‌ها یا سایر مهاجمان مضر محافظت می‌کند. اختلالات سیستم ایمنی جدی است و باید توسط یک بهترین دکتر آلرژی درمان شود.

وقتی بیمار هستید یا یک واکنش آلرژیک دارید، سیستم ایمنی شما آنطور که باید کار نمی‌کند. چندین دهه پیش، اختلالات ایمنی نادر در نظر گرفته می‌شد. اکنون، از طریق بهبود آزمایشات و تشخیص، فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی می‌توانند بیماری‌ها را فوراً تشخیص دهند و درمان کنند. وقتی می‌دانید چه چیزی باعث بیماری شما شده است، می‌توانید سلامت خود را بازیابید و از آسیب بیشتر به بدن خود جلوگیری کنید.

چه چیزی در ایمونولوژیست انتظار می‌رود

برای تصمیم‌گیری در مورد بهترین روش درمانی، یک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی باید بداند که چه چیزی باعث واکنش آلرژیک می‌شود. از شما توضیح دقیقی در مورد علائم و محرک‌های احتمالی آن‌ها خواسته می‌شود.

فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی یک سری آزمایشات را برای شناسایی آلرژن یا ماده‌ای که باعث واکنش شما می‌شود انجام می‌دهد. هر آزمایش حاوی مقادیر کمی از آلرژن‌های احتمالی است که ممکن است باعث ایجاد پاسخ ایمنی شود.

این تست شامل:

 • آزمایش خون برای شناسایی و اندازه‌گیری آلرژن‌های احتمالی در خون شما
 • تست پچ یا قرار دادن چسب حاوی ماده حساسیت‌زا روی پوست
 • تست عملکرد ریوی (ریه) برای ارزیابی نحوه عملکرد ریه‌های شما
 • آزمایش پوست، که شامل استفاده از سوزن برای سوراخ کردن پوست و سپس قرار دادن یک آلرژن بر روی سطح خراشیده می‌شود.
 • اسمیر بینی یا پاک کردن داخل بینی

هنگامی که نتایج آزمایش بدست آمد، ایمونولوژیست شما برنامه درمانی شما را تجویز می‌کند. مصرف آنتی هیستأمین‌های بدون نسخه، یا صرفاً اجتناب از محرک‌های آن‌ها، با آلرژی‌های جزئی کار می‌کند. در غیر این صورت، فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی شما ممکن است چیزی قوی‌تر برای کنترل علائم تجویز کند.

بهترین دکترآلرژی را در کلینیک مدیست انتخاب کنید، و از خدمات معاینه آنلاین و از راه دور آن بهرمند شوید.