علت درد ناف چیست؟ | چرا ناف و دور ناف درد می‌ گیرد؟

  • 07 مرداد 1401
  • صفر نظر
  • گوارش

شاید شما هم با مشکل درد ناف مواجه شده باشید و ندانید علت آن چیست و چگونه آن را درمان کنید. درد ناف می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. برخی از علل درد ناف کاملاً سطحی است و دلیل جدی ندارد. اما برخی دیگر از انواع درد، ممکن است مشکل جدی‌تری را به همراه داشته باشد. در این مواقع ضروری است که فرد حتماً به پزشک مراجعه کند تا علت درد ناف خود را جویا شود.

برخی از بیماری‌های جدی می‌تواند باعث درد ناف شده و حتی گاهی به قسمت‌های دیگر بدن مانند لگن، کمر، پاها یا قفسه سینه نیز سرایت کند. در این مقاله قصد داریم علل درد ناف را بررسی کنیم. پس اگر شما هم با این نوع درد دست و پنجه نرم می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله از مدیست را تا انتها مطالعه کنید.

 

علت درد ناف چیست

 

چرا ناف و دور ناف درد می ‌گیرد؟

درد ناف که به درد پریومبیلیکا (Periumbilical pain) نیز معروف است، در بخش‌های مختلفی از ناف ظاهر می‌شود. این درد می‌تواند در بالای ناف یا زیر ناف، اطراف ناف (کنار ناف سمت چپ یا سمت راست) و یا در دایره‌ای اطراف ناف ظاهر شود. وقتی به پزشک مراجعه می‌کنید، باید محل دقیق درد را مشخص کنید تا متخصص بتواند با توجه به مشاهداتش علت درد ناف شما را پیدا کند. در ادامه برخی از دلایل شایع درد ناف را مرور می‌کنیم.

عفونت دستگاه ادراری

با اینکه این نوع عفونت‌ها در زنان شایع‌تر است، اما حتی کودکان نیز ممکن است به این عفونت‌ها مبتلا شوند.  درد ناف در این مورد، ناشی از عفونت‌های دستگاه ادراری است. در این ‌طور مواقع فرد باید با مصرف داروهایی که پزشک تجویز کرده است، مشکل خود را برطرف کند.

سوء هاضمه

سوءهاضمه یا ناراحتی معده، می‌تواند از علل درد ناف باشد. در سوءهاضمه، درد ابتدا در قسمت فوقانی شکم یا همان معده است. این درد ممکن است به بخش‌های دیگر شکم مانند ناف نیز سرایت کند. ناراحتی معده یا سوءهاضمه را می‌توان با داروهای مسدود کننده اسید و ضد اسید معده درمان کرد. اما استفاده از این داروها منوط به تجویز پزشک است. برای درمان سوءهاضمه بسیار مهم است که نوع ناراحتی معده شما تشخیص داده شود.

طبق گزارش‌های انجام ‌شده توسط پزشکان مؤسسه ملی بیماری‌های کلیوی از هر چهار شخص، یک نفر با بیماری سوءهاضمه دست و پنجه نرم می‌کند. همچنین، از هر چهار شخصی که با تشخیص سوءهاضمه به پزشک رجوع می‌کنند، سه نفر از آن‌ها ناراحتی معده یا سوءهاضمه عملکردی دارند. سو‌ءهاضمه عملکردی موجب درد در ناحیه فوقانی شکم می‌شود که به ناف و اطراف آن نیز سرایت می‌کند. این بیماری می‌تواند با دارو درمان شود. مشاوران و پزشکان متخصص مجموعه مدیست، می‌توانند شما را برای درمان راهنمایی کنند.

یبوست

یکی از اصلی‌ترین علت درد ناف یبوست است. یبوست که یک بیماری شایع است برای هرکسی اتفاق می‌افتد. اگر یبوست کوتاه‌ مدت باشد، مشکلی جدی نیست. ولی اگر در مدت طولانی یبوست را تجربه می‌کنید، بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. یبوست در اکثر اوقات باعث درد در ناحیه ناف می‌شود که با رفع این بیماری، درد نیز از بین می‌رود.

عفونت ‌ها و باکتری‌ های معده

برخی از باکتری‌های معده ممکن است وارد دستگاه گوارش شوند و در معده مشکلاتی را بوجود آورند. این باکتری‌ها اگر در معده و دستگاه گوارش از بین نروند، بعد از مدتی باعث زخم‌های دردناک در پوسته معده و روده کوچک می‌شوند. اگر این مشکل رفع نشود، فرد را در خطر ابتلا به سرطان قرار می‌دهد. درد ناف گاهی اوقات از این مشکل ناشی می‌شود و حتی گاهی تمام شکم را در برمی‌گیرد. برای رفع این معضل حتماً باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید تا منجر به مشکل ناگواری نشود.

 

علت درد دور ناف

 

شما می توانید برای رفع درد ناف خود، از پزشکان فوق تخصص گوارش مدیست مشاوره دریافت کنید.

 

گاستروانتریت

آنفولانزای معده یا گاستروانتریت در اثر خوردن غذای مسموم، مصرف نوشیدنی آلوده و یا تماس مستقیم با فرد دارای گاستروانتریت بوجود می‌آید. این بیماری به طور معمول پس از گذشت چند روز خود به‌ خود بهبود میابد. اما اگر فرد مدت طولانی با علائم ناشی از آن یعنی اسهال و استفراغ و خون در مدفوع درگیر بود، باید به پزشک مراجعه کند. گاستروانتریت گاهی علت درد ناف و درد دور ناف است که با بهبود بیماری، این درد نیز از بین می‌رود.

سندرم روده تحریک پذیر

شاید نام این بیماری به گوشتان خورده باشد. سندروم روده تحریک ‌پذیر که یک بیماری تقریباً شایع است، به دلیل فشارهای روحی و روانی یا استرس بوجود می‌آید. این بیماری موجب درد در اطراف ناف و دل ‌پیچه می‌شود. سندرم روده تحریک ‌پذیر ممکن است حتی به اسهال و استفراغ و یا یبوست هم منتهی نشود. بنابراین یکی از علل درد ناف و ناحیه دور ناف می‌تواند سندرم روده تحریک ‌پذیر باشد. این بیماری می‌تواند با مصرف برخی از داروها و کاهش استرس‌های روزمره، بهبود یابد.

فتق ناف

گاهی ممکن است در ناحیه ناف و اطراف آن احساس درد داشته باشید و به آن بی‌توجه باشید. چراکه دائمی نیست و گاه‌گاهی درد می‌گیرد. پس از گذشت مدتی، متوجه می‌شوید هنگام انجام کارهایی که به شکم فشار وارد می‌کند، مانند بلند کردن یک جسم سنگین یا فشار هنگام دفع مدفوع، اطراف ناف یا خود ناف شما دچار بیرون ‌زدگی‌های کوچک موقتی می‌شود.

علت درد ناف یا درد دور ناف در این مورد، معضلی به نام فتق ناف است. در صورت مواجه شدن با چنین برآمدگی‌هایی باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. بیماری فتق ناف می‌تواند با لاپاروسکوپی یا جراحی باز درمان شود. روش‌های درمان بدون جراحی نیز وجود دارد اما در این روش‌ها ریسک وخیم‌تر شدن بیماری بالاست.

آپاندیسیت

یکی از بیماری‌هایی که منجر به درد در ناف و نواحی اطراف آن می‌شود، آپاندیسیت است. در این بیماری آپاندیس تحریک شده و موجب درد می‌شود. اگر آپاندیس درمان نشود، پارگی شدن آپاندیس و پخش شدن عفونت در شکم را به همراه دارد. در آپاندیس ابتدا از اطراف ناف شروع می‌شود و با هر حرکتی تشدید می‌شود. آپاندیسیت علائم دیگری مانند اسهال، استفراغ، از دست دادن اشتها و موارد دیگر نیز دارد. درمان این بیماری از طریق جراحی آپاندکتومی یعنی برداشتن زائده آپاندیس درمان می‌شود.

پانکراتیت

پانکراتیت در اثر التهاب لوزالمعده (پانکراس) بوجود می‌آید. در این بیماری آنزیم‌های گوارشی به سمت روده کوچک حرکت و حمله می‌کنند. بنابراین یکی از علت درد ناف ملتهب شدن پانکراس یا همان لوزالمعده است. در این بیماری درد اطراف ناف به طور کامل بهبود پیدا نمی‌کند. اما اگر درمان شود، به بهبودی زیادی منجر می‌شود.

مسدود شدن روده کوچک

یکی دیگر از دلایل درد ناف، مسدود شدن روده کوچک است. این انسداد می‌تواند به دلایل زیر رخ دهد:

بیماری التهابی روده

اجسام خارجی

پیچ‌خوردگی روده

فتق

سرطان

برای تشخیص انسداد روده و نوع آن، باید به پزشک مراجعه کنید تا نوع درمان را تشخیص داده و داروهای مربوطه را تجویز کند. پس از درمان انسداد روده کوچک، درد ناف نیز از بین می‌رود.

 

درد دور ناف برای چی هست

 

اگر به مطالب پزشکی علاقه مند هستید می توانید اینستاگرام مدیست را دنبال کنید و بروز باشید.

 

علت درد دور ناف در زنان چیست؟

به عنوان یک زن، ممکن است هر از چند گاهی احساس ناراحتی یا درد در ناحیه شکم خود داشته باشید. درد ناف در زنان دیده می‌شود. این مشکلات در زنان ممکن است به صورت درد شکمی، درد دور ناف، ناحیه لگن و گاهی اوقات کمر ظاهر شود.

علت درد دور ناف در زنان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

علت درد ناف در زنان ممکن است از یک زن به زن دیگر متفاوت باشد. برخی از زنان احساس سوزش خفیف می‌کنند، در حالی که برخی دیگر درد شدیدی را تجربه می‌کنند.

مطمئناً در صورت تداوم درد باید به پزشک مراجعه کنید. با این حال، اکثر زنان به این ‌امید که درد از بین برود، کار خاصی انجام نمی‌دهند. درد ناف اگر به صورت مداوم باشد، نباید نادیده گرفته شود زیرا ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل زمینه‌ای جدی‌تر باشد. به همین دلیل، توصیه می‌شود برای معاینه به یک پزشک مراجعه کنید.

در زیر به شرایطی پرداخته می‌شود که می‌تواند علت درد دور ناف در زنان باشد.

 

تخمک گذاری

اگر یائسه نشده‌اید و تخمدان‌های شما هنوز دست نخورده هستند، ممکن است حدود ۱۰ تا ۱۴ روز قبل از پریودی دچار گرفتگی عضلات دور ناف شوید.

 

کیست تخمدان

کیست کیسه‌ای از مایع است که روی تخمدان شما تشکیل می‌شود. کیست تخمدان زنان در سنین باروری و همچنین مادران باردار شایع است. این کیست‌ها معمولا بی‌ضرر و بدون درد هستند و خود به خود و بدون نیاز به پزشک از بین می‌روند.

کیست تخمدان وقتی بزرگتر می‌شود و از بین نمی‌رود مشکل ساز می‌شود. همچنین، احتمال سرطانی شدن آن (هرچند به ندرت) وجود دارد. این خطر با افزایش سن افزایش می‌یابد.

 

فیبروم رحم

فیبروم‌ها تومور‌های خوش خیمی هستند که در رحم ایجاد می‌شوند. این تومورهای غیر سرطانی در بیش از ۷۰ درصد زنان در سنین باروری رخ می‌دهد. علائم فیبروم رحمی متفاوت است و به اندازه و محل رشد آن‌ها بستگی دارد.

بسیاری از زنان ممکن است به هیچ وجه علائمی از خود نشان ندهند. فیبروم‌های بزرگ ممکن است باعث درد ناف در زنان، یا احساس فشار در قسمت تحتانی شکم یا لگن شوند. همچنین ممکن است باعث پریود‌های سنگین، خونریزی در حین مقاربت، درد پا، کمردرد، یبوست یا مشکل در دفع ادرار شوند. فیبروم می‌تواند باعث ناباروری نیز شود.

 

درد حاملگی

در بسیاری از موارد، علت درد دور ناف در زنان ممکن است به دلیل بارداری باشد و دلیلی برای نگرانی نیست. استخوان ها و رباط های شما در این دوران تمایل به کشش دارند که می تواند باعث درد شود.

همچنین وقتی کودک درون بدن به دیواره رحم شما برخورد می‌کند ممکن است احساس درد کنید. چهار هفته پس از بارداری، ممکن است چند مورد گرفتگی و ناراحتی داشته باشید. اگر مطمئن نیستید که باردار هستید، بهتر است آزمایش بدهید.

 

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان نوعی سرطان است که در داخل، نزدیک یا روی لایه بیرونی تخمدان‌ها (اندام‌هایی که تخمک‌های شما را می‌سازند) شروع می‌شود. در بسیاری از موارد، این نوع سرطان تا زمانی که به لگن و شکم گسترش پیدا نمی‌کند، تشخیص داده نمی‌شود.

به این ترتیب، ممکن است علائم سرطان تخمدان را در مراحل اولیه آن تجربه نکنید. علائم سرطان در مرحله پیشرفته غیراختصاصی است و می‌تواند با بیماری‌های خوش خیم رایج اشتباه گرفته شود.

 

نتیجه ‌گیری

در این مقاله علت درد ناف و درد دور ناف بررسی شد. همان‌طور که خواندیم، درد ناف می‌تواند ناشی از بیماری‌ها و مشکلات متعددی باشد که برخی از این مشکلات حاد هستند و در اولین فرصت باید درمان شوند. تشخیص نوع مشکل و درد ناف باید توسط پزشک انجام شود. گاهی افراد در زندگی روزمره خود زمان کافی برای وقت گرفتن از پزشک و رجوع به آن‌ها را ندارند.

در این مواقع سایت‌هایی که مشاوره آنلاین با متخصصان برای تشخیص بیماری را ارائه می‌دهند، بسیار یاری ‌دهنده هستند. یکی از سایت‌های معتبر برای مشاوره با پزشک‌ها و متخصصان درجه یک، سایت مدیست است. مجموعه مدیست با هدف خدمت به کسانی که امکان مراجعه و ویزیت حضوری توسط پزشک را ندارند، تأسیس شده که اکنون یکی از برترین سایت‌ها در این رابطه است.